Чого жовтіє листя огірків? 7 проблем і їх рішення

Огірки для українського городника — майже, як картопля, обов’язкова рослина для вирощування. І, як і бульба, вони завдають, буває, немало клопоту. Цього року садила огірки тричі. Не тому, що я така ненажерлива. Просто висаджені розсадою змерзли під час тривалого похолодання в кінці весни, а посіяні всередині травня через ту саму погоду згнили ще в землі. І от коли мої треті за сезон «амурчики» (сорт такий огірків) рванули було зростати вгору — до сонця і шпалери, їх листя почало жовтіти. І я така, гадаючи, чого не вистачає моїм огіркам, думаю, а воно того варте? Ну скільки нам треба тих огірків? А в сезон вони ж коштують, порівняно з тим клопотом, який мені цього року вже принесли, копійки. Потім згадую отой неперевершений смак зірваного з рослини огірочка, і вирішую — варто! То ж якщо листя ваших огірків теж почало жовтіти — рятуйте! В цій статті розкажу як.

chogo-zhovtiye-listya-ogirkiv-04-1024x768-7970618

Чого жовтіє листя огірків? 7 проблем і їх рішення

1. Недостатній або надмірний полив

Листя огірків жовтіє, як від надмірного, так і від недостатнього поливу. Будь-які поради, щодо того, скільки літрів води і як часто виливати під рослини, на мою думку, безглузді. У кожного з нас свої особливості грунту і погодніх умов, тому якась конкретика тут зайва. Своїм огіркам я зробила крапельний полив з пластикових пляшок, бо приїзджаю на дачу тільки на вихідні.

Збирати врожай огірків треба, в гіршому випадку, через день, тоді вони ростуть щедро — маленькі, хрумкі і красиві. У мене ж — завжди переростають, якщо сусідка по дачі забуде вибрати.

Визначаю, чи пора поливати огірки, просто. Занурюю палець поблизу коріння рослини в грунт. Якщо на рівні 2-3 см відчувається, що земля суха, треба поливати. Полив — в радіусі 15-20 см від стебла рослини, але пару сантиметрів біля кореневої шийки дуже бажано залишити землю сухою. Такий прийом захистить огірки від грибних хвороб. Скільки лити води? Земля має промочитися приблизно на рівні 20 см вглиб. Вода тепла (набрали з криниці чи скважини і нехай постоїть на сонці години дві). Струмінь води бажано робити слабеньким, я поливаю лійкою, з якої знімаю насадку. Дуже сильний струмінь розмиває корені огірків, що розташовані у верхньому шарі грунту.

Поливати огірки в сонячні спекотні дні можна тільки зранку або ввечері!

Коли я приїзджаю на дачу в суботу, перевіряю грунт на грядці з огірками, а земля волога, я їх не поливаю, але поповнюю запас води в пляшках. Бо надмірна зволоженість — це такий само крок до жовтих листків, як і дефіцит вологи. А ще — до грибних захворювань.

Може, хтось не повірить, але мульча (в мене перепрівша тирса) і двохлітровий запас води в пластиковий пляшці, що встановлена біля кожної рослини, цілком задовольняє потреби моїх огірочків у волозі 5-6 днів, навіть якщо не було жодного дощу. Тобто свої огірки в спеку я поливаю рясно, наприклад, в неділю ввечері, заливаю воду в пластикові пляшки (два літри на рослину) і наступного разу поливаю їх в наступну суботу зранку. Ще один нюанс — висока грядка, де ростуть мої огірки, розташована біля паркану, який захищає огірки від сонця приблизно з п’ятої години вечора.

Мої огірочки 15 вересня 2018 року. Так, переросли, але свіжі, запашні і... свої! Гібрид

Мої огірочки 15 вересня 2018 року. Так, переросли, але свіжі, запашні і… свої! Гібрид “Роднічок”, посіяні на початку червня.

2. Дефіцит азоту

Коли огірки почали інтенсивно зростати, корисно їх підживити багатим на азот добривом. Якщо в грунті не вистачатиме азоту для повноцінного росту огірків, їх листя однозначно почне жовтіти. Які добрива можна використати? Або мінеральні, або органічні. Мінеральні добрива для своїх овочів я не використовую. Про органічне підживлення огірків читайте в статті 5 органічних підкормок при вирощуванні огірків.

Цього року, як і минулого, я буду використовувати для підживлення огірків тільки добриво з бур’янів і попіл. Настій з бур’янів — азотне добриво, розчин попелу — необхідний огіркам в період цвітіння і формування зав’язі калій і фосфор. Бо, якщо листя огірків жовтіє, це може бути і дефіцит калію в живленні огірків.

Як часто підживлюю свої огірки? Та як виходить. Приблизно раз на два тижні. При цьому до першого знятого огірочка — тільки зелене добриво, після — чергую добриво з бур’янів і попіл.

3. Хвороби огірків

Борошниста роса — справжня і несправжня

Найчастіше огірки можуть страждати від борошнистої роси і несправжньої борошнистої роси. Є і ніші хвороби огірків, але, в першу чергу, листя огірків жовтіє саме через несправжню борошнисту росу. Спочатку жовті плями з’являються на нижніх старих листках, потім вони ростуть і зливаються, листок стає коричневим і відпадає. Несправжня борошниста роса атакує, коли прохолодно і волого.

Борошниста ж роса проявляється на огірках трохи інакше. На їхніх листках і стеблах з’являються борошнисті плями білого чи сірувато-білого кольору. Збудники борошнистої роси, на відміну від збудників несправжньої борошнистої роси, найбільш активні в «тропічних умовах» — жарко, але підвищена вологість. Обидві хвороби приводять до росту чахлих листків, нормальне ж листя передчасно опадає.

Профілактика — найкращий спосіб боротьби з грибними хворобами як огірків, так і інших культур. Поливаємо огірки тільки під корінь, вода, що потрапляє на листки, підвищує вологість. Огірки повинні рости на пристойній відстані один від одного, щоб кожній рослині була забезпечена хороша циркуляція повітря. Якщо хвороба тільки почалася — ви помітили один-два уражених листки — обірвіть їх і спаліть, можливо, вам вдасться її трохи стримати.

Якщо хвороба зайшла далеко, доведеться використовувати фунгіциди. Вибрати є з чого: «Оксихом», «Ордан», «Скор», «Топаз», «Прогноз», «Бордоська рідина» і інші. Використовувати згідно інструкції.

Багато городників використовують біопрепарати, наприклад, «Фітоспорин» для профілактики грибних захворювань огірків. Але оприскувати рослини треба ще до появи захворювання, тричі. Я ніколи цього не роблю. На мою думку, найкраща профілактика — правильна агротехніка. Одним з ключових моментів є (стверджую, спираючись на свій досвід) вирощування огірків вертикально (на шпалері), а не горизонтально — на землі.

Антракноз

Антракноз — ще одна поширена хвороба огірків, яка приводить до появи коричневих некротичних плям на листках, стеблах і плодах. З часом вони перетворюються на дірки. Всі пошкоджені частини рослини треба видалити і оприскати огірки 1% розчином бордоської рідини. Повторювати процедуру треба кожні три дні, поки ознаки хвороби не припинять проявлятися на рослинах.

Вертицильозне в’янення огірків

Вертицильозне в’янення вражає багато рослин, в тому числі і огірки. На жаль, лікувати це захворювання — даремне заняття. Страждає капілярна система рослини, в результаті чого вода перестає нормально транспортувати по всіх її частинах. Жовтіють і в’януть листки, а на стеблах (вздовж) легко помітити світло-коричневі смужки. Якщо стебло розрізіти біля вузла, можна побачити смужки і всередині. Впевнені в діагнозі? Треба одразу видалити і знищити всі заражені рослини, щоб попередити розповсюдження грибка на інші рослини.

Ознаки вертицильозного в'янення

Ознаки вертицильозного в’янення

5. Шкідники огірків

Попелиці — головний ворог огірків відкритого грунту серед комах-шкідників. Павутинний кліщ і білокрилка нападають на тепличні огірки. Контролювати появу шкідників важливо, адже вони, як правило, не тільки самі шкодять рослинам, а й стають причиною появи різних хвороб, що чіпляються до ослаблених шкідниками рослини з подвоєнною силою.

Про тлю і методи боротьби з нею читайте в моїй статті Попелиці, або тлі — методи профілактики і боротьби. Щодо павутинного кліща, то треба частенько заглядати на внутрішній бік листків огірків, там кліщ засідає найчастіше. Листки огірка при цьому в’януть, скручуються, на них з’являються жовті крапки чи плями. Ну і, звичайно, на рослині помітні тонесенькі павутинки. Для боротьби з павутинним кліщем використовують акарициди, білокрилкою — інсектициди.

Є такі перпарати, як, наприклад, «Фітоферм», які працюють і як акарицид (проти кліщів), і як інсектицид (проти комах). Багато городників жаліється, що цей препарат не є дуже ефективним саме проти кліщів, бо вони швидко звикають до нього. Але, якщо мова йде про обробку рослин, що вже плодоносять, то він незамінний. По-перше, не отруює оточуюче середовище, по-друге, огірки можна їсти вже через три дні після використання препарату.

6. Несприятливі погодні умови

Холод для огірків — серйозний виклик, який вони не завжди в змозі прийняти. Але при цьому завжди реагують однаково — спочатку жовтіє листя. Якщо холодні літні дні розтягнулися на тижні, то скоріше за все огірки у відкритому грунті загинуть, як це сталося з моїми цього року. Ну, звичайно, якось можна їх рятувати, накривати відрами чи банками, поки вони ще маленькі, але я — «дачник вихідного дня», мої огірки стійко витримують чи не витримують погодні умови самостійно. (Я так розумію, що мої треті за сезон огірочки почали жовтіти саме через похолодання. Якщо не розпогодиться в найближчі дні, бути мені без своїх огірків цього року!)

Сонце і спека — також можуть спровокувати пожовтіння листків огірків, особливо в теплиці. В сонячну погоду оптимальна температура в теплиці для огірків (як пише «книжка») +23…+25 градусів. Тобто якщо на вулиці +35, а ви забудете відкрити двері чи віконце в теплицю, то не дивуйтеся, що листя огірків пожовкло. В таку спеку, до речі, розумні городники теплицю не тільки провітрюють, а й притіняють.

Сонце може зашкодити огіркам і в тому випадку, якщо ви поливаєте їх по листу в спеку. Краплі води на листках під дією сонячних променів буквально закипають і пропалюють тканину рослини. В результаті листки жовтіють. Такий само ефект можна чекати і після дощика, який раптово проллється в спеку з хмарки, що зовсім ненадовго затулила сонце.

7. Природне старіння рослини

Якщо нижні листки огірків почали жовтіти ближче до кінця сезону, можливо, вони просто відмирають, бо вже достатньо старі. Старіти огірки починають саме з нижніх листків, бо вони ж перші і виросли. Єдиний варіант — відірвати жовті листочки, щоб вони не почали гнити прямо на рослині.

Крім того, нижні листки огірків можуть жовтіти від того, що їм не вистачає сонця — рослини висаджені занадто близько одна до одної, листова маса одного огірка притіняє листки іншого.

Мої огірки на високій грядці 15 вересня. Листя жовте, але при цьому вони родять огірочки!

Мої огірки на високій грядці 15 вересня. Листя жовте, але при цьому вони родять огірочки!

Післямова

Сподіваюся, моя стаття принесе вам, читачі, практичну користь. При цьому зазначу, що я вирощую огірки не на продаж і навіть не для консервації, а щоб їсти свіженкі влітку. Хоча завжди і для соління своїх огірків мені вистачає. І я принципово не обробляю їх ніякими хімічними засобами захисту і не використовую мінеральні добрива. Чи хворіють мої огірки? Так, буває. Але не критично. Особливо жовтіти листя починає під кінець сезону. Але, незважаючи на це, ми їмо свої огірочки, посіяні на початку червня, до кінця жовтня.

Красивих і смачних вам огірочків!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.