Як зберегти зрізані троянди свіжими надовго?

Ця публікація буде корисною всім, хто цікавиться, як зберегти зрізані троянди свіжими надовго, незалежно від того, купили ви їх в магазині, отримали в подарунок чи виростили у власному саду. Але, в першу чергу, я писала її для садівників. Бо рано чи пізно, вирощуючи троянди, ми приходимо до того, що починаємо прикрашати ними і свою оселю — зрізаємо квіти для букетів. Як зробити так, щоб вони не втрачали свіжий вигляд у вазах якнайдовше, і поговоримо в статті.

Живі квіти троянди в букеті

Як зберегти зрізані троянди свіжими надовго?

Як правильно зрізати троянди для букетів?

Якщо ви купили троянди в магазині, може сміливо пропустити цей пункт і одразу читати наступний, бо на етапі зрізу виробник вже потурбувався про те, щоб ваш букет троянд стояв у вазі якнайдовше. Якщо ж ви збираєтеся в сад з секатором в руках і з наміром нарізати квітів у вазу, не зайвим буде поцікавитися, як правильно зрізати троянди для букета, бо для його тривалої свіжості це чи не найголовніший етап.

Отже:

  • Найкраще зрізати троянди для букетів ввечері, можна – вранці, в момент, коли ранкова роса вже зійшла, але квіти повністю ще не розкрилися. Квіти зрізані під час ранкової роси або одразу після дощу у вазі довго не стоять.
  • Використовуємо для зрізу тільки гостро наточений інструмент (секатор), робимо акуратний косий зріз, не рвемо кору, не роздавлюємо пагони.
  • У дорослих сильних кущів квіти зрізаємо на 1,5-2 см вище від першої (нижньої) бруньки на пагоні. У кущів-першорічок, або слабких, після хвороби, квіти краще зрізати над другою брунькою від основи пагона. Брунька, над якою зрізають троянди, має бути здоровою і сильною, щоб мати змогу дати новий розвинутий пагін. Якщо зрізати троянди, не залишаючи сильну бруньку, наступне цвітіння буде значно біднішим.
  • В залежності від сорту троянди, визначається найкращий момент для її зрізу в букет стосовно зрілості квітів. Троянди з «махровими» квітами розпускаються повільно, такі квіти краще зрізати, коли вони розкрилися наполовину. Більшість сортів ріжуть, коли бутон розкрився приблизно на чверть від можливого.
  • Одразу після зрізування на троянді видаляють зайві листки. Залишають тільки у верхній частині – здорове, гарно розвинене листя. Якщо шипи занадто колючі – видаляємо і шипи, хоча більшість джерел стверджують, що з шипами троянда у вазі зберігається довше (якщо готуєте букет на подарунок чи на продаж, можна видалити шипи безпосередньо перед тим, як вручити новому власнику).
  • Зрізані троянди одразу ставимо у місткість з водою кімнатної температури. Вода має бути НЕ холодною. В останньому випадку квіти отримують після зрізу ще більший стрес і зберігаються свіжими менше.
  • Оптимальними умовами для зберігання зрізаних троянд вважається прохолодне приміщення з температурою від 0 до +1 градуса та високою вологістю повітря. Якщо букет ви плануєте подарувати чи продати, зрізані квіти одразу краще поставити у відро з водою кімнатної температури, зануривши стебла у воду по саму квітку і винести його в темне і прохолодне приміщення. Якщо дозволяють розміри холодильника – там для зрізаних квітів ідеальні умови!

Які троянди можна зрізати для букетів? Теоретично всі. Але, як правило, для зрізу вирощують сорти чайно-гібридних троянд, які мають високі стебла і акуратну форму квітки. Від сорту троянди залежить і те, наскільки довго вона буде свіжою у вазі. Деякі сорти при правильному догляді можуть мати прекрасний вигляд після зрізу і два тижні, інші за таких самих умов простоять у вазі кілька днів.

Підготовка квітів і вази

Перед тим, як поставити квіти у вазу, якщо вони зрізані не у цей день, гострим інструментом трохи підріжте стебла, щоб освіжити зріз. Ідеально, якщо ви зможете зробити вертикальний розріз на пару сантиметрів вглиб стебла. Це максимально забезпечить зрізані квіти доступом до води. Але будьте обережні зі звичайним кухонним ножем, краще працювати спеціальним флористичним або скальпелем.

Видаліть зайве листя, воно не повинне потрапляти у воду, і крайні пелюстки квітів. Крайні пелюстки – це, так звані, захисні пелюстки на бутоні, часто вони мають трохи не той колір, що має квітка, і навіть виглядають не дуже здоровими, але стан цих пелюсток зовсім не говриить про якість чи здоров’я троянди. Просто видаліть їх, взявши пальцями і акуратно потягнувши до низу стебла.

Як вже говорилося вище, вода для зрізаних квітів має бути кімнатної температури. Вазу наповнюйте приблизно на ¾ від її об’єму. Місткість, в яких стоятимуть зрізані квіти, має бути чистою.

Читайте також нашу статтю про одні з найкращих троянд на зріз — англійські троянди весільної колекції.

Як доглядати за трояндами у вазі?

Якщо ви хочете зберегти свої троянди свіжими надовго, міняти воду у вазі треба щодня. При цьому обов’язково помийте вазу з засобом для дезінфекції (можна і звичайним засобом для миття посуду).

Часто можна прочитати в Інтернеті поради щодо того, що у воду з трояндами треба додавати цукор, лимонну кислоту чи аспірин, або і все це разом. Є ще варіанти з активованим вугіллям, марганцівкою і навіть рідким милом. Пропорції можна прочитати різні. Не буду повторювати ці поради, бо вважаю такі народні методи збереження свіжого вигляду зрізаних троянд не дієвими. Я неодноразово експериментувала і не помітила, що з цукром, наприклад, троянди у вазі зберігаються довше.

Коли правильно підготовлені свіжозрізані квіти перебувають в прохолоді (якщо в кімнатних умовах, то якомога далі від сонця), не на протягах, ви щодня міняєте їм воду і миєте вазу, вони і так матимуть свіжий вигляд не менш як тиждень, а деякі сорти і два! (З часом все ж доведеться видаляти зів’яле листя і пелюстки, щоб квіти візуально не втрачали форму).

Додавання у вазу підживлення

Професійне живлення для зрізаних квітів дійсно продовжує життя троянд у вазі

Що дійсно продовжує свіжість троянд, і це вам скажуть в кожному квітковому магазині, спеціальний препарат — консервант флористичний для зрізаних квітів. Коштує недорого. Але він призначений для тривалого зберігання свіжих квітів в холодильнику в передпродажний період. З консервантом зрізані троянди сплять і їдять, бо консервант містить певну кількість поживних речовин, не розкривають бутони і тривалий час мають вигляд наче тільки-то зрізані. При кімнатних температурах консервант не працює!!! Його НЕ додають у вази для продовження свіжості квітів.

А от що додають – це спеціальне живлення, часто пакетики невеликого фасування з ним дають в подарунок у флористичних магазинах при покупці букета. Таке професійне живлення для зрізаних квітів дійсно може продовжити життя букета на 50%. До його складу входять мікроелементи, вітаміни, фітогормони, які забезпечують свіжість зрізаним квітам.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.