Лілії в дизайні саду — вибір місця і партнерів

Лілії з їх королівською красою важко не полюбити. Це чарівні королеви цибулинних рослин і головна сезонна окраса літа. Вони створюють яскраві акценти й дивовижні барвисті групи, завжди доречні у всіх видах декоративних композицій і з легкістю доповнюють образ будь-якого стилю. Наче живі букети, вони привносять елемент розкоші всюди, де б не росли. Додає цікавих перспектив у використанні лілій в садку і їх  надзвичайне розмаїття. Адже скромні прості видові лілії та розкішні великоквіткові гібриди такі різні й за характером, і за вимогами. В цій статті розкажемо, як використовувати квіти лілії в ландшафтному дизайні, щоб вони створили максимально декоративний ефект у вашому саду.

Лілії в дизайні саду — вибір місця і партнерів

Лілії в дизайні саду — вибір місця і партнерів

Лілії — квіти, що грають різноманітні ролі в саду

Один погляд на лілії (Lilium) — і асоціацій з букетами не уникнути. Навіть «безіменні» лілії, що залишилися в садках ще з часів бабусь, прості, скромні красуні саме так і виглядають — як розкішні живі букети. Та це не значить, що роль у лілії лише одна — красиво квітучого акценту. Звичайно, саме ця функція найважливіша та завжди домінуюча. Та ролі лілій в саду можуть бути різними. І в кожній вони просто незрівнянні.

Лілії як сезонні акценти розглядають не так часто, але, як і всі інші цибулинні, вони саме сезонними рослинами і є. Просто період декоративності у лілій припадає на літо, а їх статус настільки непохитний, що лілії швидше сприймають у якості фаворита і рослини обов’язкової, вписуючи в ряди багаторічників.

Кольоровий вплив лілій теж вражає. Вони можуть підсилювати, розкривати, змінювати кольорову концепцію оформлення садку і ансамблів. І завжди виглядають як найяскравіша рослина в будь-якій компанії завдяки досконалій формі й розміру квіток.

Завдяки своїм особливим прямим стеблам, строгому, та все ж дуже красивому листю темних відтінків і звабливості суцвіть лілії додають благородності й аристократичності будь-якому садку.

Ароматність лілій не варто недооцінювати. Чималенька частина сучасних гібридів не пахуча, та все ж більшість лілій залишаються рослинами з дуже інтенсивним запахом. У садку він рідко викликає такий же дискомфорт, як у приміщенні, хоча так само посилюється ввечері й вимагає обережності при індивідуальній непереносимості. Завдяки аромату лілії — одні з кращих рослин для обрамлення тераси, будинку, альтанки.

Використовують лілії й при створенні ілюзій в саду. Дизайнери всього світу розміщують великі квітки лілій для створення ефекту наближення, гри з планами та масштабом, підсвічування.

Лілії (Lilium) в саду можуть створити ефект вибуху кольору

Лілії (Lilium) в саду можуть створити ефект вибуху кольору

Що потрібно враховувати при вирощуванні лілій?

Як би не хотілося розмістити лілії так, щоб вони стали ефектною окрасою саду, головним пріоритетом повинні залишатися вподобання самої лілії. Щоб ця дивовижна рослина дійсно розкішно цвіла, їй потрібно «організувати» ідеальні умови. Освітлення, грунт, величина групи при посадці, зручність підготовки до зими чи укриття — пункт за пунктом варто підбирати ідеальне місце чи зробити все можливе, щоб до ідеалу наблизитися. І якщо це означає перспективу пожертвувати планами на композиції, то жалкувати не варто, адже те, що краще для лілій, краще й для «результату».

Лілії з легкістю впишуться в будь-який стиль, та варто обережно підбирати партнерів і спосіб висаджування саме під стиль оформлення. У строгій орнаментальній посадці, чітких контурах і зі строгими партнерами лілія буде виглядати як зірка регулярного саду, в вільних природних композиціях — як рослина пейзажного стилю.

Лілії — квіти, які, як і інші цибулинні, попри свій розмір, поодинці не загубляться лише в змішаних композиціях, та й то в значному віці, коли створять справжні «гнізда». І довго будуть здаватися хоч і красивими, та все ж не вражаючими одинокими стовпчиками. Лілії краще вирощувати групками, хоча б по 3-4, а краще по 5-8 рослин.

Навіть якщо лілії ростуть окремо, групою на газоні, варто подумати про підбір партнера чи хоча б грунтопокривної рослини, що маскуватиме її недоліки.

На одному місці лілії можуть рости до п’яти років та більше, все залежить від сорту, можливості розростатися вільно. Ділити групки краще вчасно, як тільки з’являться ознаки погіршення цвітіння.

Лілії поодинці не загубляться лише в змішаних композиціях

Лілії поодинці не загубляться лише в змішаних композиціях

Великий вибір — великі можливості

Кожна лілія особлива. І саме завдяки розмаїттю цю цибулинну королеву можна використовувати в садку настільки багатогранно.

Можна створити цілу естафету з цвітіння сортів лілій, які б підхоплювали один одного в нескінченних хвилях цвітіння. Серед лілій є дуже ранні, класичні, пізні і екстрапізні. Починаючи з червня, лілії можуть залишатися в садку до приходу холодів в середині осені. Низькі, середні, високі, прості, махрові й великоквіткові, лілії в садку використовують, враховуючи особливості конкретного сорту і класу (чи групи), до якої він належить.

Читайте також нашу статю Бордюрні лілійники — для бордюрів і не тільки.

Сольні партії лілій

Такі красуні, як лілії, не потребують доповнень і виглядають більш ніж самодостатньо. Вони стануть чарівною окрасою газонів — яскравим острівцем, що внесе розмаїття та об’єм. Та не гірше лілії виглядають і в бордюрах, і в класичних рабатках.

Лілідарії — квітники з лілій, що доводять красу цих рослин до абсолюту. Комбінуючи види і сорти різної висоти та забарвлення, можна утворити вражаючу колекцію сортів на окремій ділянці, серію окремих міні-квітників чи рабаток.

Лілії — квіти як акценти

Лілії і їх квіти — один з найпростіших інструментів для гри з кольором та підсвічуванням. Навіть найнудніші ансамблі без виразної структури, групи чагарників, що здаються занадто похмурими, темними, нецікавими, такі «точкові» акценти можуть вивести на новий рівень.

Повноцінне партнерство в композиціях

У квітниках, міксбордерах, палісадниках, пейзажних групах, масивах, з бордюром і без, пейзажному стилі й строгому — лілії всюди доречні. Низькі сорти прикрасять передній план, високі — створять візуальні піки. Щоб розмістити лілії вдало, варто лише виявити місце, де ефект живого букету буде найвідчутнішим. І найголовніше, що лілії можна додати плямкою  навіть на готові  старі квітники, а не лише вводити в дизайн на етапі планування, використати як головну зірку чи доповнення.

Крім того, лілії — квіти для контейнерів. Ефектні горщики з низькими сортами, великі ящики й кам’яні барильця — лілії у переносному форматі виглядають також як букет. Щоправда, і вимагають невтомного щоденного догляду. І зайве згадувати, що це одна з головних культур для зрізки.

У квітниках, міксбордерах, палісадниках — лілії всюди доречні

У квітниках, міксбордерах, палісадниках — лілії всюди доречні

Правила підбору партнерів для лілій в саду

Щоб ліліям було комфортно в композиціях, потрібно знайти таких компаньйонів, у яких схожі вимоги до грунту поєднуються зі здатністю компенсувати всі недоліки й підкреслити всі «козирі» самих лілій. Потрібно шукати пишні рослини, що замаскують низ стебла, недостатньо пишну зелень, дозволять створити ефект неперервності, заповненості, цікавої гри текстур в композиції. На щастя, лілії чудово ростуть і на сонці, і в напівзатінку, що дозволяє комбінувати їх з величезною кількістю рослин.

При підборі партнерів краще віддавати перевагу рослинам, що зможуть захистити лілії від перегріву, прикриють грунт, зіграють роль натуральної заміни мульчі. І не будуть надто агресивними.

Контрасти — головна ціль при створенні композицій з ліліями. Навіть сорти повинні контрастувати між собою, виділятися на фоні один одного. А сусідні рослини підбирають за принципом глибинного контрасту — по текстурі, розміру, формі листя, суцвіть, характеру росту.

Варто звернути увагу на довговічність партнерів. Лілії можна комбінувати або з сезонними зірками, однорічними рослинами, або з такими багаторічниками, які будуть потребувати омолодження й розділення не раніше, ніж сама лілія.

Лілії стануть прикрасою садів і природного, і регулярного стилів

Лілії стануть прикрасою садів і природного, і регулярного стилів

Кращі компаньоны для лілій в садку

Лілії — не виняток з правила надання переваги комбінуванню між собою родичів-цибулинних. Розпочати естафету цвітіння можна з нарцисів, тюльпанів, мускарі та інших весняних цибулинних, а потім — доповнити лілії літніми та осінніми колегами. Ідеально доповнюють та розкривають красу лілій інші лілії або  посаджені поруч рябчики, ліхніси, канни, гладіолуси, жоржини, зантедескії. Та обмежувати себе лише цибулинними рослинами не варто, адже у змішаних ансамблях лілії поєднуються з надзвичайно різними партнерами.

Серед багаторічних фаворитів знайдуться рослини з найрізноманітнішою зовнішністю:

  • з розкішним цвітінням — піони, флокси волотисті, півники, ліатріс, дзвоники, наперстянка, гібридні дельфінії, ешольція, геленіум, бузульник, плакун-трава, монарда, айстри, королиця, ехінацея, рудбекія, головатень, оригінальний синьоголовник;
  • з особливими текстурами, тривалим цвітінням й пишними дернинками — лаванда, анхуза, астильба, шавлії, герані, гравілат, вероніка, котяча м’ята;
  • з незвичним листям — полин, чистець, гейхера, приворотень, хорога;
  • здатні утворювати чарівні килимки між та навколо лілій — примули, віоли, шиловидний флокс, роговик та ін.

Квіти лілії відмінно поєднуються з чагарниками, особливо невеликих розмірів. Їх дуети з трояндами вже стали своєрідним каноном. Та не менш вражаючі і поєднання з вишуканими спіреями, яскравими рододендронами, ситцевими перстачами, сліпучими звіробоями. Кущі з ошатним листям — бересклети, барбарис, дафнія, сланкі ялівці, карликові туї і кипарисовики у компанії лілій постають у новому світлі.

Якщо ви полюбляєте доповнювати композиції однорічними акцентами, щороку привносячи щось нове, то варто підібрати декілька кущиків сезонних зірок для того, щоб ще більше розкрити красу лілій. Звичні чорнобривці, тендітний льон, яскраві гвоздики, лобелії, однорічна шавлія, агератум, газанія — обирати є з чого. А як красиво обрамлюють однорічники лілії в бордюрах чи контейнерах!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.