У розпал сезону справ стільки, що не помітити попелиці на смородині, що сховалися на зворотному боці листочків, дуже просто. Немає більш привабливої для попелиці рослини, ніж смородина. Здавалося б, ароматне листя мало б відлякувати шкідників, та чомусь на попелицю це правило не діє. Попелиці обожнюють навіть надстійку червону смородину. Що й говорити про чорну, яка вразлива аж до трьох видів цього шкідника. Подолати попелицю можна і без жодної «хімії», і з сучасними інсектицидами.
Зміст:
На улюбленій вітамінній ягоді, за якою так просто доглядати для рясного врожаю, зустрічається не один вид попелиць. Хоча боротьба з будь-якими попелицями в цілому схожа, не зайве розрізняти окремі види, адже шкодять вони по-різному.
Будь-якому виду смородини загрожує велика смородинова попелиця (Hyperomyzus lactucae). Вона утворює величезні колонії на нижній стороні навіть старого листя й так швидко висмоктує сік, що листя закручується, вкривається білими смугами вздовж жилок. Блідо-жовтаве, горбкувате листя і погане плодоношення — яскраві ознаки зараження.
Агрусова попелиця (Aphis grossulariae) — це пагінцевий вид, що зустрічається на чорній смородині, найбільше вражає молоді пагони і добре помітний на їх верхівках. Цей шкідник призводить до деформації листя, його швидкого пожовтіння та опадання. Жовтувато-зелена, дрібна, біля 2 мм в довжину, агрусова попелиця швидко розмножується і ще швидше призводить до припинення росту куща.
Галова попелиця, або червона листова попелиця (Cryptomyzus ribis) належить до листових видів і вражає білу, червону й інші «кольорові» види. І хоч зовні вони схожі, ця тля окупує не верхівки пагонів, а зворотній бік молодого листя, що ускладнює пошуки комах. На листках з’являються зморшкуваті вздуті ділянки — гали з червонуватими відтінками. Якщо не знайти ефективний засіб вчасно, смородина може настільки ослабнути, що не витримає зиму.
Попелиця вражає смородину і весною, і на стадії плодоношення, і після збору врожаю. Найнебезпечніший етап — коли на кущах наливаються соком та кольором довгоочікувані ягідки. І вибір засобів в цей час критичніший. Якщо застосована ранньою весною чи восени «хімія» встигне розкластися на безпечні речовини, в період, коли на кущах є ягідки, все опиниться у них. І навіть найбезпечніші препарати будуть вживатися й перероблятися разом з врожаєм.
На смородинах всіх видів і сортів краще спочатку випробувати всі прості, безпечні, екологічні варіанти і засоби і застосовувати хімічні препарати тоді, коли вони справді необхідні. Якщо попелицю помітили вчасно, впоратися з нею вдастся і простим обприскуванням мильним розчином чи настоями інсектицидних рослин. Чим сильніше ураження, чим більше розмножилися комахи й ослабли рослини — тим сильніші, агресивніші й дієвіші варіанти варто обирати.
На стадії плодоношення всі обробки повинні враховувати гранично допустимі терміни до збору врожаю. Вони є і у звичайних інсектицидів, і у біопрепаратів. І ігнорувати цю інформацію не можна.
Читайте також нашу статтю Смородина чорна — коли і для чого поливати окропом?
Як не дивно, та один з найефективніших і безпечніших засобів знищити попелиці на смородині — звичайне господарське мило (те саме, на якому написано 72%). У смородини пагони гнучкі, навіть посеред літа їх можна трішки пригнути й занурити в відро чи миску з розчином мила. А можна і просто обприскати кущі з розприскувача. Головне — ретельно покрити засобом листки з усіх боків.
Рецепт простий як ніколи: 300-400 г мила (два бруски) потрібно розчинити у відрі теплої води. Дуже зручно просто натерти мило на тертці.
Найкраще кальцієво-фосфорне-калійне добриво з числа народних засобів — настій звичайного попелу — застосовується ще й у боротьбі зі шкідниками на овочах та ягідниках. Достатньо не пролити землю, а рясно полити кущі, приділяючи увагу зворотному боку листя — і, як мінімум, зупинити розповсюдження попелиці вдастся.
Для боротьби з попелицею використовують стандартний настій — 2 склянки попелу на 1 відро води, з настоюванням на протязі 2 днів. Розбавляють настій для обробки в пропорції 1 до 2.
Звичайна харчова сода, що знайдеться у будь-якої господині на кухні, може допомогти зупинити нашестя попелиці на смородині. А якщо у вас є кальцинована сода, дія буде швидшою. Обробляють кущі обприскувачем, суцільним змочуванням.
Рецепт содового розчину для смородини — 30 г соди на 1 л води з додаванням хоча б 2 ст.л рідкого чи господарського мила як прилипача.
У всі ці засоби в якості прилипача краще додати трішки рідкого чи господарського мила.
Препарати, створені на основі рослин, мікроорганізмів, бактерій, корисних грибків захищають рослини комплексно і надійно. Хоч і не є чудодійним і швидким засобом. Та посилюючи імунітет, оздоровлюючи рослини, надаючи природний захист, вони дозволяють впоратися з попелицею без жодної шкоди для довкілля та корисних комах. Та ще й покращують грунт, захищають мікробіоту й грають роль ефективної профілактики.
Варто використовувати той біоінсектицид, який вам трапиться, адже всі вони нічим не шкодять і достатньо ефективні проти такого поширеного шкідника, як попелиці. На смородині непогано себе зарекомендували:
Щоб все вдалося, треба точно дотримуватись інструкції. І не ігнорувати рекомендації щодо безпечного застосування, адже індивідуальний захист потрібен навіть для біопрепаратів.
У випадку з попелицями на смородині до хімічних засобів боротьби варто вдаватися, коли іншого виходу вже просто не залишилося. І завжди рухатися від малотоксичних препаратів до більш стійких. Для боротьби з попелицею краще брати контактні, а не системні інсектициди.
Почніть з найпростішого інсектициду — мідних сполук. Мідний купорос, бодроська суміш — чудові альтернативи більш складний хімії. Звичайно, їх використовують в основному ранньою весною, ще до того, як розпускаються бруньки, в профілактичних цілях. Та якщо кущі смородини треба рятувати, вони — все ж це краща альтернатива звичайним інсектицидам.
Перелік препаратів, ефективних проти попелиці, дуже широкий. На смородині можна обмежитися інсектицидами:
При серйозному ураженні ефективні й інші інсектициди — «Децис», «Ексірель», «Каліпсо», «Карбофос», «Фуфанон», «Конфідор», «Моспілан», «Інтавір», «Іскра», «Кінмікс», «Прованто», «Ампліго», «Цезар», «Турбо Престо». Та через ширшу дію їх краще застосовувати з крайньою обережністю.
Зазвичай для обробки при зараженні смородини попелицею використовують від 5 до 15 мл інсектициду на відро води. Уважно прочитайте все, що пише виробник на упаковці і точно слідуйте його вказівкам. Це єдиний спосіб мінімізувати потенційну шкоду, досягти оптимального результату і не поставити під ризик ні біобаланс в садку, ні своє здоров’я.
Читайте нашу статтю Хімічні засоби захисту рослин — шпаргалка по пестицидах.
Щоб попелиця не стала проблемою для вашої смородини, потрібно добре доглядати за кущами і все робити вчасно. Боротьба з бур’янами, мульчування землі, вчасні поливи та підживлення, обрізка за правилами й обробка навесні — і кущі будуть сильними й менш вразливими. Адже попелиця атакує ослаблені рослини, що тонуть у заростях бур’янів і страждають у землі, до якої ніхто роками не торкався. Та й спостереження за садком, вчасне виявлення попелиці на інших рослинах допоможе завжди бути напоготові і почати боротьбу якомога раніше.
Важливо не допускати поширення у садку кращих партнерів і друзів тлі — мурах, вчасно вдаючись до заходів з їх відлякування від ділянки.
Якщо поруч зі смородиною вирощувати рослини з інсектицидними властивостями — пряні трави, деревій, полин, нагідки, чорнобривці, коляндру, базилік і ін., вони будуть слугувати своєрідним «щитом» і приманкою для природних ворогів попелиці — сонечок та вуховерток.