Logo

Кохія — вирощування і догляд за «літнім кипарисом»

Однорічна рослина кохія відома багатьом нашим садівникам, але, дивно, не всі одразу розуміють, що мова йде про так званий «вінишник». Принаймні, так називають кохію в селі на Житомирщині, звідки моя мама родом. Здавна в Україні кохію вирощували не як декоративний напівчагарник, а як необхідну в господарстві рослину, з якої можна було робити практичні віники. Але сьогодні кохія кипарисова або літній кипарис (ще й такі назви цієї рослини популярні в народі) все частіше використовується в ландшафтному дизайні. І хоч я не люблю «возитися» з однорічними рослинами (а кохія багаторічна буває, але її види не можна назвати декоративними), вважаю, що кохія, багато фото якої ви побачите в цій публікації, варта того, щоб сіяти її з року в рік. Так само, як і інші однорічники-велетні.

Кохія - вирощування і догляд за "літнім кипарисом"

Кохія – вирощування і догляд за “літнім кипарисом”

Види и сорти кохії

Кохія – це рід однорічних і багаторічних трав чи напівчагарників родини маревих. Ця рослина поширена в різних куточках світу, переважно в посушливих регіонах. Окремі, зазвичай, багаторічні види відносять до цінних кормових культур. Але нас зараз цікавлять тільки декоративні види і сорти кохії. А це переважно однорічні рослини, що виведені методом селекції з природної форми кохії волотистої («метельчатая» – рос.).

Найбільш декоративні і поширены у нас її наступні садові форми:

 

 • Кохія волосолиста;
 • Кохія Чайлдса;
 • Однорічний кипарис;
 • Кохія Султан;
 • Кохія Шильзі;
 • Кохія Нефрит.

Зазначу, що я – практик садівництва, а не науковець-біолог, то ж інформацію про різновиди кохії брала з Інтернету. І досить довго розбиралася, бо таких розрізненних даних про одну і ту ж рослину в різних джерелах давно не читала. Довелося фільтрувати і аналізувати, поки не дійшла більш-менш логічного висновку. Але якщо ви маєте перевірену інформацію про садові різновиди кохії, і вона відрізняється від поданої у цій публікації, прошу, пишіть в коментарях.

Далі – про декоративні форми кохії детальніше.

Кохія волосолиста

кохія волосолиста фото

Однорічний кущик, що виростає за один сезон у висоту до 1 метра, у ширину – до 70 см. Вузьке листя густо покриває всю рослину, приховуючи дрібненьки квіточки, які не мають декоративної цінності. Кохію волосолисту часто називають червоною кохією, бо, влітку зелене, листя рослини ближче до осені набуває яскраво червоного забарвлення. Ця особливість робить кохію волосолисту надзвичайно привабливим сусідом осінніх квітів. Червона кохія гарно піддається фігурній стрижці.

Кохія Чайлдса

Кохія Чайлдса фото

Дуже нагадує попередню, але менша – виростає лише до півметра. Головна відмінність від кохії волосолистої – кохія Чайлдса навіть восени залишається зеленою. Це робить її не менш помітною в осінньому саду.

Літній кипарис або кохія вінична

літній кипарис фото

Виростає до 1,2 метри, гарно піддається фігурній стрижці. Восени набуває багряно-червоного кольору і залишається такою до перших серйозних морозів.

Кохія Султан

кохія Султан

Також досить висока (до метра). Від інших садових форм відрізняється акуратною округлою формою куща.

Кохія Шильзі

Кохія шильзі фото

Виростає до одного метра у висоту і до 60 см – у ширину. Головна відмінність – дуже рано набуває пурпурово-червоного забарвлення.

Кохія Нефрит

Кохія Нефрит фото

Дуже швидко росте і досягає висоти до 1 метра. Ідеальна для створення зелених садових фігур.

Кохія в ландшафтному дизайні

Декоративні особливості кохії дозволяють використовувати її  в ландшафтному дизайні:

 • В квітниках з іншими однорічними чи багаторічними квітами (на клумбах, рабатках, в міксбордерах і т.д.);
 • В солітерних посадках;
 • Як альтернативу хвойним рослинам;
 • Для створення зелених садових фігур (дуже гарна можливість навчитися робити фігурну стрижку декоративним кущам і деревам);
 • Для створення тимчасових живих огорож (можна весною сіяти вздовж молодих і ще низьких живих огорож з багаторічників, щоб кохія поки виконувала їх функцію).

Як на мене кохію варто садити в своєму саду щовесни. Адже її декоративність і невибагливість нівелюють той факт, що вона – однорічна рослина.

фігури з кохії фото

Кохія – вирощування і догляд

Вирощування кохії і догляд за нею – завдання не складне. Достатньо пам’ятати про те, що вона любить:

 • Сонце (але може рости в легкій напівтіні);
 • Добре дреновані лужні або нейтральні грунти;
 • Простір. Помічено, що кохія, яка росте солітером, розвивається швидше і краще, ніж її родичі в групових посадках. В останньому випадку треба тримати дистанцію не менше 30 см.

Не любить кохія або літній кипарис кислу землю (як розкислити грунт, читайте на наших сторінках) і надмірну зволоженість. І це добре, бо поливати навіть в засуху її не потрібно.

Розмноження кохії

Як однорічну рослину, кохію розмножують або висіваючи насіння безпосередньо в грунт, або – на розсаду. Перший спосіб можна реалізовувати з початку травня до кінця червня.

Важливо! Насіння не можна засипати товстим шаром землі – не проросте. Достатньо просто легенько вдавити його в землю – воно має добре відчувати сонячні промені.

На розсаду кохію можна сіяти вже на початку квітня. Але памятайте, що розсада цієї рослини не витримує навіть мінімальні заморозки. Тож операція «розсада – на город» має проводитись, коли їх загроза мине остаточно.

Посіяна насянням у відкритий грунт кохія, нормально витримує невеликі заморозки. Розмножується вона і самосівом.

Важливо! Насіння зберігає схожість тільки два роки! Звертайте увагу на дату виробництва, купуючи насіння в пакетиках.

На цьому  про вирощування і розмноженння кохії у мене все.

Ще побачимося!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.