Кліщі і хвороба Лайма, або Як захистити себе від борреліозу

З настанням тепла пробуджується та тішить нас вся природа. Але, на жаль, разом з нею просинаються і активізуються кліщі. Мало того, що немає нічого приємного, коли у вас впивається якийсь жук, є набагато більша небезпека – заразитися хворобою, яку переносять ці комахи. В Україні це найчастіше хвороба Лайма, або, як вона ще називається, борреліоз. Енцефаліт та інші серйозні хвороби трапляються значно рідше. Тому сьогодні поговоримо саме про борреліоз. Як себе вберегти від хвороби Лайма і як вилікувати хворобу, якщо зараження все ж відбулося? Як, взагалі, запобігти укусам кліщів?

Кліщі і хвороба Лайма, або Як захистити себе від борреліозу

Кліщі і хвороба Лайма, або Як захистити себе від борреліозу

Зміст:

Що робити, якщо вкусив кліщ

Однозначно, якщо ви стали жертвою кліща, приводу для паніки нема. Тому, згадайте Карлсона і зберігайте спокій 🙂 Бо, по-перше, навіть якщо кліщ був чимось інфікований, це не завжди передається при укусі. Згідно з останніми дослідженнями авторитетної організації IDSA, зараження відбувається, мінімум, через 36 годин після присмоктування.

Правда, тут є нюанси. Якщо кліщ голодний, то інфекція знаходиться у нього у кишківнику, відповідно, вона довго йде і здатна передатися людині лише через 36 годин. Але якщо кліщ недавно поїв, борелії знаходяться у нього в слюні і здатні інфікувати людину вже через кілька годин.

Отже кліща треба витягнути якнайшвидше, бо чим довше він смокче вашу кров, тим більше шансів, що він таки передасть вам бацилу хвороби Лайма.

Щоб обережно витягнути кліща, необхідно звернутися до лікаря. Якщо ж такої можливості немає, потрібно зробити це самотужки.

Як дістати кліща

Можна взяти кліща тонким пінцетом біля самої голови і обережно крутити його у будь-яку сторону. Не можна брати кліща за животик, бо його легко розчавити. Краще це зробити протикліщовими лопаточками. Зазвичай, вони продаються у парі: більша і менша, в залежності від розмірів кліща.

Ще один варіант – ниткою. Накидаєте на кліща петлю, а потім скручуєте нитку, рухаючи кліща та допомагаючи йому вилізти.

Часто можна почути пораду капнути на кліща олією, тоді він почне задихатися і сам вилізе. Дійсно, це часто спрацьовує, але не завжди. Лікарі не рекомендують використовувати цей спосіб, оскільки кліщ може задихнутись, так і не вибравшись із шкіри.

Як дістати кліща

Як дістати кліща

Чи потрібно здавати кліща на аналіз?

Часто з екранів телевізора чула, що кліща одразу треба принести на аналіз. Але, коли сама стикнулася з цією проблемою, дізналася, що з аналізом не все так просто. Як сказав мені лікар-інфекціоніст, найчастіше люди приносять кліщів у відділення швидкої допомоги, або на прийом до інфекціоніста. Але ніякого обладнання, щоб зробити цей аналіз, у них нема і не може бути.

Більше того, лабораторії, які можуть перевірити кліща на інфікованість хворобами, працюють лише у великих містах. Так, у західній Україні – це, наприклад, Львів. І аналіз цей платний. І коштує він недешево. Як ви думаєте, за чий рахунок буде проводитися аналіз? Звичайно, за рахунок постраждалого.

В кращому випадку на Швидкій чи в поліклініці вам скажуть адресу лабораторії, куди ви можете завезти кліща на аналіз. І часто ця адреса знаходиться – за пару сотень кілометрів… В гіршому випадку, вашого кліща «візьмуть на аналіз» і викинуть, як тільки за вами закриються двері.

Крім того, навіть якщо ви зробите цей аналіз, і кліщ виявиться інфікованим, зовсім не обов’язково, що він встиг передати вам збудник. А ви, будучи абсолютно здоровим, будете лікуватися, бо вас вкусив інфікований кліщ.

А ще не завжди аналіз на інфікованість кліща борреліозом виявляє збудників хвороби. Бо, грубо кажучи, кліщ може переносити на собі борелії і інфікувати людину, при цьому не будучи зараженим до тієї міри, щоб аналіз це виявив.

І головна причина недоцільності проведення аналізу на інфікованість кліща хворобою Лайма – допоки аналіз буде зроблений, дорогоцінний час буде втрачено, і ви можете захворіти. Оскільки УВАГА!!! запобігти захворюванню борреліозом можна, якщо прийняти антибіотики протягом перших 72 годин після укусу інфікованого кліща.

Ефективність разового прийому 2-х таблеток «Доксицикліну» для профілактики борреліозу – 95 %

Ефективність разового прийому 2-х таблеток «Доксицикліну» для профілактики борреліозу – 95 %

Що робити після укусу, щоб не заразитися борреліозом

Існує єдина профілактика захворювання після укусу кліща – постконтактна антибіотикотерапія. Авторитетне європейське дослідження 2016 року показало, що 100 % ефективність у лікуванні борреліозу має антибіотик доксициклін (200 мг у перші 72 год.!). Ефективність разового прийому 2-х таблеток «Доксицикліну» – 95 %.

«Доксициклін» – дешевий антибіотик, який продається в кожній аптеці.

Якщо нема можливості прийняти «Доксициклін», існує 4 препарати, якими його можна замінити: «Амоксицилін», «Цефуроксим», «Азитроміцин», «Цефтріаксон», але вони менш ефективні.

Якщо дитині менше 8 років, цей метод дещо спірний (особливо щодо дози), потрібно обов’язково консультуватися з лікарем.

Обов’язково слідкуйте за місцем укусу щонайменше місяць. При будь-якому почервонінні одразу звертайтеся до лікаря. Питання – до якого?

Справа в тому, що перший випадок на захворювання хворобою Лайма в Україні офіційно був зареєстрований лише в 2002 році (перший випадок у світі – в 1975-му), тобто, порівняно, недавно. Кількість людей, що інфікуються борреліозом, з кожним роком зростає, але і досі більшість лікарів-педіатрів і терапевтів цю хворобу «в очі» не бачили. Тому бажано звертатися одразу до інфекціоністів – це по їхньому профілю.

Які ознаки зараження на борреліоз

Інкубаційний період після укусу може тривати від десяти днів до двох тижнів. Потім на шкірі навколо місця укусу з’являється червона пляма. Вона може за деякий час пройти, але радіти рано, бо це свідчить лише про те, що через кілька місяців проявиться наступна стадія – можливе ураження внутрішніх органів, суглобів, ЦНС і серцево-судинної системи.

Є кілька стадій захворювання. При першій стадії хвороби Лайма на шкірі у більшості випадків з’являється (не обов’язково в зоні укусу) мігруюча кільцеподібна еритема (блідо-рожева, черовна пляма, яка щодня збільшується в діаметрі (до 20 см, але може бути і більшою). Через 3-4 тижні, зазвичай, спонтанно зникає. Температура тіла – нормальна, або трохи більше 37. Людина може відчувати легке нездужання (як при простуді), хронічну втому, а може почуватися цілком нормально.

Здавати одразу після укусу аналізи немає сенсу, адже хворобу можна визначити лише через 3-4 тижні після зараження.

«Доксициклін» при мігруючій еритемі, зазвичай, призначаєтся перорально по 100 мг (1 таблетка) 2 рази в день упродовж семи днів. І лікарі призначають цей антибіотик без усіляких аналізів. Для того, щоб поставити діагноз хвороба Лайма, достатньо наявності мігруючої еритеми і інформації про те, що вас днями чи пару тижнів назад вкусив кліщ.

Більше того, іноді буває, що пацієнт ніякого кліща і в очі не бачив, а еритема є. В таких випадках також призначають антибіотики, бо теоретично кліщ міг вас вкусити, передати інфекцію і відпасти в результаті механічного втручання (не встиг добряче присмоктатися, як ви його випадково струсили зі свого тіла, але укус мав місце і інфекція передалася).

Чим пізніше ви почнете прийом антибіотиків, тим довше вам доведеться їх приймати для ефективності результату (препарат не рекомендується приймати довше 21 доби).

Через 2-6 місяців після ураження борреліозом, якщо не була застосована антибіотикотерапія, або вона була не ефективною, наступає друга стадія хвороби, мігруюча еритема з’являється де завгодно по тілу – від 2-3 до кількох десятків. Або може виникнути на шкірі борреліозна лімфоцетома – неболючі синьо-червоні бляшки на мочці вуха, завитку раковини вуха, соску.

Також з’являється біль у великих суглобах (коліна, плечі, таз), який згодом проходить. Часто люди відчувають пекучий біль між лопатками, вночі він загострюється, ліки не допомагають. Інші симптоми: періодичне блювання, нудота, головний біль, висока температура, слабкість, загострення або виникнення серцевих хвороб, порушення серцевого ритму.

3 стадія хвороби Лайма – від 6 місяців. Тут уже не будемо вдаватися у подробиці, бо наслідки дуже серйозні, аж до інвалідності та смерті. Не нехтуйте своїм здоров’ям, не допускайте настання другої, а тим більше третої стадії захворювання. При появі червоної плями на шкірі після укусу кліща одразу звертайтеся до лікаря, який має признатичи вам ефективні антибіотики.

Запам’ятайте! Атибіотики – це єдина можливість вилікувати хворобу Лайма! Інших варіантів лікування не існує! І на першій стадії розвитку хвороби таке лікування дає практично стовідсотковий результат.

Які аналізи здавати при підозрі на хворобу Лайма

Тепер трохи про аналізи при укусі кліща, які краще таки здати, щоб спати спокійно. Бо, по-перше, якщо вас вкусив кліщ і мігруюча еритема не з’явилася, це не означає, що ви не підхопили хворобу Лайма. Борреліоз може протікати цілком безсимптомно. І це дуже погано, бо людина хворіє, перша стадія переходить в другу… Хворий вже і забув, що його колись кусав кліщ, здоров’я погіршується, а визначити причину цього може не кожен лікар.

По-друге, якщо еритема була і ви пройшли курс лікування антибіотиками, вам треба перевірити, чи лікування було еффективним.

Отже, які аналізи здавати при підозрі на борреліоз? Їх, як правило, не роблять в лабораторіях при державних поліклініках, але вони є в переліку послуг практично всіх українських приватних лабораторій. Це два аналізи на наявність антитіл в організмі людини до збудників хвороби Лайма – титри IgM і IgG.

Перший титр антитіл IgM показує наявність гострого процесу хвороби Лайма (антитіла організм починає виробляти через 3-4 тижні після ураження). Саме через цей проміжок часу має сенс здавати аналіз. Якщо аналіз здати раніше, то він буде негативним (не покаже хворобу), а вона при цьому буде розвиватися.

Тобто перший аналіз, який треба здати – на наявність антитіл до борреліозу IgM. Якщо результат позитивний, а аналіз ви здавали вже після лікування (бо через 3-4 тижні після ураження), не переживайте. Грубо кажучи, рівень антитіл зменшується повільніше, ніж ви одужуєте. Перездайте цей аналіз через місяць і рівень антитіл буде, може, ще не в нормі, але значно меншим. І це свідчить про те, що лікування було ефективним.

Щоб переконатися в цьому стовідсотково, через два-три місяці після першого аналізу IgM повторіть його разом з титром IgG. Якщо хвороба Лайма була, але благополучно вилікувана, IgG покаже позитивний результат при негативному IgM.

Читайте також нашу статтю про комах шкідників саду.

Мігруюча еритема - головна ознака борреліозу

Мігруюча еритема – головна ознака борреліозу

Як захистити себе від кліщів

Отже, як ви вже зрозуміли, хвороба Лайма, насправді, не така страшна, як про неї говорять, і успішно лікується антибіотиками. Але краще, звичайно, нею не хворіти. Для цього варто дотримуватися певних правил, перебуваючи в теплу пору року на природі.

Зазвичай, кліщі водяться у високій траві, листі кущів і дерев. Вони вичікують свою жертву довгий час, відчувають її на відстані 5 метрів і міцно хапаються лапками. Ці маленькі жучки не одразу впиваються в шкіру, а впродовж годин можуть обслідувати ваше тіло, щоб знайти більш м’яке місце – там, де тонка шкіра, гарне кровопостачання. Зазвичай, це зона голови, під пахвами, за вухами, на животі, в паху, під колінами, на шиї. У дітей часто – волосиста частина голови.

Найкраща профілактика проти борреліозу – уникнути укусу кліща. Ось кілька порад щодо того, як запобігти їх атаці:

  • Носіть на природі (дача, ліс, парк і т.д.) світлий одяг, на ньому краще видно жуків. Ви зможете їх помітити до того, як вас вкусять.
  • Тіло намагайтесь максимально закривати – одягайте довгий рукав, головний убір, заправляйте футболку в штани, а їх –  в шкарпетки або взуття. Так не дуже красиво, зате безпечно 🙂
  • Уникайте високої трави, не використувуйте на природі парфуми, бо вони можуть привабити кліщів. Старайтеся не сідати на «голу»  траву, опале листя, повалені колоди дерев.
  • Коли хочете зробити привал на природі, обирайте сонячні галявини – кліщі люблять тінь та прохолоду.
  • На жаль, відчути укус кліща неможливо, тому що він вводить анестизуючу речовину, яка позбавляє чутливості ділянку укусу. Тому, відпочиваючи в лісі, добре проводити взаємоогляд, як мінімум, раз на кожні дві години.
  • Користуйтеся засобами від кліщів – репелентами. Їх наносять на одяг та відкриті ділянки шкіри, тільки не під одяг.  Але вони не рекомендовані дітям віком до 2-х місяців. Єдина міра перестороги в цьому випадку – обробляти колеса візка.
  • Наносити репеленти потрібно смугами (по колу ноги), тому що кліщі завжди піднімаються знизу вверх, ніколи не опускаються вниз від голови. Тобто, якщо ноги оброблені по колу, піднімаючись, кліщ точно наткнеться на репелент і відпаде.
  • Інший вид захисту – акарицид (він не відлякує, а вбиває кліщів при контакті) – перметрин (альфаметрин). Це ефективний засіб, але наносити можна лише на одяг, тенти, тощо. Треба побризкати на тканину, дати одягу повисіти якийсь час, лише потім одягати.
  • Після повернення з прогулянки прийміть душ, ретельно обдивіться усе тіло, звертаючи особливу увагу на природні складки та волосяний покрив голови. Одяг поперіть та попрасуйте. Обов’язково перевірте домашніх улюбленців, якщо гуляли з ними.
Відпочиваючи на природі, не забувайте про небезпеку, яку несуть кліщі

Відпочиваючи на природі, не забувайте про небезпеку, яку несуть кліщі

Як захистити ділянку від кліщів

На жаль, кліщі атакують нас не тільки в лісі, а й поблизу власних домівок. Вони можуть прекрасно почувати себе на нашому власному подвір’ї, на городі чи в саду. Якщо ви живете в заміському будинку, хорошою профілактикою проти укусів кліщів буде захист ділянки від цих паразитів.

  • Продумайте у себе на ділянці бар’єр з дерев’яних щепок чи гравію шириною приблизно 90 см між місцями для відпочинку, ігровими та господарськими зонами і газонами та садом.
  • Часто скошуйте газон та прибирайте опале листя, добре вичищайте щіткою чи граблями по кутках.
  • Складайте деревину акуратно у сухому місці, щоб не приваблювати гризунів, які приваблюють кліщів.
  • Тримайте дитячі іграшки, настили, патіо подалі від кутів ділянки, бажано – на сонячному місці.
  • Приберіть старі меблі, матраци, сміття з ділянки, там можуть оселитися кліщі.
  • Ефективний метод профілактики ділянки від кліщів – обробка території спеціальним хімічним засобом, який можна купити в магазині.

Рецепти натуральних репелентів від кліщів

Оскобисто я намагаюсь при можливості користуватися максимально натуральними засобами для захисту від кліщів. Ось рецепти деяких з них:

  • Настоянка на основі ефірної олії. 2 ч. ложки ефірної олії на вибір (евкаліпту, герані, лаванди, розмарину, м’яти, чайного дерева, тмину або базиліку) + 2 ч. ложки спирту + 250 мл води. Зберігати у щільно закритій ємності. Обробляти відкриті ділянки шкіри та одяг.
  • Настоянка на основі оцту і ефірної олії. 15 крапель м’ятної чи евкаліптової олії + 4 ч. ложки оцту + 2 ч. ложки води. Зберігати у щільно закритій ємності.
  • Настоянка на основі бальзаму «Зірочка». 50 мл яблучного оцту + 10 мл рідкого мила + 200 мл води + 1/3 ч. ложки бальзаму «Зірочка». Змішати до однорідного стану, перед використанням взбовтувати.
  • Настоянка з олією чайного дерева. 15 крапель олії змішати з 50 мл води. Перед кожним використанням взбовтувати.
  • Настоянка з гвоздики. Закип’ятити 1 чайну ложку гвоздики у 200 мл води, настояти 8 годин, після цього можна обробляти шкіру та одяг.
  • Ванільна настоянка. Закип’ятити в 1 літрі води 2 г ваніліну. Коли схолоне, можна обробляти відкриті ділянки шкіри та одяг.
  • Настоянка на основі часнику. Подрібнити середню головку часнику (можна натерти на тертушці), змішати з 100 мл спирту (або горілки). Обробляти відкриті ділянки шкіри та одяг.

Примітка: «Зелена садиба» не спонукає до тих чи інших методів лікування. Ми ділимося порадами фахівців та власним досвідом. Цінуйте своє здоров’я і звертайтеся вчасно до лікарів.

 

Здоров’я вам!

Галя Константинович,

ЗЕЛЕНА САДИБА.