Колеуси – порівняно невибагливі й прості у вирощуванні декоративно-листяні багаторічники, але восени з ними завжди виникає проблема. Вони бояться низьких температур, тому не можуть лишатися в українських садах у відкритому ґрунті чи в горщиках. Можна забрати колеуси на зиму в приміщення, але взимку на наших підвіконнях їм катастрофічно не вистачає світла, вони виглядають не дуже гарно і починають хворіти. А якщо тих колеусів росло в саду дуже багато і кожен з унікальним «розписом» листочків? Найпростіше зберегти до весни колекцію колеусів, використавши метод живцювання. Як розмножити колеуси живцями у воді чи в ґрунті, читайте в нашій статті.
Звичайно, колеуси краще живцювати весною чи влітку. В пору активного зростання їх живці приймаються майже гарантовано. Але насправді колеуси можна живцювати практично в будь-яку пору року. Навіть взимку відсоток успіху буде дуже великим.
Колеуси живцюють виключно верхівками пагонів. Бажано, щоб живець мав 2-3 пари листя, але і коротші пагони – з однією парою листя – досить гарно вкорінюються. Орієнтуватися варто на довжину пагонів в 10-15 см. Найбільш життєздатні живці – нарізані внизу куща з гілочок, що вже трохи здерев’яніли.
Нарізавши живців, дайте їм спокій приблизно на годину, зрізи мають трохи підсохнути. Можна їх для профілактики присипати попелом, але це не обов’язково.
Найпростіший спосіб розмноження колеусів живцюванням – у воді. Посуд має бути прозорим і зручним для стійкого занурення нижньої частини пагонів у воду. Вода кімнатної температури – чиста, бажано – не з водогону. В крайньому разі, можна її «відстояти».
Живці колеуса у баночках чи склянках розміщують так, щоб під водою опинилося 1-3 см нижньої частини пагона. Не ставте багато живців в одну склянку. Достатньо 5-6. Листя не повинно потрапляти у воду.
Воду періодично треба міняти на свіжу. Якщо вона випаровується – доливати. Якщо низ пагона підгниває, його можна обрізати – оновити.
Зазвичай перші корені на живцях з’являються впродовж другого тижня після того, як вони були поставлені у воду. Якщо живці дуже молоді, або були занурені у воду занадто, вони можуть викривлятися. Це не є проблемою. Пересаджені у горщики такі живці колеуса швидко виправляються.
Пересаджують в горщики живці колеуса, що пустили корінці у воді, коли останні виростуть приблизно до 1 см довжиною.
Колеус не любить занадто вільного простору в горщиках, тому на зиму живці дуже зручно висаджувати по кілька штук в один горщик. Весною їх можна буде розсадити по різних горщиках, або після настання сталого тепла – у відкритий ґрунт.
Читайте також про альтернативу колеусам — альтернантеру.
Горщики обов’язково повинні мати дренажні отвори. Можна для вкорінення використати універсальний чи ґрунт для розсади, можна навіть вкорінити колеуси в піску.
Субстрат має бути зволоженим, але не мокрим. Для цього його не поливають, а обприскують з пульверизатора. Треба трохи почекати, поки волога розподілиться рівномірно в ґрунті (пару годин) і зробити в ньому отвори олівцем чи іншою паличкою.
В цей отвір встромляють живець приблизно на 2-3 см і акуратно притискають землю до пагона. Поливати на цьому етапі живці не потрібно! Кілька днів горщики з живцями мають провести в напівтіні при кімнатній температурі. В загальному горщику між живцями треба лишати достатній простір — приблизно 4-6 см.
Коли поверхня ґрунту підсохне, на це піде близько двох-трьох днів, колеуси акуратно поливають теплою відстояною водою.
Вкорінені живці пересаджують в контейнери з більш поживним ґрунтом, де вони будуть рости й розвиватися до весни.
Колеуси з живців будуть нормально розвиватися тільки на яскравому освітленні з притіненням в полудень. Ідеально взимку для них підійдуть східні підвіконня. На південних краще забезпечити легке притінення в полудень.
Поливати колеуси треба дуже обережно. І дефіцит вологи, і її надлишок, може зашкодити молодим рослинкам. Орієнтуйтеся на просихання верхнього шару субстрату.
Про підживлення можна буде подумати вже ближче до весни. А ось прищипувати верхівки колеусів треба почати, як тільки на молодих пагонах з’явиться три пари листочків.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.