Бруннера — незамінний багаторічник для напівтіні

Бруннера — один з найулюбленіших багаторічників в моєму саду. Чарівно цвіте весною ніжними голубенькими квіточками, створюючи невагоме мереживо навколо тюльпанів і нарцисів. А влітку, коли весняні цибулинні відцвітають, бруннера великолиста вже наростила чимале строкате листя, щоб прикрити їх непривабливі листки, що всихають. Абсолютно незамінна і невибаглива рослина в саду. Хоча подружилася я з бруннерою не одразу, бо посадила в неправильному місці. Зате тепер точно знаю, що якщо цій рослині забезпечити оптимальні умови, ніякий догляд їй практично не потрібен.

Бруннера, фото

Бруннера — умови, догляд, розмноження

Сьогодні в культурі вирощують переважно два види роду: сама поширена — бруннера великолистяна (Brunnera macrophylla), і менш популярна — бруннера сибірська (Brunnera sibirica).

Які умови в саду підходять бруннері?

Ця рослина може нормально розвиватися тільки в напівтіні. При цьому сонце їй необхідне, але в ранкові, або вечірні години. В таких умовах бруннеру не доведеться часто поливати (тільки в тривалу засуху), бо в напівтіні і волога, і поживні речовини краще накопичуються в ґрунті.

Моя бруннера, яку я спочатку посадила також в напівтіні (це я так думала), отримувала не більше чотирьох годин сонця на добу. Але це були найгарячіші полудневі години! Та і в цьому випадку, треба віддати їй належне, вона не загинула. Висаджена поділка прижилася, але за літо майже не наростила листя, а те, що виросло, виглядало не дуже декоративним.

Зате коли восени я пересадила бруннеру в свій тіньовий квітничок біля паркану, що закриває рослини від сонця з південного боку, моя бруннера розцвіла – в прямому і переносному значенні (звичайно, навесні наступного року).

Отже, мій висновок, що потрібно бруннері великолистяній (а в мене саме цей вид) в саду – сонце в ранкові чи вечірні години. Про все інше вона потурбується сама. Спеціально я її навіть ніколи не поливала. Правда, оскільки вона росте в ногах у гортензії, а ту доводиться поливати в посуху, моя бруннера також має час від часу полив.

Хоч посаджена на бідній піщаній землі й не отримує ніякого підживлення, недоліків у її зовнішньому вигляді я не бачу. Хоча, мабуть, якби хоч раз підживила, бруннера швидше б нарощувала листя влітку.

Вважається, що бруннери великолистяні можуть гарно розвиватися практично в будь-якому ґрунті. А ось бруннера сибірська віддає перевагу глинистій землі з кислою реакцією pH.

Бруннера на квітнику

Бруннера — ідеальний партнер для тюльпанів і інших весняних цибулинних

Догляд за бруннерою

Бруннера великолистяна декоративна весь сезон – нові листки вона нарощує постійно, з весни до пізньої осені. А ось у бруннери сибірської після цвітіння листя швидко втрачає декоративність, вкривається білими плямами, висихає. Краще їх в цю пору обрізати, тоді вже в серпні вона почне нарощувати нові листки, які залишаться на ній до морозів. Обидва види бруннери не зимують з листям.

Якщо бруннера висаджена в правильному місці, полив їй практично не потрібен. Хоча в засуху, звичайно, зайвим не буде. Але зауважте, що постійне перезволоження може викликати у бруннери загнивання коренів.

Бруннера великолистяна буде вдячна, якщо ви допоможете їй боротися з бур’янами, поки вона наростить достатньо листя, щоб не зважати на них. Прополювати зону навколо бруннери треба обережно, бо її коріння розташоване близько до поверхні.

Розмноження бруннери

Цей багаторічник може рости на одному місці понад 15 років. Але ділити рослину можна значно частіше, бо наростає швидко. Найкращий час для розмноження бруннери методом ділення дорослих кущів – весна і осінь. Восени вона приживається навіть краще, бо прохолодна і волога погода сприяє нарощування коренів.

Щоб розмножити рослину, достатньо відрізати лопатою кілька поділок на периферії куща і пересадити на нове місце. Нові насадження бруннери потребують поливу, якщо стоїть посушлива погода.

Якщо кущ занадто старий, то для розмноження його краще викопати повністю, поділити на частини, кожна з яких матиме хоча б пару живих бруньок, а все занадто старе – викинути.

Можна бруннеру розмножувати і насінням. В хороших умовах вона навіть насівається сама.

Читайте також інші багаторічні рослини, що полюбляють напівтінь:

Бруннера в дизайні саду

Бруннера великолистяна – багаторічник для тіньових квітників. Її яскраве листя привабливе весь сезон, гарно поєднується з класичними жителями тінистих клумб. У мене вона росте в компанії астильб, хост, гортензій, бузульника, аквілегії, папороті.

Можна висаджувати бруннеру великолистяну не тільки в змішаних квітниках, а й в моно бордюрах. Кущики не розвалюються, практично не пошкоджуються шкідниками, безконтрольно не розростаються – тримають форму.

Бруннера сибірська менш цінна рослина для декоративного саду, бо всередині літа втрачає декоративність. Але той факт, що вона невибаглива, швидко розростається, стійка до хвороб і шкідників, робить її привабливою для посадки в тінистих вологих ділянках саду, де не так вже й багато рослин захочуть рости.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.