Фікус бенджаміна — кімнатна рослина, що не втрачає популярності десятки років. Попри це досі невідомо, чому вона має таку назву. Більшість думає, що, мабуть, цей вид відкрив якийсь собі такий Бенджамін. Але нічого подібного на сьогодні не доведено, тому зазвичай назву цього фікуса пишуть з маленької букви. Це одна з найпростіших у вирощуванні кімнатних рослин. Фікус бенджаміна любить сонце, і це головна умова його декоративності. Детально про догляд за ним піде мова в нашій статті.
Фікуси бенджаміна (Ficus benjamina) – це вічнозелені чагарники чи невеликі деревця з густою і пишною кроною, які швидко ростуть, досягаючи максимальної висоти в кімнатах близько 2-3 метрів. Пагони рослини – тонкі, на кінцях мальовничо поникають. Стовбур – круглий і прямий, і хоч з роками він значно товстішає, все одно залишається вишуканим.
В залежності від сорту, листя у фікусів бенджаміна може бути від 3-х до 16-ти см довжиною. Глянцеві листки цього фікуса мають овально-ланцетну форму з загостреними кінчиками. Зазвичай тримаються на пагонах 2-3 роки, але в несприятливих умовах фікус схильний скидати все листя.
Забарвлення листя у фікусів бенджаміна також дуже різниться в залежності від сорту. Якщо у видової рослини листки – яскраві темно-зелені, то у сортових екземплярів забарвлення листя може бути значно світлішим і строкатим, найчастіше – з білою облямівкою чи плямами. Форма листя у сортових рослин також може дещо відрізнятися від «класичної».
Треба зазначити, що сьогодні зустріти видовий фікус бенджаміна в наших домівках можна значно рідше, ніж якийсь його сорт чи декоративну форму. Це і не дивно, адже селекціонери постаралися на славу, популярних сортів цієї кімнатної рослини сьогодні десятки! При цьому всі вони володіють славетною стійкістю фікусів цього виду.
Фікуси бенджаміна легко розмножуються верхівковими живцями з 2-ма-3-ма листками.
Основна і чи не єдина вимога всіх сортів фікуса бенджаміна до умов зростання — достатнє освітлення. Але на південних підвіконнях їм буде не надто комфортно (особливо молодим рослинам). Краще в цьому випадку розташовувати їх приблизно за пів метра від вікна. А ось підвіконня зі східною чи західною орієнтацією – саме те, що сподобається цим фікусам.
Щодо температури, то цій рослині буде комфортно при кімнатних температурах цілий рік. Фікусу бенджаміна не потрібно знижувати температуру взимку, як багатьом іншим рослинам. Більше того, нижче +16 градусів може бути для нього критично. В літню спеку відкоригувати температурні показники можна регулярним обприскуванням.
Щодо догляду за фікусом бенджаміна, то йому необхідні регулярні поливи, але тільки після того, як просохне верхній шар ґрунту. При цьому влітку поливати рослину треба приблизно у два рази частіше і щедріше, ніж взимку. Але будьте обережні: фікус зможе пережити тимчасову посуху, а от постійне перезволоження – навряд.
Поливати й обприскувати ці кімнатні рослини краще теплою водою (теплішою на кілька градусів від температури повітря). А якщо ви хоч раз на тиждень влаштуєте їм тропічний душ достатньо гарячою водою (до +50 градусів), ваші фікуси будуть вам дуже вдячні.
Як і всі декоративно-листяні рослини, що можуть продовжувати вегетацію і взимку, догляд за фікусами бенджаміна має містити підживлення цілий рік. Але весною і влітку — це два підживлення на місяць, восени та взимку – одна процедура на півтора місяця. Найкраще використовувати спеціальні добрива для фікусів в стандартному дозуванні. Але підійдуть і універсальні добрива для декоративно-листяних рослин.
Щоб підтримувати форму, фікус бенджаміна треба регулярно весною обрізати. При обрізці треба залишати, як мінімум, 2-3 листки на пагоні. Але зазвичай так круто фікуси рідко обрізають, хоча вони й гарно переносять таке формування.
Пересаджувати фікуси кожен рік не потрібно, достатньо весною замінити верхній шар ґрунту. Але коли корені рослини починають виглядати з дренажних отворів горщика, пересадка вже необхідна.
Пересаджуючи фікус, збільшувати горщики треба приблизно на 2-3 см. Субстрат підійде як універсальний, так і спеціальний – для фікусів і пальм. В універсальний ґрунт бажано додати вермикуліт, сфагнум чи перліт.
Читайте також наші статті:
Часто фікус бенджаміна скидає листя взимку саме через те, що йому на звичному місці не вистачає світла. Тоді краще переставити його на південне підвіконня, якщо є така можливість. Якщо нема – доведеться змиритися з напівлисим деревцем взимку, весною воно знову наростить листя.
Правда, на зміну місця цей фікус може також реагувати різким скиданням листя. Якщо нові умови рослині сподобаються, вона швидко відновиться.
Крім того, скидання листя може бути реакцією на:
Загалом, фікус бенджаміна хворіє чи пошкоджується шкідниками тільки в дуже несприятливих умовах. Всі проблеми потрібно оперативно вирішувати фунгіцидами чи інсектицидами, але, в першу чергу, треба змінити умови чи відкоригувати догляд за фікусом.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.