8 міфів про «корвуд»-будинки, або Як збудувати дешевий дім з дров і глини

Будинки, зведені за технологією «корвуд» (cordwood), які в народі називають «глиночурка», виділяються особливою естетичністю та оригінальністю. Красиві картинки будинків, зведених із круглих полін, що виступають назовні і створюють відчуття природності та затишку, просто захоплюють! А якщо ще й прочитати, що все це зроблено із майже дармового матеріалу – дров та глини, то можна одразу кинутися будувати. Майже так було і зі мною. Проте спочатку було прочитано гору інформації про цю технологію. А тепер маю ще і власний досвід, яким охоче поділюся з читачами «Зеленої садиби».

8-mifiv-pro-korvud-09-1024x682-8103136

8 міфів про «корвуд»-будинки

Ми вже розповідали раніше про різні варіанти екобудинків. Ось настала черга одного зі способів, який серед вітчизняних будівельників викликає багато суперечок. Чому? Існує цілий ряд міфів довкола цієї технології. Причому дуже часто вони абсолютно протилежні. Одні кажуть, що «корвуд» – це супер-екологічний, дешевий та довговічний варіант будівництва. Інші ж стверджують, що деревина зотрухне, згниє, її з᾽їсть шашіль, миші тощо. Правда ж, як завжди, десь посередині. Але про все – по черзі.

Міф №1. Екологічність будинку

Звісно! Адже що може бути екологічніше, ніж дерево та глина? Але за умови виконання інших умов екологічності житла.

Читайте наш матеріал Як оцінити екологчність будинку?

Чи далеко возити глину та дрова до місця будівництва? Від цього також залежить і вартість будівництва. Адже якщо у вас немає поряд недорогого сухого дерева, зате є можливість купити солому, то варто подумати про хату з саману. Також можна пошукати інші місцеві екоматеріали.

Як збудувати саманний будинок, читайте в статті Будинок із саману – технологія та будівельні секрети.

До речі, копаючи рови для фундаменту, інженерних систем, каналізації, звертайте увагу на склад ґрунту. Адже дуже часто там може бути така потрібна вам при будівництві глина. Або пісок, або їх суміш. Тож краще все скласти на купи, бажано за їх структурою. Верхній родючий шар ґрунту – окремо, супіщаний ґрунт – окремо, а суглинок – ще на іншу купу. Все це вам потім може знадобитися і не треба буде платити за їх вивезення.

Проте, є ще цілий ряд нюансів, які потрібно врахувати на етапі проектування, щоб будинок був справді екологічним, а також енергоефективним.

Міф №2. Дрова – дешевий будматеріал

Звісно, що дрова купити дешевше, ніж цеглу, але слід врахувати, що цього замало. По-перше, вони повинні бути необхідної вам довжини, тому варто спробувати замовити одразу дрова, щоб усі поліна були приблизно 30 см. Або замовляти машину кругляка і вже самому розпилювати на потрібні вам шматки. Тобто додайте ваш час та бензин для бензопилки і кілька змінних ланцюгів. А ще ж один із важливих моментів: потрібно обов’язково зняти кору! Це також легше робити із кругляка, ніж із порубаних полін.

Якщо у вас велика сім’я і багато вільного часу, то сміливо можна братися за таку роботу 🙂

Також важливо, з якого саме дерева ви будуєте. Якщо ви хочете «вічну» хату із дуба – тоді дрова обійдуться не так вже і дешево. Часом продають ще дрова акації, але будьте обережні – акація дуже міцна і довговічна деревина, а коли висихає – стає, мов метал – цвяха буде забити важко. Тож залишається найоптимальніший і найпоширеніший вид деревини в наших краях – це сосна. До речі, можна сміливо брати сухостій – це навіть краще, адже не потрібно буде ще рік його сушити. І корується значно легше. Проте пильнуйте, щоб не було шашелі та трухлявин.

Наша сім'я - велика. Діти з задоволенням приймали участь в будівництві - місилу глину

Наша сім’я – велика. Діти з задоволенням приймали участь в будівництві – місилу глину. Фото Людмили Юрченко

Міф №3. Гарний декоративний фасад

Так! Все дуже красиво виглядає на картинках! Але…

Якщо ви хочете лишити відкрите дерево назовні, то його необхідно обробляти різними антисептичними та антипіреновими препаратами. Адже косий дощ навіть з великим напуском даху все одно забиватиме на стіни. Волога легко буде затримуватися на ваших полінах. А дерево, як відомо, від вологи набрякає, розширюється, потім висихає, і утворюються щілини – місточки холоду. А також вологість – це чудове середовище для мікроорганізмів, які прискорять гниття деревини.

Дехто задля цього радить штукатурити фасад хати цементним розчином, але це теж дурниця. Адже дерево та цемент погано «вживаються» одне з другим, тож ваша штукатурка може просто повідпадати. Якщо ж ви наб᾽єте сітку і все ж накидаєте товстенький шар цементної «шуби», тоді ваш будинок матиме дуже сумнівну екологічніть.

Що ж робити? На мою думку, найкращий варіант – це глиняна штукатурка із вапном. Або ж поверху глиняної стяжки побілити вапном, яке відштовхує вологу, але при цьому пропускає повітря. Це «законсервує» ваше дерево, захистить його від швидкого псування, а також додасть будівлі антипожежних показників.

Міф №4. Будинок «корвуд» з᾽їдять миші

Звісно, миші легко заводяться в дерев᾽яно-глиняних стінах. Щоб цього запобігти, дехто радить під глиняну штукатурку набивати металеву оцинковану сітку з дрібним вічком. Це може бути корисним і для міцності штукатурки, проте, здорожчує ваше будівництво. Але вбереже від непроханих гостей. Тож варто все ж хоч на метр від фундаменту поставити сітку.

Також слід звернути увагу на фундамент. Оскільки вся конструкція стін буде не важкою, тож фундамент можна робити теж не глибокий. Але варто все ж його зробити дещо вищим, хоча б 40 см над землею, щоб під час дощу не замокало від низу. Це ж може бути додатковим порятунком від проникнення мишей.

Фундамент корвуд-будинку має бути хоч і не глибоким, але не менше 40 см висотою

Фундамент корвуд-будинку має бути хоч і не глибоким, але не менше 40 см над землею

Міф №5. Хати із дерева та глини дуже теплі

Потрібно взяти до уваги той факт, що теплопровідність дерева, укладеного вздовж або впоперек волокна – дуже різна. Дерево краще пропускає холод вздовж волокна, ніж впоперек, тож стіна, викладена спилами назовні, має бути товща, ніж, скажімо, дім із бруса. Також вже згадували вище про можливе утворення щілин внаслідок перепадів вологи та зсихання деревини.

Товщина стіни в нашому регіоні має бути близько 60-70 см. Причому фахівці все ж радять робити подвійну стіну із повітряною подушкою всередині – так буде значно тепліше.

Також колоду краще розрубувати на 2-4 частини, а не класти великі кругляхи. Інакше, коли воно трісне (а це в більшості випадків станеться), буде великий місток холоду, навіть якщо ви потім замажете його з обох боків. Адже всередину глину буде важко протиснути. Тож цілі великі кругляхи – тільки для господарських будівель, де тепло не важливе.

Міф №6. Із глиночурки можна будувати лише господарські приміщення

Насправді можна збудувати таким способом і хату. Навіть двоповерховий будинок. Головне вміти розрахувати свої сили. Якщо ви хочете робити це самі, або лише силами сім᾽ї, то за рік ви точно не встигнете велику будівлю. Але якщо наймете робітників – то все одно робота йтиме повільно, адже щоразу потрібно давати стіні «схопитися», щоб вона не «пливла», а підсихала і стояла рівно.

Задля того, аби зрозуміти, чи під силу це вам взагалі, можна почати із чогось незначного. Наприклад, звести стіни для дровітні. Буде подвійна користь: потренуєтеся, а також спорудите місце, куди складати заготовлені дрова для майбутнього будівництва. Дрова мають бути сухі, інакше потім будуть давати усадку, розтріскуватися і утворювати щілини.

Дивіться також наш матеріал Ландшафтний дизайн подвір’я – дрова, як декор (40 фото).

Також господарські приміщення можуть бути з тоншими стінами, з неідеальними виступами і т.п. Тож новачку буде саме те.

З дров і глини сміливо можна будувати навіть двоповерховий будинок

З дров і глини сміливо можна будувати навіть двоповерховий будинок

Міф №7. Замокають стіни, розвивається грибок

Звісно, стіни зовні піддаються атмосферним впливам, як не крути. Навскісний дощ та ще й із вітром «битиме» по стінах при будь-якому напуску стріхи. Хоча все одно для будинків з екоматеріалів існує загальне правило: великий напуск даху. Радять робити не менше 50 см. Адже в іншому випадку глиняний розчин просто буде вимиватися зі стіни. Також вже згадували про високий фундамент. Не забуваємо про гідробар᾽єр між фундаментом і стіною.

Також майстри радять поліна укладати вгору округлою частиною, щоб волога не так легко потрапляла в поліно. Тобто зрубом – донизу.

Проте для вашого заспокоєння скажу, що дерево і глина швидко вбирають вологу, але так само швидко її і віддають. Також глина має чудові антисептичні властивості, тож перешкоджає розвитку грибків, навіть якщо стіна інколи замокає. Само собою зрозуміло, що постійний контакт із вологою шкідливий для деревини. Якщо це не акація, наприклад.

Майстри радять поліна укладати вгору округлою частиною, щоб волога не так легко потрапляла в поліно, тобто зрубом – донизу

Майстри радять поліна укладати вгору округлою частиною, щоб волога не так легко потрапляла в поліно, тобто зрубом – донизу. Фото Людмили Юрченко

Міф 8. Дерево все одно всихає і будинок буде просідати

Це так. Саме тому є проста рекомендація: ставити спочатку каркас. Міцний каркас по кутах, підпірки під вікнами, а також у дверній проймі, скріплене все зверху міцним брусом убезпечить вашу конструкцію від просідання. А «глиночурку» можна використовувати лише як наповнювач стін. Тоді легко буде подолати наслідки всихання та розтріскування, просто замазавши глиняним розчином.

P.S. Підсумовуючи, можу сказати свою думку: якщо у вас немає де жити, але є земля, доступна деревина, глина неподалік, солома (її треба не так і багато), робочі руки та нестримне бажання – то сміливо можна братися за такий проект. Але не забудьте врахувати перелічені моменти.

Людмила Юрченко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.