Останнім часом виготовлення мила своїми руками стало дуже популярним заняттям. І це не дивно, адже хто хоч раз спробував варити мило, швидше за все, закохається у це цікаве та творче заняття. Насправді, миловаріння – справа доволі проста, головне дотримуватися основних правил і включити фантазію. І найкращий час, щоб почати робити мило своїми руками – звичайно, літо. Бо тут вам і м’ята, і лаванда, і троянди… Такий ароматний матеріал не може не надихнути на творчість. Сьогодні ми розкажемо про основні правила варіння мила та поділимося деякими тонкощами цієї справи, щоб у вас все вдалося з першого разу.
Переваги мила, яке ми робимо самі, значні і переконливі. Таке мило натуральне, корисне і задовольняє потреби та особливості конкретно вашої шкіри. Ви самі можете обрати трави, ефірні масла, мед, каву чи інші додатки для ідеального засобу.
Це ще й мистецький процес, який дозволяє проявити свій творчий потенціал, включити фантазію, політ думки та творити. Також, на відміну від магазинного мила, в якому купа хімії, домашнє мило не сушить шкіру та не викликає подразнення. І воно завжди зроблене з душею, а значить, принесе вам більше користі 🙂
Натуральне мило своїми руками — чудова ідея подарунку на Новий рік чи Різдво. Спробуйте приємно здивувати близьких!
З основних інгредієнтів це:
Усе решта – за вашим бажанням та потребами: молоко, відвар трав, барвники, мед, сухі трави, глина, кава, вівсяні пластівці для скрабуючого ефекту тощо.
Розберемось для початку, яку основу обрати і чи обов’язково її купувати. Можна робити основу для мила самому, але це доволі кропітка та навіть небезпечна справа, яка вимагає ретельної підготовки, надзвичайної уваги та обережності. Потрібно підготувати спеціальний одяг, рукавиці, окуляри для захисту, адже основа для мила виготовляється з лугів, які здатні роз’їдати шкіру і слизові оболонки, викликаючи сильні опіки.
Тому для початківців радимо починати з готової мильної основи або дитячого мила. Якщо ж у вас є сміливість, бажання та завзяття виготовити мило «з нуля», пишіть у коментарях, ми розкриємо цю тему у наступних статтях.
Мильна основа буває прозора та біла. З прозорої виходить красиве мило, яке можна прикрасити навіть якоюсь рослинкою, кавовими зернятками чи ще чимось усередині. Для діток це можуть бути якісь блискітки, сердечка, квіточки та ін.
Біла мильна основа практично нічим не відрізняється від звичайного дитячого мила, хіба що не має ніякого запаху. І ще є невеликий нюанс – дитяче мило може довго плавитися, з чим я зіштовхнулась першого разу і довгий період не хотіла повторювати експеримент. Бо те, скільки часу зайняло перше варіння мила, відбило бажання надовго.
Але тепер додаю до мильної основи цукор або мед, які пришвидшують її плавлення. Також для прискорення процесу можна додати молоко у пропорції 1:1.
Спочатку натираємо мильну основу на тертушку (можна порізати на кубики, але тоді вона довше плавитиметься). Початківцям раджу починати зі звичайного дитячого мила, щоб зрозуміти нюанси та тонкощі миловаріння. Важливо обирати мило без додатків, ароматизаторів, одушок.
Додаємо до мила молоко у пропорцїї 1:1, тобто, 100 мл молока на 100 г мильної основи та лишаємо отриману суміш на ніч. Завдяки молоку, мило стає ніжнішим по текстурі, воно прекрасно живить та насичує чутливу шкіру і, як вже говорила вище, мило з молоком швидше плавиться.
Замість молока, можна використати воду або відвар трав.
Зранку ставимо натерту мильну стружку з молоком на водяну баню і постійно помішуємо. Додаємо цукор чи мед для ще швидшого розтоплення основи у кількості 1 ст. л. на 100 г мила. Мед ідеально підійде для сухої шкіри, пом’якшить та наситить її.
Головне в процесі миловаріння – розтопити основу, але не довести її до кипіння, бо мило ручної роботи набуде некрасивого запаху та кольору.
Крім основи, потрібна базова олія. Можна брати будь-яку (мигдальну, персикову, абрикосову, жожоба тощо), я почала з тієї, яка була вдома – оливкової, вона дуже добре живить шкіру. Як тільки основа розплавилась, знімаємо її з вогню та додаємо базову олію: 1 ч. ложку на 100 г мильної основи, розмішуємо.
Настала черга додавати ефірні олії, вони теж можуть бути будь-які. Тут треба брати до уваги потреби та особливості своєї шкіри. Додавати ефірні олії треба, коли основа повністю розплавилась і трішечки схолола, адже при високій температурі вони швидко випаровуються, і наші зусилля можуть виявитися марними.
Намагаючись зробити супер-ароматне мило багато початківців можуть перестаратися і додати надто багато ефірної олії, але це тільки зіпсує ваш результат. Додавайте 5-7 крапель ефірної олії, не більше.
Далі додаємо все, чого душа забажає: чайну ложку гліцерину, барвники, ароматизатори, глину, сухі трави, каву, вівсянку тощо.
Виливаємо дуже швидко отриману суміш у форми, щоб вона не встигла затвердіти та однорідно лягла. Усі нерівності можна буде пізніше обрізати гострим ножем.
У якості формочок підійдуть будь-які ємності на ваш смак та фантазію. Наприклад, я взяла форми-сердечки для кексів, пластикову ємність з-під печива та пластикові склянки від йогуру.
Форми спочатку треба обприснути спиром, щоб не з’являлися пухирці на милі. Якщо у вас немає спирта у спреї, не засмучуйтеся, можна просто змазати форми невеликою кількістю рослинної олії без запаху.
Коли вже вилили мило у форми, намагайтеся вирівняти низ мила, бо воно не розтічеться рівномірно, а, швидше за все, застигне саме так, як ви його вилили. Але, якщо все ж низ вийде кривим та непривабливим, можете обережно обрізати його гострим ножем. Головне, усе наготувати завчасно, робити швидко і послідовно, бо основа доволі швидко застигає і може некрасиво лягти, утворивши пустоти та горби.
Натуральне мило своїми руками можна подарувати і на День Святого Валентина. А до нього — зробити милу валентинку своїми руками. Переходьте за посиланням і дивіться — як.
Сьогодні поділюся двома рецептами мила ручної роботи, які раджу спробувати для початку.
Спочатку натираємо мильну основу на терці, додаємо 100 мл молока, змішуємо та лишаємо на ніч (якщо немає стільки часу, дайте суміші постояти хоча б кілька годин). Потім додаємо 1 ст. ложку меду або цукру і розтоплюємо основу на водяній бані. Коли основа повністю розплавилась, вимикаємо вогонь, додаємо 1 ч. ложку оливкової олії, всипаємо каву, перемішуємо. Даємо кілька хвилин основі схолонути, вливаємо вітамін Е, гліцерин та олію чайного дерева. Далі швидко виливаємо мило у готові формочки та лишаємо на день, щоб застигало.
Зайдяки додаванню олії чайного дерева, мило доглядає та очищає проблемну жирну шкіру. Воно має антисептичні властивості, знімає запалення і підсушує ранки та гнійнички. Кава у складі мила добре чистить шкіру. Гліцерин створює на поверхні шкіри захисну плівку, робить шкіру гладкою, еластичною та свіжою. Вітамін Е – хороший антиоксидант та протизапальний засіб, живить клітини та зміцнює судини. Якщо ви користуватиметеся милом для миття рук, вітамін Е допоможе також зміцнити нігті.
Ефірна олія іланг-іланга заспокійливо діє на шкіру, глибоко проникає у неї та оновлює клітини, омолоджує, робить шкіру більш пружною. Кажуть, що ця олія є потужним афродизіаком, можете перевірити та поділитися в коментарях 🙂 . А олія трояндового дерева має антисептичні та заживляючі властивості, підвищує еластичність, пружність шкіри, тонізує та освіжає її, насичує та живить суху шкіру.
Спочатку натираємо мильну основу на терці, додаємо 100 мл молока, змішуємо та лишаємо на ніч чи хоч на кілька годин. Потім додаємо 1 ст. ложку меду або цукру і розтоплюємо основу на водяній бані. Коли основа повністю розплавилась, вимикаємо вогонь, додаємо 1 ч. ложку оливкової олії, перемішуємо, даємо кілька хвилин основі схолонути, вливаємо олію іланг-іланга та трояндового дерева.
Додаємо харчовий барвник кольору, який вам подобається (я беру сухий, гарно дає колір). Оскільки я не змогла визначитися, то розділила розтоплене мило на дві частини, одну зафарбувала у червоний колір, іншу – в оранжевий. Далі швидко виливаємо мило у готові формочки, попередньо змазані спиртом, і сприскуємо саме мило зверху ще спиртом. Лишаємо наше мило на день, щоб застигало.
Ось як виглядає моє мило:
Бажаю приємного процесу та відмінного результату. Любіть себе та балуйте! Ви у себе одна 🙂 !
Галина Константинович,
ЗЕЛЕНА САДИБА.