15 найпоширеніших помилок садівників-початківців

Ви недавно стали щасливим власником 5-ти, 6-ти, -нацяти соток? По-перше, прийміть наші щирі вітання! Попереду у вас нове життя – і не тільки садівниче. З тим же натхненням, з яким ви створюватимете свій сад, він працюватиме над вдосконаленням вашої особистості. Сад навчить вас терпіння, значно покращить вашу фізичну форму і не раз переконає, що життя прекрасне…

Але перш ніж зловити «дзен», вам доведеться часто помилятися. І це нормально. Кожен сад унікальний і неповторний, зі своїми особливостями – слабкостями й перевагами. Як і садівники. Але є помилки, які помилки у всіх садах, без виключення. На ці граблі, мабуть, наступають всі садівники, що тільки починають свою садівничу «кар’єру». Скоріше за все, не оминуть вони й вас. Але, сподіваємося, прочитавши нашу статтю ви якомога раніше зрозумієте, де помиляєтеся, і збережете свій час і гроші.

Помилки садівників

15 найпоширеніших помилок садівників-початківців

1. Покупка екзотів

Зробіть собі послугу, не купуйте ніяких дорогих рослин в перші роки свого садівництва. Як правило, невибагливі до умов і в догляді рослини, коштують недорого, бо їх розмноження також не приносить багато клопоту.

Встановіть для себе «табу» на покупку всіх рослин не вашої зони морозостійкості. Робіть вибір на користь простих, пластичних щодо умов вирощування декоративних рослин, і вас чекатиме менше розчарувань і фінансових втрат.

2. Посадка рослин не в тому місці

Неправильне розміщення рослин – ще одна поширена помилка. Люди часто не беруть до уваги, що умови ділянки, куди вони посадили нову рослину, зовсім їй не підходять. Так, наприклад, деякі рослини «горять» на полудневому сонці, а інші погано переносять навіть легку напівтінь. Деякі бояться протягів, а інші обожнюють продуватися з усіх сторін. Якісь квіти люблять рости в сухому ґрунті, а інші без постійного його зволоження будуть, в кращому випадку, існувати.

Підбирайте рослини під місце, а не навпаки. Для кожних, навіть самих нестандартних умов, можна знайти десятки рослин, яким вони сподобаються. Підібрати умови в саду на своїй ділянці, які ідеально підійшли б вже купленій рослині, складніше. Вам або доведеться когось переселяти, або добре попрацювати над створенням більш менш підходящого середовища для новачка.

З часом, пересадивши ту саму рослину за пару років разів зо три, ви переконаєтеся, що правильне місце – це запорука її здоров’я і розвитку з вашим мінімальним втручанням.

3. Висаджування саджанців без плану

Власне, якщо у вас немає чіткого плану розвитку свого саду, посадка рослин не в тому місці – це ті граблі, які вам гарантовані. Мабуть, цей пункт садівничих помилок треба було б написати першим, якби не одне «але». Нова в садівництві людина, придбавши ділянку вже з деякими рослинами чи взагалі без них, просто не може зробити більш-менш грамотний план ландшафтного дизайну, бо має дуже мало знань про рослини. І, грубо кажучи, сама не знає, чого хоче.

Побачивши якесь фото в Інтернеті, ми впадаємо в ейфорію і скоренько шукаємо, де б купити таку красивенну квітку, кущ, дерево. Де посадити? Та в мене 25 соток – десь приткну!

За два-три роки ось такої «понатикуваної» краси в вашому саду буде сила-силенна. І ви зрозумієте, що щось не так – є багато красивих рослин, але нема загальної гармонійної картини саду. І зробите ви нормальний план своєї ділянки, і почнете все пересаджувати. Тому зверніть увагу ще раз на пункт «ніяких екзотів», примхливі рослини не люблять пересадку в дорослому віці.

4. Не враховуєте розміри посаджених рослин в дорослому віці

Недалекоглядність є поширеною проблемою серед садівників-початківців, оскільки багато людей не думають про те, яким великим може вирости висаджене дерево чи кущ.

Завжди дотримуйтесь рекомендованої дистанції при висадці саджанців, інакше доведеться багато чого пересаджувати або і, взагалі, прощатися з рослинами.

5. Не продумуєте вид саду в різні пори року

Плануйте свій сад з урахуванням сезонності. У певну пору року цвітуть різні квіти, дерева і кущі. Якщо у вас є багато рослин, що цвітуть навесні, пам’ятайте, що влітку і восени вам знадобляться інші рослини, якщо ви хочете, щоб ваш сад був яскравим і тоді. Крім того, намагайтеся вибирати рослини, що красиві і взимку. Особливо якщо ваш сад біля будинку, де ви проживаєте постійно.

Читайте також нашу статтю, як зробити красивим зимовий сад.

Зимовий сад

Красивий сад — красивий і взимку

6. Не берете до уваги домашніх тварин

Домашні тварини — це сім’я, і вони мають право проводити в саду стільки часу, скільки їм хочеться. Але, на жаль, деякі звичайні рослини можуть бути шкідливими або навіть отруйними для вашого песика чи кота. Врахуйте це при виборі жителів свого саду.

Крім того, ваші домашні улюбленці, як би це не було неприємно, можуть стати і головними шкідниками вашого саду. Особливо домашні тварини небезпечні для молодих саджанців і розсади. Для деяких рослин доведеться робити тимчасові загорожі, для квітників – високі бордюри тощо.

7. Нехтуєте видом з вікна будинку

Багато садівників-початківців, плануючи сад, не думають про те, як він виглядатиме з вікон будинку, веранди, ґанку тощо. А це так важливо – мити посуд біля вікна і насолоджуватися, наче картиною, прекрасним пейзажем… Вийти зранку на ґанок з чашкою кави і зануритися з головою в прекрасний вид… Вечеряти на веранді з родиною, спостерігаючи як сонце, ховаючись за горизонт, цілує голівки ваших троянд…

8. Не робите освітлення в саду

Освітлення саду в вечірні і нічні години не тільки дозволяє безпроблемно пересуватися по ділянці, але й робить сад привабливим. Це не вимагає багато зусиль чи коштів. Є багато хороших і бюджетних світильників на сонячних акумуляторах, які достатньо просто встромити в землю. Цілий день їх нагріває сонце, а вночі вони дарують м’яке світло.

9. Викидаєте рослинні залишки

Замість того, щоб викидати осіннє листя, гілки після обрізки та інше сміття після осіннього чи весняного прибирання, утилізуйте їх екологічно чистим способом і собі на користь.

Якісний електричний подрібнювач коштує недешево, але змиріться з думкою, що вам доведеться на нього витратитись. Це заощадить вам купу часу і грошей. Подрібнені гілки – чудова мульча, яка надасть вашим квітникам завершеності, захистить рослини від перегріву і бур’янів.

Якщо у вас поки немає в планах покупки подрібнювача, спалюйте всі гілки після обрізки і ви отримаєте надзвичайно багате на калій органічне добриво – попіл. Зберігайте його в закритій посудині і використовуйте для підживлення рослин впродовж сезону.

Так, ми знаємо, що палити багаття заборонено. Але якщо ви складете гілки у велику залізну бочку, або викопаєте спеціально для спалювання велику яму, проблеми не виникнуть.

Якщо гілки після обрізки можна подрібнити або спалити, то всі інші рослинні залишки – в компост. Абсолютно всі органічні залишки, в тому числі кухонні відходи можна і треба компостувати.

Якщо вас лякає це слово, то просто налаштуйтеся на те, що ви складаєте все рослинне сміття в одну купу. Загородіть її, щоб вона не розповзалася, про все інше подбає природа, яка за 3-4 роки перетворить ваш «смітник» на цінне і, що важливо, безплатне добриво. Якщо ви хочете прискорити цей процес, прочитайте нашу статтю про правила закладки компосту.

До речі, 3-4 роки за мірками садового життя – це ніщо. Більшість плодових саджанців дерев ще навіть родити повноцінно не починають. Сад – це про терпіння)

Компост

Компост — найкраще добриво для абсолютно усіх рослин

10. Безконтрольно використовуєте пестициди

Багато садівників-початківців вважають, що регулярне обприскування пестицидами необхідне, щоб уберегти рослини від шкідливих комах і сприяти їх здоровому росту.

Але використання пестицидів – це той випадок, коли краще менше, ніж більше. Знищуючи все живе в саду, що шкодить вашим рослинам, ви «за компанію» знищуєте і силу силенну корисних комах і мікроорганізмів, порушуєте сталі взаємозв’язки між живими організмами, і робите свій сад не садом, а дорогою колекцією садових рослин, яка до того ж вимагає посиленої уваги і догляду.

Запам’ятайте, сад – це не тільки рослини, це живий всесвіт на конкретній земельній ділянці. І чим більш він різноманітний, тим простіше за ним доглядати садівнику. Але це не значить, що пестициди – абсолютне зло, в деяких випадках вони незамінні, хоча зловживати ними точно не можна.

11. Неправильно використовуєте добрива

Є дві основні помилки починаючих садівників щодо підживлення рослин. Одні зовсім не підживлюють, інші – аж занадто багато. Давати конкретні поради щодо підживлення — марна трата часу, бо ґрунт, як і рослини, у всіх садівників різні.

З добривами, як і з пестицидами, краще не додати, ніж передати. Тож навчіться спостерігати за своїми рослинами. Якщо впродовж сезону вони показують нормальний приріст і мають здоровий вигляд, ніякі підживлення їм не потрібні. Якщо рослина «сидить на місці», грунт у вас не дуже родючий і при посадці ви не закладали добриво в посадкову яму, її бажано підживити азотним добривом.

Загальні правила використання добрив:

  • З великим вмістом азоту – до середини літа;
  • Будь-які добрива вносяться тільки у вологий грунт;
  • Ранньою весною бажано підживити всі рослини повним мінеральним добривом, або органікою. Найкраще добриво для абсолютно всіх рослин – компост (перечитайте ще раз пункт про рослинні залишки).

12. Неправильно обрізаєте

З одного боку, неправильна обрізка може принести більше шкоди, ніж користі. З другого – поки ви не почнете обрізати, ви не навчитеся обрізати правильно. Але пам’ятайте, в деяких випадках краще взагалі не обрізати, ніж обрізати не в ту пору і не так, як треба.

Вивчайте свої рослини. Якщо якась рослина пару сезонів не цвіте, а вже пора, можливо, ви її неправильно обрізаєте, зрізаючи квіткові бруньки. А, може, навпаки – її необхідно обрізати, щоб стимулювати ріст нових пагонів, бо вона цвіте саме на них.

Читайте також наші статті:

13. Не встановлюєте крапельний полив

Частиною планування саду також є планування часу на його догляд. Складіть графік «технічного обслуговування» і дотримуйтеся його. Це, як мінімум:

  • прополювання бур’янів;
  • поливання.

З першим пунктом дуже допоможе мульчування, яке, власне, значно зменшить фізичні витрати і на другий пункт. Але якщо маєте «в анамнезі» піщаний легкий грунт, то поливання рослин в літню спеку може забирати у вас по кілька годин в день! Особливо, якщо маєте грядки з городиною, а рано чи пізно ви їх матимете, навіть якщо спочатку планували сад «тільки з квіточками». Без поливу на такій землі нчого не буде рости, як би ви не підживлювали (поживні речовини рослина засвоює тільки при достатній кількості вологи в грунті). І тут навіть мульча не дуже допоможе. Тільки – крапельний полив!

Це зовсім не так страшно, як звучить. Вимагатиме, порівняно, невеликих фінансових і фізичних витрат. В основному доведеться добре попрацювати головою, продумавши оптимальну схему розкладання крапельного поливу по ділянці. Це зекономить вам купу часу і сил!

Порахуйте, за 90 днів літа – 90 годин, майже 4 доби (!!!), це якщо, в середньому, ви витрачаєте всього одну годину на полив в день. Плюс – економія води і здоровіші рослини.

Крапельний полив

Крапельний полив економить гроші і час садівника

14. Залишаєте інструменти будь-де

Давайте будемо чесними: якісні інструменти коштують чималі гроші, тому залишити їх руйнуватися під дощем – це все одно, що викинути гроші на вітер. Крім того, іржаві ножиці роблять нерівні, тупі зрізи, що можуть завдати шкоди навіть здоровим рослинам.

Незалежно від того, чи це організований куточок у вашому гаражі чи окремий садовий сарай, зберігання дорогих садових інструментів в приміщенні продовжить їх експлуатацію на багато років, а значить – збереже ваші гроші.

15. Зловживаєте садовими фігурами

Садові фігури можуть стати родзинкою саду, а можуть перетворити його на склад під відкритим небом садових гномиків і черепашок, що мають сумнівну естетичну цінність. Але тут, як кажуть, кожному — своє. Ваш сад — це зона вашої творчості і відповідальності, тут саме ви художник і можете малювати все, як бачите.

Але прийміть щиру пораду з власного досвіду: з садовими фігурами треба бути, як і з екзотами, в перші два-три роки сказати собі категоричне «ні». І лише створивши сад, а не колекцію рослин, прикрашайте його садовими фігурами. І нехай вони будуть не такими, як у всіх)))

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.