Ясен в дизайні саду — види і сорти, посадка і догляд

Серед невибагливих та швидкозростаючих крупномірів, які можуть створити дивовижно красиві осінні пейзажі в саду і захистити його від вітру, ясен — дерево з найбільш величних. Незабутнє враження справляє швидка зміна одразу всіма листками на дереві кольору на яскраві осінні відтінки. Елегантні, світлі, мереживні, витривалі, ясени майже не вимагають догляду, не бояться вітру і дивовижно зимостійкі. А, головне — навіть у цих типово паркових гігантів можна знайти порівняно компактні види та цікаві декоративні форми для саду.

Дерево ясен з жовтим листям

Ясен — дерево, що красою не поступається гінкго

Ясен — опис дерева

Довговічні красені, що можуть століттями прикрашати парки й садиби, ясени — потужні морозостійкі листопадні дерева сімейства Маслинові висотою до 40 м. Сіра кора з великими тріщинами і дивовижно рівномірною текстурою підкреслює красу прямих стовбурів і живописно розгалужених, високопіднятих, дуговидних, рідко розташованих товстих пагонів ясенів.

Крона у дерев ясена негуста, мереживна, сонцепроникна, сферична чи овальна. Міцні, вітростійкі, ясени формують дуже потужну кореневу систему з широко розпростертими в боки скелетними коренями.

Зелень розпускається пізно, в травні. Листя у ясенів супротивне, складне, непарно-перисте, довжиною до 40 см з 7-15 ланцетними, сильно загостреними долями. Темна гола верхня сторона з вдавленою центральною прожилкою поєднується зі значно світлішою, частково опушеною нижньою з білуватими прожилками. Восени ясени перефарбовуються однорідно і швидко, зазвичай — у яскраві відтінки жовтогарячого й золота. Листопадить ясен пізно.

Цвітуть ці дерева в середині весни. Легкі, білі квіти-метелики неароматні, малоцікаві, але зібрані в масивні мереживні китиці. Плоди ясеня — довгасті крилатки — дозрівають до середини осені. Щоправда, плодоносити дерева починають аж з третього десятиліття.

Ясен звичайний , фото

Ясен звичайний (Fraxinus excelsior)

Види і сорти ясена для України

Ясени — не лише величні гіганти для скверів та паркових насаджень. У свій садок можна «запросити» найкомпактніші (і найяскравіші) види, обираючи декоративні форми з покращеними характеристиками.

Ясен звичайний

Навіть у гіганта ясена звичайного (Fraxinus excelsior) з його типовою для роду зовнішністю є перспективні і для приватних садиб форми:

  • плакуча пендула (pendula) — елегантні дерева з пониклими дуговидними гілочками і світлим ланцетним листям, що утворюють наметовидну крону висотою до 6-8 м і діаметром до 10 м;
  • глобоза (globosa) з тонким стовбуром та сферичною надщільною кроною;
  • карликова нана з округлою кроною висотою до 8 м та річним приростом до 15 см;
  • яспідея (jaspidea) — ясен до 15 м висотою з яйцевидною кроною, жовтуватою з рожевими смужками корою, жовтим молодим, жовто-зеленим влітку і сліпуче-золотавим восени листям;
  • сорт «Алтена» (Altena) — пірамідальний, великолистий ясен з вузькою кроною до 25 м висотою;
  • всі золотисті та срібні форми — від жовтолистої (aurea) до золотистої (lutea), золотисто-рябої (aureovariegata), золотистої плакучої (aurea pendula) і срібно-ряболистої (argenteo-variegata);
  • кучерява форма (crispa) — компактний, до 8 м висотою ясен з темними, дрібними, вигнутими листочками;
  • горизонтальна форма (horisontalis) — компактний ясен з пласкою кроною і горизонтальними скелетними гілками, з яких звисають плакучі пагони.

Інші види дерева ясен

Прикрасити садок можуть і інші декоративні й витривалі види.

Ясен ланцетний, або Пенсільванський (Fraxinus lanceolata) — найнижчий (максимум – 10-12 м) і найстійкіший до несприятливих умов ясен, що підкорює овальною формою крони, великим ланцетним листям, струнким стовбуром, більш темною корою та швидким перефарбовуванням восени. У нього є чудова ряболиста форма аукубіфолія (aucubaefolia) з яскраво-зеленим листям, густо розцяткованим золотавими плямками.

Ясен вузьколистий (Fraxinus angustifolia) — дуже витривалий і чарівно декоративний вид ясенів висотою до 20 м з овальною щільною кроною і тонкими вертикальними гілками. Ланцетно-загострене листя темно-сріблясте влітку та пурпурове восени. Дивує цей ясен пізнім цвітінням в червні. Якщо обрати сорти, наприклад, «Рейвуд» (Raywood), ділянку окрасить компактний красень висотою і діаметром ледь більше 10 м.

Ясен білий, манний, білоцвітий (Fraxinus ornus) — красивоквітучий, компактний, повільно зростаючий вид висотою до 12 м зі світлим, семидольним, злегка опушеним листям. Квіти ароматні, білі, зібрані в дуже густі та ефектні китиці довжиною до 15 см. Для саду є сорти висотою 8-10 м з жовто-пурпуровою грою осінніх барв, які добре формуються у штамби, наприклад, «Сел Лаппен» (Sel Lappen) або «Межек» (Meczek).

Нажаль, рідко зустрічаються саджанці надзвичайно красивого, суцільно золотого восени виду — ясену американського (Fraxinus americana) та його низькі сорти. Це потужний за розміром (до 30 м) ясен з темними вузькими листочками і дуже раннім, березневим цвітінням.

Майже бур’яном може стати дуже красивий і агресивний вид ясен китайський (Fraxinus chinensis, також відомий як айлант). Це швидкозростаюче дерево висотою до 15 м з пірамідально-розлогою кроною, масивними суцвіттями і пальмовидними, фантастично орнаментальними листками. Китайський ясен потребує постійного контролю, переживає повну вирубку і вимерзання, дає хаотичний самосів (у насіння — стовідсоткова схожість) і величезну кількість порослі. Його практично неможливо вивести з ділянки. Зате хащі формує красиві і у закріпленні схилів він унікально ефективний.

Ясен ланцетний, або Пенсільванський

Ясен ланцетний, або Пенсільванський (Fraxinus lanceolata)

Ясен в дизайні саду

Ясен — декоративне дерево крупномір лише для великих садиб, ділянок, де площа дозволяє висаджувати дерева діаметром крони від 10 м. Статус величного, надміцного, світлого в усіх сенсах дерева не змінився з давнини. Перед тим, як приносити ясен на свою ділянку, варто проаналізувати всі нюанси і врахувати, яким дерево стане з віком — проекцію тіні, розмах гілок і потужних коренів. Від сусідів, до будівель, фундаментів, комунікацій, електроопор, ягідних, плодових садів та городів від ясенів має залишатися відстань від 5 до 10 м залежно від виду і сорту.

Рівномірна, акуратна крона та красивий силует робить ясени ідеальною окрасою величезних газонів та галявин. Це чудовий крупномір-солітер, сімейне дерево, джерело затінку для зони відпочинку і противага будинку по розмірам, масі, об’єму. У великих садибах ясен можна використати і в алейних насадженнях. Чарівно поруч з ясенами, особливо восени, виглядають об’єкти малої архітектури, зокрема лавки та альтанки.

Вимоги ясена до місця в саду

Ясен — дерево світлолюбне, помилуватися на яскраве листя й елегантні лінії рівномірної крони в затінку не вдастся. Зате ці крупноміри стійкі до задимлення, забруднень та вітру.

Ясени обожнюють багаті на кальцій грунти і не люблять надто «агресивну», сильнокислу чи надлужну pH. Найкраще розвиваються дерева на нейтральних та слаболужних, вологих або сухих суглинках і супіщаниках. До родючості більш вимогливі декоративні форми й сорти, хоча в цілому ясени можуть пристосуватися до будь-яких умов. В природі ясени досить стійкі до короткочасних затоплень, а ось в садках сирих ділянок краще уникати.

Ясен вузьколистий, листя і плоди

Ясен вузьколистий (Fraxinus angustifolia)

Посадка й пересадка ясена

Ясени можна висаджувати і восени, в вересні-жовтні, і навесні, до набухання бруньок. Весняні насадження потребують більшого догляду.

Для карликових і низьких садових форм ясена мінімальна відстань до сусідніх рослин — 3 м, для середніх за висотою ясенів — від 5 м, для видових рослин — від 7 м.

Посадкова лунка для ясена має бути аналогічною об’єму коренів саджанця з «допуском» 30-40 см. На дно посадкової ями обов’язково закладіть шар дренажних матеріалів (цегли, щебню та ін.). Вийняту землю у рівних пропорціях змішайте з компостом (чи перегноєм) та піском. Для дерева у перші роки зазвичай потрібна опора, яку краще встановити відразу.

Коренева шийка ясена повинна розташовуватися на рівні грунту. Саджанці встановлюйте підвищено, з урахуванням осідання землі з часом (10-12 см). Полив для ясена краще провести двічі: спочатку залийте посадкову яму водою, дайте волозі всотатися, а після завершення посадки створіть поливну канавку і повторно полийте деревце.

У першу зиму пристовбурове коло обов’язково потрібно утеплити — товстим шаром мульчі, торфу чи сухого листя.

Читайте також наші статті:

Особливості догляду за ясенем

Поливи й підживлення потрібні переважно лише молодим саджанцям, які реагують зупинками росту на посуху, а також більш чутливим до нестачі вологи й поживних речовин декоративним формам. Дерева поливають рясно, по декілька відер на рослину, але рідко (у тривалу посуху — 1 раз на 1,5-2 тижні). Добрива для ясенів вносять 1 раз на рік, ранньою весною, органіка або комплексні мінеральні (по 5-6 кг та 40-50 г відповідно).

Мульчування або задернення пристовбурних кіл вітається у будь-якому віці, без нього потрібно боротися з бур’янами та розпушувати грунт хоча б кілька разів на рік.

Санітарну обрізку від сухих та пошкоджених гілок, як і омолодження у всіх ясенів проводять напровесні, до прокидання бруньок. Формування крони у плакучих та штамбових ясенів можна проводити за бажанням як після листопаду, так і ранньою весною. Пряморослі ясени на сильну стрижку реагують погано.

Ясени хворіють дуже рідко, але можуть дати прихисток шкідникам інших рослин. Загрозу садовим ясенам найчастіше несе строкатий лубоїд — схожий на хруща шкідник, що пошкоджує стовбур та пагони і вимагає системних обробок інсектицидами.

Зимують дорослі ясени безпроблемно при умові придбання районованих рослин. Та вражаюча зимостійкість видових рослин проявляється не у всіх декоративних форм. Так, плакучі ясени можуть підмерзати, хоч і швидко відновлюються, а у сортів і інших форм краще утеплити молоді дерева в перші 2-3 роки. Потребують додаткового захисту і штамбові ясени (висока мульча з агроволокном та лапником).

Ясен білий

Ясен білий, манний, білоцвітий (Fraxinus ornus)

Як розмножити дерево ясен?

Придбати саджанці сортових ясенів у розпліднику — найнадійніший варіант для власного саду. Самостійне розмноження вимагає років очікування і може поповнити колекцію лише гігантами. Та й варіантів не так і багато:

  • відкопати кореневу поросль;
  • перенести дикі сходи ясенів.

Звичайно, можна зібрати крилаті насінинки ясенів і посіяти їх самому — восени, на глибину близько 5 см, потім розсадити і дорощувати сходи з дбайливим доглядом. Молоді ясени потребують захисту від посухи і регулярного розпушування грунту.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.