9 правил успішної пересадки розсади у відкритий грунт

Вирощування розсади культур з тривалим періодом вегетації триває не один місяць. І, погодьтеся, неймовірно прикро, коли результати нашої праці гинуть за лічені дні. Розсаді, вирощеній на підвіконні, дуже непросто перебудуватися та звикнути до нового місця проживання, хоча умови відкритого ґрунту набагато природніші для всіх рослин. На перших порах сіянців чекає непроста адаптація, і наше завдання — зробити все можливе, щоб рівень їх приживання наближався до 100 %. Таке цілком можливо, якщо дотримуватися рекомендацій бувалих городників.

9 правил успішної пересадки розсади у відкритий ґрунт

9 правил успішної пересадки розсади у відкритий ґрунт

1. Загартовування розсади — обов’язкова процедура

Готувати розсаду до переїзду на постійне місце проживання на грядки починають завчасно. Важливість цієї процедури складно переоцінити, адже при відсутності підготовки до пересадки сіянці зупиняють свій розвиток в середньому на 10 днів, обмінні процеси погіршуються, і окремі екземпляри можуть навіть загинути, не витримавши різкої зміни умов утримання.

Приблизно за два тижні до передбачуваної висадки, важливо починати процедуру, звану «загартовуванням». Зазвичай, цей процес починають з того, що температура повітря знижується в нічний час.

Для таких теплолюбних рослин як томати, солодкий перець, баклажани та гарбузові культури нічна температура повинна становити +12 … +14 градусів. Для більш холодостійких овочів, до яких відносяться різні види капусти та качанний салат, температура може бути знижена до +6 … +8 градусів. Зазвичай, з цією метою використовується ночівля рослин на заскленому балконі.

Приблизно за 5 днів до посадки рослини залишають на вулиці на цілодобовому перебуванні. Для цього їх можна розмістити на балконі або в саду. В останньому випадку краще поставити ємності з сіянцями під навісом, щоб уникнути пошкодження від можливих дощів.

Під час загартовування важливо стежити за прогнозом погоди, щоб занести сіянці у приміщення в разі загрози нічних заморозків. Також в цей період бажано поливати рослини трохи рідше, щоб коренева грудка встигала просихати між поливами.

Загартована розсада, як правило, більш кремезна та витривала і її адаптація на новому місці проходить набагато швидше. Однак загартовування розсади понад три тижні небажане, оскільки це призводить до зупинки росту та втрати врожайності.

2. Оптимальні терміни та час висадки

Як правило, багато працюючих дачників змушені приурочувати масову висадку розсади до травневих свят. Але погода, незважаючи на календар державних вихідних, далеко не завжди сприяє висадці рослин у відкритий ґрунт.

Перш ніж приймати рішення про посадку, важливо ретельно вивчити прогноз погоди на найближчі тижні, щоб переконатися у тому, що загроза поворотних заморозків залишилася позаду. Також не посприяють хорошому приживанню зливи та шквалистий вітер.

Оптимально проводити посадку розсади на грядки у похмурий день. Якщо ж найближчим часом очікується сонячна погода, то краще почати висадку у другій половині дня або ввечері.

Якщо ви не плануєте захищати щойно посаджені рослини від сонця, то яскраві полуденні сонячні промені можуть залишити на листочках опіки. У зв’язку з цим в першій половині дня краще підготувати грядки — прополоти бур’яни, розпушити землю, викопати лунки та, при необхідності, додати в них добрива. А висаджувати розсаду — ближче до вечора.

Про готовність томатів до висадки на грядки можна судити по наявності 8-9 листочків

Про готовність томатів до висадки на грядки можна судити по наявності 8-9 листочків

3. Вік сіянців — це важливо!

Також травневі свята можуть бути не найкращим часом для висадки розсади через те, що рослини ще не досягли найбільш сприятливого віку для висадки у ґрунт.

Річ в тому, що у кожної культури є найбільш оптимальний період, у який бажано проводити пересадку на постійне місце, щоб рослина менше хворіла та швидше пішла в ріст. Як відомо, у розсади, що переросла, пересадка проходить більш травматично, і період адаптації може затягнутися. Але і занадто молоденькі сіянці не зможуть належним чином протистояти жорстким умовам відкритого ґрунту — палючому сонцю, зливам та похолоданню.

На практиці городники з’ясували найбільш оптимальні терміни висадки овочевих культур у ґрунт. Для томатів, в залежності від термінів дозрівання, рекомендуються наступні вікові показники розсади:

  • ранньостиглі сорти помідорів — 40-50 днів;
  • середньостиглі сорти — 55-60 днів;
  • пізньостиглі томати — 70 днів.

Орієнтовно у цьому віці сіянці мають 8-9 справжніх листочків, за кількістю яких можна судити про готовність томатів до висадки на грядки.

Приблизний вік розсади солодкого перцю для висадки у ґрунт — 50-65 днів. Як правило, розсада в цьому віці має 8-9 листків та численні бутони. Не забудьте, що найпершу квітку у солодкого перця бажано видаляти для підвищення врожайності куща.

Більшість гарбузових культур (огірок, кабачок, гарбуз, диня, патисон, огурдиня) погано переносять пересадку, проте в регіонах з прохолодним кліматом розсадний спосіб — єдина можливість виростити деякі пізні сорти цих овочів.

Представники сімейства гарбузових найкраще приживуться, якщо їх вік на момент висадки складе 20-25 днів, коли на сіянцях з’явилося 3-4 справжніх листка. У старшому віці пересадка виявиться занадто сильним стресом, який призведе до серйозної зупинки росту або навіть до загибелі рослин.

Що стосується кавунів, то їх також нерідко вирощують розсадою через те, що цій південній рослині потрібен тривалий час для формування та дозрівання її плодів. Розсаду кавунів висаджують на грядки у віці 30-35 днів при наявності 2-х-3-х справжніх листків.

Терміни висадки капусти у відкритий ґрунт залежать від виду, а також термінів дозрівання конкретного сорту. Вік розсади білокачанної ранньої та червонокачанної капусти становить 45-60 днів; середньостигла білокачанна — 35-45 днів; пізньостигла білокачанна — 30-35 днів. Вік розсади капусти савойської — 35-50 днів, броколі — 34-45 днів, брюссельської та цвітної капусти — 44-50 днів.

Наймолодшою — у віці 30 днів від моменту появи сходів — висаджують розсаду пекінської капусти та кольрабі. При цьому у білокачанної капусти до цього часу розвивається 6-7 справжніх листочків. А у пекінської, брюссельської та червонокачанної справжніх листків може бути 5-8 штук.

Для баклажана найоптимальніший вік перенесення розсади у відкритий ґрунт або в теплицю — не менше 50 днів (в ідеалі — 80 днів). До цього часу у сіянців баклажана розвивається міцна коренева система і присутні 6-8 листків на стеблі.

Читайте також «Баклажани в теплиці — правила вирощування»

Зазвичай перед висадкою на постійне місце розсаду очікує подорож з міста на дачу

Зазвичай перед висадкою на постійне місце розсаду очікує подорож з міста на дачу

4. Тонкощі транспортування розсади

Зазвичай, перед висадкою на постійне місце нашу розсаду очікує далека подорож з міста на дачу, і, на жаль, не завжди ця дорога проходить гладко.

В першу чергу, складності з транспортуванням стосуються помідорів. Найчастіше розсада високорослих томатів переростає і доводиться примудрятися, щоб довести ламкі та довгі стеблинки цілими і неушкодженими. Іноді піддон ідеально відповідає розміру горщиків, які знаходяться в ньому, і вони досить щільно прилягають один до одного, що виключає можливість їх падіння. Але навіть в цьому випадку під час тряски на нерівній дорозі довгі стебла можуть нахилитися та поламатися об краї ємності.

Тому перевозити розсаду краще у високих коробках. У моїй практиці був успішний досвід перевезення метрових томатів черрі у коробці з-під телевізора з широким екраном. Якщо відповідної по висоті тари немає, то в центральний горщик можна поставити високий кілочок. Стебла всіх томатів в цьому випадку зв’язуються широкою тасьмою в кілька витків, а кілочок забезпечує жорсткість такого «букету».

Коли перерісших томатів небагато, то краще перевозити їх у горизонтальному положенні, тоді ризик пошкодження стебла мінімальний. Особливо цінні сорти на всю довжину стебла також можна обернути декількома шарами газети, яка закріплюється на стаканчику за допомогою канцелярської резинки.

Якщо розсада все-таки зламалася, то це не завжди означає втрату сіянця. Коли стебло лише перехилилося навпіл, але не відірвалося повністю, сіянець можна добре підв’язати до опори та тканини рослини незабаром відновляться. Якщо ж паросток відламався, то у томатів відламана частина стебла може використовуватися як живець, який швидко пускає коріння. У зламаного перцю нова поросль може піти від кореня, але, зрозуміло, врожай тоді буде трохи пізніше.

5. Мінімізуємо травми коренів

Ні для кого не новина, що чим менше травмувалося коріння під час посадки, тим вище ймовірність, що пересадка пройде успішно, а в ідеалі, рослина навіть не помітить переїзду.

За день до висадки розсади на грядки рясно полийте її теплою водою з додаванням препарату «Корневін» або «Гетероауксин». Під час висадки акуратно обіжміть стаканчик з усіх боків та переверніть його так, щоб стебло рослини було між пальцями, трохи постукайте по денцю, після чого земляна грудка опиниться у вас на долоні.

Щоб не травмувати коріння, краще не розривати земляну грудку, якщо вона густо обплетена корінцями. Згодом коренева система самостійно визначить, що вона опинилася в більш просторих умовах та піде розростатися вшир. Але якщо ви спостерігаєте у сіянців довгий стрижневий корінь, то його кінчик краще трохи прищипнути для кращого розгалуження.

Щоб максимально швидко та легко висадити рослини, що ростуть у загальному ящику при загущеному посіві, ємність рясно заливається водою приблизно на одну годину. Після того, як ґрунт в ящику добре насититься вологою, загальну кореневу грудку акуратно ділять на кілька частин (так, щоб кожну частину було зручно тримати в руках) і підчіплюють їх невеликою лопаткою.

Після цього рослини поміщаються у відро з водою, де сплетені корені можна буде акуратно відокремити один від одного. Зазвичай, якщо трохи побовтати сіянці в воді, ґрунт змивається і розділити коріння з мінімальними пошкодженнями вже не складає труднощів.

Мінімізуйте ризики пошкодження коренів розсади при пересадці

Мінімізуйте ризики пошкодження коренів розсади при пересадці

6. Висаджуємо розсаду на постійне місце правильно

За два-три дні до моменту перенесення розсади на постійне місце проводять обов’язкове підживлення, яке забезпечить сіянці основними поживними речовинами, зробивши їх більш сильними для адаптації до нових умов зростання.

З цією метою можна використовувати комплексні мінеральні добрива, які мають в складі азот, фосфор та калій. Причому, найкраще обирати швидкорозчинні форми, які також призначені і для підживлення розсади. Підійде також і суперфосфат, і аміачна селітра, і нітрофоска чи сірчанокислий калій. Як показує практика, подібне підживлення знижує час приживання сіянців на новому місці та збільшує відсоток рослин, які прижились.

Під час висадки розсади дуже важливо простежити, щоб між корінцями і землею не залишалося повітряних порожнин, для цього викопується посадкова ямка, що відповідає кореневій грудці, а після посадки ґрунт навколо сіянця важливо добре ущільнити руками.

Розсада огірків та капусти може бути заглиблена приблизно на один сантиметр. А томати тільки порадіють, якщо стебло, що переросло, буде засипане ґрунтом навіть наполовину.

Перці та баклажани із здеревілою основою, навпаки, важливо висаджувати на ту ж глибину, на якій вони росли у горщику. Після посадки рясно полийте сіянці теплою водою та замульчуйте, щоб уникнути утворення кірки, яка перешкоджає диханню і є однією з найпоширеніших причин загибелі сіянців.

Особливо дана міра актуальна на важких суглинках. Як матеріал для мульчування підходить перегній, торф або солома.

Перший час висаджену розсаду краще захищати від прямих сонячних променів

Перший час висаджену розсаду краще захищати від прямих сонячних променів

7. Захищаємо розсаду від сонця

Навіть якщо вікна, де містилася розсада, виходять на південь, рівень освітленості у приміщенні набагато нижче, ніж у відкритому ґрунті. Тому якщо висадка рослин потрапила на спекотні сонячні дні, краще подбати про тимчасове притінення розсади, яка висаджується.

Сонячні опіки виглядають як білі некротичні плями на листі. Іноді опіки бувають настільки інтенсивними, що це призводить до сильного ослаблення, а нерідко і до загибелі рослин.

Для притінення ідеально підходить білий нетканий матеріал (агроспан, лутрасил і т.д.). Для захисту від сонця обирають тканину найнижчої щільності — 17-30 гм2. Матеріал натягують на дуги або споруджують конструкцію за типом навісу. Забирають укриття, як тільки «переселенці» прижилися та пішли в ріст.

8. Якщо розсада переросла…

У розсади томатів, яка переросла, нерідко практикується посадка по спіралі. Коли довге стебло по спіралі укладається у посадкову яму, а кожен виток акуратно присипається землею. У цьому випадку заглиблене стебло дуже швидко обросте новим корінням, і така потужна коренева система максимально забезпечить рослину харчуванням.

Інший спосіб посадки перерісших сіянців, який підходить не тільки томатам, а й іншим культурам — посадка під кутом 45 градусів. При цьому, зазвичай, намагаються розташувати розсаду так, щоб верхівки дивилися на північ або захід, тоді рослини незабаром піднімуться і випростаються, слідуючи за сонцем.

Розсада, що переросла, приживається набагато складніше, тому для таких сіянців краще використовувати антистресові препарати, наприклад, «Епін-Екстра».

9. Як дізнатися, що розсада прижилася?

Зазвичай, перший час після посадки рослина кидає усі сили на адаптацію і її зростання повністю припиняється. Ознакою того, що переїзд пройшов успішно і сіянець освоївся на новому місці, є поява молодого листя, яке перший час буде відрізнятися за кольором від старого.

Читайте також на цю тему матеріал «Розсаду – на город! Про особливості “переселення”»

Людмила Світлицька

Ботанічка.