Розмноження декоративних та плодових культур відводками

Досить часто садівникам хочеться отримати рослини, які сподобалися, без особливих витрат. Перше, що спадає на думку в таких випадках — живцювання. Метод розмноження, який дозволяє у досить короткий термін отримати велику кількість молодих рослин, ідентичних (генетично) материнській рослині. А якщо ви початківець або «лінивий» садівник? Або приїжджаєте на дачну ділянку тільки у вихідні, та й то через раз, і ще хочете там відпочивати? Тоді витівка з живцями може і не вдатися. А часто, якщо вам потрібно зовсім небагато матеріалу, шкурка вичинки просто не варта. Чому б не надати природі можливість зробити майже всю роботу за нас і не розмножити наші улюблені рослини відводками?

rozmnozhennya-vidvodkami-06-1024x682-7737814

Розмноження декоративних та плодових культур відводками

Зміст:

Переваги розмноження рослин відводками перед живцюванням

Причини, по яким садівникові потрібно розмножити якусь рослину, можуть бути самими різними:

  • хочеться посадити ще кілька таких самих рослин або навіть створити живопліт або живу стіну (у випадку з ліанами);
  • страх втратити єдину рослину у разі несприятливих умов;
  • бажання пересадити великий кущ на інше місце, але через великі розміри цей захід виглядає сумнівним;
  • необхідність замінити постарілу рослину та ін.

Проте живцювання, хоча і не дуже складна наука, але в деяких випадках вимагає спеціальної підготовки: субстрату (наприклад, чистого піску), зволоження, теплички з провітрюванням і можливістю затінення, ємностей, застосування фітогормонів, ну і звичайно, деякого досвіду для нарізки та підготовки живців. І найголовніше — нагляду: зволоження, провітрювання, притінення… Щоб живці не висохли, щоб не зіпріли, щоб не підхопили якусь грибну хворобу…

Люди, які мають великий досвід живцювання або займаються цим професійно, можливо, скажуть: «Теж мені, проблеми!»

Детально про живцювання читайте у статті «Розмноження рослин живцюванням влітку».

Звичайно, є рослини, які дуже легко живцюються (швидко вкорінюються навіть у воді і також добре приживаються). Наприклад, перстач, вейгела, дейція. А з іншими доведеться повозитися, а успіх все одно не гарантований.

Це, як не дивно, японська айва (яка прекрасно розмножується і сама по собі кореневими відростками), скумпія шкіряна, хвойні і навіть деякі види спірей. Приживлюваність живців у них всього 30-50 %.

Сумно, так? До того ж будь-які живці у будь-якому випадку вимагатимуть нагляду, а час їх вкорінення від 10-14 (у найшвидших) до 60-120 днів.

А відводки іноді виходять навіть самі собою, якщо гілки нахиляються занадто близько до землі. Тому перш ніж починати розмноження відводками, перевірте, чи немає у вас готових укорінених відростків?

Або замість них використовуйте наявні кореневі відростки, як у кореневласного бузку або айви. Тим більше, що їх треба видаляти у будь-якому випадку, щоб не послабляти материнську рослину.

Важливо! У випадку з японською айвою, рослини, посаджені з відростків, зазвичай не дають великих плодів, хоча і цвітуть прекрасно. Тож, якщо ваша мета — плоди, то краще повозитися з живцями, розмножити відводками або купити у розпліднику сортову рослину.

Укорінення відводків зазвичай починають навесні і роблять його протягом усього літа, поки триває вегетація. Зрештою, ви можете просто залишити гілки вкорінюватися до майбутнього року.

Відокремлюють відводки навесні або восени у звичайні терміни для посадки та пересадки чагарників.

Відводки бувають горизонтальними, вертикальними, дугоподібними, верхівковими і навіть повітряними.

rozmnozhennya-vidvodkami-01-1024x623-2816854

Мал. 1. Розмноження рослин відводками: а) вертикальними; б) горизонтальними; в) вкорінені горизонтальні відводки

Розмноження горизонтальними відводками

На відводки зазвичай пускають від ⅓ до ⅔ усіх пагонів, якщо потрібно отримати більше матеріалу. Для горизонтальних відводків годяться тільки молоді пагони (цього року або в крайньому разі — минулого).

Материнську рослину акуратно рихлять та роблять навколо невеликі (до 5 см глибиною) канавки. В них укладають гілки, попередньо видаливши усе листя, крім верхівки пагону, яку залишають над землею. Закріплюють гілки в землі металевими шпильками. Канавки заповнюють перегноєм або іншим легким родючим ґрунтом і поливають.

Якщо у вас на ділянці підвищена вологість, то замість канавки можна зробити пагорбок з перегною, змішаного з землею над пришпиленою гілкою (мал. 1, Б).

У міру відростання нових пагонів на відводку, його кілька разів додатково підгортають землею з перегноєм, це сприяє кращому утворенню коріння.

Щоб збільшити кількість рослин, отриманих відводками, або у випадку з ліанами, можна видалити верхівкову бруньку пагона, і злегка перетягнути пагон в декількох місцях дротом або капроновою мотузкою одразу під кожною розвиненою парою листя. Також застосовують кільцювання кори і надрізи на стеблі, але це все-таки вже технології для просунутих користувачів, і про них ми поговоримо наступного разу.

По мірі вкорінення пагон розгрібають та розрізають у декількох місцях і відсаджують молоді рослинки. Цей процес можна трохи розтягнути в часі, щоб коренева система відводків розвинулася краще, спочатку розрізати пагін, а пересадити його на постійне місце тільки через деякий час.

rozmnozhennya-vidvodkami-02-1024x623-6567498

Мал. 2. Розмноження горизонтальними відводками. У міру вкорінення пагон розгрібають та розрізають у декількох місцях, відсаджують молоді рослинки

Розмноження вертикальними відводками

Розмноження вертикальними відводками застосовують, якщо:

  • потрібно омолодити старий кущ;
  • рослина підмерзла і її довелося обрізати на пень;
  • потрібно отримати відводки від рослини зі стеблами, які погано гнуться;
  • потрібні підщепи для дерев.

Для цього можна спробувати у липні засипати перегноєм, змішаним з садовою землею, висотою до 15 см середину куща, обрізаного на пень. Цей спосіб гарний для молодих рослин або рослин, які не бояться заглиблення кореневої шийки та схильні до швидкого вкорінення. Тому що довго тримати деякі кущі, особливо старі та підмерзлі, у такому вигляді не можна, оскільки велика ймовірність розвитку гнилей кореневої шийки (мал. 1, А).

Після того, як пагони починають вкорінюватися, їх кілька разів підгортають землею. Відсаджують відростки, які утворилися, з корінням восени, а кущ розгортають на зиму до основи, щоб на ньому прокинулися сплячі бруньки.

Розмноження рослин дугоподібними відводками

Дугоподібні відводки застосовуються для рослин з не дуже гнучкими стеблами, або якщо ви хочете отримати одразу більш розвинену рослину. У цьому випадку отримують тільки одну рослину з кожного відводка. Технологія така ж, як і для горизонтальних відводків, але в цьому випадку пагон згинають дугою та пришпилюють тільки в одному місці в ямку з перегноєм. Кінець пагона залишають в повітрі, підв’язавши його до кілочка, щоб отримати більш-менш прямий саджанець.

Листя також видаляють тільки в тому місці, яке призначене для вкорінення. Можна також злегка перетягнути, щоб стимулювати коренеутворення, трохи обмеживши живлення від материнського куща або зробивши кільцювання кори та надріз.

У надріз вставляють камінчик, щоб він не закрився. Не буде зайвим також застосування фітогромону. Вкорінення можна проводити і в технічному горщику відповідного розміру, вкопаному в землю і заповненому перегноєм. Це полегшить процес пересадки відводка.

rozmnozhennya-vidvodkami-03-1024x623-9909522

Мал. 3. Розмноження дугоподібними відводками

Розмноження верхівковими відводками

Верхівкові відводки застосовуються для ліан або рослин роду Малина (Rubus): ожини або малини, малини запашної, чорної та ін. Часто можна бачити, що вони вкоренилися самі. Але процес цей можна стимулювати.

Навесні потрібно відібрати кілька потужних молодих пагонів. По мірі зростання кілька разів прищипнути їх верхівку, стимулюючи тим самим утворення бічних пагонів. До середини літа їх кінці укласти в ямки з перегноєм, змішаним з піском, і закріпити шпильками. Восени у вас буде кілька нових рослин для пересадки на нове місце.

Правда, коріння у таких пагонів буде не дуже сильним, тому їх треба буде посадити в ямки з легким, живильним ґрунтом з суміші перегною, садової землі, торфу та піску, і якийсь час пильно стежити за вологістю ґрунту.

rozmnozhennya-vidvodkami-04-1024x623-9341445

Мал. 4. Розмноження верхівковими відводками. а) Присипаємо верхівку плеті ґрунтом; б) Верхівка плеті перестає рости і вкорінюється; в) Відокремлюємо молодий кущ від маточника

Розмноження повітряними відводками

Повітряні відводки найчастіше застосовуються для дерев та кімнатних рослин. У Китаї ця технологія існує вже близько 400 тис. років. Цим методом часто користувалися при створенні бонсаїв, щоб у короткий термін з розгалуженої бічної гілки дерева отримати карликове деревце з розкидистою кроною.

Це більш трудомістка процедура, і ми розповімо про неї в одному з наступних матеріалів.

rozmnozhennya-vidvodkami-05-1024x623-3677085

Мал. 5. Розмноження повітряними відводками

Приклади рослин, які можна розмножити тими або іншими відводками

Горизонтальними та дугоподібними відводками розмножуються: смородина, в тому числі декоративна, агрус, виноград — плодовий, амурський та дівочий, чорноплідна горобина, йошта, клонові підщепи всіх плодових культур, ліщина, ялівці, тиси, ялини, ялиці, форзиції, гліцинії, древогубець, усі спіреї, жимолості (татарська, блискуча та кучерява), чубушник, дейції, вейгели, бузок, барбарис, лимонник, актинідії, магонії, гортензії, перстач, клематиси, кольквіція, бирючина, кизильник.

Вертикальними відводками розмножуються практично усі рослини, крім хвойних.

Верхівковими — рослини роду Малина.

Повітряні — для будь-яких рослин, які проблематично пригнути до землі, або коли хочеться одразу отримати плодоносну рослину, наприклад, лимон.

Анна Гауер,

Ботанічка.