Монарда — аромат, краса і користь у вашому саду

Монарда родом з Північної Америки, але через свою високу зимостійкість (3-9 зона USDA) і відносну невибагливість, стала дуже популярною і в українських садах. Монарда цвіте добру половину літа – з липня до осені, її листя дуже ароматне, а квіти – улюблениці метеликів і бджіл. Якщо не зрізати голівки суцвіть після цвітіння, монарда буде прикрашати ваш сад і в холодну пору року, а її насінням ласуватимуть птахи, що лишаються на зимівлю в наших краях. Загалом, це декоративна, лікарська і їстівна рослина, яка прикрасить будь-який сад. Яка буває монарда та як її вирощувати, поговоримо в статті.

Монарда (Monarda), фото

Монарда (Monarda). © Scott Weber

Опис рослини

Рід Монарда (Monarda), або Червона рута належить до родини Губоцвіті й налічує кілька десятків видів. Але як декоративна рослина найбільш відомі два види:

  • Монарда двійчаста (Monarda didyma) – багаторічна трав’яниста рослина, що інтенсивно зростає до 120 см, має червоне забарвлення квітів і ароматне листя, запах якого нагадує апельсиновий бергамот, що використовується для ароматизації чаю «Ерл Грей». Видову рослину на квітниках витіснили численні гібриди та сорти, висота яких може коливатися від 30 см, а квіти мають лілові, малинові, рожеві та інші відтінки.
  • Монарда трубчаста (Monarda fistulosa) – багаторічник з численними стеблами до 90 см висотою. Має світло-лавандові або біло-рожеві квіти в головчастих суцвіттях, так само дуже ароматне «бергамотне» листя і велику кількість сортів і гібридів з різноманітним забарвленням квітів.

Народні назви монарди на її батьківщині «розказують» про її основні особливості – «бджолиний бальзам» і «дикий бергамот».

Ароматне лист рослини разом з суцвіттями використовують для заварювання чаю з інтенсивним бергамотовим ароматом, а поки воно молоде, додають в салати зі свіжих овочів.

Монарда – не тільки декоративна, а й лікарська рослина. Вона має антисептичні й протигрибкові властивості, заспокійливо діє на нервову систему і ШКТ, допомагає при симптомах застуди та грипу, знімає біль в горлі й загалом сприяє якнайшвидшому одужанню.

Читайте також про деревій звичайний у матеріалі за посиланням.

Як вирощувати монарду

Монарду легко можна розмножити і насінням, і живцюванням, і поділкою куща. Оптимальний спосіб  розмноження — поділкою, яка вже за один сезон перетвориться на дорослу рослину.

Монарда віддає перевагу багатим добре дренованим ґрунтам, але буде рости та цвісти й на бідній землі. В останньому випадку на її декоративність буде дуже впливати своєчасний полив у спеку. Без достатнього поливу ця рослина на очах опускає донизу листя, хоч і дуже довго може в такому вигляді витримувати посуху.

Рівень кислотності ґрунту не надто важливий для цієї квітки, хоча краще вона буде почуватися на нейтральних та слабокислих ґрунтах.

На повному сонці монарда цвіте яскравіше, але в напівтіні її період цвітіння зазвичай дещо довший. Крім того, ці багаторічники на відкритих звідусіль сонцю місцях потребують поливу в спеку, а якщо зростають в напівтіні, купаючись в промінні сонця лише зранку і ввечері, цілком можуть без нього обійтися, не втрачаючи в декоративності.

Скоротити кількість поливів можна і замульчувавши прикореневу зону рослини. Поливати монарду треба рясно, але тільки в спеку, бо надмірна вологість коріння приводить до гниття коренів і виникнення борошнистої роси на листках.

Зменшити ризик захворювання допоможе достатня відстань до сусідніх рослин. Повітря має вільно циркулювати між монардою і сусідами по квітнику.

Якщо відрізати відцвілі суцвіття монарди, період її цвітіння значно подовжиться. Коробочки з насінням монарди – осіння прикраса саду, яка варта того, щоб притримати обрізку її пагонів до весни. Хоча вважається, що монарда, яка пішла в зиму з необрізаними пагонами, більше схильна до борошнистої роси.

Підживлення рано навесні можуть знадобитися тільки монардам, що зростають на бідних ґрунтах. Для цих квітів дефіцит поживних речовин – краще, ніж їх надлишок, що приводить до швидшого нарощення габітусу куща і мізерного цвітіння.

Монарда швидко нарощує потужний кущ, що вимагає від садівника часто її ділити, бажано, раз на три роки. Зате це можливість отримати міцні поділки, які можна висадити в інших куточках саду.

Монарда в дизайні саду

Завдяки яскравим кольорам цвітіння монарди, її «смачному» аромату, що приваблює бджіл і метеликів, і різній висоті кущів, залежно від сорту, ці квіти можна використовувати в садах різних стилів в багатьох варіаціях. Наприклад:

Багаторічні бордюри з монардою. Висота рослини робить її придатною для насаджень посередині або в задній частині бордюру, додаючи йому глибини та фактурності. Яскраві кольори та великий розмір квітів чудово підходять для створення акцентів.

Квітники для запилювачів. Ви можете просто вирощувати кілька кущиків монарди поблизу грядок з овочами чи біля плодового саду, щоб привабити комах-запилювачів. А можете створити квітники-грядки з багаторічників, де монарда зростатиме разом з іншими улюбленцями бджіл – шавлією, рудбекією, ехінацеєю, котячою м’ятою тощо.

Природні сади. Монарда – класична рослина для садів природного стилю, де може вирощуватися на бордюрах, в міксбордерах чи як «лугова» рослина. Хоч вона і походить з Північної Америки, добре зростає поряд з рідними нам польовими квітами, створює з ними гармонійні природні композиції, які забезпечать вашому саду не тільки декоративність, а й сприятливе середовище для місцевих екосистем.

Контейнерний сад. Монарду можна вирощувати і у високих контейнерах, що забезпечить озелененню веранд, терас і внутрішнім дворикам аромат, висоту та колір.

Водяні сади. Монарда полюбляє вологий ґрунт, тому може стати прикрасою водойм у вашому саду. Особливо гарний вигляд матиме вона біля води в компанії хост, астильб, ірисів.

Дорогі читачі! Не зважаючи на схильність до борошнистої роси, монарда — невибагливий багаторічник, який подарує вашому саду ще більше декоративності й користі. Зверніть увагу на різноманіття її сортів і оберіть для себе найкращі!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.