Котовник — умови, догляд, використання в дизайні саду

Улюбленець котів та метеликів, ароматний котовник в Україні є одним з найбільш недооцінених багаторічників. При цьому його напрочуд просто вирощувати, а декоративність і вибір сортів дозволяють підібрати варіант під будь-який дизайн. Котовники чудово розростаються та ідеально вписуються в складні композиції. В цій статті познайомимося з цією рослиною ближче, бо вона того варта.

Котовник фото

Як вирощувати котовник Фассена, лимонний і інші види

Розмаїття котовників

Котовник (Nepeta) – великий рід трав’янистих багаторічників родини Ясноткові. Всі котовники відрізняються швидким ростом, щільними кущами, опушеним зубчастим листям та білими чи бузковими суцвіттями. Це чудові медоноси, суцільно ароматні рослини, що приваблюють корисних комах та метеликів. І котів, які не можуть залишитися байдужими до запаху рослини.

Найдекоративніший та різноманітний за сортами – невтомно квітучий, швидко зростаючий до 50 см висотою котовник Фассена (Nepeta x faassenii).

Рідше зустрічаються в наших садах вищі розлогі видові рослини:

  • котовник напівсидячий (Nepeta subsessilis);
  • котяча м’ята — (Nepeta cataria) та одна з його форм котовник лимонний – чайна та лікарська рослина.

Розмноження

Найпростіший спосіб отримати більше котовників – розділити кущі на початку відростання в середині весни. Розвивається котовник дуже швидко навіть з найменших поділок. Та якщо «матеріалу» мало, можна вкорінити окремі живці в тепличці або й просто банці з водою.

Вирощування з насіння – триваліший процес, хоч рослини і встигають зацвісти в рік посіву. Котовники сіють на розсаду (в березні-квітні) або відразу в ґрунт (в травні, після прогрівання землі до 16 градусів).

Як підібрати місце для котовника

Статус універсального багаторічника напряму вказує, що котовник легко пристосовується до різних умов. Ця рослина не любить лише важких, перезволожених ґрунтів. А тому може рости та квітнути і на суглинках, і на супіщаниках, і навіть на піщаному чи кам’янистому ґрунті (в тому числі котовнику підходять умови всіх видів альпінаріїв та рокаріїв). Будь-яка «середня» садова земля для котовників – достатня умова для активного росту. Чим родючіший ґрунт, тим пишніше і швидше розвиваються ці рослини.

Перед тим, як садити котовник, потрібно розпушити ґрунт, якщо він недостатньо повітропроникний – підкоригувати текстуру піском, компостом. За ризику перезволоження чи застою води обов’язково закладіть дренаж.

Найрясніше котовники квітнуть на сонячних, захищених від протягів ділянках. Вони не будуть нормально рости в сильному затінку, але розсіяного освітлення, напівтіні не бояться. В частковому затінку листя котовника виглядає набагато краще, але зменшується інтенсивність цвітіння. З максимальним освітленням на південних схилах проблем теж не виникне: котовники стійкі до спеки, не вигорають при умові хоча б елементарного догляду.

Котовник в горщику

Котовник чудово росте в горщиках

Посадка котовника

Котовник не боїться оголення коренів, добре адаптується. Якщо не пересушити рослинки, вони швидко приживаються. Саджають котовник в індивідуальні лунки по розміру коріння.

Для рослин потрібно залишити достатньо місця на розростання – до 50 см від сусідів для великих сортів котовника Фассена та близько 30-40 см для більш компактних екземплярів. При створенні композицій зручніше орієнтуватися на кількість саджанців на квадратний метр: низькі сорти висаджують по 8-10 рослин, а високі – по 4-5 кущиків.

Головна умова приживання котовників – стабільна вологість ґрунту. Завершіть посадку рясним поливом, якщо є можливість – замульчуйте землю по всій ділянці. За посухи поливайте рослини так, щоб земля повністю не пересихала.

Читайте також нашу статтю М’ята – якою буває і як використовувати?

Догляд

Цей багаторічник може рости взагалі без догляду, навіть без поливів. Та при виконанні всього декількох умов розкриває свою красу по-новому, дивує рясністю листя і цвітіння.

Для котовників достатньо подбати про дві процедури:

  • щорічне внесення підживлень навесні (органіка або повні мінеральні добрива, в стандартній порції 4-5 кг та 40 г на м² відповідно);
  • обрізка після першої хвилі цвітіння на половину висоти пагонів гарантує збереження яскравого листя та невтомне цвітіння до кінця сезону (котовник зазвичай «стрижуть» у липні, та краще орієнтуватися на рослину – якщо цвітіння рясне, відкладіть обрізку, а за недостатнього – прискорте).

Якщо є можливість поливати рослини у тривалу посуху і спеку, цвітіння буде довгим, а листя – яскравішим. Котовникам 2-3 поливи за літо цілком достатньо.

Звісно, за бажання котовник можна поливати й живити як красиво квітучі рослини, додатково вносячи калійно-фосфорні добрива на початку цвітіння та комплексні добрива після обрізки, але зазвичай рослинам вистачає і елементарного догляду.

Котовники утворюють щільні подушки. Щоб спростити догляд навіть в перші роки вирощування, підтримуйте мульчу. Це один з небагатьох багаторічників, що чудово росте з мульчуванням декоративними кам’яними відсипками. При вирощуванні без мульчі не забудьте виполювати бур’яни і розпушувати ґрунт після кожного дощу чи поливу.

Омолоджують кущі розділенням, орієнтуючись на їх власні сигнали – утворення сухих ділянок і втрату декоративності.

Цей багаторічник практично не хворіє. Причина його загибелі завжди одна – погані умови, в тому числі викликані недоглядом, зокрема загнивання коренів в сирій та ущільненій землі.

Котовник в дизайні саду

Котовник в дизайні саду

Використання котовників в дизайні саду

В дизайні саду котовник є одним з кращих багаторічників-заповнювачів, фонових текстурних рослин, бо квітне без зупинки, швидко відновлюється, зберігає красу зелені й швидко зростає.

Він підходить для будь-яких складних композицій — від парадних квітників до природних міксбордерів. Потужні кущі можна висаджувати у бордюрах. За допомогою котовників створюють масиви, суцільні насадження та пишні галявини. Котовники чудово ростуть на кам’янистих гірках і схилах. Сольно, без партнерів котовники використовують рідко, адже їх унікальна здатність поєднуватися з іншими багаторічниками та чагарниками просто вимагає експериментів з квітучими та декоративно-листяними партнерами.

Найкраще доповнення для котовників – багаторічники, що також вміють розростатися і заповнювати пустоти. Особливі ароматні дуети з геранями (наприклад, криваво-червоною), шавліями, лавандою, полинню, мелісою – чарівна класика. Можна доповнити котовник і модними гейхерами, флоксами чи лілійниками, деревієм і ехінацеєю. Котовники чудово виглядають біля троянд та спірей, барбарисів та хвойних.

Це один з небагатьох багаторічників, здатних добре рости у горщиках чи бетонних квітниках.

Натхнення!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.