Нещодавно я побувала в смт. Ланчин (Івано-Франківська область) і мені пощастило відвідати декілька обідів, святкових у тому числі. Я дізналась про зовсім мені незнайомий до цього вид борщу — місцеві гордо називали його «наш справжній гуцульській борщ». Більш звичний для мене червоний борщ із картоплею та капустою в них — «червона зупа», і це зовсім не борщ. А ось цей, свій, справжній, вони їдять майже кожного дня та на всі свята. І справді, скільки я була у них в гостях, стільки і їла цю страву на перше. З основних овочів у цьому борщі тільки буряк, який вариться у бульйоні, а потім розводиться зі сметанною заправкою. Все! Такий борщ подається в посуді, з якого його можна випити, разом зі стравою із картоплі (пюре, печена, варена тощо). Цікаво, що у Коломиї, яка зовсім поруч, я такого борщу у закладах не знайшла.
Звичайно, я розумію, що у кожному регіоні є свої рецепти борщу, але я думала, що все ж таки основні види я вже знаю або хоча б чула. Тому, коли вийшов фільм Євгена Клопотенка «Борщ. Секретний інгредієнт», де він спробував борщ у кожному регіоні України, я очікувала побачити той самий борщ.
Фільм мені дуже сподобався (раджу до перегляду!), але коли Євген дійшов до гуцульського борщу, я знову побачила не те! Я спитала у всіх своїх знайомих і виявилось, що ніхто з них про такий борщ не чув. Я вирішала виправити це прикре непорозуміння і розповісти про такий вид українського борщу. Подзвонила місцевим господиням та попросила розповісти, як готується саме їх гуцульський борщ. Сьогодні я готувала його вперше і не можу змагатись із ними у експертності, але дуже вже хочеться мені цим рецептом з вами поділитися!
Рецепту такого самого борщу в Інтернеті я також не знайшла, але знайшла схожий — борщ дзеровий, який робиться з дзеру (сироватки).
Інгредієнти я написала приблизно, адже господині на велику родину готують більшими обсягами, я ж зменшила пропорційно на око. Борщ має вийти не дуже густий, заправку я дивилась по кольору — він має стати світло-буряковим.
Серед усіх інгредієнтів дуже важливою є саме домашня сметана, магазинна не розчиниться до кінця та звернеться. І саме цього інгредієнту у мене, звичайно, не було. Господині мені підказали, що можна зробити із магазинною — додати молоко та трошки борошна, перемішати усе до однорідності, краще навіть міксером. Цим методом я і скористалася. Проте якщо у вас є можливість використати домашню сметану, це буде набагато краще.
Читайте також нашу статтю Посиденьки на «Веранді». Який червоний борщ – справжній український?
У мене вийшло досить схоже на те, що я їла, хоча колір вийшов більш червоним. Я спочатку засмутилася, але коли борщ постояв, він став світло-буряковим, яким я його і пам`ятаю.
Приготуйте також Пісний борщ за нашим рецептом.
Ось такий гуцульський борщ з Франківщини. Якщо ви такий їли або у вас вже є свій рецепт схожого борщу — розкажіть у коментарях!
Ольга Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.