Утеплення будинку теплицею – «революційний» метод чи безглузда авантюра?

Моє захоплення темою екобудівництва мало все ж вилитися у якийсь практичний проект. І, оскільки наважитися на щось велике ми не могли, тож вирішили спробувати на доволі авантюрній ідеї утеплення будинку… теплицею. Річ у тім, що настала нагальна потреба утеплити стіни будинку, адже на кутах часто з’являлася цвіль. Це дуже недобре для здоров’я, особливо, якщо це лихо – в дитячій. Коли я порахувала вартість утеплення 1 м² фасаду, то була в шоці. Це просто купа грошей, приліплених до стін! Хотілося отримати з цього ще якусь користь. І тут згадалася стаття про скандинавську пару, яка утеплила свій будинок у дивний спосіб: збудувала довкола нього теплицю.

uteplennya-budinku-05-1024x768-7918421

Утеплення будинку теплицею – «революційний» метод чи безглузда авантюра?

Зміст:

  1. Як таке спало на думку?
  2. Утеплення будинку теплицею — етапи будівництва.
  3. Басейн в оранжереї — практичний досвід.
  4. Екзотичні рослини — опалювати, чи не опалювати?
  5. Плюси та мінуси утеплення будинку теплицею.

Як таке спало на думку?

Статтю і відео, які мене надихнули, можете подивитися/почитати тут. Згідно з цим джерелом, при температурі -2 °C на вулиці в будинку було +20 °C, і господарі ще й вирощували різну зелень цілий рік. І тут на реалізацію цієї авантюрної ідеї спрацювало ще одне моє захоплення – екзотичними субтропічними рослинами. Якесь майже дитяче бажання вирощувати у себе цитрусові і банани 🙂

Отже насилу вмовила чоловіка, і ми прикинули кошторис проекту. Вирішили по всій довжині південної стіни зробити оранжерею, проте – лише над першим поверхом. Другий все ж утеплювали пінопластом. Прорахували кошторис і виявили, що нам це обійдеться всього лиш удвічі дорожче, ніж традиційний варіант. Але був один момент, який вселяв багато сумнівів. Раніше на тому місці стояв курник і була збетонована підлога. Тож врешті я вирішила поставити на тому місці басейн, який міг би «працювати» цілий рік.

При температурі -2°C на вулиці в будинку +20°C, і господарі ще й вирощують різну зелень цілий рік

При температурі -2°C на вулиці в будинку +20°C, і господарі ще й вирощують різну зелень цілий рік

Утеплення будинку теплицею — етапи будівництва

Зробили звичайний стрічковий фундамент, заглибившись сантиметрів на 40, щоб дати додатковий бар’єр морозу. Стіни вирішили робити із «глиночурки» з вікнами, а дах – із полікарбонату на металевому каркасі. Аби здешевити будівництво, вікна купили вживані. На новобудовах дуже часто знімають вікна і одразу їх міняють на нові, адже забудовник ставить дешеві з недостатніми теплоізоляційними властивостями. Але нам для теплиці – якраз нормально.

Начитавшись про «сонячний вегетарій Іванова» вирішила зробити підігрів землі за допомогою вкопаних каналізаційних труб. Це треба було продумувати і закладати одразу, звісно ж. Хоча наразі нічого не можу сказати про ефективність цього капіталовкладення. Згодом, у процесі експлуатації басейну, зробили сонячний нагрів води (примітивний його варіант), адже рослини потребують поливу теплою водою. А ще це можливість долити в басейн трішки гарячої води. У спеку тут могла підніматися температура і вище +60°С (якби ми не відчиняли вікна і двері для провітрювання, а також не зробили навіс із затіняючої сітки на літо).

uteplennya-budinku-03-1024x768-8287679

Стіни вирішили робити із «глиночурки» з вікнами, а дах – із полікарбонату на металевому каркасі

Басейн в оранжереї — практичний досвід

Чому вирішили все ж зробити басейн? По-перше, останні роки влітку були дуже часті та різкі зміни погоди, навіть коли було тепло – дув неприємний вітер, і на вулиці купатися все одно було холодно. Вода за ніч охолоджувалася, а за день не встигала добре прогрітися. А наші діти дуже люблять купатися, та це ж і дуже позитивно для здоров’я.

По-друге, басейн мав виконувати взимку роль такого собі акумулятора тепла. Адже підігріта вода вихолоджується значно повільніше, ніж нагріте повітря.

По-третє, тропічним рослинам потрібна вологість, а з басейну випаровується вода, особливо у літній сезон це важливо.

Одним із моїх страхів щодо басейну в закритому приміщенні під будинком була підвищена вологість і внаслідок цього – грибок. Проте два роки експлуатації показали ось який результат. Грибка у хаті не з’явилося! Навпаки, той, що раніше був у дитячій – знову не з’являється, на відкосах вікон теж відсутній. Єдине, де завівся грибок – на фронтоні, який чоловік зробив нашвидкоруч із OSB-панелі в один шар та так і лишив, не утепливши взагалі нічим. Цього літа сподіваємося його замінити, утеплити і побачимо, який буде результат надалі. Також був невеликий грибковий наліт на підвіконнях оранжереї.

Щодо функції акумулятора, то, в принципі, це давало позитивний ефект. Басейн був накритий чорною плівкою, аби притягувати сонячне світло. Але за всю зиму (фактично від листопада до середини лютого) сонця майже не було. А коли і визирало, то збудований новий будинок у сусідів перекрив нам його, адже взимку сонце опустилося. Проте, вже з 20-х чисел лютого його стало цілком достатньо, аби піднімати температуру в теплиці до +25 градусів вдень. А вже з 14 березня діти відкрили купальний сезон. Щоправда, воду все ж догрівали трубами, підключеними до твердопаливного котла.

Тож тепер я вже твердо можу сказати, що ідея з басейном себе цілком виправдала. Хоча і не на цілий рік. Єдине, що важливо врахувати: не можна в таких умовах користуватися для очистки води хлоровмісними препаратами. Адже вода потрапляє на рослини, та і хлор при випаровуванні зовсім не корисний, і для шкіри загалом. Ми використовуємо пергідроль.

Читайте також нашу статтю Які бувають теплиці? Про каркас, покриття, форму і призначення.

uteplennya-budinku-06-1024x768-7954228

Басейн мав виконувати взимку роль такого собі акумулятора тепла

Екзотичні рослини — опалювати, чи не опалювати?

Цього року у нас перезимували у теплиці сіянці лимонів, кумквату, апельсинів і авокадо. Також із листопадових інжир та хурма. Банан не ризикнула лишати і занесла в хату.

До речі, якось ми поїхали з дому на тиждень влітку і не опустили захисну сітку, аж тут вжарило сонце. Температура перевищувала +30 °С на вулиці. Страшно подумати, яка температура при цьому була в теплиці. Тож банан наш просто таки згорів. Добре, що від кореня відійшло дитинча. А також не витримало спеки одне із дерев авокадо.

Взимку вдень температура не опускалася нижче +10 °С, але нічні температури не вимірювала. Це без жодного опалення.

Та ця зима не була показовою, адже аномально тепла. Коли ж у прогнозі з’явилися цифри близько -20 °С, ми все ж терміново знайшли час (якого завжди на все бракує) і протягли звичайні м/п труби для опалення довкола грядки (потім їх же ми використали для нагрівання басейну). Тобто мінімальний підігрів нам все ж знадобився в морозні дні. Якби не обігрівали – не знаю, який би був результат. Можливо, що цитрусові би і витримали зниження температури. Адже нижче нуля вона не опускалася навіть минулорічної зими — без жодного опалення та ще й зі щілинами у стінах.

Читайте також:

Плюси та мінуси утеплення будинку теплицею

Отже, після двох років експлуатації, можна вже підвести певні підсумки щодо цього проекту.

Почну з мінусів:

  • Вартість в кінцевому результаті виявилася дещо вищою, ніж спочатку прорахували, адже довелося купувати багато каналізаційних труб для системи вентиляції.
  • Спорудження самої системи вентиляції. Що це і навіщо? Оскільки вікна кількох наших кімнат опинилися відрізаними від свіжого повітря, бо виходили в теплицю, то для провітрювання вирішили зробити притяжну вентиляцію з вулиці. Проходячи через теплицю, повітря дещо нагрівалося і було не таким холодним. Тож тут є і плюс;
  • Несподівано у нас з’явилися сусіди і на ділянці поруч збудували доволі високий будинок, який закрив зимове сонце.
  • Оскільки теплиця не була в проекті одразу, а вже «тулилася» по факту, то були певні конструктивні обмеження, як от висота по фасаду будинку над вікнами. Це «вкрало» частину довжини і, як наслідок — малий виступ даху і затікання на стіни дощу;
  • На літо потрібно чіпляти затіняючу сітку, а на зиму її знімати.

На цьому мінуси утеплення будинку теплицею закінчуються.

uteplennya-budinku-01-768x1024-5709790

Вартість утеплення будинку теплицею в кінцевому результаті виявилася дещо вищою, ніж спочатку прорахували

Плюси:

  • Басейн для дітей в будь-яку погоду майже від початку весни. Не треба їхати на річку, аби похлюпатися у воді у спекотні літні дні;
  • Можливість вирощувати теплолюбиві субтропічні рослини;
  • Можливість вирощувати зелень на салат навіть взимку, використовуючи фітолампу;
  • Навесні чи восени, коли сонячні дні, але температура повітря не дуже-то і висока, можна обігрівати будинок, просто відчинивши вікна у теплицю;
  • Отже це не просто утеплення будинку, а ще і його підігрів;
  • Басейн не потрібно спускати на зиму і таким чином економити купу води;
  • Басейн можна використовувати, як акумулятор тепла;
  • Дітям приробили драбинку, якою вони залазять після басейну прямо в хату через вікно 🙂 Адже на вулиці прохолодно;
  • При температурі повітря +2 °С на вулиці в сонячні дні у теплиці вже було +25 °С.
  • Під час карантину, коли діти плачуться, що їм нудно – ідуть в басейн і знімають стрес 🙂 І у мами нерви спокійніші. А це дорого вартує у наш час 🙂

Отже, як підсумок, можу сказати впевнено: якби довелося будувати будинок «з нуля» — я би відразу його проектувала із теплицею довкола всього будинку! Чи, може, то вже-таки безглузда авантюра?

P.S. (коментар автора через три роки після публікації  статті). По тій стороні, де теплиця, вдалося позбавитися грибка на відкосах вікон, на стінах, до кута вона лише краєм примикає, але грибка немає. Майже. В одному місці, де стоїть щільно під стіною в кутку шафа — від низу трохи почало проявлятися. Тож треба якусь систему циркуляції повітря кращу зробити, ніж нині є, ну і опалення, бо чомусь перестала тепла підлога функціонувати. А так — то цілком задоволена таким рішенням. Головне — влітку зверху на даху розтягувати притіняючу сітку і не відчиняти вікна в теплицю)) Зате весна-осінь — навпаки. В сонячні дні можна хату не опалювати — її обігріває сонце. А ще плюс — вже такий гарний інжир зав’язався) і помідори були, доки морози добрі не вдарили, і там не впала температура до нуля…

Людмила Юрченко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.