5 причин, чому я більше не садитиму картоплю

В кінці осені, коли закінчується садово-городній сезон, прийнято підводити підсумки та приймати рішення: щось вдалося, а щось ні; на одне вплинула погода, а інше не виросло через наші власні помилки. Якщо робити «розбір польотів» чесно та неупереджено, то виявляється, що багато від чого, що ми звикли вирощувати на ділянках, цілком можна відмовитися. Я не збираюся нікого агітувати та закликати до перегляду асортименту своїх рослин на городі, нехай кожен вирішує сам. Але ось свої думки про те, чому я вирішив відмовитися від вирощування картоплі, висловлю.

bilshe-ne-saditimu-kartoplyu-01-1024x683-1980513

5 причин, чому я більше не садитиму картоплю

Для початку, запитаймо себе — а для чого ми цю саму картоплю з року в рік садимо на своїй ділянці? Як правило, відповіді зводяться до того, що хочеться мати свій, гарантовано екологічно чистий, натуральний продукт і головне — смачний.

Є, правда, частина городників, яка скаже: діди садили, і ми будемо. Приблизно тими ж принципами керувався і я. Якщо є земля, до того ж 30 соток, то вже картоплю-то вирощувати сам Бог велів. Чим і займався, правда, без особливого успіху — два відра посадив, три зібрав… і так з року в рік.

Виявилося, що невибагливість картоплі — це міф, і щоб отримувати дійсно гарні врожаї потрібно чимало потрудитися і багато чого витратити.

Для себе визначив, як мінімум, 5 причин, чому вирощувати картоплю мені не варто. Отже.

1. Картопля — культура витратна і по праці, і по грошах

По-перше, для отримання хорошого врожаю необхідно правильно підібрати сорт. Якщо просто закопати бульби, що залишилися в підвалі з зими, то результат вас точно не порадує. Необхідно щороку відбирати на посадку бульби тільки від найпродуктивніших і здорових кущів, або купувати елітний матеріал гарного сорту з високою врожайністю і хорошими смаковими якостями.

По-друге, картопля дуже любить родючу землю. Тому ділянку, відведену під картоплю, необхідно покращувати, або завозячи спеціально родючу землю, або рясно удобрюючи її перегноєм або хоча б компостом. Таку ділянку потрібно готувати щороку, перекопуючи її лопатою, що нелегко.

Всі знають, що в процесі росту картопля вимагає регулярних поливів в засуху і хоча б двократного підгортання, плюс прополка бур’янів. І, зрозуміло, фінальний акорд — це викопування врожаю.

На мій погляд, серед звичайних городніх культур по трудовитратах у картоплі немає рівних. Та й гроші, які ви витратите на покупку хорошого посадкового матеріалу, варто враховувати.

bilshe-ne-saditimu-kartoplyu-02-1024x685-7023200

Серед звичайних городніх культур за трудовитратами у картоплі немає рівних

2. Картопляні грядки займають багато місця

Річ у тому, що для отримання хорошого врожаю, картоплю рекомендується щороку саджати на новому місці. Але ж картоплю не можна саджати й після багатьох інших культур (томати, баклажани). Тому, якщо ви вирішили вирощувати картоплю, то повинні мати запас землі, не зайнятий багаторічними рослинами, як би тримаючи його «на майбутнє».

Добре, якщо землі багато, а якщо всього 6 соток, а крім своєї «смачної і здорової» картоплі хочеться мати і плодовий сад, і декоративні рослини? Але ж під картоплю необхідно відводити повністю відкриті сонячні місця. Обираючи їх на користь картоплі, ви «урізаєте» інші культури. Про витрати сил, часу і грошей на створення щороку нової грядки вже сказано.

До речі, з приводу «смачної і здорової»…

3. Картопля — це культура, що постійно вимагає захисту від хвороб та шкідників

Багато хто бачив та знає, якої шкоди завдає колорадський жук, здатний повністю з’їсти все листя, залишивши голі гілки у картопляного куща. Можна з ним боротися «екологічним» методом — збираючи два рази на день вручну та знищуючи. Правда, високоефективним такий спосіб не назвеш. Трохи проґавиш момент — і забудь про врожай, рослина без листя врожаю не дасть.

А що говорити про фітофтороз, парші, гнилі… Ось і доводиться використовувати аж ніяк не нешкідливі препарати, причому використовувати їх регулярно. Є, звичайно, нешкідливі народні рецепти боротьби, але, як на мене, вони так само нешкідливі й для збудників захворювань.

Що маємо в результаті? Аж ніяк не екологічно чистий врожай, плюс витрати грошей на препарати, плюс знову витрати праці на обробку. Варто брати до уваги й застосування мінеральних добрив. Адже не всі можуть привезти машину перегною або чорнозему і перекопати його під грядку, ось і користуються легкими (по вазі і зручності) мінеральними добривами.

4. Картоплю треба правильно зберігати

Якщо не забезпечити оптимальні умови зберігання, то половина з працею видобутого врожаю неминуче зіпсується і згниє за зиму. Крім того, при закладці на зберігання картоплю необхідно ретельно оглядати на предмет хвороб, адже одна хвора бульба може погубити весь врожай.

Картоплю мало виростити, важливо ще й її зберегти!

Картоплю мало виростити, важливо ще й її зберегти!

5. Низька ринкова ціна картоплі

В інтернеті можна зустріти безліч підрахунків і обґрунтувань того, що своя картопля виходить набагато дорожчою (приблизно в 5 разів!), ніж куплена в магазині або на ринку. Чому? Тому що при вирощуванні картоплі в промислових масштабах його садять і прибирають за допомогою машин, хімікати і добрива купують не за роздрібними цінами, а весь процес контролюють фахівці з досвідом отримання максимальних врожаїв при мінімальних витратах.

І ось, оглядаючи і перебираючи врожай цього року, я поставив собі такі питання:

  • Чи фахівець я з інтенсивного, високоефективного вирощування картоплі?
  • Чи настільки нешкідливий і корисний для здоров’я мій продукт?
  • Чи не дешевше купити улюблену бульбу в магазині або на ринку, вибравши їх із безлічі сортів?
  • Чи варта моя картопля тих фізичних зусиль, які я витратив?
  • Чи не посадити мені на цьому місці троянди або виноград?

Для мене відповідь вже очевидна. Це був останній рік, коли я вирощував картоплю.

До речі, сама картопля є джерелом зараження для інших улюблених овочевих культур. Ви помічали, що коли картоплю викопано, усі колорадські жуки переміщаються на баклажани? А ризик фітофтори на томатах та перці вище, якщо поряд та ж картопля.

Відео про те, чому я більше не садитиму картоплю


Повторюся, кожен робить висновки і вирішує сам. Ця стаття — лише привід задуматися неупереджено про те, що нам дійсно потрібно на ділянці, а що ні. Можливо, у когось питання виникнуть й по іншим овочам, які вимагають невиправданих витрат сил, часу і грошей.

І все-таки — хороших вам врожаїв!

Ігор Білевич,

Ботанічка.

Наступна стаття
Індича рулька з овочами