Як зробити патіо зручним і затишним?

Патіо – це відкритий простір на подвір’ї, часто огороджений парканом чи живоплотом з кількох сторін, призначений для відпочинку. І в залежності від того, який ви полюбляєте відпочинок, ваше патіо може бути більшим чи меншим, повністю закритим від сторонніх очей чи на відкритому майданчику, мати вогнище, барбекю чи без них. Як і де правильно організувати цю зону, щоб там було зручно і затишно, розкажемо і покажемо у статті.

Патіо

Патіо — що це, і де його зробити на ділянці?

Де на ділянці розташувати патіо?

Часто цей простір використовують для розваг і зустрічей з друзями. Не завжди, звичайно. Але такий варіант треба «тримати в голові», навіть якщо ваша зона відпочинку зовсім невелика, а  гостей ви приймаєте вкрай рідко. Бо в один момент все може змінитися. Тому бажано патіо розташувати недалеко від кухні, щоб ви могли легко перенести їжу та посуд до обідньої зони просто неба.

А кухня у нас де? Правильно, в будинку. Тому дуже непогано буде, якщо ця зона відпочинку буде розташована поруч з будинком, так вона може стати його гармонійним продовженням. Виходячи з цього, патіо часто є складовою внутрішнього, заднього чи переднього двору.

Внутрішній дворик

Внутрішній дворик, оточений будинком з трьох сторін, як правило, є основним елементом іспанської чи середземноморської архітектури. Доступ до нього можливий через ворота або арку спереду. Цей інтимний простір «працює» як кімната на відкритому повітрі, яку можна використовувати за гарної погоди.

З газоном чи без нього, оточене стінами, парканчиком чи кущами-деревами, внутрішній дворик є інтимним і затишним. Оскільки ви плануєте проводити тут багато часу, переконайтеся, що з патіо відкривається найкращий вид. В ідеалі у вас завжди має бути на що приємно подивитися. Сховайте сміттєві баки, інструменти та шланги. Ви ж не тримаєте їх у вітальні чи їдальні, то навіщо вони тут?

Патіо на внутрішньому дворику

Патіо на внутрішньому дворику

Задній двір

Якщо вам подобається відпочивати на сонці на задньому дворі, переконайтеся, що ви розташували патіо там, де воно матиме південну або західну орієнтацію, але створіть тінь за допомогою парасольки, навісу або альтанки, вкритої виноградною лозою.

Для відпочинку в тіні підійде північне або східне розташування. Патіо зі східної сторони будинку зранку освітлюється сонцем, а вдень затінюється. Північне розташування, як правило, затінене самим будинком і забезпечує мало сонця впродовж усього дня.

Патіо на передньому дворі

Патіо переднього двору, розташоване біля доріжки до вхідної хвіртки, може служити гостинним місцем для зустрічі сусідів, щоб зупинитися для спілкування, оскільки це менш інтимний простір, ніж внутрішній двір.

Передній двір може мати кращий краєвид на вулицю, обсаджену деревами, і гарний ландшафт ваших сусідів. Живопліт допоможе відгородити його від вулиці та створити відчуття усамітнення.

Дизайн патіо – розмір і форма

Якщо ви плануєте приймати в гостях велику кількість людей, вам знадобиться патіо достатньо велике, щоб умістити обідній стіл і кілька стільців, місце для гриля та кілька зручних місць для сидіння подалі від столу.

Форму цієї зони може визначити те, де ви її розмістите. Якщо біля вашого будинку є дерева, які ви хочете зберегти, ви можете побудувати навколо них своє патіо. Дерева автоматично зроблять його затишним і подарують таку жадану в спеку тінь. Однак не будуйте його занадто близько до стовбура дерев. Більшість коренів дерев ростуть не вниз, тому тримайте майданчик якомога далі від коренів.

Прямокутна форма патіо додасть формального, симетричного вигляду вашому подвір’ю, а вигнута кругла форма зробить його більш невимушеним.

Садові меблі в цій зоні відпочинку не просто бажані, а необхідні. Переходьте за посиланням і дивіться фото цікавих і бюджетних варіантів.

Патіо вимощене бруківкою

Патіо вимощене бруківкою

Вибір матеріалу покриття для патіо

Одна з головних особливостей патіо, яка відрізняє його від подібних конструкцій (веранд, альтанок і терас) – його «підлога» має бути на одному рівні з землею. Але, звичайно, землю треба чимось вимостити, щоб і пересуватися було зручно, і бур’яни не росли.

Як покриття для патіо найбільш популярні наступні матеріали:

Бетон — найдешевший і найбільш універсальний матеріал, бо його можна пофарбувати та формувати у безліч кольорів і форм. З бетону можна вилити великі прямокутні плити або невеликі блоки, що виглядають як бруківка.

Цегла популярна для внутрішніх двориків, оскільки її також можна використовувати для доріжок і підпірних стінок, створюючи цікаві архітектурні ансамблі, крім того, при роботі з цим покриттям можна цілком обійтися своїми руками. Але через свою гігроскопічність є недовговічним матеріалом для використання на відкритому просторі.

Якщо ви хочете вимостити патіо плиткою з натурального каменю, вибір матеріалу залежатиме від вашого регіону та особливостей конкретно вашої ділянки. Плитка з граніту та керамограніту може витримувати різкі перепади температур від спекотного літа до мінусової зими. Але ці матеріали непористі, тобто не вбирають воду, тому, якщо ваш двір схильний до затоплення, цей камінь може вам не підійти.

Сланець, травертин і вапняк м’якіші, ніж граніт, тому їх, ймовірно, доведеться часто герметизувати, щоб запобігти появі тріщин. Однак герметизація може зробити цю плитку дуже слизькою у мокрому стані, тому її не рекомендують використовувати біля басейнів.

Сипучий матеріал, який часто називають просто гравієм, може бути виготовлений із розкладеного граніту, щебеню тощо. Гравій є популярним вибором для патіо навколо кострищ і доріжок. Це красиво і бюджетно. Для ділянок, схильних до повеней і сильних дощів, це, можливо, єдиний вдалий вибір, оскільки гравій не перешкоджає вбиранню води землею.

Про інші матеріали, якими можна вимостити патіо, читайте в нашій статті Чим вимостити подвір’я?

Патіо — фото без коментарів

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Попередня стаття
Як розмножити тую?