Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб

Приблизно до середини осені (з урахуванням регіону) в рослинах відбуваються істотні зміни – вони готуються до нелегкого зимового періоду. Кора потовщується, а бруньки повністю закриваються і стають невразливими для морозів. Разом з нашими улюбленими рослинами до зими готуються і наші недруги – хвороби і шкідники. Всю зиму вони проведуть в неактивному стані у вигляді спор, лялечок, відкладених яєць. А чому б нам, садівникам, не порушити їх безтурботний спокій і не дати їм шансу вижити, тим більше, що рослини перед зимою надійно захищені? Осінній перехід рослин в стан спокою дає нам можливість використовувати міцні розчини препаратів, якими не можна обприскувати дерева і чагарники в період вегетації (по листю).

Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб

Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб

Коли проводити осіннє викорінююче обприскування саду?

Так, багато хто проводить ранньовесняне обприскування по сплячим рослинам. Але часто весна настає занадто стрімко, багато рослин прокидаються раніше, і потрібний момент упущений. І вигнати себе обприскувати сад ранньою весною, по бруду, часом буває складно. Набагато простіше і з тим же ефектом обробити сад пізньої осені: рослини сплять, а погода, зазвичай, цілком комфортна для роботи.

Слід пам’ятати, що осіннє обприскування саду проводять при повністю опалому листі і плюсових температурах (оптимально +5 градусів). Обприскувати при мінусових температурах не варто.

В принципі, ранньовесняне і осіннє викорінююче обприскування саду від хвороб і шкідників це практично одне і те ж, і застосовувати можна ті ж самі препарати. Однак при виборі того чи іншого препарату уважно вивчіть інструкцію і зверніть увагу на те, за яких температур його рекомендується використовувати. Скажімо, деякі працюють при температурах вище +10 градусів, а для осіннього викорінюючого обприскування це не найоптимальніша температура.

Читайте також нашу статтю про інший догляд за плодовими деревами восени.

Препарати для обприскування саду осінню

«Карбамід» (сечовина)

osinnye-vikorinyuyuche-obpriskuvannya-5-150x150-2392221

«Карбамід» (сечовина)

Відмінно зарекомендував себе «Карбамід» (сечовина). У правильних концентраціях він буквально спалює спори інфекцій і відкладені на корі яйця комах шкідників, будучи, по суті, і фунгіцидом, і інсектицидом. Головне правильно підібрати цю саму концентрацію. І тут все залежить від ступеня зараження вашого саду. Якщо в минулому сезоні ваш сад не захопила епідемія якихось хвороб, або нашестя комах шкідників, то його умовно можна вважати «чистим» і «Карбамід» застосовують в концентрації 200 – 300 грам на 10 л води (в стаканчику об’ємом 200 мл – 130 г). Якщо ж в саду були проблеми: парша, борошниста роса, попелиці та ін., то варто використовувати більш міцний розчин: 500, а то і 700 грамів на 10 л води.

Багато садівники знають, що «Карбамід» є відмінним азотним добривом, яке сприяє вегетації рослин. Дійсно, при ранньовесняному обприскуванні, крім фунгіцидної і інсектицидної дії, сечовина стимулює ріст рослин, але при обприскуванні пізньої осені (за низьких плюсових температур) ніякого зростання він вже не викличе, так що застосовуйте сміливо.

Залізний купорос

osinnye-vikorinyuyuche-obpriskuvannya-7-150x150-8970013

Залізний купорос

Ще один популярний засіб, що годиться для осіннього викорінюючого обприскування саду. Те ж саме: в «чистому», умовно не хворіючому саду роблять одну концентрацію – 200-300 грамів на 10 л води (в стаканчику об’ємом 200 мл – 180 грамів), якщо ж сад хворів, то 500 грамів на 10 л води. У старих посібниках з садівництва зустрічається і цифра в 800 грамів, але, мабуть, це перебір. А ось змішати для більшого ефекту «Карбамід» і залізний купорос цілком можна, причому в тих же концентраціях, зробивши так звану «бакову суміш». До речі за допомогою 3% розчину залізного купоросу можна провести ефективну боротьбу з лишайниками на стовбурах і гілках дерев, адже саме в їх пористій структурі часто і причому комфортно зимують збудники хвороб і комахи-шкідники.

Мідний купорос

osinnye-vikorinyuyuche-obpriskuvannya-4-150x150-5936272

Мідний купорос

Мідний купорос — давно відомий і популярний серед садівників. Для осіннього викорінюючого обприскування саду його застосовують в концентрації 300 грамів на 10 л води (в стаканчику об’ємом 200 мл – 210 грамів).

А якщо до мідного купоросу додати вапно, то вийде вже більше 100 років популярна у садівників всього світу бордоська суміш.

Правда, варто обмовитися, що при її приготуванні потрібно дотримуватися певних правил. Для пізньоосіннього викорінюючого обприскування можна використовувати 3% розчин цього фунгіциду.

Бордоська суміш ефективна навіть проти моніліозу.

Особливості проведення осіннього викорінюючого обприскування саду

Можна застосовувати й інші, більш сучасні препарати для обробки саду восени, але, повторюся, деякі з них мають обмеження по температурі використання, будьте з цим уважні.

Є цікава група препаратів, що містять емульсії мінеральних масел (препарати 30-В і 30-Д). Після обробки ними на рослині утворюється плівка, яка не пропускає повітря. В результаті рослині не наноситься ніякої шкоди, екології, до речі, теж, а все хвороботворне і шкідливе, що зимує на рослині, просто задихається. Причому звикнути до такого неможливо, і препарат можна ефективно застосовувати з року в рік.

А ще пам’ятайте про те, що всі ці препарати – контактної дії, тобто ефективні при безпосередньому потраплянні на спори, яйця, або личинки. Тому дуже важливо дерева і чагарники під час таких обробок змочувати повністю, від верхівки до низу стовбура. Більше того, варто обробити і пристовбурові кола рослини. Адже якщо залишиться без уваги навіть невелика ділянка з зимуючими спорами, то навесні вони знову розлетяться по саду, а виживша личинка або яйцекладка дасть нові покоління шкідників.

Тому і використовувати бажано сучасні бензинові або електричні обприскувачі, здатні створювати невеликий туман з препаратів, що проникає в найдрібніші пори і тріщини кори. У деяких випадках можуть допомогти і спеціальні препарати-прилипачі, що забезпечують хороший контакт хімічної речовини і кори рослини.

Обов’язково видаляйте муміфіковані, ті, що ссохлися, плоди – це джерело майбутніх захворювань, та й опале листя теж, особливо якщо сад хворів або сильно пошкоджувався шкідниками. Спалювати такі рослинні залишки, мабуть, самий надійний вихід, але не найкращий з точки зору здоров’я. Зібране листя і засохлі плоди варто закопати в дальньому кутку саду, причому на великій глибині, або теж ретельно обприскати. Правда, майте на увазі, що не всі препарати корисні для грунту, його мікрофлори і живлення рослин.

Звичайно, добре б обійтися однією викорінюючою обробкою, але це навряд чи вдасться. Тому ранньою весною, до моменту, коли рослини прокинуться після зими, треба буде провести точно таку ж обробку і тими ж препаратами. Можна діяти за іншою схемою – восени провести викорінюючу обробку саду від зимуючих шкідників, а навесні вже побороти збудників захворювань рослин.

Ну, і не забувайте про дотримання техніки безпеки. Респіратор, гумові рукавички, спецодяг – необхідні атрибути будь-якої хімічної обробки саду. Не дозволяйте препаратам потрапляти в дихальні шляхи, на шкіру і слизові оболонки. Це небезпечно!

Читайте також нашу статтю Як і чим побілити дерева восени?

Більше про викорінюючі обприскування саду проти шкідників і хвороб восени дивіться у моєму відео.

Осіннє викорінююче обприскування саду – відео

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.