Попелиці на смородині — методи боротьби і профілактики

У розпал сезону справ стільки, що не помітити перших попелиць, схованих на зворотному боці листочків, дуже просто. Тим більше, що комахи часто з’являються на пряних рослинках і квітах. Не мине й тижня, як вони поширяться всюди, де зможуть, особливо швидко розмножуючись на своїх улюбленцях — ягідних кущах. І немає більш привабливої для попелиці рослини, ніж смородини. Здавалося б, ароматне листя мало б відлякувати шкідників, та чомусь на попелицю це правило не діє. Попелиці обожнюють навіть надстійку червону смородину. Що й говорити про чорну, яка вразлива аж до трьох видів цього шкідника. Подолати попелицю можна і без жодної «хімії», і з сучасними інсектицидами.

Попелиці на смородині — методи боротьби і профілактики

Попелиці на смородині — методи боротьби і профілактики

Які бувають попелиці?

На улюбленій вітамінній ягоді, за якою так просто доглядати для рясного врожаю, зустрічається не один вид попелиць. Хоча боротьба з будь-якими попелицями в цілому схожа, не зайве розрізняти окремі види, адже шкодять вони по-різному.

Будь-якому виду смородини загрожує велика смородинова попелиця (Hyperomyzus lactucae). Вона утворює величезні колонії на нижній стороні навіть старого листя й так швидко висмоктує сік, що листя закручується, вкривається білими смугами вздовж жилок. Блідо-жовтаве, горбкувате листя і погане плодоношення — яскраві ознаки зараження.

Агрусова попелиця (Aphis grossulariae) — це пагінцевий вид, що зустрічається на чорній смородині, найбільше вражає молоді пагони і добре помітний на їх верхівках. Цей шкідник призводить до деформації листя, його швидкого пожовтіння та опадання. Жовтувато-зелена, дрібна, біля 2 мм в довжину, агрусова попелиця швидко розмножується і ще швидше призводить до припинення росту куща.

Галова попелиця, або червона листова попелиця (Cryptomyzus ribis) належить до листових видів і вражає білу, червону й інші «кольорові» види. І хоч зовні вони схожі, ця тля окупує не верхівки пагонів, а зворотній бік молодого листя, що ускладнює пошуки комах. На листках з’являються зморшкуваті вздуті ділянки — гали з червонуватими відтінками. Якщо не знайти ефективний засіб вчасно, смородина може настільки ослабнути, що не витримає зиму.

Попелиця вражає смородину і весною, і на стадії плодоношення, і після збору врожаю. Найнебезпечніший етап — коли на кущах наливаються соком та кольором довгоочікувані ягідки. І вибір засобів в цей час критичніший. Якщо застосована ранньою весною чи восени «хімія» встигне розкластися на безпечні речовини, в період, коли на кущах є ягідки, все опиниться у них. І навіть найбезпечніші препарати будуть вживатися й перероблятися разом з врожаєм.

Який захист від попелиць обрати?

На смородинах всіх видів і сортів краще спочатку випробувати всі прості, безпечні, екологічні варіанти і засоби і застосовувати хімічні препарати тоді, коли вони справді необхідні. Якщо попелицю помітили вчасно, впоратися з нею вдастся і простим обприскуванням мильним розчином чи настоями інсектицидних рослин. Чим сильніше ураження, чим більше розмножилися комахи й ослабли рослини — тим сильніші, агресивніші й дієвіші варіанти варто обирати.

На стадії плодоношення всі обробки повинні враховувати гранично допустимі терміни до збору врожаю. Вони є і у звичайних інсектицидів, і у біопрепаратів. І ігнорувати цю інформацію не можна.

Читайте також нашу статтю Смородина чорна — коли і для чого поливати окропом?

Безпечні «народні» способи боротьби з попелицею

Найпростіший метод — мильні ванни

Як не дивно, та один з найефективніших і безпечніших засобів впоратися з попелицею на смородині — звичайне господарське мило (те саме, на якому написано 72%). У смородини пагони гнучкі, навіть посеред літа їх можна трішки пригнути й занурити в відро чи миску з розчином мила. А можна і просто обприскати кущі з розприскувача. Головне — ретельно покрити засобом листки з усіх боків.

Рецепт простий як ніколи: 300-400 г мила (два бруски) потрібно розчинити у відрі теплої води. Дуже зручно просто натерти мило на тертці.

Підживлення з ефектом інсектициду — настій попелу

Найкраще кальцієво-фосфорне-калійне добриво з числа народних засобів — настій звичайного попелу —застосовується ще й у боротьбі зі шкідниками на овочах та ягідниках. Достатньо не пролити землю, а рясно полити кущі, приділяючи увагу зворотному боку листя — і, як мінімум, зупинити розповсюдження попелиці вдастся.

Для боротьби з попелицею використовують стандартний настій — 2 склянки попелу на 1 відро води, з настоюванням на протязі 2 днів. Розбавляють настій для обробки в пропорції 1 до 2.

Содовий розчин

Звичайна харчова сода, що знайдеться у будь-якої господині на кухні, може допомогти зупинити нашестя попелиці на смородину. А якщо у вас є кальцинована сода, дія буде швидшою. Обробляють кущі обприскувачем, суцільним змочуванням.

Рецепт содового розчину для смородини — 30 г соди на 1 л води з додаванням хоча б 2 ст.л рідкого чи господарського мила як прилипача.

Інші «народні» способи боротьби з попелицею

 • тютюновий настій (2 склянки на 10 л гарячої води з настоюванням 2 дні);
 • настій бадилля помідорів, часнику, цибулі, ромашки, кульбаб, чорнобривців, кінського щавлю, хвої сосни (1 кг рослинної сировини на 10 л теплої води, настоювати добу);
 • нашатирний спирт (2 ст.л. на 10 л води и 2 ст. л. мила);
 • розчин йоду та молока (4 краплі на 1 склянку молока та 1 л води);
 • гірчичний розчин (100 г порошку та 50 г мила на відро води).

У всі ці засоби в якості прилипача краще додати трішки рідкого чи господарського мила.

Смородина пошкоджена попелицями

Смородина пошкоджена попелицями

Біоінсектициди — екологічно, безпечно і ефективно

Препарати, створені на основі рослин, мікроорганізмів, бактерій, корисних грибків захищають рослини комплексно і надійно. Хоч і не є чудодійним і швидким засобом. Та посилюючи імунітет, оздоровлюючи рослини, надаючи природній захист, вони дозволяють впоратися з попелицею без жодної шкоди для довкілля та корисних комах. Та ще й покращують грунт, захищають мікробіоту й грають роль ефективної профілактики.

Варто використовувати той біоінсектицид, який вам трапиться, адже всі вони нічим не шкодять і достатньо ефективні проти такого поширеного шкідника, як попелиці. На смородині непогано себе зарекомендували:

 • «Актарофіт»;
 • «Актофіт»;
 • «Актоверм»;
 • «Актоефект»;
 • «Біощит»;
 • «Корбіон»;
 • «Капут»;
 • «Фітоверм»;
 • «Бітоксибацилін»;
 • «Біоцид»;
 • «Біорейд»;
 • «Біо Хелп»;
 • «Ліпідоцид».

Щоб все вдалося, треба точно дотримуватись інструкції. І не ігнорувати рекомендації щодо безпечного застосування, адже індивідуальний захист потрібен навіть для біопрепаратів.

В період плодоношення боротися з попелицями на смородині треба, обираючи найменш шкідливі засоби

В період плодоношення боротися з попелицями на смородині треба, обираючи найменш шкідливі засоби

Інсектициди — коли все зайшло занадто далеко

У випадку з попелицями на смородині до хімічних засобів боротьби варто вдаватися, коли іншого виходу вже просто не залишилося. І завжди рухатися від малотоксичних препаратів до більш стійких. Для боротьби з попелицею краще брати контактні, а не системні інсектициди.

Почніть з найпростішого інсектициду — мідних сполук. Мідний купорос, бодроська суміш — чудові альтернативи більш складний хімії. Звичайно, їх використовують в основному ранньою весною, ще до того, як розпускаються бруньки, в профілактичних цілях. Та якщо кущі смородини треба рятувати, вони — все ж це краща альтернатива звичайним інсектицидам.

Перелік препаратів, ефективних проти попелиці, дуже широкий. На смородині можна обмежитися інсектицидами:

 • «Актара»;
 • «Актеллік»;
 • «Бі-52»;
 • «30В»;
 • «Топсин»;
 • «Зелений щит для смородини»;
 • «Карате»;
 • «Ортус»;
 • «Фастак»;
 • «Пірімол»;
 • «Карате»;
 • «Моспілан».

При серйозному ураженні ефективні й інші інсектициди — «Децис», «Ексірель», «Каліпсо», «Карбофос», «Фуфанон», «Конфідор», «Моспілан», «Інтавір», «Іскра», «Кінмікс», «Прованто», «Ампліго», «Цезар», «Турбо Престо». Та через ширшу дію їх краще застосовувати з крайньою обережністю.

Зазвичай для обробки при зараженні смородини попелицею використовують від 5 до 15 мл інсектициду на відро води. Уважно прочитайте все, що пише виробник на упаковці і точно слідуйте його вказівкам. Це єдиний спосіб мінімізувати потенційну шкоду, досягти оптимального результату і не поставити під ризик ні біобаланс в садку, ні своє здоров’я.

Загальні правила обробки смородини від попелиці

 • щоб робочі розчини точно потрапили на зворотню сторону листя та пагони, варто обробляти кущі знизу вгору, ретельно, інтенсивно, перевіряючи, як розподіляється розчин;
 • обробку навіть біопрепаратами чи настоями краще проводити ввечері чи рано вранці, в сухий, нежаркий день;
 • ручні обробки компактними обприскувачами на смородині виконувати зручніше, ніж великими апаратами.

Читайте нашу статтю Хімічні засоби захисту рослин — шпаргалка по пестицидах.

Сонечка - природний ворог попелиць

Сонечка – природний ворог попелиць

Профілактика — кращий захист

Щоб попелиця не стала проблемою для вашої смородини, потрібно добре доглядати за кущами і все робити вчасно. Боротьба з бур’янами, мульчування землі, вчасні поливи та підживлення, обрізка за правилами й обробка навесні — і кущі будуть сильними й менш вразливими. Адже попелиця атакує ослаблені рослини, що тонуть у заростях бур’янів і страждають у землі, до якої ніхто роками не торкався. Та й спостереження за садком, вчасне виявлення попелиці на інших рослинах допоможе завжди бути напоготові і почати боротьбу якомога раніше.

Важливо не допускати поширення у садку кращих партнерів і друзів тлі — мурах, вчасно вдаючись до заходів з їх відлякування від ділянки.

Якщо поруч зі смородиною вирощувати рослини з інсектицидними властивостями — пряні трави, деревій, полин, нагідки, чорнобривці, коляндру, базилік і ін., вони будуть слугувати своєрідним «щитом» і приманкою для природних ворогів попелиці — сонечок та вуховерток.