Кале — найкрасивіша і найкорисніша кучерява капуста

Найкрасивіша і найкорисніша капуста — кале — овоч, який можна раз спробувати й закохатися назавжди. Середземноморська кухня і дієтологи зробили її найпопулярнішим гарніром у світі. А яскрава зовнішність — обов’язковим овочем садів Потаже. Місце для кучерявої капусти не тільки можна, але й треба знайти на квітнику – настільки вона красива! Великою популярністю цей овоч користується в Європі, особливо в північних країнах — на півночі Німеччини, в Данії та Швеції. В Україні поки що не дуже поширена, але з часом і наші садівники її роздивляться, розпробують і, обов’язково, вирощуватимуть на своїх ділянках. А ми цьому будемо всіляко сприяти – розказуватимемо, яка кучерява капуста красива і надзвичайно корисна для здоров’я.

Кале — кайкрасивіша і найкорисніша кучерява капуста

Кале — кайкрасивіша і найкорисніша кучерява капуста

Опис рослини

Кучерява капуста, або Кале, браунколь, брунколь і грюнколь (Brassica oleracea var. Sabellica) — однорічна рослина. У цієї капусти не утворюється качан, а лише неймовірної краси розетки з кучерявого або густо зморшкуватого, зеленого або фіолетового листя висотою від 50 см до метра і більше. Кале вважається найдавнішою капустою, яку почали вирощувати люди. Великі пухирчасті листки надають капусті грюнколь, як її ще часто називають, дуже екзотичний кучерявий вигляд.

Смак листя кале змінюється протягом сезону з ніжного на різкуватий і назад, як і текстура листя. Восени, взимку, ранньою весною, тобто при проморожуванні вона найсмачніша.

Використовують кучеряву капусту як «грубий» шпинат у свіжому вигляді, але, крім цього, її можна маринувати, тушкувати, смажити. З кале навіть роблять чіпси! Листя капусти грюнколь використовують при приготуванні салатів, закусок, гарнірів та інших страв. При термічній обробці головне — не затягувати процес, бо переварене листя втрачає і смак, і колір, і поживну цінність — 5-7 хвилин достатньо для повної готовності капусти кале.

Кучерява капуста, або Кале, браунколь, брунколь і грюнколь (Brassica oleracea var. Sabellica)

Кучерява капуста, або Кале, браунколь, брунколь і грюнколь (Brassica oleracea var. Sabellica)

Користь капусти кале

Грюнколь унікальна не тільки зовнішнім виглядом. У листках капусти містяться всі вітаміни й мінерали, властиві іншим видам капусти, але в більшій кількості. За вмістом калію ця культура перевершує інші види й тому дуже цінується прихильниками здорового способу життя. Адже калій, як відомо, головний мікроелемент, що відповідає за молодість і здоров’я шкіри.

За вмістом клітковини та білка, грюнколь вдвічі випереджає білокачанну капусту, а тому з успіхом використовується у всіляких дієтах для схуднення, де велике значення надається очищенню кишківника. В Європі страви з капусти грюнколь радять вживати в їжу матерям, що годують грудьми немовлят, бо вважається, що вона стимулює лактацію.

Сік з листя цієї капусти, так само як і з інших видів, застосовують при лікуванні виразки шлунку і дванадцятипалої кишки. Іноді кучеряву капусту називають «рослинним м’ясом», оскільки її листя багате білком і містить значний набір амінокислот, не поступаючись в цьому м’ясним продуктам. А ось за вмістом кальцію браунколь навіть обігнала молоко!

Ще кучерява капуста багата комплексом вітамінів групи В (B6, B2, B1) і іншими вітамінами (А, C, К, PP), а також цінними мінеральними речовинами (крім калію — фосфор, магній, натрій і бета-каротин). Високий вміст білка і цілий набір корисних поживних речовин робить цей овоч незамінним у вегетаріанській дієті. Корисно вживати капусту Кале з метою загального зміцнення організму, а також при підвищеному навантаженні на зір.

Приносить кале користь при цукровому діабеті, алергії, порушеннях ліпідного (жирового) обміну, використовується для профілактики онкологічних захворювань.

Читайте також нашу статтю Листовий буряк, чи Мангольд — корисний і красивий.

Обов'язково знайдіть місце для кучерявої капусти на квітнику

Обов’язково знайдіть місце для кучерявої капусти на квітнику

Як вирощувати капусту кале?

Вирощування капусти грюнколь нічим не відрізняється від інших видів. З огляду на той факт, що це один з найбільш морозостійких видів, висівати насіння можна не тільки в розсадні ящики, але і безпосередньо в ґрунт.

Та надійніше вирощувати кале через розсаду, щоб вона встигла вирости до значних розмірів. З огляду на оптимальний час для посадки на грядки — початок-середина травня — насіння потрібно сіяти на розсаду в кінці березня-на початку квітня. Щоб не пересаджувати її та не пікірувати, бо кале дуже погано виносить пересадку, висівати насіння бажано відразу в окремі ємності. Висадку на постійне місце розсади кучерявої капусти можна проводити в середині травня.

Воно не обов’язково повинно бути на повному сонці, кале гарно росте на розсіяному освітленні. На одному і тому ж місці цю капусту можна вирощувати три сезони поспіль. І якщо в осінню пору, коли ви зрізуєте стебло, залишити в землі корінь і 2-3 см стебла, то на наступний сезон, якщо залишена частина рослини перезимує, цілком можна отримати ранній урожай кучерявої капусти.

Про інші овочі, які гарно ростуть в напівтіні, читайте в нашій статті.

Щодо попередників, то кращими для кале є всі пасльонові культури, гарбузові та, звичайно ж, бобові, а ось поганими попередниками є хрестоцвіті. При цьому ґрунт повинен бути багатим на поживні речовини, оскільки на малородючих ґрунтах капуста формує гірке й дрібне листя.

Догляд за капустою нескладний. Він складається з регулярного поливу, підживлення органікою і захисту від шкідників. Втім, грюнколь рідко уражається килою. А найлютіший капустяний ворог – хрестоцвітні блішки — також не дуже звертає увагу на цю рослину.

Капуста кале не виносить пересихання ґрунту, але і перезволоження вона також боїться, тому поливати її краще частіше, але невеликою кількістю води, орієнтуючись на погоду і підтримуючи землю в злегка вологому стані. Перед поливами бажано прополювати і розпушувати ґрунт, а після поливання — мульчувати поверхню землі перегноєм.

Істотний плюс при вирощуванні капусти грюнколь — її морозостійкість. Восени, під час «боротьби з урожаєм», у господинь, як правило, не вистачає рук на все, а грюнколь і не вимагає уваги в цей час. Прибирати її можна, і навіть потрібно, після морозів в -10…-15°C — саме тоді листя кучерявої капусти стає найбільш ніжним і смачним, а корисні якості при цьому не втрачаються.

Вирощуйте красиві й корисні овочі!

ЗЕЛЕНА САДИБА.