Смажені лисички в сметані з цибулею — це смак літа мого дитинства. Саме так, не малина, не вишня, не полуниця, не яблука (не дуже малою їла ягоди й фрукти), а от смажені лисички… Не буду сперечатися з дієтологами, які стверджують, що лісові гриби не можна їсти дітям до десяти років. Кажуть, вони занадто важкі для травлення дитячого організму. Не знаю, як воно там насправді, але я їла лісові гриби, скільки себе пам’ятаю, ще в дошкільному віці точно, і травленню моєму гриби не заважали. І не тільки смажені, а й мариновані! О, мариновані чорні грузді — це ще одна моя любов 🙂 Але сьогодні про лисички. В цій статті поділюся своїм рецептом смажених з цибулею лисичок, який від вашого, може й не дуже відрізняється, але все-таки є в ньому одна родзинка, яка робить його особливим. Це солодка паприка! Повірте, смажені лисички з паприкою — це ще смачніше, ніж просто смажені лисички в сметані. Якщо може щось бути смачнішим за них 🙂
Єдиний мінус споживання лісових грибів в сучасному світі, як на мене, це той факт, що гриби, наче губка, всмоктують з ґрунту весь «екологічний непотріб», яким ми, люди, постаралися «заправити» землю в останні десятиліття. Але тут є два нюанси.
По-перше, тривала термічна обробка лісових грибів дуже гарно їх очищає від всієї зарази, яку вони накопичили, тому лисички перед смаженням я завжди відварюю, як мінімум, двічі, міняючи воду. Ви скажете, що після такого приготування в них нічого корисного не залишається. Можливо. Тоді скажіть, яка користь від всієї тієї консервації, яку ви любовно закручуєте все літо?
По-друге, гриби, як і будь-яку іншу їжу, треба їсти в міру — це стосується і порцій, і частоти їх вживання. Пам’ятаєте, що навіть ліки при передозуванні стають отрутою? Але я відійшла від теми…
Перед тим, як смажити лисички в сметані, ми їх миємо і відварюємо. Щоб з найменшими зусиллями почистити лисички, треба залити їх холодною водою в великій посудині і зачекати, поки дрібні гілочки, листя і земля самі відлипнуть від грибів і спливуть на поверхню. Зливаємо воду і обережно промиваємо лисички під проточною водою.
У велику каструлю (на цю кількість лисичок, як мінімум, знадобиться для відварювання 3 літри води) кладемо лисички і заливаємо холодною водою. Ставимо на плиту і доводимо до кипіння. Першу воду зливаємо. Знову кладемо лисички в чисту воду, доводимо до кипіння і проварюємо на малому вогні хвилин 15. Залишаємо на кілька хвилин їх в друшляку, щоб збігла зайва рідина.
Іноді цю процедуру я роблю з вечора і відварені лисички ставлю в холодильник, щоб на наступний день мати готову заготовку для смаження лисичок в сметані.
В сковорідку виливаємо ложку олії і додаємо вершкове масло, чекаємо, поки воно розтопиться і кладемо гриби. Попередньо лисички треба «підігнати» під один розмір, тобто занадто великі розрізати на пару частин, щоб вони зрівнялися в розмірах з дрібними.
Обсмажуємо кілька хвилин лисички на великому вогні і додаємо на сковорідку дрібно нарізану цибулю. Смажимо лисички з цибулею на середньому вогні, поки цибуля не стане золотистою.
Кладемо до грибів подрібнений часник і смажимо ще хвилин п’ять. А тим часом готуємо сметанний соус для лисичок. Для цього в сметану кладемо паприку, борошно, сіль, чорний перець і добре все розмішуємо, щоб не було грудочок.
Додаємо до грибів і цибулі наш сметанний соус, дрібно порізаний кріп, соєвий соус, все добре розмішуємо, доводимо до кипіння і ще пару хвилин тушкуємо на малому вогні під кришкою.
Наші смажені лисички готові. Прошу до столу!
Вам також сподобаються ці рецепти:
Наталка Гурман,
ЗЕЛЕНА САДИБА.