Ми любимо посміятися на тему величезного врожаю кабачків, який вже ні з’їсти, ні переробити нереально. Кабачки — дійсно проста в догляді й дуже врожайна культура. 3-4 кущі можуть «з головою» забезпечити середньостатистичну родину продуктом. Але останнім часом багато городників бідкаються, що кабачки цвітуть, але не зав’язують плоди. Чому кабачки не родять, поговоримо в статті.
Головне, що треба знати про кабачок – це однодомна перехреснозапильна рослина з різностатевими квітками. На одному кущі цвітуть як чоловічі, так і жіночі квіти. Без втручання бджіл або інших комах-запилювачів, що переносять пилок з чоловічих квіток на рильце жіночих, останні не можуть утворити зав’язь, відповідно – вродити кабачок.
Зміни клімату і надмірне захоплення агропромислового комплексу і приватних садівників пестицидами вже привело до відчутного зменшення комах-запилювачів. У випадку з кабачками садівник легко може сам «попрацювати бджолою» і запилити жіночі квіти пилком з чоловічих.
Для цього підійдіть до куща і роздивіться його квіти, побачте різницю. У жіночих квітів є своєрідне утворення — зародок майбутнього плода, а у чоловічих воно відсутнє.
На початку цвітіння кабачок утворює тільки чоловічі квіти, жіночі починають з’являтися приблизно за тиждень-два, і саме тоді кабачок починає зав’язувати плоди. Жіночих квітів на рослині завжди менше, ніж чоловічих, тому і плодів ми отримуємо з одного куща значно менше, ніж бачимо квітів.
Щоб запилити кабачки вручну, відірвіть чоловічу квітку від стебла, обірвіть на ній всі пелюстки, щоб оголити тичинку в центрі. Потім пензликом, ватною паличкою чи іншим засобом перенесіть пилок з тичинки на рильце жіночої квітки. Можна просто зірвати чоловічу квітку, обірвати на ній пелюстки і провести кілька разів тичинкою по центру жіночої квітки. Готово!
До речі, таким само чином можна запилювати й інші гарбузові – огірки та гарбузи.
Але при цьому запліднення може і не відбутися. Бо є деякі несприятливі йому фактори навіть при наявності запилення.
Хоч кабачок і теплолюбна рослина, як і інші гарбузові, за спостереженнями багатьох садівників, вони не зав’язують плоди в умовах занадто високих нічних температур. А цього сезону в липні у більшості регіонів України були по-справжньому тропічні ночі.
Дефіцит вологи також впливає на утворення і розвиток зав’язі у кабачків. Хоч цю рослину і можна вважати відносно посухостійкою, у порівнянні з огірками, наприклад, але тривала спекотна і посушлива погода при відсутності поливу приводить до того, що кабачок скидає зав’язь, намагаючись вижити.
Кабачки – сонцелюбні рослини, нормально родять тільки на повному сонці. В напівтіні вони будуть рости та навіть зможуть вирости гігантськими, але при цьому великим врожаєм не порадують.
Дефіцит поживних речовин також негативно впливає не врожай кабачків. Якщо у вас бідний ґрунт і ви «покращуєте» його тільки мінеральними добривами, кабачкам це може не дуже подобатися, бо вони люблять органіку. Полийте свої кабачки кілька разів за сезон зеленим добривом, настоєм курячого посліду тощо і ви зможете значно покращити їх врожайність.
Детально про вирощування кабачків читайте в нашій статті за посиланням.
Натхнення!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.