Снігозатримання — що це таке і навіщо потрібно

Хоч природа останні зими й не дуже щедра на сніг, нема-нема, та й насипле до пів метра. І поки діти радіють і бігом дістають санчата, садівники активно орудують лопатами, розчищаючи доріжки в саду і на подвір’ї. Радості цей процес приносить, правду кажучи, небагато, але кожен досвідчений садівник знає, що сніг — це добре. Особливо якщо правильно і вчасно провести снігозатримання. Що це таке і як його робити, розкажемо в статті.

Снігозатримання в саду

Снігозатримання — що це таке і навіщо потрібно

Що дає снігозатримання

В помірних кількостях сніг завжди корисний для більшості багаторічних рослин, кущів, листопадних та хвойних дерев і навіть газону. Тому снігозатримання — накопичення снігу в певних місцях садиби — має цілий ряд переваг:

  • Волога для землі. Збереження і накопичення снігу на ділянці допомагає наситити землю вологою, що значно зменшує потребу в поливі на початку сезону.
  • Захист ґрунту. Сніг служить природною мульчею, захищаючи ґрунт від промерзання, впливу холодного повітря, сильних вітрів та ерозії.
  • Підвищення врожайності. Тала вода містить поживні речовини (фосфор та азот), що може позитивно позначитися на врожайності ґрунту.
  • Теплова ізоляція. Шар снігу грає роль ефективного теплоізолятора, що допомагає багаторічним рослинам легше пережити зиму та зацвісти раніше навесні.
  • Допомога дощовим черв’якам. Теплий сніговий покрив дозволяє дощовим черв’якам краще зимувати та розмножуватися, покращуючи біологічну активність ґрунту.

Як проводити снігозатримання

Якщо говорити про грядки на городі, то сидерати, посіяні на зиму, у більшості випадків стануть чудовим інструментом для ефективного снігозатримання. Ці рослини є природними утримувачами снігу. Якщо ви не зрізали сидерати перед зимою і не заробили в землю, щоб вони перегнивали й покращували якість ґрунту, заспокойте себе тим, що сніг з них зійде набагато повільніше навесні, а ваші грядки отримають достатньо вологи на старті сезону.

У випадку відсутності сидератів можна використовувати для снігозатримання на городі інші методи:

  • Перешкоди з підручних матеріалів. Використовуйте бар’єри з доступних матеріалів (картон, шифер, дошки чи фанера), розташовані по краях грядок, щоб уникнути вивітрювання снігу з ділянки.
  • Природні бар’єри з сухих гілок, лапнику, стебел кукурудзи та інших рослинних залишків.
  • Живопліт. Невеликий живопліт з вічнозелених чи листопадних рослин по периметру ділянки, виділеної під вирощування городини, — це не тільки красиво. Такі бордюри можуть служити тривалим бар’єром від вивітрювання снігу та вологи, забезпечуючи природний захист для ваших грядок.

Якщо говорити про снігозатримання в декоративному та плодовому саду, то навколо троянд, дерев, декоративних і плодових кущів сніг можна нагрібати купою, створюючи невеликі горбочки. Вони будуть танути повільніше, ніж звичайний шар снігу. Проте не ущільнюйте занадто сильно, щоб залишити корінню доступ свіжого повітря. Цей метод підходить для таких плодових, як ожина, смородина, полуниця, кизил.

А ось слива, вишня та абрикос, вважається, цього не люблять. Хоча багато садівників ранньою весною, якщо випадає сніг, проводять снігозатримання спеціально для абрикоса чи персика, накопичуючи сніг в прикореневій зоні цих дерев. Земля під снігом нагрівається повільніше, що трохи сповільнює цвітіння абрикоса і персика, зменшуючи ризики вимерзання цвіту під час весняних приморозків. Мабуть, користь чи шкода від цієї процедури залежить в першу чергу від характеристик ґрунту — наскільки добре він тримає вологу.

Читайте також нашу статтю Які рослини необхідно поливати взимку?

Коли сніг небезпечний

У разі сильних снігопадів або потужного вітру, що спричиняють снігові замети, сніг може нашкодити нашому саду. Рослини, надземна частина яких відмирає, перебувають у безпеці. Проте наша допомога може знадобитися деревам і кущам. Основна загроза пов’язана з вагою снігу, який містить багато води — це важкий і щільний матеріал, що може легко ламати гілки.

Особливо небезпечні снігові замети для:

  • Конічних хвойних дерев. Їхні гілки не здатні витримати вагу снігу, тому їх потрібно ще восени прив’язувати або струшувати під час сильного снігопаду.
  • Дерев з крихкими гілками, наприклад, верби. Вага снігу може відламати їхні пагони.
  • Кущів. Важкий сніг часто шкодить їх гілкам.

Ще одна небезпека — штучні снігові замети. Вони набагато щільніші й важчі за природний сніг. Такі снігові «лавини», наприклад, з даху, можуть завдати незворотної шкоди деревним рослинам.

Щоб захистити ваш сад від перелічених проблем, ви можете зробити наступне:

  • Підв’язуйте гілки конічних хвойних дерев до стовбура ще восени, до початку зими.
  • Струшуйте сніг з дерев і кущів під час сильного снігопаду. Це допоможе зменшити навантаження на гілки.
  • Не садіть вразливі дерева і кущі в місцях, де може накопичуватися сніг.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.