Чому гниють яблука на гілках?

Посадивши молоді саджанці яблунь, багато садівників невтомно за ними доглядають, а дочекавшись стабільних врожаїв, послаблюють свою увагу. Щось забули зробити, щось не встигли, і ось вже з’являються перші проблеми. Одна з таких — плоди, що гниють на дереві. Не помітити це вже неможливо, і виникають природні запитання — що це таке і як з цим боротися? Чому гниють яблука на гілках і як попередити цю неприємність, розповімо в статті.

chomu-gniyut-yabluka-na-gilkax-01-1024x683-6129975

Чому гниють яблука на гілках?

Зміст:

Моніліоз — що за хвороба і звідки вона береться?

Основна причина появи гниючих яблук на дереві — моніліоз. Це грибне захворювання, різні види якого вражають плодові, кормові і навіть декоративні рослини. Швидко поширюючись по саду, спори вражають і плоди, і пагони, і листя різних культур.

Що стосується яблунь, то найчастіше захворювання виникає на дорослих деревах з загущеною кроною. Спори грибів потрапляють на плоди з поривами вітру або переносяться птахами і комахами-шкідниками. Зазвичай, це відбувається в середині літа — саме в цей час можна виявити перші плоди, що гниють. Таку форму моніліозу називають плодовою гниллю.

Тепла і волога погода сприяє швидкому поширенню захворювання, і якщо вчасно не вжити заходів для протидії, значна частина врожаю буде втрачена.

Помічено, що найчастіше плодова гниль вражає літні сорти яблук із тонкою шкіркою. Крім того, в зоні особливого ризику опиняються плоди з пошкодженою шкіркою — це можуть бути різні, навіть мікроскопічні тріщини або проколи від шкідників, а також травматичні ушкодження від граду або гілок при сильному вітрі.

Моніліоз відрізняється наявністю інкубаційного періоду, який триває 5 днів. Лише через цей проміжок часу з’являться перші ознаки захворювання на яблуні, виявити які нескладно. На яблуці можна побачити коричневу пляму, яка швидко збільшується і охоплює весь плід. Ще через 5 днів хвороба перейде у фазу спороношення, і кожне пошкоджене яблуко буде становити небезпеку для всіх інших і для дерева в тому числі.

При уважному розгляді на поверхні плями можна помітити невеликі горбки сірого кольору — це спори гриба. Вітром і птахами ці спори переносяться на сусідні плоди, і вже через кілька тижнів здорові яблука можна буде перерахувати по пальцях.

Спори моніліозу без зусиль витримують морозні зими і якщо уражені грибком плоди пролежать під яблунею до весни, то можна буде познайомитися з ще однією формою цього захворювання моніліальним опіком. Навесні на хворих яблунях можна буде побачити всохлі пагони, квіти, зав’язі і немов обпалене листя.

Невеликі горбки сірого кольору — це спори гриба

Невеликі горбки сірого кольору — це спори гриба

Як вберегти врожай від плодової гнилі?

Поява моніліозу на яблунях не обіцяє садівникові безтурботного літа. Перемогти це захворювання парою обприскувань не вийде, оскільки не придумано поки ще такого дієвого препарату. Тому краще відразу налаштуватися на серйозну тривалу боротьбу, а для початку спробувати врятувати врожай цього року.

Перш за все, уважно оглянути все дерево і акуратно зібрати уражені та підозрілі плоди. Подібні огляди і видалення пошкоджених плодів необхідно проводити не від випадку до випадку, а регулярно і якомога частіше.

Читайте також про те, як боротися з моніліозом абрикоса.

Про всяк випадок уточнимо, що в компост такі яблука складати не можна — тільки спалювати. Якщо до збору врожаю залишається не менше 20 днів, бажано провести обприскування яблуні розчином фунгіциду «Абіга-Пік». Також для лікування плодової гнилі застосовують розчин бордоської рідини або препарати схожого складу і дії — «Оксихом», «Полихом» та інші.

У разі, якщо захворювання виявлено безпосередньо перед збором врожаю, можна обробити яблуню біопрепаратом «Пентафаг-С». Дія препарату базується на руйнуванні клітин фітопатогенів бактеріальними вірусами. Біологічно активні речовини «Пентафага-С» пригнічують розвиток патогенних грибів, викликають розмноження мікроорганізмів-антагоністів і підвищують стійкість рослин до грибних та бактеріальних хвороб.

Читайте також наш матеріал Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб.

Профілактика моніліозу

Не секрет, що хвороби і шкідники в першу чергу вражають хворі та ослаблені дерева. Борошниста роса і парша на перший погляд здаються дріб’язковими захворюваннями, але пошкоджені плоди згодом можуть постраждати від плодової гнилі.

Так само і з комахами-шкідниками — гасло «у гарному садку їжі повинно вистачити всім» тут не працює. Оси, листовійки і плодожерки, звичайно, не з’їдять всі яблука, але «понадкушують», а цього достатньо, щоб моніліоз відчув себе як вдома. Тому серед профілактичних заходів основне місце займає правильний догляд за плодовим садом.

Його основні складові:

  • регулярні огляди саду;
  • своєчасне підживлення й поливи;
  • боротьба з хворобами та шкідниками;
  • застосування препаратів для підвищення імунітету;
  • профілактичні обробки фунгіцидами та інсектицидами;
  • грамотна формуюча обрізка, що не допускає згущення крони;
  • весняна та осіння санітарні обрізки;
  • утримання пристовбурних кіл у чистоті.

Прихильники природного землеробства для підвищення імунітету рослин використовують спеціальні біокомплекси. Вони допомагають рослинам власними силами справлятися з атаками шкідників і різними захворюваннями, стійко переносити кліматичні сюрпризи у вигляді спеки, холоду, посухи та затяжних дощів. Крім цього, при використанні біокомплексів у рослин знижується стрес від застосування різних пестицидів та хімікатів.

Особливу увагу профілактичним заходам слід звернути власникам старих плодових насаджень та тим, у кого по сусідству є занедбані сади.

chomu-gniyut-yabluka-na-gilkax-03-1024x683-2838873

Якщо на яблуні був помічений моніліоз, обприскування біо-фунгіцидами можна проводити не менше ніж за двадцять днів до збору врожаю

Лікування моніліозу

Боротися з моніліозом починають ранньою весною. За період вегетації дерево обприскують фунгіцидами кілька разів. Кратність обробок і норми витрат залежать від обраного препарату. Виробники докладно пишуть про це в інструкціях.

Наприклад, розчином «Абіга-Пік» яблуні обприскують 4 рази за сезон, починаючи з фази «до розпускання бруньок». Цей препарат ефективний навіть при низьких температурах повітря і, що важливо, формує у рослин імунітет проти грибних захворювань.

Для обробки яблунь улюбленою усіма бордоською сумішшю у фазу «до розпускання бруньок» готують 3-х% розчин, потім – по «зеленому конусу» і далі – використовують вже 1% розчин. За сезон цей препарат допускається використовувати 6 разів.

При обприскуванні дерев важливо добре обробити стовбури, гілки та пристовбурові кола. Останню обробку необхідно провести восени. Попередньо яблуню потрібно очистити від решти плодів, листя, сухих та пошкоджених гілок, прибрати все сміття з пристовбурового кола — все в багаття.

Читайте також наш матеріал «4 обов’язкових весняних обробки саду від хвороб та шкідників».

Дорогі читачі! Моніліоз — неприємне, але не смертельне захворювання плодових дерев. Як і при інших грибних хворобах, профілактичні заходи можуть значно знизити ризик появи грибка. Якщо, не дивлячись ні на що, неприємність сталася, і яблуні виявилися заражені, наполегливість і завзятість допоможуть перемогти цю недугу.

Галина Мар’їна,

Ботанічка.