Роботи в саду і на городі в червні

Перший місяць літа часто буває спекотним та без дощів, але ж дерева і чагарники вже з плодами, та й ростуть вони у червні активно. Тому перше і головне з червневих заходів – це поливи. Поливати дерева та чагарники потрібно нечасто, але великими порціями, намагаючись промочити якомога глибше. Та й випаровуватися з глибини вода буде повільно, звичайно, за умови мульчування пристовбурового кола або хоча б розпушування. В ідеалі, бажано поливати відстояною теплою водою і у вечірній час. Тільки ось через завантаженість садовими роботами в цю пору це не завжди виходить. Спробую коротко перерахувати основні роботи червня.

Роботи в саду і на городі в червні

Роботи в саду і на городі в червні

Зміст:

Роботи в червні в саду

Поливи

Отже, про поливи. Якщо ви думаєте, що кожен день води потроху рослинам вистачить, то ви помиляєтеся. При частих поливах невеликими порціями води ви змочуєте верхній шар ґрунту, тим самим даючи рослині зрозуміти, особливо молодій, що біля поверхні корінню буде комфортніше. Ось і розташовується коренева система у поверхневому шарі. При найменшому порушенні режиму (поїхали у відпустку, зламався насос і т. п.) під час літньої спеки такі саджанці постраждають в першу чергу, та й в морозну зиму також.

Детально про правила поливу читайте в матеріалі Як допомогти рослинам пережити спеку?

Підживлення

Крім поливів, рослинам для гарного росту та плодоношення потрібне і посилене живлення. Тому якщо ви прихильник традиційного садівництва, то без підживлення не обійтися. До середини літа, зазвичай, використовують азотне підживлення у вигляді розчинів. Або мінеральні комплексні добрива, скажімо, нітроамофоску.

Хоча краще брати сучасні розчинні добрива з мікроелементами, або органічні — настої коров’яку, курячого посліду або трав’яні бродилки. Але якщо у мінеральних добрив є інструкція, то з органікою треба діяти акуратно – добряче розводити водою, щоб не обпалити коріння рослин. Так, наприклад, настояний коров’як слід розвести водою у співвідношенні 1:10, а  пташиний послід — 1:20.

Періодичність таких підживлень — раз в 2-3 тижні. У проміжках можна використовувати такий матеріал для підживлення, як деревний попіл. Відмінний ефект дає і позакореневе підживлення по листу. З його допомогою набагато швидше можна виправити «перекоси» в живленні. Але слід пам’ятати, що розчини для обробок по листу варто ще сильніше розбавляти водою, щоб їх не спалити. І обробки треба проводити за відсутності сонця (ввечері або коли похмуро) і з нижнього боку листків (там краще поглинання). Ефект помітний вже через 2-3 дні.

Визначити сприятливі дні для посадки та посіву рослин в червні допоможе наш посівний календар на чкервень 2022.

Огляд рослин

До речі, поливи та підживлення важливі не тільки для цього сезону, але і для майбутнього, адже саме в червні на багатьох рослинах закладаються квіткові бруньки майбутнього сезону. І для цього процесу та й для нинішнього врожаю важливо вберегти рослини від шкідників та хвороб. У цей період просто необхідно щодня гуляти по саду (можна з чашкою кави або чаю 🙂 ) та оглядати рослини. Адже проблему набагато простіше вирішити на її початковій стадії та легшими для навколишнього середовища препаратами (настої трав, біопрепарати), ніж потім використовувати «важку» хімію.

Видалення вовчків та зайвих пагонів

Рослини активно ростуть. І там, і сям на штамбах, від кореня, в кроні «вистрілюють» непотрібні вовчки та пагони, які тягнуть на себе сили. Видаляйте їх одразу, поки це можна зробити пальцями, а не секатором і тим більше пилкою.

Якщо ви недавно сильно омолоджували дерева, спилявши багато старих гілок, то, напевно, швидкість росту тих, які залишились, дуже висока. Їх потрібно прищипувати (пальцями). Таким чином ви трохи послабляєте їх зростання, створюєте правильну крону (супідрядність) та даєте сигнал рослині до початку визрівання молодих пагонів (підготовка до зими). Та й кількість плодів варто зменшити до розумного.

Розмноження рослин за допомогою живців та обрізка

Для тих, хто займається розмноженням рослин за допомогою живців, червень — гаряча пора, оскільки це оптимальний час для цього. Адже пагони молоді, ще не здерев’янілі та швидко вкорінюються. Звичайні живці — це частини пагонів з двома міжвузлями, або по-іншому – з трьома бруньками. На нижніх — листя видаляємо повністю і заглиблюємо у землю, а на верхніх — листя вкорочуємо наполовину. Накриваємо банкою та не забуваємо поливати.

Так відмінно розмножуються малина, смородина, спірея, дерен, вейгела, форзиція, самшит та багато інших «їстівних» та декоративних чагарників і навіть деякі дерева — слива, вишня, шовковиця. А нарізання живців можна поєднати з обрізкою. Адже саме зараз закінчують цвісти весняноквітучі чагарники: форзиція, вейгела, магонія падуболиста, бузок, калина та інші, які цвітуть на пагонах минулого року. Обрізавши їх на початку літа, ви простимулюєте зростання нових пагонів та більш пишне цвітіння у наступному році. Але, пам’ятайте, що різним рослинам потрібен різний ступінь обрізки.

Читайте детально про літнє розмноження рослин у нашому матеріалі «Розмноження рослин живцюванням влітку».

Стрижка живоплотів та топіарних форм

Окремо про стрижку живоплотів та топіарних форм. Краще не чекати одерев’яніння пагонів, а стригти по зеленим, підтримуючи потрібну форму. І головне пам’ятати: якщо хочете, щоб внизу огорожі не було дірок, то низ повинен бути трохи ширше ніж верх та отримувати свою порцію світла. Всі обрізані гілки можна, звичайно, пустити на укорінення, а можна і закласти у компост, як і бур’яни, які, на превеликий жаль, віднімають у садівників у цю пору дуже багато часу.

Боротьба з бур’янами

Випалювання та викошування бур’янів — робота нудна, не творча, але необхідна, якщо ви, звичайно, не прихильник новомодних тенденцій ландшафтного дизайну. Я вирішую її компромісно: де заважають — видаляю, а десь залишаю живописно квітучі лужки, добре, що ділянка дозволяє. Головне  — не на шкоду сусідам.

Роботи на винограднику

На винограднику в червні проводять видалення пасинків, нормують майбутній врожай та прищипують пагони, обмежуючи їх зростання.

Детально про формування винограду в зоні помірного клімату читайте в статті Формування винограду в регіонах з морозними зимами.

Газон

Пару слів про газон. В принципі, навіть на початку літа його ще не пізно посіяти, але з однією обов’язковою умовою — полив. Насіння, яке проростає, не можна пересушувати, воно загине. Дочекавшись, коли трава підросте на 15 см, її вже можна перший раз скосити, але не низько, сантиметрів на 8, треба дати їй зміцніти. Надалі можна стригти і коротше — до 5 см.

Роботи в червні на городі

Розсаду городніх культур вже, думаю, всі висадили, тому тут залишається тільки милуватися 🙂 А ще підгортати для появи додаткових корінців, поливати і боротися з шкідниками та хворобами (і так до глибокої осені).

Садова суниця

Особливих турбот на початку літа вимагає садова суниця. Крім дозріваючого врожаю смачних та великих ягід, ростуть і «вуса». Тут вам потрібно прийняти важливе рішення або знайти черговий садовий компроміс. Чим більше вус, тим менше врожай. Тому, якщо збираєтеся розмножувати, то залишайте потрібну вам кількість. Якщо ж ні, то повністю видаляйте та насолоджуйтеся ягодами. А під ягоди влаштуйте підстилку, замульчуйте. У мене солома, можна суху хвою або лушпиння соняшника. Це істотно скоротить витрати часу на прополювання та поливи, а ягоди стануть більшими і без гнилі. Перевірено!

Читайте про мульчування у матеріалі «9 кращих матеріалів для мульчування полуниці»

Роботи в червні в квітнику

Цибулинні

У квітнику обов’язково видаліть зав’язь з тюльпанів та інших цибулинних та готуйтеся до викопування цих самих цибулин. Але не поспішайте, викопуємо тільки після повного пожовтіння листя. Викопані цибулини обсушуємо в тіні, очищаємо від залишків землі, розсортовуємо та ховаємо до осені. Зберігати їх краще при температурі +22…+25 градусів, виходить — у будинку.

Навіщо викопувати? Це важливо, якщо ви їх хочете розмножити або зберегти чистоту сорту. Якщо ж цибулинні у вас просто «щоб як у всіх», то можна щороку і не викопувати, але пам’ятайте, що зробити це буде все складніше, цибулини з роками йдуть на велику глибину. Для збереження сортових екземплярів дуже зручно використовувати спеціальні кошики для посадки.

Підживлення декоративних рослин

На клумбах в червні вже щосили цвітуть різні рослини і деяким з них не завадить підживлення, скажімо, трояндам та однорічникам. Так само, як вони не завадять і ірисам або півонії, які вже відцвіли. При цьому вони будуть добре цвісти у майбутньому сезоні. Але не переборщіть, на тих самих клумбах є багато рослин, які дивовижно цвітуть у червні, але яким підживлення категорично протипоказане — лаванда, наприклад.

Якщо в червні не буде аномально дощової та сирої погоди, то ніяких поділів багаторічників і пересадок вже робити не варто. Хоча… в умілих руках це виходить і в червні.

Огляд квітів

На жаль, і в квітнику не обходиться без шкідників та хвороб. Любить наші квіточки і тля, і борошниста роса, і іржа, і павутинний кліщ. Тож, не тільки милуйтеся, а й ретельно оглядайте.

Про шкідників троянд читайте в статті Шкідники троянд і методи боротьби з ними.

Кімнатні рослини в садку

Якщо ви виносите свої кімнатні рослини в сад, то робіть це акуратно, привчайте їх поступово до сонячного світла (краще спочатку виставити під притінений навіс) і до вітру (прикриття будівель).

Відео про садово-городні роботи в червні

Ось такі вони садові роботи в червні. Якщо щось забув, сад підкаже. Гарного вам літа!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ