Розмноження шовковиці живцюванням влітку і на початку осені

Хочете посадити декоративне дерево, на якому ще й будуть дозрівати смачні і корисні ягоди? Посадіть шовковицю! Причому, для цього зовсім не обов’язково вирушати в садовий центр або розплідник — можна легко провести розмноження шовковиці живцюванням влітку і на початку осені. Знайти хороший сорт з великими ягодами, ось, мабуть, головна проблема. Але вже якщо знайшли, то не втрачайте часу і, озброївшись секатором і поліетиленовим пакетом, вирушайте заготовлювати майбутній посадковий матеріал. Як легко розмножити шовковицю живцями, розкажу в цій публікації.

rozmnozhennya-shovkovici-03-1024x685-8951319

Розмноження шовковиці живцюванням влітку і на початку осені

Зміст:

Заготовка живців шовковиці

Нарізати варто лише прирости цього року, вони зеленого кольору. Чим довша зрізана гілочка, тим краще, так більше шансів зберегти запаси вологи в тканинах перед живцюванням. Більше того, для зменшення випаровування вологи варто відразу, на місці, наполовину, а то і на 2/3 скоротити все листя. Помістіть гілку в поліетиленовий пакет. Якщо ви нарізали заготовки недалеко від будинку, то цього достатньо. Якщо ж гілочки чекає довга подорож, не завадить завернути їх у вологу тканину, а потім вже класти в пакет.

Успіх багато в чому залежить від того, наскільки вам вдасться зберегти пружність гілок і листя, або, як кажуть фахівці, «зберегти тургор». Ознаки несвіжості говорять про те, що шанси на вкорінення зменшуються.

Вкорінення живців

Тому, повернувшись додому, відразу, не відкладаючи в довгий ящик, приступайте до живцювання. Для цього кожну гілку розрізають на частини (краще гострим ножем, не помне тканини). Кожна частина або живець повинен мати 2 бруньки – верхню і нижню.

На нижній бруньці повністю видаляємо залишки листа і черешок. На верхній, навпаки, залишаємо, але не більше половини (а краще 1/3). Листя у хорошої шовковиці велике і значить – випаровує багато вологи. Надто сильне і швидке випаровування просто висушить живець, який ще не має коренів для живлення. Готові живці відразу поміщають в ємність з водою.

Чи потрібно використовувати спеціальні засоби для вкорінення? Можна, але не обов’язково. Якщо використовуєте, то уважно вивчіть інструкцію. Є у синтетичних вкорінювачів така властивість – при перевищенні концентрації або часу витримки ріст коренів не стимулюється, а навпаки, пригнічується. Хороший варіант – використання натуральних стимуляторів: соку алоє (кілька крапель) або меду (1 ч. ложка на 1,5 л води). Тримати живці в такому «препараті» треба до 12 годин. Тут передозування не страшне. Але, в принципі, шовковиця легко вкорінюється і без стимуляторів. Головне – зберегти вологу в живцях.

Готовий до вкорінення живець шовковиці

Готовий до вкорінення живець шовковиці

Грунтова суміш для вкорінення живців

І поки вони стоять у воді, приготуємо грунтову суміш для вкорінення. Найдоступніший варіант – змішати садову землю з нейтральним торфом. Садова земля дасть трохи поживності (живцям, що вкорінюються, поки багато не потрібно), а торф дасть пухкість, що дозволить корінцям легко рости і розвиватися в різні боки. До того ж торф відмінно буде утримувати вологу і в той же час пропускати до живців повітря. Змішуємо приблизно в рівних кількостях. Якщо суміш суха, то варто її пролити водою. Правильна консистенція – волога, але не багнюка.

Якщо ви вкорінюєте кілька живців (завжди беріть з запасом), то для вкорінення цілком підійде квітковий горщик або контейнер, що звільнився після висадки рослин з садового центру. Якщо рахунок живців йде на десятки, то беруть ящик. Якщо на сотні, то варто зробити спеціальну грядку.

Приготовленою ґрунтовою сумішшю наповніть обрану ємність і рівномірно з однаковою відстанню один від одного (приблизно 5 см) вставте живці. Нижня брунька живця повинна повністю піти в грунт, а верхня з залишком листа повинна бути на поверхні.

Тепер дуже важливий момент – потрібно максимально скоротити випаровування вологи тканинами живця. Для цього навколо живців встановлюють герметичне, але при цьому прозоре укриття. Це може бути скляна банка, обрізана пластикова пляшка, п/е пакет або, в випадку великих обсягів, спеціальний парник з поліетилену. А чи не можна для зменшення випаровування повністю видалити лист? Ні. Рослині для нормальної життєдіяльності потрібне сонячне світло і потрібно займатися фотосинтезом. Саме залишена вами частина листа і бере участь в цьому важливому процесі живлення живців. Але світло повинне бути дуже помірним. Укорінюють рослини в тінистому місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені.

Читайте також нашу статтю Шовковиця в саду — і красива, і корисна.

Догляд за живцями

Отже, живці почали процес утворення коренів і утворення нової самостійної рослини, причому вона повністю повторить властивості рослини-донора (розмір, колір і смак ягід, розмір листя і форму крони). Який догляд їм потрібен? Все залежить від погодних умов і конкретного місця вкорінення. Тут вам потрібно діяти швидше інтуїтивно, ніж слідувати точним рекомендаціям. Головне – не допускати пересихання грунту, але і не переливати його.

На практиці, в умовах посушливого літа і початку осені на півдні України поливати живці доводиться щодня, якщо укорінення відбувається у відкритому грунті. Якщо ж живці – в контейнері з ретельно підібраним за розміром прозорим ковпаком, то поливати доводиться дуже рідко, адже випаровування мінімальне. Те ж саме стосується і обприскування живців з пульверизатора. Якщо бачите, що листя сухі, то можна їх освіжити водяним пилом, якщо ж на них є крапельки води, то додаткове зволоження не потрібно.

Скільки часу буде потрібно на утворення коренів? Якщо почали вкорінювати в червні-липні, коли черешки молоді, то приблизно 1 місяць, якщо ж в кінці літа-на початку осені, то через те, що кора починає грубіти, часу йде більше, приблизно 1,5-2 місяці. І весь цей час не варто залишати живці без нагляду. Трохи пересохнуть і «все пропало». Тому знімайте ковпак або плівку поступово. Зняли на пару годин, спостерігайте. Якщо бачите, що листя починають в’янути, терміново зволожуйте і повертайте в попередній вигляд. Якщо при тривалому знятті ковпака листочки залишаються свіжими і пружними, значить корінці вже живлять рослини.

rozmnozhennya-shovkovici-02-1024x576-2559699

Вкорінюють живці шовковиці в світлому місці, але без прямих сонячних променів

Зимівля і висадка живців шовковиці на постійне місце

Що робити далі? Припустимо (а це так і буде), все пройшло успішно, живці виглядають бадьоро, деякі навіть дали прирости. Але попереду зима … Є два варіанти, в залежності від клімату вашого регіону і від умов укорінення. Перший – для півдня України. Живці з утвореними корінцями залишаються зимувати прямо на грядці, де вони і вкорінювалися. Але на зиму, перед морозами, грядку додатково утеплюють. Можна, звичайно, використовувати агроволокно і інші сучасні матеріали, але, зазвичай, цілком вистачає товстого шару хвої або сухого опалого листя.

Другий варіант – для контейнерного вкорінення в північних регіонах. Вкоріненим живцям потрібно створити комфортні умови зимівлі. Контейнери з ними зимують в приміщенні при Т +0… + 8 °С. Опускання температури нижче 0 °С загрожує вимерзанням маленької і слабкої кореневої системи, а підвищення вище +8 °С може позбавити рослину необхідного зимового спокою, викликати пробудження бруньок і ослаблення навесні. Оскільки шовковиця – рослина листопадна, то для холодної зимівлі світло їй не потрібне. Цілком підійде підвал або навіть нижня полиця холодильника, якщо саджанців мало.

Такі зимуючі контейнерні саджанці обов’язково періодично оглядають і поливають. Але роблять це помірно, лише аби не дати земляній грудці пересохнути. Переливи в умовах низьких температур приводять до загнивання коренів.

Якщо є бажання і можливість, вже в березні такі саджанці можна перемістити в житлове приміщення, щоб вони раніше почали «прокидатися». Але майте на увазі, щоб прокинутися, брунькам потрібне світло. Якщо світла в будинку мало, то краще не форсувати події. Коли мине загроза заморозків (у травні), саджанці висаджують на постійне місце.

Пам’ятайте про те, що хоч шовковиця і вважається невибагливою і посухостійкою рослиною, перші 2 роки саджанцям знадобляться регулярні поливи, особливо в посушливих регіонах з піщаними грунтами.

Чим ще хороший такий спосіб розмноження шовковиці? У вас є можливість отримати велику кількість саджанців, причому абсолютно безкоштовно. Адже з шовковиці можна робити чудові живоплоти, а так само всіляко експериментувати, створюючи мальовничі стрижені фігури.

Детально про посадку вкорінених живців шовковиці на постійне місце в саду дивіться у моєму відео.

Посадка живців шовковиці на постійне місце – відео

Це просто і цікаво, пробуйте!

Ігор Білевич,

Спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.