Чи знаєте ви, що пісний борщ може бути не менш смачним, ніж зварений на м’ясному бульйоні? Якщо ви зварите борщ з квасолею чи без неї за рецептом, який запропоную в цій статті, можливо, ви більше ніколи не варитимете борщ з м’ясом, незалежно від того, постуєте чи ні. Такий борщ має надзвичайно насичений колір і аромат. Читайте далі та дізнайтеся, як зварити борщ, щоб він був смачний і без м’яса.
Я завжди варю велику каструлю борщу, щоб його вистачило на два дні родині з чотирьох дорослих людей. Якщо вам стільки не треба, зменшуйте вагу інгредієнтів, залежно від кількості води.
Борщ може бути густим чи не дуже, як кому подобається. Я варю достатньо густий борщ, але не такий, щоб «ложка у ньому стояла».
На 3 л води:
Перш ніж почати варити пісний борщ з квасолею, треба її попередньо відварити до стану аль-денте (напівготовності). Квасоля пісному борщу надає поживності, адже це рослинний білок, який цілком заміняє білок, що ми отримуємо, споживаючи м’ясо. Але на смак наявність в борщі квасолі практично ніяк не відчувається. Тому якщо нема під рукою квасолі, нічого страшного — пісний борщ буде смачний і без квасолі, правда, не такий поживний.
Квасоля буває різних сортів, деяку перед відварюванням варто замочити на ніч. Я зазвичай для борщу використовую дрібну білу квасолю, яка і без замочування вариться достатньо швидко. Поклали квасолю у холодну воду, довели воду до кипіння, злили окріп, знову залили холодною водою (це, кажуть, потрібно, щоб квасоля не викликала газоутворення) і варите до напівготовності. Пробуйте на зуб!
Готуємо овочі для борщу:
Починаємо готувати пісний борщ з того, що підсмажуємо кілька хвилин на сковорідці з олією натертий на крупну тертушку буряк. Він має потемніти і пом’якшитися. Знімаємо його з вогню, перекладаємо в миску і поливаємо, розмішуючи, щоб весь буряк, просочився, лимонним соком. Відставляємо в сторону. Буряк з лимонним соком має постояти, як мінімум, пів години.
У каструлю з холодною водою викладаємо картоплю і варимо до напівготовності — приблизно 15 хвилин після закипання на малому вогні.
Тим часом на сковорідку виливаємо пару ложок олії і, коли вона розігріється, викладаємо почищені зубчики часнику, попередньо розчавивши їх ножем. Підсмажуємо часник з обох боків, забираємо зі сковорідки (він нам більше не знадобиться, а на «часниковій олії» підсмажуємо подрібнені цибулю і моркву до розм’якшення останньої.
Тим часом картопля на пісний борщ вже майже зварилася, додаємо в каструлю капусту і попередньо відварену квасолю, якщо варимо пісний борщ з квасолею. Доводимо бульйон до кипіння і варимо на маленькому вогні (борщ має слабенько кипіти) ще хвилин десять, до повної готовності овочів.
Приготуйте також гуцульський борщ.
Тим часом на сухій сковорідці підсмажуємо томатну пасту. Увага! Це головний секрет смаку пісного борщу! Томатну пасту підсмажуємо на невеликому вогні, помішуючи, поки вона не потемніє і не стане більш густою (приблизно 2 хвилини).
Коли всі овочі зварилися до м’якості, заправляємо борщ. Солимо, перчимо, додаємо всі спеції, підсмажену моркву з цибулею і — в останню чергу — буряк і томатну пасту. Доводимо борщ до кипіння і одразу знімаємо з вогню.
Пісний борщ пару годин настоїться під кришкою і зможе повністю розкрити свій божественний смак. Якщо не постуєте, можна подавати пісний борщ зі сметанкою, але і без неї він буде дуже вдалий, запевняю!
Смачного!
Наталка Гурман,
ЗЕЛЕНА САДИБА.