Про те, що можна вирощувати гриби печериці вдома, я неодноразово чула, але якось все не доходили руки до цієї справи. По-перше, не знала, з чого почати, по-друге, вирощування грибів шампіньйонів здавалося дуже складною справою. “Навіщо морочити собі голову, якщо можна купити їх в магазині?” – думала я. Але одного разу чоловік сказав, що його співробітники замовляли гуртом міцелій печериць для вирощування грибів, то і він склав їм компанію. Так в нашій комірчині у під’їзді багатоквартирного будинку почали рости гриби. Я ж переконалася, що це дуже просто, і нашим позитивним досвідом вирішила поділитися з читачами ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.
Одразу скажу, що ми обрали найпростіший метод вирощування шампіньйонів – з комплектів, до яких входить компост і міцелій печериць, у нього висіяний. Вартість такого одного комплекту становила на кінець серпня 2017 року – 100 грн (роздрібна ціна, мабуть, відсотків на 20 дорожча).
Такий комплект на сайті продавця називався «Стандарт». Був ще комплект «Стандарт+», крім компосту і міцелію, в нього входив ще й покривний грунт (потім розкажу для чого він потрібен).
Але вирощувати гриби печериці в приміщенні можна не купуючи такі комплекти, а придбавши просто сухий міцелій грибів. Є в мене і такий досвід. Процес вирощування шампіньйонів з сухого міцелію не відрізняється від описаного в статті. І це дешевший варіант, якщо у вас є свій компост. Якщо компосту нема, то доведеться купити поживний ґрунт в садовому магазині.
До речі, шампіньйони з сухого міцелію можна вирощувати і в саду. Але тільки в період з весни до перших заморозків. Залишилася задоволеною. Хочу спробувати ще й інші гриби.
Перед тим, як вирощувати шампіньйони вдома, зважте, чи є у вас підходяще для цього приміщення. Найбільш привабливими для них є наступні умови:
Влітку вирощувати гриби печериці можна в сараях, землянках, погребах, гаражах… Наша знайома успішно вирощувала шампіньйони на балконі влітку в міській квартирі. Ну, а ми, як я вже казала, в комірчині в під’їзді. Це був початок осені, опалювальний сезон ще не почався і температура була дуже підходяща.
Для зручності подам інформацію у вигляді списку з датами. Отже:
Продавець заявляє, що з одного комплекту можна зібрати приблизно 8 кг шампіньйонів. У нас вийшло дещо менше – по 6,5 кг, але ми не зовсім точно дотримувалися технології, та й намагалися зібрати гриби молоденькими. Такі найкраще підходять для маринування. До речі, рецепт маринованих грибів шампіньйонів я вже викладала.
Загалом, скажу, що за цей місяць, що у нас росли вдома гриби, я їх так наїлася (і сирих, і смажених, і парених, і варених), що, думала, до весни більше не захочу морочитися з їхнім вирощуванням вдома. Але вчора вирішили з чоловіком замовити просто міцелій і висіяти його на старі комплекти. Побачимо, що з того вийде. Якщо порахувати наші витрати, то 1 кг шампіньйонів з наших грядок обійшовся нам приблизно в 16 грн. Магазинна ціна на сьогоднішній день (2017 рік) – 44 грн. Вигідний експеримент, чи не так?
До речі, як показав наш досвід в порівнянні з досвідом співробітників чоловіка, які переважно вирощували свої шампіньйони по гаражам (де температура нижча, як в нашій комірчині), температурний режим в цій справі надважливий. Перші гриби у них почали тільки прокльовуватися, коли ми вже з’їли другий врожай. А ще хлопці не дуже серйозно підійшли до питання поливу (був в гаражі – полив, не був – не полив 🙂 ), то ж і грибів було значно менше.
Наталка Гурман,
ЗЕЛЕНА САДИБА.