Цикламен — догляд в домашніх умовах

Кімнатні цикламени сприймаються перш за все як розкішні зимові квіти. Вони зачаровують особливою подушкою мармурового листя та незвичністю форми квіток, схожих на чарівних метеликів. Мініатюрні чи більш пишні, прості чи незвичні, цикламени завжди виглядають чарівно. Не дивно, що їх так люблять дарувати впродовж  новорічних свят замість звичних букетів. Та у неправильних умовах, без прохолоди й м’якого освітлення від краси рослини не залишиться й сліду за лічені тижні.

Цикламен — догляд в домашніх умовах

Цикламен — догляд в домашніх умовах

Цикламен персидський — король прохолоди

Відомі під народними назвами дрякви та свинячого хлібу, представники роду Цикламен (Cyclamen) родини Мирсинові (Myrsinaceae) — одні з найпопулярніших кімнатних рослин. Своє ботанічне ім’я цикламен отримав від грецького «круглий» (kyklas), що вказує на найбільш особливу частину рослини — великі бульби.

Найпоширеніший вид цикламену — цикламен персидський (Cyclamen persicum) — дивує великими, сферично-сплюснутими, діаметром до 15 см бульбами з бугристим верхом, що випускають ламкі корінці виключно знизу. Активна вегетація з ростом листя та цвітінням восени та взимку чергується з тривалим періодом повного спокою навесні і влітку, що може тривати до 9 місяців. Цей вид не утворює дочірніх бульбочок, дуже швидко старіє, зазвичай після одного рясного цвітіння уже наступного року зацвітає значно скромніше. Висота під час цвітіння залежить від сорту — від 15 до 45 см.

Листя формує своєрідну подушку, росте на м’ясистих довгих черешках, на кінчиках закручених вгору. З особливою текстурою та сріблясто-мармуровими візерунками на верхній стороні, листя знизу завжди світліше й однобарвне.

Традиційно цикламен персидський цвіте з середини осені до весни. На тонких квітконосах піднімаються над листям дивовижні одиночні, пониклі, правильні квіти до 5 см довжиною, з вивернутими нагору ніжними п’ятьма пелюстками зі злегка хвилястим краєм та плямкою в основі. Квітки цикламену схожі на зграю метеликів, що присіли відпочити на листя. Біло-пурпурова палітра цикламенів включає різні відтінки від сліпуче сніжно-білих до пудрових, рожевих, бузкових, фіалкових, червоних, пурпурових та фіолетових барв. Багато сортів ще й ароматні.

Обирати сорти та сортосерії варто на свій смак. Срібнолисті суперсерії «Декора» (Decora) та «Да Вінчі» (Da Vinci F1), суперсерія мініатюр «Мікро» (Micro F1), сяюча сліпучим центром квіточок серія «Каорі» (Kaori) чи мармурові яскраві карлики «Рекс» (Rex) — обирати є з чого.

Цикламен персидський (Cyclamen persicum)

Цикламен персидський (Cyclamen persicum)

Як розмножується цикламен?

Цикламен можна виростити з насіння, одразу після збору чи обираючи максимально «свіже», не старше одного року, у надійних виробників. Насіння варто на 30-40 хв замочити в слабкому розчині стимулятору росту. Для вирощування цикламену потрібна стерильна, продезінфікована землесуміш із піска та торфу у рівних частинах. Сіють насіння на глибину близько 1 см, на відстані в 2-3 см, накриваючи ємності чорною плівкою.

Як тільки з’являться сходи, їх переносять у звичні для цикламена помірні температури та на розсіяно-яскраве освітлення. Пікірування можна проводити на стадії третього листка, обережно переносячи мікробульби з запасом землі і повністю присипаючи субстратом (залишати на ⅓ бульби над поверхнею починають не раніше як за 6 місяців, при діаметрі в 2-4 см).

Розділення бульб — складний та ризикований метод, його вдома застосовують рідко, лише на старих бульбах віком від 3 років. Бульби розрізають вертикально на частини з декількома бруньками (листками), ретельно обробляючи зрізи та дорощуючи рослинки в помірних температурах і пониженій вологості до заживлення всіх ран і якісного укорінення.

Пікірують сходи цикламену, переносячи мікробульби в окремий горщик, на стадії появи третього листка

Пікірують сходи цикламену, переносячи мікробульби в окремий горщик, на стадії появи третього листка

Ідеальні умови для цикламену — зовсім не кімнатні

Для цикламену персидського температури у період активної вегетації повинні залишатися нетипово прохолодними. Щоб цикламен не скидав бутони та квітки, а тим більше листя, температура в жодному разі не має підвищуватися навіть до +20°С, інакше у рослини «запускається» літній режим, перехід на період спокою. Оптимальні показники — від +12 до +15°С, вночі — навіть до +10°С.

Ускладнюють ситуацію з підбором місця для цикламенів в приміщенні декілька факторів:

 • цикламени цілковито не терплять протягів, які призводять до порушення розвитку та пожовтіння листя;
 • без достатньої циркуляції свіжого повітря в приміщенні поводять себе так само;
 • рослини надчутливі до забрудненого повітря, зокрема, тютюнового диму.

Для рослин потрібне максимально яскраве, але м’яке світло, захист від прямого сонця в полудень. Оскільки цикламен потребує настільки специфічних прохолодних умов під час цвітіння, варіантів його розміщення насправді не надто багато. Якщо вам пощастило з прохолодним приміщенням, то саме там цій рослинці й місце. Та якщо цикламен мусить рости в звичайній теплій кімнаті, його на підвіконні ставлять між рамами або максимально близько наближають до скла, кутів, стулок вікна — найпрохолодніші місця. Віддаляти від підвіконня цикламен можна лише при орієнтації вікон на південь, та й то не більше ніж на 1 м. Оптимальний режим — аналогічний вікнам зі східною орієнтацію. Про недостатнє освітлення легко здогадатися по пожовтінню листя, про надмірне — по опіках.

Як тільки цикламен скине листя, ємності з бульбами потрібно перемістити в добре вентильоване, темне приміщення (або виносять на балкон, в садок, захищаючи від сонця) і зберігати так до появи ознак відновлення вегетації.

Читайте також нашу статтю 6 кімнатних рослин, які яскраво цвітуть взимку.

Пересадка цикламенів

Оскільки бульби потребують регулярної зміни, зазвичай їх замість пересадки просто замінюють кожні 2-3 роки на нові. При дорощуванні молодих бульб їх пересаджують через рік, під час або наприкінці періоду спокою, коли з’являються перші сигнали відростання.

Для цикламена використовують звичайні горщики невеликого розміру, не надто глибокі, з великими стоковими отворами. Діаметр зручно підбирати по розміру самої бульби, залишаючи до стінок горщику 2-3 см. Стандарт збільшення — на 2 см.

Потрібна легка, не надмірно родюча, повітропроникна землесуміш без ризику ущільнення, наприклад, готовий субстрат для сукулентів, кактусів або цибулинних рослин, суміш листової землі з торфом, перегноєм та піском (3:1:1). У будь-який субстрат бажано додати додатково пісок або перліт. Показники рН допустимі для цикламену — від 5,0 до 6,0.

На дно горщику потрібно закласти якісний дренаж. Бульбу цикламену завжди встановлюють так, щоб верхня частина, приблизно третина, залишалася над субстратом. Після пересаджування полив не проводять і поступово відновлюють, лише коли починає розвиватися молоде листя.

Як доглядати за кімнатним цикламеном?

Щоб підтримувати комфортну для цикламена в період вегетації та цвітіння легку постійну вологість, потрібно давати пересихати між поливами лише верхньому прошарку ґрунту, слідкуючи, щоб листя не почало втрачати тургор і рослина не сприйняла сухість як сигнал до початку періоду спокою і потреби скидання листя. Цикламени категорично не виносять намокання, поливати їх потрібно обережно, не допускаючи попадання води на бульбу, листя, пуп’янки. Воду ллють по самісінькому краю горщика (нижній полив — не краща альтернатива, він пов’язаний з ризиком постійної сирості біля денця). Надлишки води, які виділяються у піддон, краще зливати відразу.

Цикламени поливають м’якою та підкисленою, незвично холодною водою (12-15°С).

Підживлення потрібні лише в період активного росту, не раніше ніж через 4-5 тижнів після пересадки чи покупки. При стандартній частоті підживлень 1 раз в 2 тижні потрібно зменшувати рекомендовану кількість добрива у 2 рази. Для цикламена підходять лише добрива для красивоквітучих або цибулинних рослин.

Як тільки рослина перестає випускати нові пуп’янки та формувати квітконоси, підживлення припиняють, а полив поступово скорочують, після відмирання листя — зупиняють. На періоді спокою цикламен поливають мінімально, щоб лише не дати висихати бульбі. Відновлюють догляд також повільно, поступово.

Цикламени нормально розвиваються при вологості повітря біля 50%. Висока вологість не потрібна, але й екстремальна сухість не на користь. Поки немає пуп’янків, листя можна обережно, з відстані, обприскувати, та надійніше при роботі опалювальних систем просто встановити поруч ємність з водою чи піддон з вологим сфагнумом або камінцями.

Листя цикламену варто тримати в чистоті, знімаючи пил м’яким пензлем.

Прохолода і м'яке освітлення - запорука довгого цвітіння персидських цикламенів

Прохолода і м’яке освітлення – запорука довгого цвітіння персидських цикламенів

Особливості цикламену, про які ніколи не варто забувати

 • Цикламени категорично не люблять обрізки, листя, квітконоси потрібно висмикувати з черешками, провернувши й злегка потягнувши, лише коли вони самі охоче відділяються від бульби. Якщо легко зняти зів’ялу частину не виходить, краще відкласти видалення на день-другий.
 • При покупці рослини важливо ретельно оглядати, особливо на сліди гнилі чи цикламенового кліща. Черешки та квітконоси повинні бути не в’ялими, а міцними та пружними, бульба — не повністю зануреною в субстрат, а сам грунт — злегка вологим.
 • Ретельно захищайте цикламени при транспортуванні, навіть найменше переохолодження може призвести до загибелі через декілька тижнів зовні здорових рослин.
 • На рясне тривале цвітіння можна розраховувати тільки якщо цикламен придбали на самому початку цвітіння, коли у рослини сформовані численні бутони, але розкрилися всього декілька квітів.
 • Цикламени не терплять близькості батарей і кондиціонерів.
 • Утворення плодів та визрівання насіння скорочує загальний термін цвітіння цикламену, бажано зів’яли квітки видаляти відразу, залишаючи кілька плодів лише якщо ви хочете зібрати власне насіння.
 • Для отримання якісного насіння цикламени потрібно запилювати вручну і дочекатися повного визрівання коробочок, спостерігаючи, як квітконіс скручується спіраллю.
 • Найчастіше цикламен втрачають через гнилі, що вражають бульбу при перезволоженні або неправильному поливi. Навіть швидка корекція догляду чи пересаджування з вирізанням пошкоджених частин дуже рідко приносить результати.
 • До шкідників цикламени також нестійкі, особливо до павутинного кліща в теплих сухих приміщеннях та цикламенового кліща при високій, від 80%, вологості повітря. З цими проблемами варто відразу боротися обробкою сильними інсектицидами.
Цикламен європейський, або пурпуровий (Cyclamen europaeum, Cyclamen purpurascens) цвіте, коли у персидського період спокою

Цикламен європейський, або пурпуровий (Cyclamen europaeum, Cyclamen purpurascens) цвіте, коли у персидського період спокою

Зовсім інший — цикламен європейський

У якості садової рослини вирощують чимало цікавих видів, а ось у кімнатах окрім легендарного цикламена персидського зустрічається лише цикламен європейський, або пурпуровий (Cyclamen europaeum, Cyclamen purpurascens). Пласкуваті бульби у цього виду менші, всього до 10 см в діаметрі, часто неправильної форми, з корінням по всій поверхні, а не лише знизу. З верхньої частини бульби ростуть укорочені стебла. Закруглено-серцевидне листя діаметром всього до 4 см формує виражену розетку, частково зберігається на період спокою. Мармурові візерунки поєднуються з темно-червоною зворотною стороною. Та й квіточки більш дрібні, всього до 2 см довжиною, завжди рожеві й ароматні. Європейські цикламени квітнуть у період спокою цикламену персидського, навесні та влітку, і відпочивають взимку.

Агротехніка для цикламена пурпурового дещо відрізняється, хоча вони схожі за вимогами до освітлення. У період вегетації потрібно знайти неспекотне місце з температурою біля +18°С, а на зиму — від +12 до +15°С. Поливають рослинки рясно, та без перезволоження, по краю горщиків, злегка теплою водою. Бульби потрібно висаджувати, повністю присипаючи землею. Пересаджують цикламен пурпуровий кожні 2-4 роки.