Корінь пастернаку — що приготувати та як виростити?

У сучасному світі пастернак посівний, перш за все, вирощують як харчову рослину. Корінь пастернаку дуже схожий з морквою та селерою, але не містить такої великої кількості каротину, як перша, та ефірних олій, як друга, що робить його більш привабливим для людей зі схильністю до алергій. Про те, чим корисний корінь пастернаку, які страви з ним можна приготувати та як його виростити, піде мова в статті.

Корінь пастернаку

Корінь пастернаку — користь, рецепти, вирощування

Чим корисний корінь пастернаку?

За даними Міністерства сільського господарства США, корінь пастернаку може містити велику кількість мінералів, таких як кальцій, калій, марганець, магній, фосфор, цинк і залізо. Він також має разючий набір вітамінів, включаючи фолієву кислоту, тіамін, пантотенову кислоту, вітамін B6, C, E і K.

Крім того, корені пастернаку можуть містити високий рівень клітковини, води, білка та поліацетиленових антиоксидантів, таких як фалькаринол, фалькаріндіол, панаксадіол і метил-фалькаріндіол. При цьому, у них мало вуглеводів, натрію та калорій.

Доведено, що регулярне споживання страв з кореня пастернаку може покращити здоров’я серця. Також він має наступні якості:

  • допомагає боротися зі шкідливим холестерином, знижувати рівень глюкози (тут слід зауважити, що це твердження стосується не промерзлих коренів, у яких крохмаль перетворюється на цукор);
  • корисний при намаганнях схуднути (поживний та низько калорійний продукт – всього 75 ккал у 100 г);
  • високий вміст калію робить корінь пастернаку бажаним на столі гіпертоніків та людей з серцево-судинними захворюваннями. Пастернак у повсякденному меню може запобігти інсульту, атеросклерозу та іншим коронарним захворюванням, добре впливає на травлення та чоловіче здоров’я.

Корінь пастернаку — це підземна частина лікарської рослини пастернак посівний. Всі її частини мають цілющі властивості. Детальніше про використання пастернаку посівного в народній і офіційній медицині читайте в нашій статті за посиланням.

Що приготувати з пастернаку?

Щоб отримати всі ті корисні переваги пастернаку, його слід готувати на пару, або додавати у супи, робити з нього пюре та соуси, вживати у салатах свіжим тощо. З пастернаком, так само як з морквою, погодьтеся, всіх способів використання перелічити просто неможливо.

Корінь пастернаку в кулінарії міг би замінити картоплю як джерело крохмалю, що значно багатше на корисні речовини. Але людство віддало перевагу не йому.

З коренів пастернаку можна готувати крем-супи і навіть деруни. Він дуже ароматний і смачний, запечений шматочками у духовці. Але я особисто дуже полюбляю чіпси з пастернаку. Ділюся рецептом.

Що знадобиться? Декілька (2-3) корені пастернаку та рослинна олія у кількості, яка задовольнить вашу фритюрницю, бо краще готувати саме в ній. Спеції — будь-які за вашим смаком, я зазвичай використовую хмелі-сунелі або сванську сіль. Не люблю солодкого, але чіпси з пастернаку можна робити й десертом, тож цукрова пудра теж може бути використана, якщо ви захочете зробити чіпси солодкими.

Нарізаємо корінь пастернаку на слайси (тоненькі, десь не більше 2 мм завтовшки), даємо з пів години підсохнути, розклавши на рушнику або папері (ще краще підсушити протягом цього часу у слабо розігрітій духовці) та беремося до готування.

Розігріваємо олію до 180-200 градусів й порційно обсмажуємо чіпси з пастернаку до золотистого кольору.

Викладаємо на паперовий рушник, щоб прибрати зайвий жир, та обсипаємо спеціями. Готово! Залежно від обраних спецій, підійде як до чаю, так і до пива. Це смачний, але не дуже корисний рецепт. То ж не готуйте чіпси з пастернаку часто, а ось пюре, салати та інші страви з пастернаку можна і треба їсти регулярно.

Дізнайтеся також, як приготувати смачне і корисне пюре з кореня селери.

Чіпси з кореня пастернаку

Чіпси з кореня пастернаку. © thermorecetas.com

Як виростити корінь пастернаку?

Пастернак — дворічний, але зазвичай вирощується як однорічна рослина. Супіщані ґрунти для вирощування пастернаку підходять краще мулистих, глинистих і кам’янистих; на останніх виростають короткі роздвоєні корені.

Насіння пастернаку має дуже короткий термін життєздатності й за тривалого зберігання значно погіршує схожість. Його зазвичай висівають ранньою весною, як тільки землю можна обробляти під посів. 

Молоді рослини проріджують та прополюють від бур’янів. Збір врожаю починається пізньої осені після перших заморозків і триває впродовж зими. Рядки можна вкрити соломою, щоб у морозну погоду можна було викопати корені. Низькі температури ґрунту призводять до того, що частина крохмалю, що зберігається в коренях, перетворюється на цукор, надаючи їм солодший смак.

В цілому невибагливий та такий, що не потребує особливого догляду, пастернак все ж може хворіти типовими для його роду захворюваннями та вражатися шкідниками та личинками лускокрилих, бо не ми єдині у Всесвіті вважаємо його корисною їжею 🙂

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.