Як і коли сіяти насіння кавунів на розсаду

Кавуни на Волині ми вирощуємо тільки останні два сезони. При цьому у 2023 році посіяні у відкритий ґрунт кавуни гарно посходили, не приносили якогось особливого клопоту і ми їли свої, хоч і невеликі, але дуже смачні кавунчики. Минулого року історія склалася не так гарно. Бо посіяні кавуни, 5 різних сортів двох виробників, дуже довго сходили. Сходили, сходили… і… не зійшли. Я місяць на них заглядала! Зрештою ту ділянку ми засіяли сидератом, бо сіяти нові кавуни вже було запізно, і твердо вирішили, що наступного сезону будемо вирощувати кавуни через розсаду. Ця стаття – моя шпаргалка з вирощування розсади кавунів. Сподіваюся, вона і вам стане в пригоді.

Розсада кавунів

Як і коли сіяти насіння кавунів на розсаду. © Luana Moraes Luz

Аналізуючи нашу минулорічну невдачу з посівом кавунів у відкритий грунт, прийшли висновку, що вони були посіяні занадто рано, поки грунт для них ще недостатньо прогрівся. Крім того, рослинам могло не вистачити вологи, бо весна була суха, а ми посіви кавунів не достатньо поливали.

Яким сортам кавуна надати перевагу

Кавуни в Україні вже можна успішно вирощувати практично в усіх регіонах. Але якщо ви проживаєте не на Півдні, обирайте ранні сорти кавунів, щоб вони гарантовано мали можливість визріти до першого заморозку. У 2024 році перший легкий мінус у нас на Волині був в середині жовтня, зате у 2023 році ночі з мінусом прийшли вже 5 вересня.

Коли сіяти кавуни на розсаду

Для того, щоб кавуни встигли дозріти, але не замерзли в результаті травневих приморозків, їх оптимально висівати на розсаду в середині квітня — на початку травня. Це дозволяє розсаді сформувати достатньо сильну кореневу систему і зелену масу до моменту висадки у відкритий ґрунт.

Висівати кавуни на розсаду можна і раніше — в першій половині квітня, якщо ви плануєте висаджувати їх у відкритий ґрунт в середині або наприкінці травня.

Насіння кавунів потребує 5-7 тижнів, щоб вирости до розміру, достатнього для висадки у відкритий ґрунт.

Підготовка контейнерів, ґрунту і насіння

Кавуни   чутливі до травм коренів. Їх розсаду не рекомендується пікірувати – розсаджувати в міру росту по більших місткостях. Тому одразу треба підготувати величенькі контейнери, щоб кавуни могли нормально розвиватися до висадки в ґрунт.

Це сильноросла рослина навіть на стадії розсади, тому контейнери для вирощування розсади кавунів мають бути не менше 0,5 літра. Це, взагалі, мінімум. Краще, коли це будуть контейнери близько 1 л місткістю. Але куди є їх поставити у квартирі?

При цьому контейнери мають бути такі, щоб при висадці розсади ви могли їх розрізати і обережно вийняти кореневу грудку кавуна.

Грунт я буду купувати «Для розсади», бо не маю часу гратися з його приготуванням. Сьогодні купити ґрунт для розсади не є проблемою, та і коштує він недорого.

Насіння кавунів перед посівом краще проростити. Деякі садівники замочують насіння кавунів у фунгіцидах, а потім в різноманітних стимуляторах росту. Я буду використовувати для замочування біологічний препарат «Байкал-Ем».

В його ефективності переконалася вчергове при посіві перцю на розсаду. Схожість насіння за тиждень – приблизно 50%, до кінця другого тижня після посіву насіння перцю зійшло майже на 100%. Таким само чином цієї весни я проростила і насіння люфи, і артишоку.

Спочатку треба покласти насіння в розчин препарату «Байкал» (5 краплин на 200 мл чистої води) на 2-3 години. Потім насіння викласти на ватний диск, змочений теплою водою, і накрити таким само диском.

Насіння у ватних дисках кладу в пластиковий стаканчик, накриваю зверху іншим і ставлю ці стаканчики в якусь посудину з товстим дном, а її – на батарею. Таким чином насіння перебуває у вологості й теплі, що дуже сприяє його проростанню. Накльовується насіння кавунів швидко, як тільки з’явився видимий паросток, насіння треба сіяти.

Посів гарбузів на розсаду

В заповнених ґрунтом контейнерах робимо заглиблення приблизно на 3 см (старим олівцем, наприклад) і опускаємо насіння. Отвори закриваємо землею, ґрунт рясно поливаємо, вкриваємо контейнери плівкою і ставимо в тепле місце приблизно +25…+27 градусів.

В моєму випадку це буде батарея, бо у квартирі у нас не так жарко, а кавуни найкраще проростають при вищих за кімнатні температури повітря.

Догляд за розсадою

Плівку з горщиків треба зняти одразу, як рослинки з’являться на світ, і перенести розсаду на саме світле підвіконня. Температура там має бути вже не така висока, як на пророщуванні. Оптимально +18…+22 градуси.

Світла кавунам треба багато, ідеальні підвіконня — південні, притіняти рослини в полудень не потрібно.

Полив – обережний, кавуни не терплять перезволоження навіть на стадії розсади. Лише в перший тиждень розсаді кавунів потрібне постійне легке зволоження, чим старша розсада, тим менший полив.

Перед висадкою розсади кавунів у відкритий ґрунт її обов’язково треба загартувати. Для цього контейнери виносять на свіже повітря і сонце вдень впродовж тижня, потім ще 3-4 доби залишають і ночувати на вулиці.

Про посадку і вирощування кавунів у відкритому ґрунті читайте детально в нашій статті за посиланням.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.