Часник буває озимий і яровий. Багато з нас віддають перевагу вирощуванню озимого часнику, бо з ним менше мороки. Але є в часнику, посіяного під зиму, один недолік – він зберігається значно менше, ніж яровий. Так, посіяний весною часник може зберігатися до 1,5 року, а озимий в тих самих умовах, в кращому випадку, гарно зберігається 4-6 місяців. Тобто зберегти озимий часник до нового врожаю практично неможливо, як би ви не старалися. Його краще з’їсти в першу чергу. А ось яровий часник, який садять весною, може зберігатися навіть довше, ніж до нового врожаю. В яких умовах краще зберігається часник, розкажу в цій статті.
Зберігати часник можна, як мінімум, в наступних місцях:
Тобто прохолодне приміщення для тривалого зберігання часнику – зовсім не обов’язкова умова, на відміну від багатьох інших овочів. Основне, що треба запам’ятати – часник повинен дихати. Отже — ніякого поліетилену!
Умови, яких вимагає і яровий, і озимий часник для тривалого зберігання:
Але перед тим, як покласти часник на зберігання, незалежно від того, виростили ви його самі чи купили на базарі, його треба просушити (звичайно, якщо продавець не зробив цього раніше) і перебрати.
Викопаний часник, як правило, сушать протягом 5 днів або на свіжому повітрі, або в сухому провітрюваному приміщенні, якщо погода цього вимагає. Потім часник варто перебрати: великі головки покласти на тривале зберігання, а дрібні – окремо, щоб мати нагоду з’їсти їх в першу чергу, бо дрібні головки часнику зберігаються гірше, ніж більші. Звичайно, гнилі, пусті чи пошкоджені головки треба одразу ж відбракувати.
В підвалі чи погребі зберігати будь-які овочі дуже зручно. Часник в таких приміщення можна тримати:
Погріб чи підвал – це добре, але не у всіх господарів, котрі турбуються, як зберегти часник до нового врожаю, вони є. Добре, що цей овоч в домашніх умовах також можна зберігати тривалий час. Захистити від вологи, високих температур і сонячного світла – ось і все що вимагається.
Можна зберігати часник в банках, чистити його перед цим непотрібно. Заповнюєте банку часником і закриваєте або паперовою, або полотняною кришкою, щоб був доступ повітря. Банку – в темну шафу.
В холодильнику часник також можна зберігати, але ні в якому разі не в поліетиленовому пакеті. Можна – в паперовому пакеті, полотняному мішку чи просто в контейнері для овочів. Щоб часник в таких умовах зберігався довше, можна пересипати його цибулевим лушпинням. Воно забиратиме зайву вологу.
Кладуть часник на зберігання і у сіль. Якщо в коробці, то: шар солі, шар часнику, шар солі, шар часнику і т.д. Якщо в банці, то на дно висипають шар солі в пару сантиметрів, на нього викладають часник майже по вінця і зверху висипають сіль. Вона поступово заповнить всі пустоти в банці.
Дещо незвичний, але дуже зручний спосіб зберігання часнику – в олії. Для цього треба часник розділити на зубчики й почистити. В стерильні баночки викладаємо зубчики та заливаємо будь-якою олією – соняшниковою, оливковою і ін. Часник має бути «з головою» покритий олією. Банку закриваємо і ставимо в темне місце. Якщо зубчики часнику не чистити, то банки можна не закривати. Часник в олії може зберігатися пару років! Але, якщо банку відкрити, заготовку треба з’їсти приблизно за місяць, то ж краще для такого способу зберігання часнику використовувати невеличкі баночки. Олія, в якій часник зберігався, набуде надзвичайного аромату і її можна використовувати для приготування багатьох страв.
Спробуйте зберегти часник, замаринувавши його з ягодами. Це дуже смачно!
Звичайно, вдома часник також можна зберігати в косах, чи навіть зробити з нього віночок, який принесе особливий шарм у кухню. Але слідкуйте, щоб такий смачний декор не був розташований на сонці чи біля пристроїв опалення.
Особисто я зберігаю озимий часник в темному полотняному мішечку, який висить у мене на вішаку кухні разом з рушниками. Вже понад три місяці він там і нівроку. Врожай у нас був невеликий – до Нового року подужаємо))
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.