Космея – класика перевірена роками

Космея – квіти, які пройшли зі мною все моє шкільне життя. Якби зараз підняла архів старих фотографій, то точно побачила б на усіх світлинах з 1-го вересня оту шкільну клумбу з «зірочками», бо біля неї щороку фотографувалися всім класом. Тоді я не особливо любувалася квітами. А коли вже дорослою захопилася садівництвом, космея разом з чорнобривцями, майорами й іншими «бабусиними» квітами довго залишалася поза моєю увагою. Лише коли «садівник в мені» трохи підріс і змужнів, я подивилася на ці квіти іншими очима. Боже, які ж вони прекрасні! Це ж не космея, це космос! Яке ніжне мереживне листя! Які витончені, хоч і прості квіти! Вони обов’язково мають бути в моєму саду!

Квіти космеї в саду

Космея в дизайні саду — види, посів, догляд

Космея – квіти для саду мінімального догляду

Якщо ви думаєте, що космея – це занадто проста квітка для вашого саду, скоріше за все, ви садівник-початківець. Пройде кілька років, і ви оціните її красу: при мінімальному догляді (а то і зовсім без нього) космея — ідеальна рослина для маскування недоліків саду, тривало квітучий мереживний акцент в найскладніших куточках ділянки.

Вона прикрасить газон, заповнить собою пусті непривабливі місця, створить чудові бордюри, може поділити ділянку на зони, стане ідеальним партнером для інших багаторічних і однорічних рослин на пишних міксбордерах. Космея буде доречною навіть на городі, розбавить одноманітність грядок і надасть їм кольору і настрою.

В залежності від особливостей сорту, космос може бути як рослиною природних садів, так і регулярних, де невисока і компактна космея знайде себе як контейнерна або бордюрна культура.

Одна з головних особливостей космеї – вона гарно розмножується самосівом. За це її можна дуже любити в природних садах, де вона створює ефект несподіванки, проростаючи в самих неочікуваних куточках. В більш «строгих» садах самосів космеї може дратувати, але насправді кущики, що заважають, легко видалити, а зріз квітів, що відцвіли, взагалі, знімає проблему.

Ідеальні партнери для космосу — такі ж само витривалі однорічники: чорнобривці, льон, вербена, портулак великоквітковий, цинерарія, турецька гвоздика. Космея може вирощуватися біля троянд, спірей, інших декоративних кущів, гарно поєднується з флоксами волотистими й декоративними травами.

Про вирощування космеї читайте також в публікації Однорічні квіти в моєму саду минулого сезону

Космея в горщику

Низькорослий сорт космеї звичайної в горщику

Космея багаторічна й однорічна — про види

Ті квіти зі шкільної клумби належали до виду космея звичайна, або роздільнолистна, або двічіпериста (Cosmos bipinnatus). Це найбільш поширений в культурі вид роду космос (Cosmos), на основі якого селекціонери вивели сьогодні багато нових ще більш красивих сортів.

Найчастіше сучасні сорти цього виду продають як різнокольорові суміші однорічних квітів. Різні сорти відрізняються між собою за висотою (низькі, середні, високі) та формою квітки (прості чи махрові). Загалом космея звичайна – це однорічні рослини з пишними і мереживними подушками листя та тонкими квітконосами з яскравими білими, рожевими, пурпуровими чи червоними квітками.

Помаранчева космея сірчано-жовта (Cosmos sulphureus) не така популярна, як космос двічіперистий, але і вона варта уваги. Рослина створює потужні кущі до 1,5 м у висоту, діаметр квіток 3-6 см. Зазвичай, вони мають пелюстки помаранчевого чи жовтого кольору, що розташовані в кілька рядів.

Вище описані космеї – однорічні квіти, але є і багаторічна космея, яка тільки набирає популярності в наших садах. Це космея криваво-червона, або шоколадна, або чорна (Cosmos atrosanguineus). Саме її найчастіше вирощують як контейнерну рослину в садах чи на верандах, терасах.

Багаторічна космея має бульбоподібне коріння, квіти інтенсивного червоного відтінку з масивним випуклим диском, прямі пагони й крупне перисте листя. При цьому вона, кажуть, пахне… шоколадом! Космею криваво-червону можна вирощувати і як кімнатну рослину.

Читайте також наші статті:

Умови й догляд для космосу в саду

Космеї цвітуть з липня до морозів, але дивним чином адаптуються до умов зростання. Якщо їм просторо, кущі будуть нарощувати зелень, від чого цвітіння програватиме. А ось в тісноті космеї багаторічні і однорічні цвітуть набагато рясніше.

Це рослини для сонячних місць, в притіненні космос росте неохоче, а цвіте ще гірше. По-справжньому квітка розкриває свою красу на повному сонці, але в затишних місцях. Ці рослини не бояться протягів, але форма куща і якість зелені від них страждатимуть.

А ось ґрунт для космей підійде практично будь-який. Принаймні, вижити вони зможуть. Але якщо посадити рослини в пухку і родючу землю з реакцією кислотності близькою до нейтральної, космеї покажуть себе у всій красі.

Це квіти для саду мінімального догляду, бо останній їм практично не потрібен. Навіть шкідниками й хворобами вони не пошкоджуються (звичайно, в сприятливих для зростання умовах). Їх можна і не поливати, і не підживлювати, особливо, якщо місце вибране правильно. Але якщо в засуху в період зростання і до бутонізації космеям забезпечити пару глибоких поливів, вони зможуть наростити кущі значно вищі й пишніші, ніж без поливів.

На бідному ґрунті космею можна двічі до початку цвітіння підживити комплексним мінеральним добривом, або органікою, що містить азот – перегній, компост, розчин курячого посліду.

Різні сорти космеї двічіперистої на моно-квітнику. © sallynex

Як посадити космос?

Це рослина, яку варто посіяти лише раз, щоб вона назавжди оселилася у вашому саду. При цьому мова йде не тільки про багаторічну космею, але й про однорічну. Бо космос чудово розмножується самосівом.

У відкритий ґрунт на постійне місце космею можна сіяти під зиму, бо це досить холодостійка рослина. Якщо мова йде про весняний посів, то можна це робити вже в кінці квітня. Сіють насіння в неглибокі борозди й негусто, щоб якнайменше потім проріджувати сходи.

Вирощування космеї через розсаду дозволить отримати квітучі кущики на пару тижнів раніше. Але якщо посіяти космею на розсаду в кінці лютого-на початку березня, то неодмінно треба забезпечити їй додаткове освітлення. Простіше сіяти на розсаду насіння цих квітів в кінці березня чи у квітні, тоді їм вистачить природного світла.

Догляд за розсадою – лише полив. Для отримання більш пишних кущиків розсаду прищипують. Але тільки тоді, коли на ній наросте не менше п’яти повноцінних листочків.

У відкритий ґрунт космею висаджують вже на початку травня, але завжди орієнтуватися краще по погоді, щоб уникнути сильних приморозків.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.