6 загальних порад по догляду за орхідеями

Серед орхідей є як кімнатні рослини, що завдяки своїй невибагливості підійдуть навіть новачкам, так і дуже примхливі види, які можуть по-справжньому відкрити свою красу тільки в оранжереях або спеціальних вітринах. Тому, однозначно, якщо ви тільки знайомитеся з орхідеями, починайте з малого – виберіть один вид і забезпечте йому належний догляд. Звичайно, новачкам краще надати перевагу фаленопсису, але якщо у вас вже є хоча б мінімальний досвід догляду за кімнатними рослинами, можна звернути увагу і на менш поширені та більш вимогливі до догляду орхідеї. Ця стаття допоможе зрозуміти, чого хочуть від господарів будь-які орхідеї – догляд за правилами.

6 загальних порад по догляду за орхідеями

6 загальних порад по догляду за орхідеями

1. М’яке освітлення потрібне всім орхідеям

Саме фаленопсис можна вважати найбільш тіньовитривалим видом, ця орхідея може нормально почуватися і на підвіконнях з північною орієнтацією вікон, і навіть в інтер’єрі неподалік від вікна. Але більшість видій орхідей вимагають більшої кількості сонця, хоча при цьому страждають від попадання прямих променів на листя чи корені рослини, якщо орхідея вирощується в прозорих контейнерах.

Найкраще поставити горщики з орхідеями на підвіконня західних чи східних вікон. При цьому влітку можливо доведеться притіняти рослини навіть в таких місцях. Слідкуйте за станом листя орхідей. Інтенсивне сонячне освітлення залишає на них опіки.

2. Догляд за орхідеями — помірний полив

Орхідеї родом з тропіків, тому, здавалося б, догляд за ними повинен містити частий і щедрий полив. Насправді все не так. Орхідеї (практично всі види) достатньо поливати в середньому раз на тиждень. Найкраще це робити, занурюючи горщик з рослиною у воду на пів години, щоб орхідея сама «попила» стільки, скільки їй треба.

Якщо у вашому водогоні м’яка вода, вашій орхідеї пощастило – ви можете влаштовувати їй регулярний тропічний душ, поливаючи рослину з душової лійки водою температурою приблизно 40 градусів. При цьому треба слідкувати, щоб тиск води не був занадто сильним, або не нашкодити рослині. Квіти не поливаємо, тільки листя!

Після будь-якого поливу орхідеї треба дати спокій на пів годинки, щоб зайва вода стекла і не опинилася в піддоні. Орхідеї не люблять застою води в горщику чи піддоні. Від зайвої вологи вони швидко загнивають.

Читайте також нашу статтю Як поливати орхідеї?

Поливати орхідеї треба помірно і нечасто

Поливати орхідеї треба помірно і нечасто

3. Підживлюємо орхідею тільки в період росту

Догляд за орхідеями повинен обов’язково містити їх підживлення. Для цього в продажі є спеціальні добрива, які вносять в розведеному вигляді разом з водою для поливу. Підживлювати орхідеї треба раз на три тижні, а то і раз в місяць стандартною дозою, зазначеною на упаковці, або половинною дозою раз на два тижні.

Важливо! Підживлювати орхідеї треба не постійно, а тільки в період росту, коли вони нарощують листову масу і випускають стебло. Коли воно сформоване і орхідея розпускає першу квітку, будь-які підживлення треба припинити.

4. Дуже акуратна пересадка

Навіть при регулярному підживленні раз на два роки орхідеї все-одно знадобиться пересадка. Субстрат для орхідей доведеться купити спеціальний, як правило, він складається з кори, моху й інших корисних елементів. Вийнявши орхідею зі старого контейнера, треба уважно обдивитися її корені та вирізати всі м’які, пошкоджені, висушені. Зрізи – обробити деревним вугіллям.

При пересадці орхідеї просто ставлять на горбик ґрунту у новому горщику і заповнюють субстратом всі пустоти. Після пересадки орхідеї не поливають 3 доби та не підживлюють місяць. Пересадку під час цвітіння не проводять! Це дуже важливе правило догляду за орхідеями.

Пересадка орхідеї

Пересадка орхідеї

5. Контроль температури повітря

Якщо ваша орхідея не цвіте, можливо, їй не вистачило прохолоди в період підготовки до цвітіння. В ідеалі, температура повітря вночі в приміщенні, де росте орхідея, повинна опускатися до 12-15 градусів, допустимо – до 18. Період підготовки до цвітіння – це період спокою, коли він наступає у конкретного виду, треба цікавитися при покупці орхідеї у продавця. Але мало забезпечити прохолоду орхідеї в період спокою, треба ще, щоб температура вдень була вищою градусів на 5, ніж вночі.

Все не так страшно, як може здатися новачку. В принципі, такі умови для рослини не важко забезпечити, якщо поставити її ближче до скла на підвіконні восени чи взимку.

6. Обрізка зів’ялих квітів

Якщо мова йде про фаленопсис, то нові квітконоси у нього розвиваються не тільки на основному стеблі, а й на бокових пагонах, які утворюються з вічок сплячих бруньок основного квітконоса. Тому зів’ялі суцвіття видаляють не повністю з основним стеблом, а відрізаючи його приблизно наполовину, над другим чи навіть третім вічком.

Щоб не помилитися, можна взагалі не видаляти стебло з зів’ялими квітами, а почекати, поки на ньому прокинеться брунька і пустить новий бічний пагін. Тоді можна обрізати гострим канцелярським ножем верхівку стебла та обробити зріз перекисом водню.

Якщо верхівка основного стебла після відцвітання квіток почала всихати, скоріше за все жодна спляча брунька на ньому не прокинеться і можна видалити це стебло повністю.

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.