Тунбергія — квітуча ліана для вертикального озеленення

Дивним чином тунбергія, з якою я познайомилася наприкінці 90-х, досі не стала улюбленицею більшості садівників. Можливо, було замало реклами, або світлини на пакетиках з насінням якось не привабливо виглядають? Не знаю. Та вважаю за потрібне познайомити з нею загал, бо, на мою думку, це одна з найяскравіших рослин для вертикального озеленення. Як вирощувати тунбергію в саду і в приміщенні, розкажу у своїй статті.

Тунбергія крилата (Thunbergia alata), фото

Тунбергія — квітуча ліана для вертикального озеленення. © Listowel Garden Centre and Cafe

Опис рослини

Тунбергія здатна прикрасити огорожу, стіну, шпалеру — будь-що, що служитиме опорою для цієї швидкорослої ліани з безліччю яскравих, п’ятипелюсткових, жовтогарячих та помаранчевих квіточок з темними, майже чорними серединками.

В цій статті піде мова конкретно про вид тунбергія крилата (Thunbergia alata), яка ще має відому іноземну назву, що у перекладі звучить як «чорноока Сьюзан».

Примітка. Назва «тунбергія» ніякого відношення до Грети, про яку ви згадали, не має 😊 Бо названа ця квітка на честь учня шведського ботаніка Карла Ліннея — Карла Петера Тунберга.

Походить ця витка квітуча ліана зі Східної Африки. До Європи вона потрапила у 19-му столітті, де швидко стала популярною кімнатною рослиною.

На своїй батьківщині тунбергія — багаторічна рослина, але у нашій кліматичній зоні це однорічник, який можна також вирощувати як кімнатну рослину або заносити взимку у приміщення.

Вона любить сонце та добре дренований, поживний ґрунт, який слід тримати зволоженим, але не мокрим. Щоб оселити її у своєму саду чи на підвіконні, тунбергію можна розмножити кількома методами.

Читайте також про лимонник китайський у матеріалі за посиланням.

Вирощування тунбергії крилатої з насіння

Перший спосіб — з насіння. Посів на розсаду проводять у березні-квітні, щоб пересадити сіянці у ґрунт, коли нічна температура сягатиме не менше +16.

Для посіву на розсаду підійде легкий та пухкий поживний ґрунт, краще суглинок, до якого можна додати кокосового волокна (я зазвичай використовую чистий «кокогрунт» без додавання землі).

Висівають насіння цих квітів на глибину від 0,5 до 1 см. Зволожують та нещільно вкривають плівкою.

За температури +21…+24 °C сходи з’являються через 10-14 днів, при більш прохолодній (не менше +16 °C !) — на 21-й день. У цей час плівку краще прибрати та забезпечити добре освітлення (щонайменше 8 годин на добу).

Тунбергія крилата (Thunbergia alata), фото

Тунбергія крилата (Thunbergia alata). © Jardineries Botanix

Розмноження тунбергії живцями

Другий метод розмноження тунбергії — з живця. Так, якщо у вас вдома або у знайомих тунбергія росте як кімнатна рослина, зважаючи на її довжину (а це 2+ метри), часто її доводиться обрізати.

Обрізані частини можна легко укорінювати. Для цього зрізане здорове стебло розділяють на частки від 10 до 20 см (як мінімум, дві розетки листків мають бути), видаляють нижні листки та ставлять у воду.

Воду замінюють кожні два дні, та якщо ви схильні забувати, додайте у воду таблетку активованого вугілля або краплину розчиненого марганцю — так, щоб вода стала ледь рожевою. Це дасть можливість поновлювати воду значно рідше.

Як тільки з’явиться справжній товстий корінчик, сміливо пересаджуйте у ґрунт (такий само, як і для посіву на розсаду). Поставте горщик на яскраве, але непряме сонячне світло.

Початок впевненого росту буде сигналом того, що тунбергія прийнялася та вже очікує теплої погоди, щоб перетворити ваш паркан або шпалеру на справжній витвір мистецтва.

Висаджувати на постійне місце тунбергію краще з грудкою землі, зберігаючи відстань між рослинами мінімум 30 см.

Ще раз нагадаю, що тунбергія віддає перевагу добре дренованим, суглинним ґрунтам, збагачених органічними речовинами, та прямим сонячним променям не менше 6-8 годин на добу. За несприятливих умов вона починає вередувати та хворіти.

Догляд за рослиною

Саме час поговорити про проблеми, з якими ви можете зіткнутися, вирощуючи цю яскраву ліану. Перша з них — шкідники, які вражають ослаблені рослини.

Тунбергію полюбляє як попелиця, так і павутинний кліщ, вам їх наявність буде сигналом до того, що рослині чогось не вистачає. Боротися з ними — так само як і при ураженні інших рослин.

У занадто вологому ґрунті або за сирої погоди її може вражати борошниста роса. Фунгіциди вам в поміч!

Добрива для тунбергії обирають калійно-фосфорні, як і для інших квітучих рослин (для стимуляції цвітіння) та вносять раз на два тижні протягом всього вегетаційного періоду.

Як стане прохолодніше, ви можете взяти цілу рослину або живці з неї на зимівлю у приміщення, але тут вона буде потребувати обрізки та трохи більше догляду, ніж у відкритому ґрунті.

І першою вимогою стане освітлення, якого взимку рослинам на наших підвіконнях завжди не вистачає.

Тож будьте готові «досвічувати» улюбленицю, вона ж на знак подяки буде радувати вас влітку яскравими квітами.

Читайте також про 5 однорічних декоративних ліан у матеріалі за посиланням

Теплого літа та яскравих квітників!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.