Дерен в саду — красивий і невибагливий

Дерен з легкістю можна віднести до невибагливих декоративних кущів. Але при цьому його краса має одну приємну особливість – в зимовому саду дерен білий, наприклад, на відміну від інших листопадних декоративних кущів і дерев, стає не менш, а ще більш помітним. Бо на фоні коричнево-сірих сплячих жителів саду чи білого снігу його яскраво-червоні довгі пагони особливо впадають в очі. Які види і сорти дерену вибрати для свого саду та як за ним доглядати, розкажемо в цій публікації.

Дерен в саду — красивий і невибагливий

Дерен в саду — красивий і невибагливий

Дерен в ландшафтному дизайні

Як декоративний кущ дерен має дуже широке застосування у ландшафтному дизайні. Зокрема його можна використати наступним чином:

  • закріпити круті схили берегів водойми, якщо вона є на вашій ділянці. Чагарник дерен в природі часто росте біля річок чи боліт, тож гармонійно почуватиметься і виглядатиме в таких умовах;
  • дерен в саду гарно «дивиться» і як солітер, і як частина групової композиції. Дуже ефектно виглядає дерен в компанії берізок, а точніше – під ними. Але це, звичайно, ідея не для малих ділянок;
  • сорти з пістрявим листям можна посадити в напівтіні. Якщо розташувати дерен на передньому плані композиції з іншими декоративними деревами і кущами, це дозволить візуально збільшити простір ділянки – ефект заглиблення простору;
  • з дерену можна сформувати живу огорожу, що швидко зростає. Взимку і восени вона буде справжньою родзинкою саду.

дерен білий зимою фото

Жива загорожа з дерену білого взимку

Але, перш ніж думати, як використати дерен в ландшафтному дизайні, треба мати уявлення про його види і сорти, адже вони значно різняться між собою.

Дерен звичайний, або кизил звичайний

Найвідоміший серед видів дерену декоративний кущ, який ми звикли називати не дереном, а кизилом. Так-так, той самий дуже корисний і смачний кизил, з якого можна готувати купу всіляких десертів і використовувати в народній медицині, це дерен звичайний. Він живе до ста років і навіть більше!

кизил фото

Дерен звичайний, або кизил звичайний

Виростає до 2,5 метрів, має блискучі червоно-помаранчеві обвислі пагони, які легко вкорінюються діставшись ґрунту, та яскраво-зелене листя. Молочно-білі квіти, зібрані у суцвіття діаметром до 5 см, цвітуть протягом двох травневих тижнів.

Плоди дозрівають з серпня по жовтень і, в залежності від сорту, мають різну форму і колір. Бувають і грушоподібні, і бочкоподібні, і витягнуто-циліндричні і майже круглі ягоди, найчастіше, яскраво-червоного кольору. Але існує і помаранчевий, і рожевий, і навіть чорний кизил. На смак ягоди дерену звичайного також відрізняються: солодкі чи терпкі, чи солодкувато-терпкі, соковиті або сухуваті.

Кизил можна формувати у вигляді куща й у вигляді дерева. Морозостійкий, витримує температуру до -30 градусів за Цельсієм.

Найпопулярніші садові сорти дерену звичайного в Україні:

  • “Пірамідаліс” (пірамідальна форма крони);
  • “Варієгата” (листя, облямоване білою смужкою);
  • “Нана” (карликовий кизил з кулястою кроною);
  • “Ауреа” (має золотисте листя);
  • “Ауреа-варієгата” (жовте строкате листя).

Дерен білий, чи сибірський

По популярності в наших садах може змагатися з кизилом звичайним. Чагарник, що виростає до трьох метрів, має тонке гілля, переважно яскраво-червоного кольору. Деякі сорти дерену білого мають забарвлення гілок від чорно-червоного до червоно-бурого кольору. Молоді пагони вкриті сизим нальотом, листя рослини трохи зморшкувате, змінюється з темно-зеленого кольору згори листка на білий — знизу.

Дерен білий особливо красивий восени – його листя набуває червоно-лілового кольору. А на початку літа кущ прикрашають рясні дрібні білі квіточки, зібрані у суцвіття. Дерен білий цвіте повторно у вересні, але не так рясно. Голубувато-білі шароподібні плоди дозрівають разом з початком другого цвітіння дерену білого, що теж дуже позитивно впливає на його декоративність.

Дерен білий, чи сибірський

Дерен білий, чи сибірський

У нас найбільш популярні наступні сорти та декоративні форми дерену білого:

  • Сріблясто-облямована форма дерену білого (до 3 метрів у висоту, листя влітку має біле обрамлення, а восени стає пурпурово червоним, як і колір кори);
  • Елегантіссіма (найбільш швидкозростаючий сорт дерену білого, дуже зимостійкий. Висота куща до трьох метрів, пагони – червоні, листя – строкате);
  • Сибіріка Варієгата (висота куща – до двох метрів, строкате листя, червоного кольору кора гілок. Основна особливість – дуже повільно зростає, то ж чудово підійде для саду чи подвіря малого розміру);
  • Сибірика Ауреа (висота куща – до двох метрів, має світло-жовте листя і прямі червоні пагони, цвіте ніжними білими квітами, іноді повторно разом з дозріванням ягід голубого кольору).

Дерен червоний

Листопадний чагарник, який зростає до чотирьох метрів. Крона – поникла, гілляста, різного забарвлення (зелене, червоне, пурпурове гілля, в залежності від сорту). Зелене листя влітку восени набуває яскраво-червоного забарвлення. Квіти дрібні і неяскраві, але помітні у суцвіттях до 7 см діаметром. Чорні ягоди-плоди з’являються восени. Дуже декоративні на фоні червоного листя. Найбільш популярні садові форми:

  • Дерен червоний “Варієгата” (жовте листя і ніжні зелені пагони, які червоними стають лише з віком);
  • Дерен “Мітча” (блідо-жовте листя в дрібних плямах).
Дерен червоний, фото

Дерен червоний

Дерен Коуза

Дуже зимостійкий листопадний чагарник, що досягає до 9 метрів у висоту. Найбільш відомі сорти:

  • “Голд Стар” (висота куща до 7 метрів, листя – зелене з жовтим візерунком);
  • “Мілки Вей” (повільно росте, досягає 4-5 метрів у висоту, білі квіти з чотирьох пелюсток, листя – зелене влітку, набуває пурпурово-червоного кольору восени).
Дерен Коуза

Дерен Коуза “Мілкі вей”

Крім згаданих вище, популярні у нас Дерен квітучий і його сорти “Черокі Чіф” і “Рубра”, Дерен шовковистий сортів “Вайт Голд” і “Келсі”.

Посадка і догляд

Крім високої декоративності, дерен має дуже багато переваг, щоб бути улюбленцем в саду:

  • Невибагливий до ґрунтів;
  • Стійкий до надмірного зволоження і посухи;
  • Має високу морозостійкість;
  • Толерантний до несприятливих умов навколишнього середовища.

При цьому дерен краще буде рости на сонці, але і в напівтіні непогано почуватиметься. Хворіє цей чагарник також нечасто і шкідниками майже не пошкоджується.

Важливо! При всій своїй демократичності дерен буде погано рости, якщо при його посадці була викопана маленька (менше 20 см глибиною) посадкова яма. Мінімальна її глибина при посадці дерену має бути не менше півметра.

І ще один нюанс: вибираючи дерен в розпліднику, віддайте перевагу кущам, яким ще не виповнилося 5 років. Такі саджанці приймаються дуже гарно і дають більше молодих пагонів при обрізці. До речі, дерен чудово піддається цій процедурі. І вона йому навіть необхідна для швидшого зростання.

Розмноження кущів

Як правило, дерен розмножують вегетативно:

  • Живцями;
  • Щепленням;
  • Відсадками;
  • Поділом куща.

 

Але можна розмножувати дерен і насінням. Та це дуже довготривалий процес, то ж, як правило, він рідко використовується.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.