Коли сіяти перець на розсаду 2024

Сезон вирощування перцю для більшості садівників стартує, коли за вікном ще лежить сніг, а світловий день короткий. Оскільки навіть у скороспілих сортів вегетаційний період чималенький, ранній старт — обов’язкова умова повноцінного врожаю. Та для вирощування розсади перцю доведеться подбати не лише про вибір вдалих днів за місячним календарем. Коли сіяти перець на розсаду 2024, розкажемо в статті.

коли сіяти перець на розсаду 2024

Коли сіяти перець на розсаду 2024

Коли сіяти перець на розсаду 2024 за посівним календарем

В лютому починається оптимальний період для посіву перцю на розсаду. Згідно з посівним календарем на лютий 2024, найбільш сприятливими для посіву на розсаду солодкого перцю днями будуть 4, 5, 6, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 та 29 лютого.

В березні завершується основний або класичний період посіву на розсаду перцю. Посівний календар 2024 визначає як сприятливі для болгарського перцю 1, 2, з 13 по 19, 28 та 29 березня. Посіви, зроблені в березні, за темпами росту швидко наздоганяють січневі та лютневі. Та пам’ятайте, що наприкінці місяця пізнувато сіяти навіть ультраранні сорти, тому краще встигнути на початку місяця.

Останні посіви перцю у квітні — рідкість, адже тривалість вегетаційного періоду не дозволяє сіяти болгарський перець надто пізно. Та якщо потрібно замінити розсаду чи знайти запасний варіант для теплиць, використайте сприятливі дні з 10 до 15 числа або 25 квітня для ранніх сортів.

Дізнайтеся також, коли сіяти помідори на розсаду 2024.

Терміни для посіву перцю на розсаду згідно з сортовими особливостями

Крім того, вирішуючи, коли сіяти перець на розсаду 2024, зважайте на особливості вибраного сорту.

Солодкий перець випереджає решту «південних» овочів в посівах на розсаду, адже вегетація перців залежно від сорту триває від 90 до 150 і більше днів. І будь-які зволікання чи запізнення для перцю означатимуть більший ризик того, що частина плодів так і не встигне повноцінно сформуватися і визріти.

Для кожного окремого сорту краще вираховувати оптимальні терміни, відштовхуючись від дати потенційного висадження на городі чи в теплиці. Рослини у травні мають пройти приблизно половину вегетаційного періоду, досягнути хоча б віку в 50-55 днів для відкритого ґрунту та 60-65 днів для теплиць.

При визначенні термінів варто враховувати ще два додаткових періоди:

  1. Очікування від посіву до появи сходів. У перців середні показники схожості — близько 2 тижнів для необробленого насіння. У дражованого та інших видів обробленого насіння перцю сходи з’являються вдвічі швидше. Якщо купувати звичайне насіння, «прискорити» посіви перцю до 4-5 днів можна лише власноруч, вдавшись до протравлювання в марганцівці, замочування на добу в теплій воді й пророщування у вологій серветці чи тканині.
  2. Затримки росту. Зазвичай, паузи у розвитку розсади перцю виникають через пікірування: пересаджування зумовлює зупинку росту приблизно на тиждень. Та якщо є проблеми з освітленням чи температурами, рослини також можуть вегетувати сповільнено, і завжди краще додавати «запасний» тиждень на випадок проблем.

Болгарський перець варто сіяти настільки рано, наскільки дозволяють умови та власні можливості. Оптимальні терміни посіву перцю — з початку лютого до середини березня. Якщо є можливість компенсувати фітолампами нестачу світла, сіяти перці можна вже з січня. І, навпаки, якщо у квартирі чи в будинку немає вікон з південною орієнтацією, перці краще сіяти трішки пізніше.

Кілька порад щодо вирощування розсади перцю

Солодкий перець приємно дивує витривалістю та простотою догляду. Розсада навіть у молодому віці не боїться пересаджування, тому перець можна сміливо пікірувати. Для пересаджування тендітних сходів з 2-3 справжніми листками краще обрати сприятливі дні за місячним календарем 2024 року:

  • у січні — 3, 4, 5, 10, 30, 31;
  • у лютому — 1, 7, 8, 27, 28;
  • у березні — 5, 6, 9, 13, 14, 17, 18, 19, 26, 27;
  • у квітні — 1, 2, 21, 22, 29, 30.

Догляд за розсадою перцю дуже простий. Головне — захищати рослини від перезволоження ґрунту. Адже саме надмірна волога є найбільшим ворогом всіх перців. Поливати розсаду краще рідше, 1 раз на тиждень, зате рясно й обережно, м’якою водою.

Якщо перці насолоджуються яскравим освітленням на найбільш сонячному підвіконні, не страждають від різкого переохолодження чи спеки, провітрюються — жодних проблем не виникне. Повертайте рослини щоденно для рівномірного розвитку і стежте, щоб світловий день перевищував 11 годин. Проблеми з освітленням можна спробувати збалансувати зниженням температури до +16°C.

При вирощуванні розсади перцю варто особливу увагу приділити загартовуванню. Для теплиць його проводять хоча б тиждень, для відкритих грядок — від 2 тижнів. Поступово і якомога довше привчайте рослини до протягів, прямого сонця, перепадів температур, опадів. Не шкодуйте рослини, але стежте, щоб температура не опускалася нижче +13°C.

Коли пересаджувати розсаду перцю на постійне місце у 2024 році

Зрозуміти, що висаджувати перець у відкритий ґрунт вже час, дуже просто: стежте за температурою. Земля повинна прогрітися до +13…+14°C і вище на глибині росту основних коренів.

В теплиці перці традиційно починають висаджувати з кінця квітня, а у відкритий ґрунт розсаду переносять з середини травня до середини червня.

Сприятливі дні для пересаджування розсади перцю згідно з посівним календарем 2024:

  • 10-15, 25 квітня;
  • 10-12, 19-22 травня;
  • 8, 9, 10-12, 17-21 червня.

Догляд за розсадою перцю після висаджування дуже простий: захистіть рослини від засухи, замульчуйте землю та дбайте про полив. І уважно стежте за сигналами кущиків і їх ростом. Детально, як вирощувати перець солодкий у відкритому ґрунті, читайте в нашій статті.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.