Первоцвіт, або Примула — стійкий і яскравий багаторічник для саду

Первоцвіт, або Примула вражає в саду яскравим «букетом» зі сліпуче забарвлених квітів на не менш яскравій розетці зморшкуватого листя. Це справжня класика серед довгоквітучих багаторічників і окраса першої половини сезону. Барвисті та милі, примули дуже невибагливі до умов. Та й доглядати за ними простіше простого, в цій статті розкажемо — як.

Примула звичайна (Primula vulgaris), фото

Первоцвіт, або Примула — стійкий і яскравий багаторічник для саду. © Shaun Davey

Яка буває примула — опис рослини і її видів

Представники роду Первоцвіт, або Примула (Primula) з родини Первоцвітних — лише на перший погляд скромні весняно квітучі, зрідка — літні багаторічники. У правильному місці густі розетки овального листя примул зберігають декоративність ледве не протягом усього року.

Прості квіточки у майже лежачих на листках суцвіттях примули звичайної (Primula vulgaris), високі суцвіття видовжених дзвоників примули Юлії (Primula juliae), парасольки примули високої (Primula elatior) і примули дрібнозубчастої (Primula denticulata), як і інші цікаві види примул допоможуть прикрасити будь-який садок без зайвих клопотів і турбот. Їх незмінно яскраве цвітіння стане ще й дуже тривалим, якщо подбати всього про декілька моментів при посадці та догляді.

Місце для примул в садку

Всі примули обожнюють напівзатінок, так схожий на місця росту їх диких предків у природі. Саме у розсіяному освітленні або хоча б при захисті від палючого сонця опівдні всі примули довше і яскравіше цвітуть і зберігають листя.

Звичайно, примули адаптуються до іншого освітлення. Вони і тіньовитривалі (але не тіньолюбні), і на яскравому сонечку теж ростуть і цвітуть. Та з деякими «але»: примули на відкритій ділянці потребують більшого зволоження і частіше втрачають листя після відцвітання.

Вибираючи місце в композиціях, зверніть увагу на рівні ділянки, східні схили та сторони, розсіяну тінь під листопадними деревами чи негустими чагарниками.

Щоб милуватися на красу примул, достатньо підібрати для них місце з «середнім» родючим і пухким ґрунтом. Краще первоцвіти ростуть на вологій землі суглинистого чи супіщаного типу, не бояться кам’янистих ґрунтів.

Окремі види примул витримують затоплення навесні, та все ж сирості краще уникати. Подбайте про глибоке перекопування, внесення зрілих органічних добрив, для важкої землі — піску або інших розпушувачів. Якщо ґрунт примулам не підходить категорично, замініть верхні 20 см землі на якісний субстрат.

Для первоцвітів характерна дуже специфічна риса — любов до вільної циркуляції повітря навколо кущиків. Вони дуже погано ростуть і часто хворіють у щільних композиціях, де листя фактично не провітрюється. Плануючи композиції, врахуйте любов примул до свободи.

Читайте також про вирощування пролісків у матеріалі за посиланням.

Посадка примули в саду

Примули не бояться пересаджування навіть під час цвітіння, тому фактично їх можна висаджувати всю весну і осінь. Оптимальний варіант з погляду швидкості росту і краси цвітіння вже наступної весни — посадка примул наприкінці літа, в останні дні серпня, чи у вересні.

Звичайно, якщо осінь тепла, то можна садити примули і пізніше, та на якісне укорінення цьому багаторічнику треба виділити, як мінімум, 6 тижнів тепла.

Уникайте занадто щільної посадки і залишайте примулам достатньо простору для розростання, випускання нових розеток. Мінімальна відстань для дрібних видів примул, зокрема звичайної — 10 см до сусідніх кущиків, оптимальна — від 25 см.

Алгоритм посадки примули:

  1. Викопайте просту ямку за розмірами коренів.
  2. Обережно встановіть рослинку та злегка притисніть землю навколо.
  3. Рясно полийте примули та відразу замульчуйте землю, щоб утримати вологу і захистити рослини від стресових факторів.

Пересадка примул

Первоцвіт не боїться, а навіть любить пересаджування. В ідеалі їх потрібно розділяти та переносити кожні 3-5 років. Та за потреби примули можна пересаджувати й частіше. Найкращий варіант — орієнтуватися на темпи розростання рослини.

Якщо вони занадто загущуються, починають гірше цвісти, значить пора кущики омолоджувати та розсаджувати. Головне, залишіть хоча б одну точку росту і гарні корені.

Примула (Primula)

Примули в саду. © Jeff Collman

Первоцвіт — догляд в саду

Витривалість і невибагливість дозволяє примулам не лише виживати, а й цвісти без жодного догляду. Щоправда, з рослинами, яким приділили хоча б дещицю уваги, такі «покинуті» кущики ніколи не зрівняються.

Рясне, яскраве і тривале цвітіння примули забезпечити дуже легко. Для цього потрібно всього лише захистити кущики від тривалих посух, подбавши хоча б про 1 полив на тиждень при сильному пересиханні ґрунту.

Звичайно, значно більшої уваги потребують примули, що ростуть на сонячних ділянках. Їх доведеться поливати частіше, ніж колег у напівзатінку.

Для рясного цвітіння краще не забувати і про добрива. Примули підживлюють напровесні комплексною сумішшю чи органікою (стандартні дози), якщо є час — більш «спеціалізованими» добривами — фосфорно-калійними або настоєм попелу. Їх краще внести тричі: напровесні, на початку цвітіння та в серпні.

Бур’янів примули не бояться, та навряд чи їх красою можна буде милуватися за такого сусідства. Сапання проводьте за потреби. А от про розпушення ґрунту постарайтеся дбати регулярно: після сильних опадів та кожного поливу. Адже формувати сильні корені та випускати нові розетки примули можуть тільки у дренованій землі.

Кущики примули розвиваються специфічно, поступово випираючи з землі. Оголені корені потребують вчасної допомоги — підсипання ґрунту. Його проводять під кущами кожну весну та осінь.

Щоб стабілізувати умови, уникнути ризиків, краще підтримувати шар мульчі навколо примул. Мульчування є найкращим помічником і з погляду допомоги у збереженні вологи в ґрунті. Для примул можна використовувати будь-які доступні матеріали — від компосту до торфу та мілкого гравію.

У примул з найбільш ефектними суцвіттями на високих ніжках, для посилення цвітіння можна обмежувати кількість дочірніх розеток до 4-5 шт. У решти обрізка зводиться до видалення зів’ялих частин.

Якщо кущики мульчують, ґрунт підсипають до коренів, то у захисті примули на зиму немає потреби навіть в північних областях України. Лише якщо снігу критично мало, цінні сорти бажано захистити сухим листям.

Захворювання та шкідники примул

Зазвичай первоцвіти дуже стійкі. Та не до гнилі, особливо при перезволоженні ґрунту чи щільній посадці. І не до рамуляріозу, який легко впізнати по кругленьким блідим плямам, що швидко буріють і вкриваються білим грибковим нальотом.

Зустрічаються на примулах і іржа, і борошниста роса, і плямистості, і навіть мозаїки. При ознаках ураження краще одразу початки обробляти кущики системними фунгіцидами.

Серед шкідників примули найбільше бояться слимаків та ґрунтових нематод, хоча за умови сильної ослабленості зрідка зустрічаються й інші види комах.

Читайте також про яскраві весняні квіти рябчики у матеріалі за посиланням.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.