Які бувають теплиці? Про каркас, покриття, форму і призначення

Сьогодні тим садівникам, які прагнуть купити теплицю, ринок пропонує безліч варіантів. Прості готові моделі, в тому числі теплиці з полікарбонату, креслення для спорудження каркасів самотужки і найдорожчі конструкції з клімат-контролем «під ключ» — видів теплиць сотні, якщо не тисячі. Щоб обрати ідеальну для себе теплицю, треба точно розуміти, як і для чого ви її хочете експлуатувати. В першу чергу, необхідно визначитися, чи плануєте ви використовувати її лише під час активного (теплого) сезону, чи прагнете вирощувати урожай упродовж значно довшого терміну? В матеріалі піде мова про те, які бувають види теплиці, і як обрати свою.

Теплиця з полікарбонату, фото

Теплиці з полікарбонату та інші види

Різні теплиці — різні каркаси

Літні теплиці можуть бути і розбірними, і з недовговічним покриттям. А ось зимові вимагають більш міцних конструкцій, матеріалів, комунікацій.

Є найпростіші фактори класифікації теплиць за базовими ознаками:

 • маленькі, середні та великі;
 • квадратні чи прямокутні;
 • розбірні чи стаціонарні;
 • бюджетні, «середні» та преміум класу;
 • з та без автосистем (поливу, освітлення, провітрювання, опалення і ін.)

Та все ж види теплиць насамперед визначаються трішки іншими критеріями. І різниця між ними — в першу чергу, різниця в матеріалах.

Хоч сьогодні частіше рекламують покривні матеріалами і їх переваги, основа будь-якої теплиці — її каркас. Запам’ятайте, ті матеріали, з яких будують «кістяк» конструкції та всі опорні елементи — найважливіший критерій вибору теплиці. За ним останні поділяються на:

 • дерев’яні теплиці — традиційний тип, особливо для розбірних та скляних теплиць, що вимагає особливого догляду, ізоляції, регулярної обробки для захисту від корозії;
 • металеві теплиці (в тому числі алюміній) — найнадійніший, найдовговічніший та найдорожчий варіант для нерозбірних і великих теплиць;
 • пвх-теплиці — практичні, стійкі до корозії, доступні, легкі, але не завжди достатньо надійні.

Матеріали можна комбінувати між собою, особливо часто поєднують металеві опори з дерев’яними рамами.

Дивіться і читайте також ідеї нашої статті Теплиці своїми руками з підручних матеріалів — 30 ідей з фото.

Види теплиць за матеріалом покриття

Реклама найрізноманітніших теплиць з полікарбонату сьогодні, мабуть, зустрічалась кожному. Та це не єдиний варіант матеріалів, з яких можна побудувати власну теплицю. Насправді на присадибних ділянках досі частіше використовуються куди більш традиційні й доступні варіанти покриття. В залежності від основного матеріалу, яким накривають теплиці, вирізняють 4 основних види.

Дерев'яна теплиця, фото

Теплиця з дерев’яним каркасом і вікнами з полікарбонату

Теплиці з полікарбонату

Наймодніший варіант покриття для теплиці — з полікарбонату — обирають все частіше, адже, не дивлячись на високу вартість, у полікарбонату є величезні плюси. Цей матеріал:

 • у кілька сотень разів міцніше скла і в декілька тисяч — плівки;
 • стійкий до високих температур;
 • легкий;
 • забезпечує чудову теплоізоляцію при низькій теплопровідності і високій світлопроникності;
 • стійкий до хімічних впливів;
 • довговічний — не б’ється і не тріскає;
 • гнучкий.

Та й виглядають теплиці з полікарбонату чудово! Простота встановлення полікарбонату для теплиці компенсує витрати, але вимагає точності, адже навіть невелика похибка при встановленні листів скорочує термін служби.

Вагомий недолік подібних конструкцій — потреба спорудження якісного фундаменту. Як і ймовірність попадання в пустоти всередині пилу або води, що може значно позначитись на тепло- та світлопровідності.

Читайте також нашу статтю 10 недоліків теплиці, про які варто знати.

Теплиці зі скла

Скло у теплицях вважається класичним варіантом не дивлячись на свою крихкість. Довговічні засклені теплиці володіють чудовою теплоізоляцією і забезпечують рослинам ідеально яскраве освітлення. Але є у них і недоліки.

Скляні теплиці вимагають ретельного провітрювання, підвищують ризик перегріву рослин. Не варто забувати, що скло — матеріал непростий в роботі і далеко не доступний. Конструкції вимагають надзвичайно надійних каркасів. А експлуатація — особливих правил безпеки, адже скло часто б’ється, розколюється навіть від дії контрастних температур і вимагає оперативної заміни.

Теплиці з плівки

Найпоширеніший покривний матеріал — один з найдоступніший, але дуже нетривкий і вимагає заміни ледве не щороку. Плівкові теплиці дуже легко зібрати власноруч, вони легкі, не вимагають фундаменту і потужних конструкцій, чудово пропускають необхідне рослинам освітлення і створюють особливу підвищену вологість.

Та рідко коли ці переваги компенсують недоліки, в тому числі підвищену схильність до розповсюдження захворювань і шкідників всередині, проблеми конденсату, легкість деформації, потребу постійно купувати нову плівку.

Дещо покращеними характеристиками завдяки більшій міцності володіють теплиці з армованої плівки. Та все ж і вона є дуже недовговічним матеріалом, в порівнянні з іншими варіантами.

Теплиця під агрополотном, фото

Теплиця під агрополотном

Теплиці під агроволокном

Біле укривне агроволокно, наприклад, спанбонд — міцне, чудово стримує вітер, будь-які опади і навіть птахів, здатне захистити рослини від морозів до -7 °C. І у якості матеріалу для покриття теплиць може використовуватись до 5 сезонів підряд. Не даремно агроволокно все частіше використовують і для переносних парників. Водо-, світло- та повітропроникність, захист від прямого сонця — важливі переваги теплиць з агроволокна. Такі конструкції легко спорудити на основі легкого готового каркасу. Але агроволокно доцільніше використовувати в комбінації з плівкою на даху, щоб забезпечити якісніше освітлення.

При виборі агроволокна для теплиці треба уважно вивчати рекомендації виробника, обираючи такі типу укривного матеріалу, у переліку призначень яких є укриття конструкцій.

Види теплиць за призначенням

Найпростіше визначити вид теплиці за тими культурами, які планують в ній вирощувати. Від ранніх врожаїв до рекордної кількості зібраних овочів чи колекції квітів — є декілька основних видів теплиць за призначенням:

 • овочеві — літні та зимові, розбірні та стаціонарні, оснащенні автополивом і ні, з усіх видів матеріалів, саме такі теплиці зустрічаються найчастіше і бувають як «вузькоспеціалізованими» – для помідорів, огірків — так і для змішаних насаджень;
 • квіткові — аркові чи краплевидні, двоскатні чи складні, це завжди теплиці з полікарбонату або скла з особливим мікрокліматом;
 • розсадні — найпростіші теплиці для вирощування здорової розсади, у конструкції яких передбачені спеціальні стелажі.

З точки зору форми теплиці — її профілю, архітектури, конструкції — визначитися значно простіше. Відштовхуватись краще від того, як ви хочете розмістити теплицю — біля будинку або іншої конструкції (з прив’язкою до вже наявних умовних «стін») або ж як окремо розташований об’єкт.

Скляна теплиця для розсади, фото

Теплиця для розсади має стелажі всередині

Форми теплиць

За критерієм форми виділяють декілька базових видів теплиць.

Односхилі теплиці

Найпростіша конструкція, дуже функціональна, зручна теплиця, що облаштовується біля стіни існуючої будівлі з дахом, направленим в одну сторону і можливим входом зсередини.

Головні переваги односхилої теплиці — економічність, зручність в експлуатації, довільний вибір матеріалів. Недоліки односкатних теплиць — обмежена площа і вплив на будівлю.

Про досвід будівництва й експлуатації односхилої теплиці біля стіни будинку читайте в нашій статті Утеплення будинку теплицею – «революційний» метод чи безглузда авантюра?

Двосхилі теплиці

Найпопулярніші конструкції, профіль яких нагадує будиночок. І найбільш універсальний вид теплиці. Це улюблений варіант для помідорів, огірків, високорослих культур. Таку теплицю можна спорудити з будь-яких матеріалів, саме такими найчастіше будують і найпопулярніші теплиці з полікарбонату, і теплиці зі скла чи плівки. Каркас у них може бути будь-яким.

Плюси двосхилої теплиці — в рівномірному нагріванні та охолодженні, універсальності проєктів, стабільності умов, легкості монтування, надійності конструкції та її варіативності. А ось недоліків майже немає, якщо не враховувати значні витрати на матеріали та необхідність продумування системи внутрішніх опор для даху.

Арочні теплиці

З промисловим вирощуванням овочів давно вже асоціюється вигляд купольної, напівкруглої чи близької до напівсфери по профілю теплиці і їх альтернатива — теплиці з краплевидною чи стріловидною формою, загостреним дахом і аналогічним вигнутим типом стінок. Це більший, міцніший та функціональніший аналог тунельного парнику. І найпопулярніший вид теплиць з агроволокна та плівки, а сьогодні — ще й теплиць з полікарбонату.

Основні «плюси» арочної теплиці:

 • відсутність потреби в фундаменті;
 • проста конструкція з дуг, що знижує вартість на матеріали;
 • можливість за потреби постійно збільшувати площу;
 • легкість монтажу;
 • якість освітлення;
 • стійкість до вітру;
 • ефективне стікання конденсату.

Та для багатьох вирішальним фактором залишається все ж недолік теплиці-арки — складнощі розміщення рослин в середині конструкції через сильне зменшення простору біля стінок. З такої теплиці важче зачищати сніг. А для краплевидної конструкції є ще й чимало викликів з інженерної точки зору, хоч вона і відкриває більше можливостей по висоті.

Теплиця з полікарбонату всередині

Арочна теплиця з полікарбонату

Нестандартна форма теплиць

Окрім трьох базових видів, теплиці по формі бувають і нестандартними:

 • А-подібна теплиця або трикутник;
 • голландська теплиця, в якої бічні стінки «будиночка» не прямі, а розташовані з невеликим нахилом;
 • теплиця Мітлайдера з двома різновисокими частинами арочного даху, між якими розташована система фіранок для провітрювання;
 • багатокутові, шестигранні теплиці та індивідуальні проєкти — дорогі інженерні рішення, що для звичайних приватних садиб — велика рідкість.

Дорогі читачі! Обираючи вид теплиці, варто оцінювати не лише об’єктивні переваги і недоліки. Адже цілком суб’єктивні фактори часто переважають. Від очікуваних результатів до власних можливостей, від розміру ділянки до оцінки здатності регулярного догляду та частоти відвідування дачі, стану здоров’я, доступу до води та електроенергії — дрібниць не буває.