Петрушка на городі — яка буває та як вирощувати?

Петрушкою на городі нікого не здивуєш, хоча, пам’ятаю, як колись моя мама мене, вже дорослу жінку, попросила нарвати петрушки на її городі, а я принесла пучок бадилля моркви… То ж якщо ви знайомі з петрушкою, як я колись, тільки як з зеленню в салатах, вам буде корисно прочитати цю статтю. Поговоримо про те, яка буває петрушка та як її вирощувати.

посадка петрушки

Петрушка на грядці

Опис рослини

Петрушка буває листова та коренева. Першу ми вирощуємо для споживання як зелень в салатах, другу — як корисний коренеплід, з яким виходять смачні супи, салати, плов та інші страви. Висушений і подрібнений корінь петрушки — незмінна складова багатьох овочевих приправ.

Обидві петрушки є лікарськими рослинами та мають високу харчову цінність. У перший рік листова петрушка вирощує велику розетку листя (від 10 до 40 листків за сезон), а коренева — розетку листя та коренеплід (масою 100-150 г).

Листова петрушка також має популярний різновид — петрушка кучерява. Вона відрізняється від звичайної петрушки більш жорстким, гофрованим листям. Цей різновид зберігає аромат і прянощі протягом тижня після зрізання та довше не жовтіє.

Петрушка холодостійка, навесні може перенести зниження температури до -9 °C. Вона прекрасно зимує у відкритому ґрунті. Щобільше, якщо зима тепла, ви можете різати листя петрушки на зелень хоч всю зиму.

Петрушка — ідеальна рослина для вирощування на змішаних грядках, бо товаришує з більшістю овочів. Її особливо радять садити в чергуванні або по краях грядок з наступними культурами: буряк, різні види цибулі, спаржа, томати. Вважається, що петрушку не любить попелиця.

Вирощування петрушки

Петрушка процвітає в родючих ґрунтах, але може гарно рости й на менш поживних за умови уважного догляду та регулярного підживлення. Петрушка коренева найкраще почувається в супіщаних та суглинистих поживних ґрунтах, які мають нейтральний рівень pH.

Як і коли сіяти петрушку?

Період проростання насіння у петрушки становить 12-20 днів і  залежить від вологості ґрунту та температури повітря. Навесні петрушку можна сіяти однією з перших — відразу після танення снігу, використовуючи сухе насіння, а вже приблизно з середини травня краще — попередньо замочене.

Насіння петрушки замочують на годину-півтори у теплій воді і потім просушують на паперовій чи тканинній серветці. Деякі садівники радять після просушування покласти насіння петрушки в холодильник на добу, а потім повторити процедуру замочування-просушування, після чого насіння сходить значно швидше і дружніше.

Можна посіяти петрушку і під зиму. Якщо зробити це рано — ближче до кінця серпня — то можна до морозів ще поласувати смачною і корисною зеленню. Петрушка посіяна глибокою осінню зійде значно раніше навесні тої, що посіяна весною. Замочувати насіння петрушки перед посівом, яку сіють під зиму, не потрібно.

Сіють петрушку неглибоко (приблизно 1 см) на відстані близько 4-5 см з подальшим розрідженням. Залишають рослини за схемою 10х10 см — така дистанція забезпечує необхідний сіянцям простір для росту. Після посіву насіння землю злегка утрамбовують рукою для кращого зчеплення. Насіння у петрушки дуже дрібне, тому його краще змішувати з річковим піском перед посівом.

Рекомендують сіяти петрушку на другий рік після огірків та картоплі, а от посадки після інших рослин родини Окружкових (наприклад, кріп чи морква), слід уникати.

Петрушку потрібно регулярно поливати, розпушувати міжряддя та в спеку мульчувати для збереження вологи. Щоб забезпечити захист від конкуренції з бур’янами, грядки слід регулярно прополювати.

Можна сіяти петрушку навіть впродовж всього літа. Але тоді треба постійно зволожувати землю як до проростання, так і після нього, щоб тендітні сходи не висохли під палючим літнім сонцем.

Догляд

На бідних ґрунтах петрушку можна періодично (раз на два тижні) підживлювати слабким розчином пташиного посліду чи настоєм бур’янів. Мінеральні добрива для підживлення петрушки краще не використовувати, адже, як і будь-яка зелень, їй властиве значне накопичення нітратів. Крім того, велика кількість азотних підживлень призводить до погіршення смаку листя та коренеплодів петрушки та їх поганого зберігання.

З кореневої петрушки зелень намагаються не обрізати (тільки крайнє листя), оскільки це погіршує розвиток коренеплоду. На зелень вирощують листову петрушку!

Збір врожаю та зберігання

Зелень петрушки зрізають при досягненні листя висоти 12-20 см. Коренеплоди петрушки з бадиллям прибирають до перших заморозків. Їх викопують у сухий день, обсушують на сонці (зелень зрізають з маленьким пеньком) і зберігають у погребі, як моркву. Зрізану зелень сушать, солять або заморожують у пакетах.

Зелень петрушки зберігатиметься значно довше у свіжому вигляді (до двох тижнів, як мінімум), якщо ви її вимиту помістите в чисту, герметично закриту скляну банку і поставите в холодильник.

Перед вживанням з коренеплодів петрушки видаляють дрібні корінці, коренеплоди миють щіткою і чистять безпосередньо перед приготуванням. Щоб нарізані коренеплоди не темніли, їх збризкують лимонним соком.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.