Попелиці, або тлі — методи профілактики і боротьби

Такої кількості тлі в себе на дачі, як цього року, я ще не бачила ніколи. В минулі роки попелиця нахабно паслася тільки на моїх трояндах і смородині, звідки я її виганяла двічі, а то і тричі за сезон. Цього року — це просто якесь нашестя!!! Про троянди мовчу — обробляла від тлі їх вже тричі, а зараз тільки половина червня. Смородину я минулої осені переселила в куток, де до цього нічого смачного для тлі не росло, то ж навесні просто подавила її на молодих пагонах руками. Вистачило дві процедури. Чи то тля злякалася, чи то її там мало було з зими, але обійшлося без обприскування. Зате цього літа попелиць у мене повно на рослинах, на яких я ніколи її не бачила. Молоді прирости груші і яблуньки, огірки, і навіть кріп і чебрець з материнкою прийшлися цим шкідникам до душі. Тля на пряних травах стала для мене одкровенням, бо я завжди думала, що ці шкідники не полюбляють їх запахи. Як перемогти тлю? Які засоби можна використовувати для боротьби, які — для профілактики? І чи можна з нею розпрощатися назавжди? Шукаємо відповіді у статті.

Попелиця на рослині, фото

Попелиці, або тлі — методи профілактики і боротьби

Особливості розвитку популяції тлі

Почну з хорошої інформації. Тлі, або попелиці (Aphidoidea) — шкідники, які належать до найнижчої ланки харчового ланцюжка. Тобто ворогів у них і без нас вистачає. Вони це розуміють, тому розмножуються з неймовірною швидкістю. І це інформація погана.

Самки тлі за своє коротке життя (всього один-два місяці) влітку, зазвичай, яйця не відкладають, а розмножуються живонародженням (народжують безкрилих самок), які в свою чергу  народять наступне покоління вже цього сезону. І так – кілька поколінь за літо. Ближче до осені, коли умови навколишнього середовища стануть менш сприятливими, народяться крилаті самки, які полетять розмножуватися на інші рослини. На зиму попелиці відкладають яйця. Це може бути кілька яйцекладок, і в кожній — до 150 яєць!

Своїм хоботком тля пронизує верхній шар молодого приросту рослин (затверділу кору їх хоботок не візьме) і висмокчує їхні соки. Рослинам це, звичайно, не подобається. І якщо дорослі здатні вистояти перед навалою тлі, то молоді саджанці чи розсада, якщо ви їх не рятуватимете, можуть тлю не пережити. Тим більше, що як бонус, уражені попелицями рослини починають страждати і від різних грибних і вірусних захворювань.

Цих шкідників, а точніше їх солодкі виділення, дуже полюбляють мурахи. Найпростіший спосіб виявити тлю — побачити, як по молодих пагонах туди-сюди снують мурашки. Придивіться і ви точно розпізнаєте попелиці, які обліпили молодий пагін з усіх сторін.

Вони можуть бути і жовтими, і зеленими, і чорними, і коричневими, і рудими, і в смужечку… Попелиць в природі налічується близько 4 тисячі видів (за Вікіпедією). Але, на наше щастя, приносити шкоду рослинам можуть лише дві-три сотні з них.

popelici-02-1024x576-9485857

Найпростіший спосіб виявити тлю — побачити, як по молодих пагонах туди-сюди снують мурашки

Як перемогти попелицю народними методами?

На моє переконання, будь-яка боротьба з шкідниками рослин повинна починатися з методів, які не передбачають використання хімічних засобів. І тільки якщо вже нічого не допомагає, варто йти в магазин за якимись інсектицидами. Тля, до речі, хоч і дуже неприємна гостя на наших рослинах, не витримує багатьох варіантів боротьби з арсеналу народних методів.

Перше, що я б порадила, як тільки ви побачили попелиць на пагонах весною (як правило, вони «тусуються» на кінчиках молодих гілочок), відріжте їх і спаліть. Для рослини це буде мінімальний стрес, а попелиць на ній ви можете пару тижнів і не побачити. Ще один варіант, який працює на початкових етапах атаки попелиць — подавити їх руками. Не дуже приємно, але дієво. Вдягаєте гумові рукавички і пройдіться по скручених листочках і молодих пагонах. На тиждень, як мінімум, цей прийом цілком допоможе вам стримати розвиток популяції тлі на конкретній рослині.

До речі, якщо плодовий кущ обліплений попелицею вже весь (з деформованими пагонами), то краще теж його радикально обрізати і спалити гілки разом з попелицею. Рослина, яка сильно постраждала від тлі, вже не дасть нормального врожаю в цьому сезоні все одно. А нові пагони швидко відростуть.

Попелиці можна змити сильним струменем води з шлангу. Змиється вона на землю, сама назад не вилізе, а на грунті в неї ворогів значно більше, ніж на рослині (про природних ворогів розкажу нижче).

Якщо говорити про смородину — номер один в меню попелиць — то поливати кущі рано весною гарячою водою — це не бздик наших бабусь-дідусів, а дуже дієвий метод боротьби з шкідником. Поливати треба рясно, дуже гарячою водою і до того, як набухнуть бруньки — коли ще мінусові температури вночі. Частина яєць змиється, частина від тепла вилупиться і замерзне на морозі.

Читайте також нашу статтю Комахи шкідники рослин — знайомимося ближче з ворогами саду.

Як тільки ви побачили попелиць чи їх личинки на пагонах чи молодих листках весною, відріжте їх і спаліть

Як тільки ви побачили попелиць чи їх личинки на пагонах чи молодих листках весною, відріжте їх і спаліть

Чим обприскати тлю?

Але навіть після таких радикальних методів потрібно обприскати рослини ефективними розчинами. Наприклад:

  • Мильний розчин. Я ще пам’ятаю часи, як я терла господарське мило на тертушку і дуже довго намагалася його розчинити у відрі з водою. Можна, звичайно, і так. Але набагато простіше використати для боротьби з попелицями сучасне антибактеріальне (або й будь-яке) рідке мило. Беремо дві склянки води, в яку вливаємо дві чайні ложки мила і стільки ж олії. Гарно розмішуємо і розчинаємо в 5-ти літрах води. Ретельно розмішуємо, заправляємо оприскувач і рясно кропимо рослини з попелицями. Як правило, таке оприскування треба провести двічі, повторити через 3-5 днів. Але і після першого разу результат видно неозброєним оком.
  • Можна використати настій тютюнового пилу (недорого продається в кожному садовому магазині). 0,5 кг порошку 2 дні настоювати в 10 л води, додати 3 ст.ложки рідкого мила, процідити і обприскати рослини. Інший варіант — тютюновий пил і попіл. По 400 грамів кожного на 10 літрів води. Так само настоювати 2 дні, додати мило і обприскувати.
  • Настій полині. На третину наповнюємо травою відро, до верху заливаємо водою, настоюємо добу. Проціджуємо, додаємо пару ложок рідкого мила (мило треба завжди, щоб розчин прилипав) і оприскуємо рослини з попелицями.
  • Рідкий дим розводимо в воді у пропорції 1:100 і обприскуємо рослини. Але не в період цвітіння, а вже після.
  • Настій з цибулиння для боротьби з попелицями робиться так: відро наповнюємо на 2/3 цибулинням, заливаємо до верху окропом, настоюємо добу. Додаємо мило і обприскуємо.
  • Розчин нашатирного спирту теж гарно допомагає проти тлі. 30 мл на відро води і пару ложок мила. Обприскувати після цвітіння.
  • Відвар з попелу дуже корисно використовувати для боротьби з попелицями, адже це ще й буде позакореневе підживлення рослин. На відро води 350 грамів попелу, пару ложок рідкого мила. Прокип’ятити попіл в пару літрах води півгодини, долити воду до 10 літрів, додати мило і використовувати для обприскування рослин.
Попелиці можуть бути і зеленими, і чорними, і коричневими, і рудими, і в смужечку... Їх налічують близько 4000 видів

Попелиці можуть бути і зеленими, і жовтими, і чорними, і коричневими, і рудими, і в смужечку… Їх налічують близько 4000 видів

Хімічні засоби для знищення попелиць

Одразу зазначу, я намагаюся, взагалі, не використовувати інсектициди на своїй ділянці. Але треба віддати їм належне, вони практично моментально вбивають всіх шкідників, проти яких створені, і попелиць в тому числі. Але, на жаль, так само смертельними ці препарати можуть бути і для корисних комах, які, до речі, частково живляться тими ж попелицями.

Інсектициди бувають контактні (починають діяти безпосередньо при контакті з шкідником), кишкові (коли шкідник споживає отруєну іжу), системні і комплексні. Системні, на відміну від контактних, проникають в рослину (“протруюють” її), але дія їх також “кишкова”. Комплексні (комбіновані) мають в складі кілька діючих речовин.

Системні, звичайно, найбільш ефективні. Вони не тільки вбивають комах, але й тримаються в рослинах до місяця. Вони небезпечні не тільки для шкідників, а й для людей, бджіл, водойм.

Набагато кращий варіант з точки зору вирощування здорової продукції і екології – біологічні препарати. Вони не такі ефективні, але максимально безпечні і для людини, і для навколишнього середовища. Їх отримують з рослинних складових, вони небезпечні для шкідників, але більш ніжні до бджіл і інших корисних комах. Їх мінус – легко змиваються першим дощем, і шкідники гинуть не одразу. Можуть трохи постраждати, але ще кілька днів мучити рослини. Зате вже через два-три дні врожай після обприскування такими біологічними інсектицидами можна вживати в їжу.

Серед біо-препаратів для боротьби з попелицями чула гарні відгуки про «Актофіт», «Біотлін», «Фітоферм» і «Акарин».

Читайте також нашу статтю Шкідники троянд і методи боротьби з ними.

Сонечка, або кокцінеліди — перші і найстрашніші вороги попелиць

Сонечка, або кокцінеліди — перші і найстрашніші вороги попелиць

Попелиця і профілактика

Ви повинні розуміти, що оголошувати попелицям священну війну непотрібно, бо ви її все-одно програєте. Тля була, є і буде жити на будь-яких садових ділянках. Інше питання – в якій кількості? І тут головний фронт — профілактика. Саме профілактичні засоби допоможуть зменшити популяцію попелиць на окремій ділянці і звести всі ці обприскування, перелічені вище, до мінімуму, або й нанівець.

Сонечка, або кокцінеліди — перші і найстрашніші вороги попелиць. І їх вам треба любити і всіляко заохочувати жити у садку. Всі сонечка люблять нектар кропу, кінзи, тміну, анісу. Так само, як і золотоочки — комахи, що теж поїдають попелиць.

Читайте також нашу статтю Будиночок для корисних комах — екологічний метод боротьби з шкідниками.

Крім того, їдять тлю хижі клопи, туруни (жужелиці) і ще цілий ряд комах. І коли ви травите тлю чи інших шкідників хімічними інсектицидами, ви травите і цих корисних комашок, які могли б вам дуже сильно підсобити в боротьбі зі шкідливими комахами, в тому числі, з попелицями. Масово знищують попелиць личинки сирфід (бджоломух) та паразитичні перетинчастокрилі (зокрема афідії та афідофаги).

Багато рекомендацій читала про те, що добре вирощувати біля рослин, які полюбляє попелиця, сусідів-репелентів: м’яту, меліссу, цибулю, часник, базилік, майоран і т.д. Але після того, як тля цього року обсіла мій кущ материнки, який ріс на одній грядці з цибулею і часником в компанії мелісси, я таким рекомендаціям не дуже довіряю. Хоча спробувати можна, адже всі ці рослини — корисні самі по собі, і вирощувати їх все-одно десь треба.

Ну і, звичайно, не забуваємо про пташок. Підгодовуємо їх. Коли в годівничках закінчиться їжа, вони і попелицями пообідають. Правда, потім з пташками доведеться поділитися за роботу частиною врожаю… Але то вже інша історія.

Читайте також нашу статтю Як змайструвати шпаківню чи годівничку для птахів?

Гарних вам врожаїв і ніяких попелиць!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.