Тема перезапилення рослин дуже актуальна для всіх садівників, а особливо весною, коли ми вирішуємо куди саме садити, наприклад, гарбузи, кабачки й інші «родичі гарбузові». «Не садіть поряд кабачки і гарбузи! Вони перезапиляться і вродять кабако-гарбузи – тобто ні те ні се» — чули таке не раз? Садіть! Кабачки й гарбузи, насіння яких ви купили в магазині, абсолютно всіх видів і сортів можна вирощувати поряд і вродять вони в цьому сезоні по сорту, можете не сумніватися. А от в наступному поколінні… Це вже питання. Якщо ви збираєте насіння зі своїх кабачків чи гарбузів, то вам краще прочитати цю статтю, щоб запобігти неприємним несподіванкам, коли з зібраного насіння вродив зовсім не такий гарбуз чи кабачок, який ви чекали.
Зміст:
Перезапилення — це коли квітка одного сорту або виду отримує пилок з квітки іншого сорту чи виду. У випадку з гарбузовими це відбувається природно: пилок переносять бджоли, джмелі та інші комахи.
Ще раз повторю, перезапилення не змінює зовнішній вигляд плодів поточного сезону, якщо вони вирощені з купленого в пакуванні виробника насіння. Тобто кабачок залишиться кабачком, гарбуз — гарбузом, і вони будуть повністю відповідати своїм сортовим характеристикам. Зміни відбуваються у наступному поколінні, якщо зберегти насіння з такого перезапиленого плоду.
Є таке поняття в ботаніці, як ксенія — вплив пилку батьківської рослини на ознаки насіння або плоду, яке утворюється після запилення. Але воно досить рідкісне, властиве злаковим, і в приватних господарствах його можна спостерігати часто тільки на кукурудзі. Після перезапилення іншим сортом може змінитися колір зерна кукурудзи вже в першому поколінні.
Перезапилення можливе тільки в межах одного ботанічного виду. У сімействі гарбузових є три основні види, які ми вирощуємо в Україні:
Тобто для того, щоб зрозуміти, чи можливе перезапилення між сортами гарбузів і кабачків, які ви вирощуєте, вам треба знати, до якого виду належать ваші гарбузи. Якщо це гарбуз звичайний, то він буде перезапилюватися з кабачками й іншими сортами свого виду.
Якщо це гарбуз великоплідний, то він може перезапилитися тільки з гарбузами свого виду, тобто з іншими сортами великоплідного гарбуза. І може з кабачками і гарбузами інших видів рости поряд і давати якісне сортове насіння.
Так само і мускатний гарбуз перезапилюється тільки з іншими сортами мускатного гарбуза. Інші види гарбуза і кабачки (а це, як ми пам’ятаємо, гарбуз звичайний) йому «не страшні».
А ось кабачок і патисон можуть перезапилитися, бо це один вид.
Наступного сезону ви можете отримати рослини з непередбачуваними ознаками:
Це не обов’язково погано — іноді виходять цікаві гібриди. Але якщо ви хочете зберегти чистий сорт — краще уникати перезапилення.
Декоративні гарбузи Baby Boo, що виросли з насіння, зібраного мною на городі, в попередній рік. Придивіться до них – вони схожі, але різні
На моєму городі минулого року росли декоративні гарбузики «Heart of Gold» і «Baby Boo». Вони належать до одного виду – гарбуз звичайний. Були посіяні насінням, яке я зібрала зі своїх гарбузиків в попередньому сезоні. І я отримала врожай дуже цікавих гарбузів – майже всі вони були не такими, як материнські рослини.
Якщо відповідали сорту по кольору, то форма була трохи інша. Але все одно вони дуже красиві і кумедні – ми їх їли фаршированими, а деякі самі красиві екземпляри досі прикрашають нашу оселю.
Але були серед них і такі, в зовнішності яких чітко проглядалися риси «тата» – кабачка! Бо кабачок належить до того ж виду! Ці мало декоративні гарбузи-кабачки пішли на кашу нашому собаці. А я цього сезону двічі подумаю, чи сіяти мені декоративні гарбузи зі свого насіння. З одного боку, сюрприз може бути приємним, з іншого… Шкода, наш пес не може розповісти, який той кабако-гарбуз на смак 😊
А як щодо активності сходів? Чи можна використовувати для посіву гарбузів насіння з гарбуза врожаю минулого року? Можна. Його схожість буде високою і зберігатиметься такою ще, як мінімум, два-три роки.
Перезапилення серед гарбузів і кабачків уникнути досить просто. Для цього не вирощуйте гарбузи одного виду, або садіть їх окремо (20-30 м дистанція). Не вирощуйте поруч кілька сортів одного виду, якщо хочете зібрати чисте насіння, тобто кабачки мають у вас рости одного сорту в одному місці, іншого – в другому.
Але для гарантії сортності насіння варто застосувати просту ізоляцію квіток і штучне запилення конкретних сортів (для отримання насіння достатньо «правильно» запилити одну-дві квітки):
Як запилювати гарбузи і кабачки вручну, читайте в статті за посиланням.
Не збирайте насіння з плодів, які росли серед кількох сортів — воно не буде сортовим!
Але можна не заморочуватися і кожного року купувати нове насіння.
Гарних вам врожаїв!
Оксана Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.