Алісум морський — запашний однорічний бурачок

Рід Алісум складає добра сотня дуже різних видів. Але найбільш відомий в Україні алісум, чи бурачок морський. Його аромат неможливо забути, хоча люблять його і за простоту вирощування, і за пишне, тривале цвітіння. Алісум білий, рожевий чи фіолетовий – однорічні квіти, за допомогою яких можна створити в саду запашні квітучі «подушки». Як вирощувати алісум однорічний та використовувати в дизайні саду, розкажемо в статті.

Алісум білий

Алісум морський — як і де вирощувати в саду

Опис рослини

Алісум морський, чи бурачок (багато садівників старшого покоління знають його як лобулярію морську, але це його застаріла назва) – трав’яниста однорічна ґрунтопокривна рослина. Швидко нарощує прямі чи повзучі, гнучкі пагони та дрібні листочки, які бувають зеленого чи сріблястого кольору. Але під густою масою квітів зелені однорічних алісумів практично не видно.

Квіти зібрані в китиці на верхівках пагонів. Вони дуже дрібні, мають тільки чотири округлі пелюстки і яскраво виражений медовий аромат. Сучасна селекція дозволяє вибрати серед алісумів квіти з білими, рожевими, бузковими чи пурпуровими квітами. Але найбільш популярний сьогодні, мабуть, як і десятки років назад, білий алісум.

Цвіте алісум з червня і до перших заморозків. Правда, для безперервного (хвилями) цвітіння його потрібно вчасно обрізати. Без обрізки повторного пишного цвітіння не буде.

Читайте також нашу статтю про багаторічний алісум жовтий.

Однорічний алісум — умови й догляд

Алісум – унікальна рослина серед однорічних квітів, бо пишно цвісти здатен не тільки на повному сонці, а й в напівтіні. Густої тіні, звичайно, він не любить, але розсіяне освітлення чи легке притінення, особливо в полудневі години, його зовсім не злякає.

Щодо ґрунту, то, крім важкої й сирої землі, алісуму підійде будь-який. Легка, повітропроникна структура з лужною реакцією – найкращий варіант. Ці однорічники будуть прекрасно почуватися на кам’янистих ґрунтах і супіщаних.

Але при цьому бурачок любить органіку. Свіжі добрива під нього не можна вносити, але компост чи перегній в невеликій кількості стануть запорукою його потужного і тривалого цвітіння. Для бурачка органіка – кращий варіант, ніж мінеральні добрива.

Та рости й цвісти ці квіти будуть і у бідному ґрунті. Єдине, чого вони точно не витримують – це зайва вологість ґрунту (їх краще взагалі не поливати) і весняні заморозки, то ж висаджувати розсаду не бажано раніше середини травня.

Висока посухостійкість рослини зовсім не означає, що вона буде пишно цвісти зовсім без поливів. В спеку і без дощів бурачку знадобляться мінімальні поливи, але лише після того, як поверхневий шар ґрунту повністю висихає.

Якщо при посадці була внесена невелика доза компосту чи перегною, підживлювати бурачок взагалі не потрібно. На дуже бідній землі алісум можна підживлювати половиною дози мінеральних добрив для квітучих рослин після кожного обрізування.

Обрізають алісуми низько – до 5-10 см, як тільки рослина перестала масово утворювати квіти. Після обрізування бурачки варто добре полити і підживити (на бідному ґрунті), тоді вони швидко наростять нові пагони й зацвітуть повторно.

Якщо ви вирощуєте алісум однорічний в контейнерній культурі, підживлюйте свої квіти двічі на місяць.

Мульчування дозволить позбавитися боротьби з бур’янами. Коли алісуми наростять пишні кущики, вони самі прикриватимуть землю навколо себе і ніякі бур’яни тоді вже їм не страшні.

Якщо алісум не росте в сирості, він практично не хворіє і не пошкоджується шкідниками. З проблемами, якщо вони все ж таки виникли, можна легко впоратися відповідними фунгіцидами чи інсектицидами.

Алісум в контейнері

Алісум — ідеальна рослина для горщиків

Де посадити алісум?

Алісум прекрасно дивиться і в садах регулярного стилю, і природних – скрізь такий романтичний квітковий акцент буде доречним.

На альпійських гірках і в рокаріях це дуже популярна рослина, бо легко приживається на кам’янистому ґрунті й органічно контрастує з камінням. Але можна використовувати алісум в дизайні саду і як:

  • рослину для бордюрів;
  • ґрунтопокривні квіти для переднього плану міксбордерів і рабаток;
  • квітучі «подушки» на газоні;
  • маскування дірок у квітниках після відцвітання тюльпанів і Ко;
  • ароматного партнера на клумбах з однорічними квітами;
  • на грядках з овочами для приваблення запилювачів.

Алісум морський – ідеальна горщикова рослина. В контейнерах бурачок ніжно звисає по краях. Його можна висаджувати як сольно, так і в композиціях з іншими багаторічними чи однорічними квітами.

Як розмножити алісум морський?

Алісум однорічний вирощують з насіння, як і всі інші однорічники. На розсаду бурачок сіють достатньо пізно – впродовж квітня – в загальні контейнери. При кімнатній температурі сіянці сходять швидко і дружно. Після появи другого справжнього листка розсаду пікірують в окремі стаканчики. Щодо догляду, то розсада алісуму його багато не вимагає. Тут головне не створити для бурачків підвищену вологість субстрату.

Можна сіяти рослину і у відкритий ґрунт під зиму чи в кінці квітня. Весною посіви варто прикрити плівкою чи агроволокном, щоб захистити сходи від можливих заморозків.

Увага! Сіють алісум поверхнево, не присипаючи субстратом, а злегка вдавлюючи насіння в землю.

На постійне місце розсаду алісума висаджують, зберігаючи дистанцію 15-20 см між кущиками. Сходи проріджують до такої ж відстані між рослинами. Через 40-50 днів після їх появи, алісум зацвіте.

Алісум однорічний чудово розмножується самосівом. Достатньо один раз посадити ці квіти в саду, і він щовесни відновлюватиметься у вас на ділянці. Але для цього кілька кущиків не обрізайте після цвітіння і дайте їм утворити насіння. Про інші однорічні квіти, які розмножуються самосівом, читайте в нашій статті.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.