Чим сильніше проявляються зміни клімату, тим частіше ми чуємо, що рано чи пізно всі аграрії змушені будуть перейти на вирощування овочів в захищеному середовищі — у теплиці або хоча б у парнику. Та на спорудження цих конструкцій багато садівників так і не наважуються. І, можливо, недарма! Отримання гарних врожаїв в ідеальних умовах — це лише можливість, а не гарантія. Недоліки теплиць часто значно вагоміші за всі їх переваги. Теплиці вимагають часу і постійної уваги господарів, а рослини у всьому залежать від якості поливів, підживлень та щоденного невтомного догляду або дорогих систем контролю. 10 недоліків теплиць, до яких ви маєте бути готові, далі у нашому матеріалі.
Теплиця — це окрема закрита система для вирощування рослин, у якій постачання всіх ресурсів — світло, вода, повітря, поживні речовини — відбувається лише внаслідок правильних або неправильних дій господарів. Якщо й обладнувати теплицю за чималенькі кошти, то потрібно бути готовим щорічно докладати відповідних зусиль для отримання бажаного результату.
У теплиці рослини у всьому залежать від ваших дій. І пропуски в догляді або постійний недогляд можуть позбавити навіть шансу на збір овочів. При цьому овочі у відкритому ґрунті мають шанс, як мінімум, на виживання навіть без будь-якого догляду з боку садівника протягом тривалого часу.
Як приклад, минулого року поїхали на два тижні відпочивати на море всередині червня. Розсада помідорів 10 днів як була висаджена у відкритий ґрунт і щедро замульчована соломою. Перед поїздкою — добре пролита. Звичайно, нам пощастило з погодою — періодично йшли дощі. Коли ми приїхали, наші помідорки були замучені, але живі!!! А наша турбота швидко повернула їм сили. Самі розумієте, в теплиці вони б загинули без нас за три-чотири дні.
Відновлювати родючість, підтримувати мікробіоту і текстуру, оздоровлювати землю тут потрібно точно так само, як і на городі. Але об’єм землі у теплиці обмежений, її ресурси швидко вичерпуються, а природні процеси повністю «виключені». Створити та підтримувати у закритому середовищі здорову ґрунтову екосистему — завдання виключно складне. Землю доведеться часто міняти. Навіть при ідеальному догляді, як мінімум, кожні 5 років.
І щороку, невтомно і без виключень чи допомоги техніки, своїми руками доведеться забезпечувати:
Якість підготовки й відновлення землі — основа всього. А вона у теплиці вимагає праці.
Правила нормального чергування та вирощування здорового врожаю овочів передбачає сівозміну з паузою як мінімум у 3 роки між рослинами, що представляють одне сімейство. У теплиці така сівозміна неможлива. Її зазвичай будують «з прицілом» під конкретну культуру, наприклад, для томатів або огірків. І щороку висаджують одні і ті ж продуктивні, улюблені овочі. А, значить, і з кожним садовим сезоном лише збільшуються ризики ураження хворобами, специфічними для даних рослин і їх родичів.
Щоб досягти успіху, потрібно вживати додаткових заходів — сіяти сидерати, оздоровлювати, змінювати землю, розраховувати переміщення видів у окремі зони теплиці, посилювати профілактичні заходи. І якщо прорахунки на відкритих грядках ще можна компенсувати, то в теплиці потрібна буквально математична точність.
Читайте також нашу статтю Теплиці своїми руками з підручних матеріалів — 30 ідей з фото.
Навіть у найбільших теплицях площа не безмежна. А частина дорогоцінного простору ще й відводиться під доріжки та робочу зони… Проблема вибору тих видів, які ви зможете вирощувати в теплиці, вимагає жертв і раціональності, адже все і відразу не посадиш. Облаштовувати теплицю лише на один вид наважуються рідко, а змішування видів вимагає досвіду і розрахунків. І підвищує ризик для всіх рослин відразу.
Більшість типово тепличних овочів взагалі не сумісні. Наприклад, огірки та помідори, що вимагають різної вологості, та й температур. Або різні види Пасльонових, змішування яких у одній теплиці в рази підвищує шанс появи шкідників та хвороб. І вирощування їх через рік проблеми не вирішить, адже всі вони несівозмінні. Навіть сусідство з квітами чи ягодами все одно проблемне, бо так кількість хвороб, що можуть з’явитися у теплиці, ще більше росте.
Якщо рослини на відкритих грядках поливають лише у періоди посухи, коли дощів недостатньо, то в теплиці забезпечувати рослини дорогоцінною вологою потрібно власними силами. Центральне водопостачання на присадибних ділянках залишається швидше винятком. Та навіть якщо ви обладнали водопровідну систему, витрати води на регулярний полив рослин у теплиці, особливо влітку, будуть величезними. А якщо автополиву немає, то перенесення води у величезній кількості стане чималим фізичним навантаженням. Варто наперед продумати, чи вистачить вашого доступу до води для забезпечення рослин постійним поливом.
Ще один нюанс, який потрібно пам’ятати — рослини в теплиці не зможуть витримати тривалих перебоїв з поливами. Дуже важливо підтримувати ідеальну вологість ґрунту, шукати «золоту середину», адже у теплиці рослини настільки ж чутливі до перезволоження чи до посухи, як і будь-які кімнатні або контейнерні рослини. Залишити теплицю напризволяще і гайнути в тривалу відпустку не вдасться. Навіть автополив потрібно контролювати й перевіряти.
Ресурси ґрунту в теплиці обмежені, їх не вистачає на весь період вегетації і плодоношення навіть при якісній «заправці». А якщо не вносити достатньо органіки, потреба в підживленнях виникає вже з самого початку. Для рослин у теплиці добрива вносять значно частіше, ніж для їх родичів на відкритих грядках. Зазвичай у теплиці підживлення проводять як мінімум 3-4 рази, а часто і кожні 2-3 тижні.
Більше добрив і менше природних ресурсів — це більший ризик підвищення рівня нітратів та токсинів у плодах. Для органічного землеробства без утримання свійських тварин забезпечення гарного запасу якісних біодобрив з перевіреними характеристиками може стати проблемою. Та й при використанні мінеральних добрив в теплиці всі їх «мінуси» проявляються сильніше.
Про види теплиць читайте в нашій статті Які бувають теплиці? Про каркас, покриття, форму і призначення.
Якщо ви не обладнали теплицю повним клімат-контролем та автоматичною системою провітрювання, за всім не слідкує спеціальний процесор, то реагувати на будь-які зміни температури та сигнали рослин доведеться самостійно. Теплиця захищає рослини, але без провітрювання швидко перетворюється на токсичне середовище.
Це лише здається дрібницею: потреба привідчиняти чи причиняти кватирки залежно від погоди — справжня морока, адже завжди треба бути напоготові. У жаркі дні без збільшення доступу повітря рослини просто згорають, а в холодні ночі залишені отвори можуть їх згубити.
Якщо рослини в теплиці були здорові минулого року, це не гарантує відсутність проблем у наступному. Неможливість дотримуватися сівозміни і правил сумісності, підвищена вологість створюють надсприятливі умови для хвороб і плісняви. І без регулярних профілактичних обробок проблем не уникнути. Теплиці дезінфікують та обробляють після завершення сезону та навесні, перед наступним, якщо минулого року рослини хворіли — ще частіше. А потрібно ж дбати ще й про оздоровлення ґрунту!
Та жодна профілактика не гарантує відсутність проблем зовсім. Якщо у теплиці відбувається зараження, з’являються сліди інфекцій, вірусів, хвороб чи шкідників, вони розповсюджуються всюди за лічені дні. І зупинити процес надскладно. Борошниста роса, фузаріоз, фітофтороз, попелиця — найрозповсюдженіші, та не єдині вороги. Подолати хвороби й комах біологічними засобами — настоями трав, попелу, біоінсектицидами, біофунгіцидами — в теплиці складно. Тут надважлива швидкість та інтенсивність заходів. А застосування хімічних засобів захисту пов’язане з великими ризиками, і чим старше рослини — тим з більшими наслідками. Саме тому тепличні овочі в продажу майже нерозривно пов’язані з хімією.
Читайте також нашу статтю Чому капустянка більше не живе в моїй теплиці.
Гігієна та ідеальні санітарні умови у теплиці — гарантія того, що у вирощуванні рослин не буде проблем. Бруд, сміття, пил, в тому числі у робочій зоні призводять до створення оптимальних умов для поширення шкідників і хвороб. Про теплицю не можна просто забути, складаючи бадилля десь в куточку та забуваючи прибрати за собою. Це закрита екосистема, в якій будь-яка недбалість і безлад обертаються ще більшим хаосом в геометричній прогресії.
Щороку, а краще декілька разів на рік у теплиці потрібно перевіряти всі конструкції, особливо рухомі механізми, з’єднання, основні матеріали (плівку, скло, полікарбонат). Маленькі сколи, тріщини, іржа, корозія в режимі підвищеної вологості вже за рік можуть обернутися потребою в великому ремонті. Проблеми наростають як сніжна куля, варто щось запустити і наслідків не оминути. У будь-якій теплиці щороку потрібно щось підфарбовувати, змащувати, змінювати, підкручувати, лагодити. І цей процес ніколи не завершується. Інакше не вдасться підтримувати ідеальне середовище для розвитку рослин.
Дорогі читачі! На цьому переліку всі недоліки теплиць не вичерпуються. У кожного типу конструкції (плівкових, полікарбонатних і ін.), кожної форми, розміру — свої переваги і свої проблеми. Оцінювати теплиці потрібно за доступними у вашому регіоні «опціями» та бюджетом. Плануючи витрати, головне не забути ще й про всі ті ресурси, яких теплиця потребуватиме щомісяця в активний сезон. І завжди враховувати, що з теплицею не візьмеш паузи, її не вдасться просто залишити, за рослинами доведеться доглядати повноцінно. Інакше всі вкладені в неї кошти та роки будуть витрачені даремно.