Баклажани в теплиці — правила вирощування

Баклажани — високі прямостоячі рослини з великими яскравими плодами — створюють особливий настрій на грядках. А на кухні вони — популярний продукт для найрізноманітніших страв: баклажани смажать, тушкують та консервують. Звичайно, виростити гідний врожай самостійно в зоні помірного клімату — завдання непросте. Але при дотриманні агротехнічних правил вирощування цілком доступне навіть починаючому городникові. Особливо, якщо вирощувати баклажани в теплиці. Про агротехніку тепличних баклажанів розповімо в статті.

baklazhani-v-teplici-pravila-viroshhuvannya-ta-najkrashhi-sorti-01-1024x683-4624864

Баклажани в теплиці — правила вирощування

Зміст:

Підготовка теплиці до вирощування баклажанів восени

Буде просто чудово (хоча і не обов’язково), якщо ви підготуєте тепличні грядки до вирощування баклажан ще з осені. Для цього потрібно:

  • прибрати з грядок всі рослинні залишки і винести за межі теплиці (спалити, прикопати, закласти на перегнивання),
  • рясним поливом спровокувати сходи бур’янів.

А потім, дивлячись на стан тепличного ґрунту, можна вчинити по-різному:

  • якщо ґрунт досить родючий, то по ниткоподібним сходам бур’янів потрібно продезинфікувати ґрунт, наприклад, розчином мідного купоросу, перекопати на штик лопати та залишити до весни.
  • якщо ґрунт бідний, то спочатку вносять необхідні органічні та мінеральні добрива: на 1 кв. м площі по 0,5 відра будь-якої органіки (перегній, біогумус), посипають (якщо є необхідність) ґрунт доломітовим борошном (50 г/кв. м), додають мінеральні добрива (зручно 60 г/кв. м нітрофоски). Потім обробляють ґрунт для дезінфекції розчином мідного купоросу (3-4% розчин готують в гарячій воді). Через кілька днів ґрунт перекопують на штик лопати та залишають до весни.

В обробленому з осені ґрунті підвищується приживлюваність розсади, значно скорочується використання мінеральних підживлень в період вегетації.

baklazhani-v-teplici-pravila-viroshhuvannya-ta-najkrashhi-sorti-02-1024x694-1605593

Буде просто чудово, якщо ви підготуєте тепличні грядки до вирощування баклажанів ще з осені

Весняна підготовка ґрунту в теплиці до висадки баклажан

Якщо восени добрива не вносили і ґрунт до посадки баклажанів не готували, то навесні, за 20-25 днів до висадки розсади, в ґрунт вносять перегній та мінеральні добрива, з розрахунку на 1 кв. м площі: органіки 4-5 кг, нітрофоски 50-60 г, сірчанокислого магнію 15-20 г (можна замінити доломітовим борошном, 50 г).

Добрива вносять на рівну поверхню і перекопують ґрунт на глибину до 20 см. Потім проводять полив. Підготовлену ділянку покривають плівкою і через 3 тижні висаджують розсаду.

Увага! Весняну підготовку ґрунту в теплиці до висадки розсади починають, коли на сходах розсади баклажан з’явиться перший справжній листочок.

Висадка розсади баклажанів в теплицю

У баклажанів дуже ніжне коріння. Вони легко пошкоджуються при пересадці, що значно подовжує період приживлюваності рослин. Найменше пошкодження коріння отримує при вирощуванні розсади в розсадних касетах. Якщо є можливість, практичніше за все висаджувати розсаду, вирощену в торфо-перегнійних або торф’яних горщиках, не витягуючи рослини.

Деякі городники радять акуратно розрізати по боках горщик. Можна зняти дно, так корінь буде вільно рости вглиб і не загинатися, поки в ґрунті згниє денце торф’яного горщика.

Баклажани — теплолюбні рослини, коренева система яких не переносить знижених температур. Тому до висадки рослин ґрунт в теплиці повинен прогрітися до температури +15… + 16 °С, а повітря — до +18… + 19 °С, не нижче.

Посадку краще проводити вранці або в похмуру погоду. Якщо умови інші, то необхідно висаджені рослини притінити, особливо в перші 3-4 дні після висадки.

Ґрунт перед посадкою (за 2-3 дні) необхідно розрівняти, полити до вологого (не мокрого) стану. Полив необхідний, тому що коріння баклажанів дуже ніжне і сухий ґрунт може їх пошкодити.

Кущі баклажанів, навіть низькорослих, досить об’ємні, розлогі, тому посадку проводять в один ряд (при малій площі, відведеної під культуру), залишаючи відстань між кущами 40-45 см. Якщо площа дозволяє, можна посадку згустити, розташувавши кущі у 2 ряди в шаховому порядку з відстанню між рядами 50-60 см, а в ряду 35-40-45 см (в залежності від типу куща).

Обравши схему посадки, готують посадкові лунки глибиною 12-18 см. У лунку вносять по жмені деревної золи, перемішують її з ґрунтом. Якщо ґрунт не підживлюють, то можна внести добрива в лунку перед посадкою. Заливають в лунку до 1,0-1,5 л теплої води (краще — легкого розчину марганцівки).

Розсаду висаджують разом з ґрунтовою грудкою. Голе коріння обов’язково буде пошкодженим і на приживлюваність таких рослин піде 10-15 днів, що позначиться згодом на термінах отримання раннього врожаю. Рослину в лунці акуратно приминають (без натиску), злегка ще раз поливають зверху. Посадку мульчують дрібним сухим перегноєм, верховим торфом, тирсою 2-3-річної давності або іншим мульчуючим матеріалом.

Увага! Про те, що рослина прижилася, свідчить поява нового листочка на висадженому кущику.

baklazhani-v-teplici-pravila-viroshhuvannya-ta-najkrashhi-sorti-05-1024x695-6727283

Розсаду баклажанів висаджують разом з ґрунтовою грудкою

Догляд за баклажанами в теплиці

Баклажани в теплиці краще вирощувати окремо від інших культур або розташувати їх так, щоб була можливість створити необхідні температурні умови і забезпечити достатню вологість ґрунту і повітря, додаткове освітлення в похмурі дні.

Температура повітря і режим вологості

Для баклажанів оптимальною є середньодобова температура повітря в межах +24… +28 °С. Стійкі до температурних змін сорти добре розвиваються і плодоносять при температурі +18… +24 °С. Більш висока температура викликає осипання квіток і зниження зав’язування, а більш низька (особливо зниження до +13… +15 °С) зупиняє ріст рослин. Знижують температуру провітрюванням або поливом доріжок холодною водою, притіненням сонячної сторони.

Оптимальна вологість повітря коливається в межах 60-70 %. У період плодоношення вологість повітря доцільно знизити до 60 %, щоб уберегти кущі, що розрослися, від грибкових захворювань, яким необхідна висока вологість.

Полив

Пам’ятайте! Рослини поливають тільки під корінь, щоб листя залишалося сухим. Попадання води на листя викликає їх пошкодження.

Рослинам необхідна адаптація до нових умов, тому перший полив проводять не раніше, ніж через 4-5 днів.

Полив проводять тільки теплою (+25 °С) водою, в іншому випадку початок цвітіння затягується до 10 днів.

Нестача води (навіть короткострокова) викликає опадання зав’язей і зупинку росту рослин. Вологість ґрунту, особливо в період плодоношення повинне підтримуватися на рівні 75-80 %. Під час плодоношення поливи проводять через кожні 3-4 дні.

Полив проводять зранку, потім обов’язково ґрунт мульчують, а приміщення провітрюють, щоб не утворився тепличний туман з підвищеною вологістю і капеллю. Провітрювання повинне бути без протягів. Норма поливу залежить від стану ґрунту. Вода повинна промочити верхній (20-25 см) шар ґрунту.

Черговий полив призначають при підсиханні ґрунту у верхньому 3-5 см шарі (фаланга вказівного пальця) або 1 раз в тиждень (до початку плодоношення). При високих температурах і яскравих сонячних днях за межами теплиці частоту поливу всередині приміщення збільшують.

Баклажани поливають тільки під корінь, щоб листя залишалося сухим

Баклажани поливають тільки під корінь, щоб листя залишалося сухим

Підживлення

На формування плодів баклажани витрачають багато поживних речовин, тому підживлення обов’язкові, і проводять їх, в залежності від родючості ґрунту, 3-5 разів за сезон.

Зазвичай, підживлення «приурочують» до післяполивного періоду (через добу після поливу). Першу підгодівлю проводять через 2 тижні, коли прижилася коренева система, яка зможе повноцінно забезпечувати рослини необхідними поживними речовинами. Її краще проводити водорозчинним повним добривом — наприклад, «Кеміра» в дозі 30-40 г / 10 л води.

У другу підгодівлю (розростання рослин) можна приготувати витяжку з органічних добрив. На відро води 2-3 кг коров’ячого гною або пташиного посліду, настояти 3-4 дні. Матковий розчин розвести в 10-15 л води і по 1,0-1,5 літра залити під кожен кущ. Можна додати під кущ по жменьці деревного попелу (в ньому багато мікроелементів).

У наступну підгодівлю (початок цвітіння) рослинам необхідне азотно-фосфорне добриво. Можна приготувати суміш з аміачної селітри і суперфосфату в співвідношенні 2:1 і внести під кущ по чайній ложці з верхом або по 45-50 г суміші на кв. м. Щоб не возитися з приготуванням суміші, можна для підгодівлі використовувати діамофос або нітрофос.

В цей самий період для поліпшення цвітіння можна провести позакореневе підживлення борною кислотою з розрахунку 1 г кислоти на 5 літрів гарячої води. Розчин охолодити і обприскати рослини.

З початком плодоношення рослинам потрібні фосфорно-калійні підживлення (суміш калійної селітри та суперфосфату). Суміш можна замінити підгодівлею нітрофоскою, норма 45-50 г/кв. м. Якщо плодоношення тривале, то підгодівлю нітрофоскою або азотно-фосфорною сумішшю повторюють. Вносять додатково деревну золу.

Величезні рослини вимагають посиленого живлення, тому через кожні 2-3 тижні проводять ще й позакореневе підживлення (після поливу) розчинами мікроелементів, настоями зброджених зелених трав.

В даний час ринок добрив пропонує нові форми і поєднання елементів живлення в складних комплексних добривах. Використовуючи ці форми для підживлення культури, пам’ятайте, щоб ріс врожай, а не вегетативна маса, азотні добрива не повинні превалювати в добривах при проведенні підгодівлі.

Читайте більше про підживлення розсади у статті «5 ефективних варіантів підживлення розсади»

Розпушування

Розпушуванням при догляді за баклажанами виконують подвійну роботу: знищують бур’яни і ґрунтову кірку і збільшують доступ кисню до коренів. Розпушують ґрунт на глибину 4-5 см, щоб не пошкодити близько розташоване до поверхні ґрунту коріння.

Краще використовувати нагрібне розпушування або підгортання (підгортаючи дрібно розпушений ґрунт до рослин). Розпушують ґрунт, в залежності від рівня вологості його верхнього шару, зазвичай на 2-3 день після поливу.

Підв’язка і пасинкування рослин

Для баклажанів в тепличних умовах практичніше вирощувати низькорослі сорти та гібриди. Вони не вимагають підв’язки, при якій часто тендітні стебла обламуються. Краще на головному стеблі залишити 2-3 сильних паростки.

Пасинкування для баклажанів не обов’язкове. Не потрібно зайвий раз рослини травмувати. При необхідності видаляють нижні пасинки, які не плодоносять, і бічні пагони (до першого бутона), які розростаючись ускладнюють формування перших квіток.

Ближче до кінця сезону видаляють з верхніх гілок квітки, що з’являються, та зав’язі і прищипують верхівки пагонів. В цьому випадку живильні речовини будуть спрямовані на збільшення маси вже зростаючих плодів. Найкраще на одному кущі залишати 5-7 зав’язів. Плоди будуть більшими.

При слабкій зав’язуваності плодів використовують прийом штучного запилення. Пилок квітки, що розкривається, м’яким пензликом з жовтого пильовика переносять на рильце пестика іншої квітки. Якщо не впевнені в успіху, то практичніше вранці злегка потрясти рослини. Пилок баклажанів важкий і розлітається не більше ніж на 1 м, тому такий прийом буде сприяти повнішому запиленню.

Ближче до кінця сезону видаляють з верхніх гілок квітки, що з'являються, та зав'язі і прищипують верхівки пагонів

Ближче до кінця сезону видаляють з верхніх гілок квітки, що з’являються, та зав’язі і прищипують верхівки пагонів

Захист від шкідників та хвороб

Правильна і повна підготовка теплиці до зимівлі, її знезараження різко знизять рівень пошкоджуваності рослин хворобами та шкідниками.

На баклажанах боротьба з хворобами і шкідниками ускладнена. Це культура багаторазового збирання врожаю, що займає тривалий час. Застосовувати на таких культурах хімічні засоби захисту заборонено.

Реально знизити рівень пошкодження рослин хворобами і шкідниками можна при ретельному виконанні вимог агротехніки і, використовуючи в період вегетації біозасоби. В даний час на ринок захисних засобів надходять біологічні препарати, які добре захищають рослини від ненажерливих шкідників та хвороб, що швидко поширюються, і при цьому не мають негативного впливу на здоров’я людини та тварин.

Найбільш поширені хвороби баклажанів — фітофтороз, антракноз, гнилі, вертицильозне в’янення. Протягом вегетації по листу можна обробляти баклажани через 10-12-15 днів весь сезон біопрепаратами в бакових сумішах, використовуючи «Планріз», «Гліокладін», «Гамаір», «Фітоспорін», «Алірін-Б», «Бактофіт» та ін.

Можна з поливом використовувати біокомплекс БТУ, який одночасно захистить рослини від хвороб, збалансує харчування і збільшить кількість зав’язів. Використовуючи біопрепарати, необхідно виконувати вимоги рекомендацій. В іншому випадку позитивний ефект може не проявитися.

Основні шкідники баклажан в теплиці — білокрилка, тля і мурахи, трипси, павутинний кліщ — також знищуються біопрепаратами. Найбільш поширеними є «Бітоксибацилін», «Фітоверм», «Лепідоцид», «Басамил» та ін. «Актофіт» можна використовувати для обробок рослин навіть під час знімання врожаю, а «Мікоафідін», «Аверсектін-С», «Авертін-N» велику ефективність проявляють на ранніх фазах розвитку баклажан.

Хочете покращити якість грунту? Читайте статтю «Як покращити якість ґрунту – 5 екологічних методів».

Які баклажани підходять для вирощування в теплиці?

За габітусом куща баклажани діляться на 3 групи: низькорослі, середньорослі і високорослі. Для теплиці або високого парника з тимчасовим укриттям краще вибирати сорти середньорослі або низькорослі. Але врахуйте, що низькорослі формують менший врожай. Високорослі гірше підходять для теплиць, бо займають велику площу і їх краще вирощувати у відкритому ґрунті.

По термінах дозрівання в тепличних умовах доцільніше вирощувати ранні і середньоранні сорти, технічне плодоношення яких починається через 90-110 днів.

За якістю плодів оптимальним є сорт або гібрид, стійкий до температурних коливань (що важливо, якщо теплиця не опалюється), такий, що володіє стійкістю до комплексу захворювань, має хороші смакові якості, формує високий врожай.

Валентина Майдурова,

Ботанічка.