Олеандр — дуже красивий і небезпечний

У себе, в рідних середземноморських краях, олеандр виростає великим і потужним кущем, до трьох метрів заввишки. Навіть до початку цвітіння, цей кущ виглядає дуже привабливо: вузькі (3 см шириною), жорсткі і довгі (до 20 см) листки з яскраво вираженою світлою центральною жилкою прикрашають його цілий рік. А на початку літа на кінцях торішніх пагонів з’являються кисті квітів. І, треба сказати, з’являється їх дуже багато – чагарник радикально змінює свій колір із зеленого на рожевий, білий, червоний, жовтий… Сьогодні виведено безліч різновидів олеандра з різним забарвленням, розміром і формою квітки, є і махрові форми. Цвіте олеандр довго, все літо і до середини осені. Приваблива картинка — шматочок вічнозеленої середземноморської краси у себе в саду? А це цілком можливо. Правда, на більшій частині території України, олеандр можна вирощувати, тільки як контейнерну рослину. В цій публікації рохкажу – як.

oleander-03-1024x576-7520395

Олеандр – шматочок вічнозеленої середземноморської краси в саду

Зміст:

Одна з популярних тенденцій сучасного садового дизайну – контейнерні рослини. Ними прикрашають зони відпочинку, ганок, терасу. Їх можна переставляти і пересувати, постійно змінюючи і освіжаючи картинку вашого саду. А якщо такі рослини красиво і рясно цвітуть, та ще й все літо … Уявляєте, як будуть радіти ваші очі?

Отже, вирішено, будемо вирощувати олеандр. І не треба боятися такої екзотичної назви і середземноморського походження. Олеандр – насправді, рослина невибаглива, легко розмножується і при мінімальному догляді стане прикрасою будь-якого саду. Єдине, чого по справжньому боятися варто — олеандр рослина отруйна, причому дуже!

Де взяти олеандр?

Напевно, найпростіший варіант – купити готовий саджанець в садовому магазині або замовити через Інтернет в розпліднику. Правда, поки таких пропозицій небагато. Тому варто знати, що олеандр легко і просто можна розмножити самостійно. Головна проблема – знайти рослину-донора. Добре, якщо є у знайомих, а так – доведеться вирушати за ним в теплі країни.

Як показує практика, операцію живцювання і укорінення олеандра в домашніх умовах можна проводити круглий рік. Вам треба тільки відрізати невеликий пагін (сантиметрів 20) цьогорічного приросту.

Такий пагін можна розрізати на кілька частин, а можна використовувати цілим. Видаліть нижнє листя, а верхнє залиште. Поставте живець в банку з водою і спостерігайте. Приблизно через місяць почнуть утворюватися перші корінці. Не давайте корінцям занадто сильно відрости, при посадці в грунт вони легко можуть зламатися, і рослина буде довго приходити до тями. Оптимально садити живець в контейнер з грунтовою сумішшю, коли довжина коренів не перевищує двох сантиметрів.

Детально про живцювання рослин – тут.

Тепер про контейнер і ґрунтову суміш. Олеандр при правильному догляді росте досить швидко, тому і контейнер для першої висадки живця беріть не зовсім маленький, оптимально 0,5 л. Грунтову суміш зробіть пухкою і поживною. Можна купити готовий ґрунтовий субстрат для розсади, а можна зробити самому, змішавши 1 частину поживної землі (компосту) і 1 частину нейтрального торфу, можна додати трохи промитого річкового піску. Висаджені в контейнери живці відразу ж пролийте великою кількістю води. У разі осідання, додайте грунтову суміш у контейнер з рослиною.

На більшості території України олеандр можна вирощувати, як контейнерну культуру

На більшості території України олеандр можна вирощувати, як контейнерну культуру

Умови для вирощування олеандра

Світло, тепло і вода, ось три найважливіших чинника успішного вирощування олеандра. Виходець з південних регіонів, він звик більшу частину життя ніжитися під південним сонцем. Ну, що ж, це в наших силах і клімат дозволяє.

Влітку виставляємо контейнер з олеандром на максимально освітлені і прогріті сонцем ділянки. Якщо це балкон або всього лише підвіконня, то тільки з південного боку. Отримуючи мало світла, як і більшість рослин, олеандр стане витягуватися, листя втратить насичений зелений колір, а бутони можуть і не з’явитися.

Звичайно, перебуваючи весь літній день під палючими променями нашого щедрого українського сонця, та ще й в контейнері, олеандр буде страждати від спраги. Поливати його влітку потрібно кожен день, ні в якому разі не допускаючи пересихання земляної грудки, вона повинна бути постійно вологою (але не перестарайтеся). Та ще й душ йому вечорами непогано влаштовувати, обливаючи водою листя.

Як зимує олеандр в наших умовах?

Літо – літом, а що робити з олеандром в холодну пору року? Короткий заморозок олеандр легко переживе. Адже і на півдні трапляються легкі, на день-два морозці. Зазвичай, межа – це -10°С. А ближче до настання стійкої морозної погоди олеандр потрібно розмістити в світлому, адже рослина вічнозелена, але бажано прохолодному приміщенні.

Оптимальна температура для зимівлі олеандра +8…+15 градусів. Якщо ж такої можливості немає, то підійде і звичайна житлова кімната. Тільки постарайтеся не розміщувати контейнер біля батареї опалення. Але як це зробити, якщо у нас батареї, зазвичай, біля вікон? Не забувайте періодично, у міру необхідності, поливати кущ.

oleander-05-1024x768-6542499

Оптимальна температура для зимівлі олеандра +8…+15 градусів

Пересадка і грунтовий субстрат для олеандра

Олеандр росте і розвивається швидко, і хоч рекомендується пересаджувати молоду рослину в більший контейнер один раз на рік, на практиці таких пересадок може бути дві. Робиться це стандартно. Новий контейнер береться дещо більше попереднього. Рослину акуратно дістають, не руйнуючи земляної грудки, переносять в новий контейнер, а вільний простір заповнюють підходящої грунтовою сумішшю.

Пару слів про те, що таке підходяща грунтова суміш для олеандра. Ви можете прочитати в Інтернеті дуже суперечливі рекомендації. Одні пишуть, що олеандр любить кислі грунти, інші – що у нього схильність до лужної реакції. На мій погляд, олеандр дуже пластична рослина, яка (в розумних межах, звичайно) може пристосуватися до різних умов.

Думаю, безпомилковий варіант, садити його в грунт з нейтральною реакцією, але родючий і пухкий, який добре утримує вологу і поживні речовини. Тому нейтральний торф (Ph 5,5-6,5) – відмінна складова для такої суміші.

Якщо молоді рослини пересаджувати нескладно, то дорослі екземпляри висотою під два метри пересаджують рідше, приблизно раз в три роки. При цьому з ними можна вчинити радикально і злегка вкоротити (підрізати) кореневу систему. Це зробить її більш компактною (може бути, і новий контейнер не знадобиться) і трохи призупинить зростання самої рослини.

Підживлення олеандра

Так як рослина буде все життя перебувати в контейнері і мати обмежений горщиком запас поживних речовин, періодично його потрібно підгодовувати. Я не буду радити використовувати розчини коров’ячого гною чи курячого посліду виключно через те, що півроку ваш олеандр проведе з вами в одній кімнаті (а так – річ хороша). Набагато простіше, ефективніше і зручніше використовувати сучасні водорозчинні швидкодіючі комплексні мінеральні добрива для квітучих рослин.

Обрізка олеандра

Взагалі, для підтримки куща в компактній формі, адже взимку він буде займати місце у вашому домі, йому буде потрібна обрізка. До речі, обрізка стимулює ріст нових пагонів і, як результат, пишніше цвітіння. Обрізати можна всі пагони на 1/3, а то і наполовину. Роблять це після закінчення цвітіння.

Але не поспішайте, іноді на відцвілих пагонах може з’явитися друга хвиля квітів. Просто видаліть зів’ялі пелюстки, і трохи почекайте. Щоб кущ не оголявся знизу, видаліть всі слабкі і тонкі пагони, даючи простір для зростання нових. У старих сильно оголених кущів можна кардинально обрізати всі пагони діаметром більше 2 см. Втратите цвітіння, зате кущ омолодиться.

oleander-04-1024x686-1222942

В рідних середземноморських краях, олеандр виростає великим і потужним кущем, до трьох метрів заввишки

Хвороби і шкідники олеандра

На жаль, іноді олеандр уражається хворобами і шкідниками. Найстрашніше – це олеандровий рак, який проявляється у вигляді потовщень, наростів на гілках. Це вірусне захворювання і боротися з ним неможливо. Навіть сильна обрізка, тільки на час відстрочить неминуче. Тому такі хворі екземпляри краще знищувати (і не намагайтеся їх живцювати).

В умовах сухого повітря зимових опалювальних квартир, звідки не візьмись, з’являється і розмножується павутинний кліщ. При невеликій їх кількості може врятувати хороший теплий душ, при сильному ураженні спеціальні препарати – акарициди.

Може завестися і щитівка, методи боротьби з нею добре відомі: або розчин господарського мила, або відповідні інсектициди. Тільки пам’ятайте, якщо рослина знаходиться всередині житлового приміщення, то і застосовувати потрібно спеціальні засоби для боротьби зі шкідниками кімнатних рослин, як менш небезпечні.

Ну, і нарешті, ще раз про найважливіше. Олеандр (всі його частини) – дуже отруйна рослина, причому смертельно. Спочатку коліки в шлунку, а потім проблеми з серцем. Не вирощуйте цю рослину, якщо у вас є маленькі діти або вони приходять до вас в гості. При роботі з олеандром одягайте рукавички і ретельно мийте руки. Не тримайте квітучу рослину в будинку, аромат його квітів може викликати головний біль та інші алергічні реакції. Загалом, перш ніж заводити олеандр у себе, зважте всі за і проти.

Відео про вирощування олеандра

Детальніше про вирощування олеандра дивіться у моєму відео

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.

Попередня стаття
Абрикоси у власному соку