Утеплення будинку теплицею – «революційний» метод чи безглузда авантюра?

Моє захоплення темою екобудівництва мало все ж вилитися у якийсь практичний проект. І, оскільки наважитися на щось велике ми не могли, тож вирішили спробувати на доволі авантюрній ідеї утеплення будинку… теплицею. Річ у тім, що настала нагальна потреба утеплити стіни будинку, адже на кутах часто з’являлася цвіль. Це дуже недобре для здоров’я, особливо, якщо це лихо – в дитячій. Коли я порахувала вартість утеплення 1 м² фасаду, то була в шоці. Це просто купа грошей, приліплених до стін! Хотілося отримати з цього ще якусь користь. І тут згадалася стаття про скандинавську пару, яка утеплила свій будинок у дивний спосіб: збудувала довкола нього теплицю.

Утеплення будинку теплицею – «революційний» метод чи безглузда авантюра?

Утеплення будинку теплицею – «революційний» метод чи безглузда авантюра?

Зміст:

 1. Як таке спало на думку?
 2. Утеплення будинку теплицею — етапи будівництва.
 3. Басейн в оранжереї — практичний досвід.
 4. Екзотичні рослини — опалювати, чи не опалювати?
 5. Плюси та мінуси утеплення будинку теплицею.

Як таке спало на думку?

Статтю і відео, які мене надихнули, можете подивитися/почитати тут. Згідно з цим джерелом, при температурі -2 °C на вулиці в будинку було +20 °C, і господарі ще й вирощували різну зелень цілий рік. І тут на реалізацію цієї авантюрної ідеї спрацювало ще одне моє захоплення – екзотичними субтропічними рослинами. Якесь майже дитяче бажання вирощувати у себе цитрусові і банани (ну і, певно, рекламні ролики Анатолія Патія посприяли).

Отже насилу вмовила чоловіка, і ми прикинули кошторис проекту. Вирішили по всій довжині південної стіни зробити оранжерею, проте – лише над першим поверхом. Другий все ж утеплювали пінопластом. Прорахували кошторис і виявили, що нам це обійдеться всього лиш удвічі дорожче, ніж традиційний варіант. Але був один момент, який вселяв багато сумнівів. Раніше на тому місці стояв курник і була збетонована підлога. Тож врешті я вирішила поставити на тому місці басейн, який міг би «працювати» цілий рік.

При температурі -2°C на вулиці в будинку +20°C, і господарі ще й вирощують різну зелень цілий рік

При температурі -2°C на вулиці в будинку +20°C, і господарі ще й вирощують різну зелень цілий рік

Утеплення будинку теплицею — етапи будівництва

Зробили звичайний стрічковий фундамент, заглибившись сантиметрів на 40, щоб дати додатковий бар’єр морозу. Стіни вирішили робити із «глиночурки» з вікнами, а дах – із полікарбонату на металевому каркасі. Аби здешевити будівництво, вікна купили вживані. На новобудовах дуже часто знімають вікна і одразу їх міняють на нові, адже забудовник ставить дешеві з недостатніми теплоізоляційними властивостями. Але нам для теплиці – якраз нормально.

Начитавшись про «сонячний вегетарій Іванова» вирішила зробити підігрів землі за допомогою вкопаних каналізаційних труб. Це треба було продумувати і закладати одразу, звісно ж. Хоча наразі нічого не можу сказати про ефективність цього капіталовкладення. Згодом, у процесі експлуатації басейну, зробили сонячний нагрів води (примітивний його варіант), адже рослини потребують поливу теплою водою. А ще це можливість долити в басейн трішки гарячої води. У спеку тут могла підніматися температура і вище +60°С (якби ми не відчиняли вікна і двері для провітрювання, а також не зробили навіс із затіняючої сітки на літо).

Стіни вирішили робити із «глиночурки» з вікнами, а дах – із полікарбонату на металевому каркасі

Стіни вирішили робити із «глиночурки» з вікнами, а дах – із полікарбонату на металевому каркасі

Басейн в оранжереї — практичний досвід

Чому вирішили все ж зробити басейн? По-перше, останні роки влітку були дуже часті та різкі зміни погоди, навіть коли було тепло – дув неприємний вітер, і на вулиці купатися все одно було холодно. Вода за ніч охолоджувалася, а за день не встигала добре прогрітися. А наші діти дуже люблять купатися, та це ж і дуже позитивно для здоров’я.

По-друге, басейн мав виконувати взимку роль такого собі акумулятора тепла. Адже підігріта вода вихолоджується значно повільніше, ніж нагріте повітря.

По-третє, тропічним рослинам потрібна вологість, а з басейну випаровується вода, особливо у літній сезон це важливо.

Одним із моїх страхів щодо басейну в закритому приміщенні під будинком була підвищена вологість і внаслідок цього – грибок. Проте два роки експлуатації показали ось який результат. Грибка у хаті не з’явилося! Навпаки, той, що раніше був у дитячій – знову не з’являється, на відкосах вікон теж відсутній. Єдине, де завівся грибок – на фронтоні, який чоловік зробив нашвидкоруч із OSB-панелі в один шар та так і лишив, не утепливши взагалі нічим. Цього літа сподіваємося його замінити, утеплити і побачимо, який буде результат надалі. Також був невеликий грибковий наліт на підвіконнях оранжереї.

Щодо функції акумулятора, то, в принципі, це давало позитивний ефект. Басейн був накритий чорною плівкою, аби притягувати сонячне світло. Але за всю зиму (фактично від листопада до середини лютого) сонця майже не було. А коли і визирало, то збудований новий будинок у сусідів перекрив нам його, адже взимку сонце опустилося. Проте, вже з 20-х чисел лютого його стало цілком достатньо, аби піднімати температуру в теплиці до +25 градусів вдень. А вже з 14 березня діти відкрили купальний сезон. Щоправда, воду все ж догрівали трубами, підключеними до твердопаливного котла.

Тож тепер я вже твердо можу сказати, що ідея з басейном себе цілком виправдала. Хоча і не на цілий рік. Єдине, що важливо врахувати: не можна в таких умовах користуватися для очистки води хлоровмісними препаратами. Адже вода потрапляє на рослини, та і хлор при випаровуванні зовсім не корисний, і для шкіри загалом. Ми використовуємо пергідроль.

Басейн мав виконувати взимку роль такого собі акумулятора тепла

Басейн мав виконувати взимку роль такого собі акумулятора тепла

Екзотичні рослини — опалювати, чи не опалювати?

Цього року у нас перезимували у теплиці сіянці лимонів, кумквату, апельсинів і авокадо. Також із листопадових інжир та хурма. Банан не ризикнула лишати і занесла в хату.

До речі, якось ми поїхали з дому на тиждень влітку і не опустили захисну сітку, аж тут вжарило сонце. Температура перевищувала +30 °С на вулиці. Страшно подумати, яка температура при цьому була в теплиці. Тож банан наш просто таки згорів. Добре, що від кореня відійшло дитинча. А також не витримало спеки одне із дерев авокадо.

Взимку вдень температура не опускалася нижче +10 °С, але нічні температури не вимірювала. Це без жодного опалення.

Та ця зима не була показовою, адже аномально тепла. Коли ж у прогнозі з’явилися цифри близько -20 °С, ми все ж терміново знайшли час (якого завжди на все бракує) і протягли звичайні м/п труби для опалення довкола грядки (потім їх же ми використали для нагрівання басейну). Тобто мінімальний підігрів нам все ж знадобився в морозні дні. Якби не обігрівали – не знаю, який би був результат. Можливо, що цитрусові би і витримали зниження температури. Адже нижче нуля вона не опускалася навіть минулорічної зими — без жодного опалення та ще й зі щілинами у стінах.

Читайте також:

Цього року у нас перезимували у теплиці сіянці лимонів, кумквату, апельсинів і авокадо

Цього року у нас перезимували у теплиці сіянці лимонів, кумквату, апельсинів і авокадо

Плюси та мінуси утеплення будинку теплицею

Отже, після двох років експлуатації, можна вже підвести певні підсумки щодо цього проекту.

Почну з мінусів:

 • Вартість в кінцевому результаті виявилася дещо вищою, ніж спочатку прорахували, адже довелося купувати багато каналізаційних труб для системи вентиляції.
 • Спорудження самої системи вентиляції. Що це і навіщо? Оскільки вікна кількох наших кімнат опинилися відрізаними від свіжого повітря, бо виходили в теплицю, то для провітрювання вирішили зробити притяжну вентиляцію з вулиці. Проходячи через теплицю, повітря дещо нагрівалося і було не таким холодним. Тож тут є і плюс;
 • Несподівано у нас з’явилися сусіди і на ділянці поруч збудували доволі високий будинок, який закрив зимове сонце.
 • Оскільки теплиця не була в проекті одразу, а вже «тулилася» по факту, то були певні конструктивні обмеження, як от висота по фасаду будинку над вікнами. Це «вкрало» частину довжини і, як наслідок — малий виступ даху і затікання на стіни дощу;
 • На літо потрібно чіпляти затіняючу сітку, а на зиму її знімати.

На цьому мінуси утеплення будинку теплицею закінчуються.

Вартість утеплення будинку теплицею в кінцевому результаті виявилася дещо вищою, ніж спочатку прорахували

Вартість утеплення будинку теплицею в кінцевому результаті виявилася дещо вищою, ніж спочатку прорахували

Плюси:

 • Басейн для дітей в будь-яку погоду майже від початку весни. Не треба їхати на річку, аби похлюпатися у воді у спекотні літні дні;
 • Можливість вирощувати теплолюбиві субтропічні рослини;
 • Можливість вирощувати зелень на салат навіть взимку, використовуючи фітолампу;
 • Навесні чи восени, коли сонячні дні, але температура повітря не дуже-то і висока, можна обігрівати будинок, просто відчинивши вікна у теплицю;
 • Отже це не просто утеплення будинку, а ще і його підігрів;
 • Басейн не потрібно спускати на зиму і таким чином економити купу води;
 • Басейн можна використовувати, як акумулятор тепла;
 • Дітям приробили драбинку, якою вони залазять після басейну прямо в хату через вікно 🙂 Адже на вулиці прохолодно;
 • При температурі повітря +2 °С на вулиці в сонячні дні у теплиці вже було +25 °С.
 • Під час карантину, коли діти плачуться, що їм нудно – ідуть в басейн і знімають стрес 🙂 І у мами нерви спокійніші. А це дорого вартує у наш час 🙂

Отже, як підсумок, можу сказати впевнено: якби довелося будувати будинок «з нуля» – я би відразу його проектувала із теплицею довкола всього будинку! Чи, може, то вже-таки безглузда авантюра?

Людмила Юрченко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Tagged . Bookmark the permalink.