Осінь – мабуть, найкраща пора для роботи в саду. Дощі – вже не рідкість, повітря пахне прохолодою, а сонце вже не таке пекуче. Погодні умови вересня і жовтня зазвичай дуже підходять для будь-яких робіт в саду. Особливо приємно в цей час наводити лад у квітниках. Оптимально саме зараз подумати про розширення колекції квітів, про заміну рослин, що не пережили спекотне літо, і організувати певну підготовку до зими тим багаторічникам, які того потребують. Про традиційні осінні роботи на квітниках, піде мова в цій статті.

Осінні квіти на квітнику

Осінні роботи у квітнику для його здоров’я і краси

1. Почнемо з прибирання й обрізки

Критично огляньте свій квітник – чи всі його рослини виглядають нормально? Чи всі пережили літо? Кому потрібна термінова допомога, а кого вже можна обрізати й відправити в компост?

Відцвілі влітку багаторічники, наприклад, флокси волотисті можна обрізати, бо своїм виглядом восени вони вже клумби ніяк не прикрашатимуть. А ось високі пагони монарди, яка вже теж давно відцвіла і висохла, цілком можна лишити зимувати, бо і восени, і взимку структурні голівки її суцвіть прикрашатимуть сад і стануть їжею його птахам.

Зазвичай, крім флокса волотистого, завжди обрізають з приходом осені й дельфініум, і вероніку колоскову, які вже у вересні можуть виглядати, м’яко кажучи, втомленими. І навіть півонії, якщо їх листя хворе і спотворене грибними захворюваннями вже в цей час можна обрізати, щоб пошкоджені рослини не псували квітник.

Загалом до ранньоосінньої обрізки треба поставитися суб’єктивно, обрізаючи все, що здається вам некрасивим. Але є деякі рослини, які категорично не рекомендується обрізати на зиму. Це, в першу чергу, всі багаторічники, які зимують з зеленим листям: медунка, перстач, чистець візантійський, первоцвіт, морозник, сантоліна, гейхери, очитки, флокси шоловидні, барвінок, арабіс, армерія, обрієта, живучка та багато інших.

Декоративні трави й злаки також не варто обрізати восени. Хоча на початку осені обрізати злаки вам і в голову не прийде, бо саме наступає їх зірковий час! Але і ближче до зими їх обрізати не треба, вони прикрашатимуть ваш сад і взимку своїми сухими листками й суцвіттями. Багато садівників обрізають декоративні трави й злаки не раніше травня, коли вони починають випускати нові листки.

Детальніше про осінню обрізку багаторічників читайте у нашій статті.

2. Коли ділити багаторічники?

Подивіться, які багаторічники розрослися так, що вже пора їх поділити й пересадити. Осінь – ідеальний час для розмноження багаторічних рослин діленням. Прохолодна і волога погода дозволять вам практично не поливати поділки на новому місці, в той час, як спекотна погода змусить поливати новопосаджені рослини чи не щодня.

Тому з поділом і пересадкою не поспішайте. Краще відкласти цю справу на жовтень, а то і на листопад. В умовах останніх українських зим, ділити та пересаджувати багаторічники можна було і в грудні, і в січні.

3. Оцінюємо яскравість квітника і додаємо сезонні акценти

Після прибирання й обрізки всього непотрібного ще раз прискіпливо подивіться на свій квітник. Якщо йому не вистачає фарб, на які так багата осінь, підсадіть на свою клумбу осінні квіти. Хризантеми, особливо кулясті корейські, практично всі види багаторічних айстр, швидко відновлюють після пересадки кореневу систему і на новому місці можуть цвісти ще до справжньої зими.

В теплу тривалу осінь можна пересаджувати на нові місця, заповнюючи пустоти, і витривалі однорічники – агератум, чорнобривці.

Якщо у вашому саду немає подібних кандидатів на пересадку, поспішіть на базар. Такого асортименту хризантем з різноманітним забарвленням квітів ви влітку ніколи не побачите. Сміливо купуйте рослини в горщиках, навіть якщо ці квіти в них і не зростали. Хризантеми прекрасно відновлюються після пересадки.

4. Розпушування землі й полив квітника біопрепаратами

Якщо ваш квітник не замульчований, саме час розпушити землю біля рослин і пролити клумбу біопрепаратами на кшталт «Байкал-ЕМ», які збагатять ґрунт клумби корисними мікроорганізмами. Останні в теплій після літа землі будуть швидко розмножуватися, покращуючи землю, а волога погода сприятиме їх активній життєдіяльності.

Чи потрібні осінньому квітнику добрива? Насправді комплексні мінеральні добрива краще вносити тільки під час осінньої посадки нових багаторічників, а ось тим, що вже ростуть на квітнику, в цей період вони вже не потрібні.

Але деякі садівники, скоріше за все віддаючи данину активному маркетингу, що пропагандує використання добрив всюди і завжди, підживлюють осінні квітники калійно-фосфорними добривами, які ніби-то сприяють осінньому цвітінню й успішній зимівлі багаторічних квітів.

В принципі, вони не зашкодять, але не є обов’язковими. Якщо ваш квітник все літо провів під мульчею і хоч час від часу поливався у спеку, ніякі добрива йому восени не потрібні.

5. Мульчування

А ось за мульчу, особливо якщо її не було влітку, ваші квіти на клумбі будуть вам дуже вдячні. Для мульчування можна використовувати багато різних органічних матеріалів: сіно, солома, тирса, кора дерев, хвоя і навіть соснові чи ялинкові шишки. Останні дещо підкислюють ґрунт. Але це дуже повільний процес, нівелювати який можна попереднім внесенням доломітового борошна чи попелу (для рослин-любителів кислого ґрунту – рододендрони, азалії, гортензії, верес, всі хвойні – не потрібно додатково розкислювати ґрунт).

6. Контролюємо викопування жоржин і гладіолусів

Не забудьте викопати на зиму бульбоцибулини гладіолусів і жоржин. Затягувати до морозів з цим не варто, але й одразу після відцвітання гладіолусів не потрібно обрізати їх стебла і викопувати цибулини. Їм треба набратися сили для цвітіння наступного року.

Читайте нашу детальну статтю про підготовку гладіолусів до зими.

7. Посадіть тюльпани й весняні цибулинні

Якщо ще років десять назад оптимальним часом для висадки весняних цибулинних вважався вересень місяць, то кліматичні зміни вже внесли свої корективи й раніше листопада висаджувати тюльпани і Ко не рекомендують садівники навіть на півночі України. А що вже говорити про південь!

До речі, як показує практика останніх років, то висадка тюльпанів навіть в січні-лютому не скасовує їх цвітіння, лише трохи затримує його. А в цей час виробники пропонують такі шалені знижки на всі весняні цибулинні, що варто спробувати не осінню, а саме зимову посадку цих яскравих весняних квітів.

Натхнення і красивих вам осінніх садів!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.